اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در بازاریابی / توسط

مفهوم تولید

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مفهوم تولید ، تولید عبارت از یک جریان یا پروسه (Process)، است. این عبارت به‌نحوى در کلیه تعاریف تولید دیده مى‌شود. به‌طورکلى مى‌توان گفت تولید عمل تبدیل نهاده‌هاى تولید به کالاها و خدماتى است که براى مصرف یا سرمایه‌گذارى مورد نیاز است. به‌عبارت دیگر تولید به جریانى اطلاق مى‌شود که عوامل تولید (Factors)، یا نهاده‌ها (Inputs)، به کالاهاى دیگرى به نام محصولات (Products)، یا ستاده‌ها (Outputs)، تبدیل مى‌شوند. به تعبیر کلى‌‌تر به هر فعالیتى که باعث ایجاد مطلوبیت (Utility)، در زمان حال یا آینده شود، تولید گفته مى‌‌شود. بنابراین عمل تبدیل نهاده‌هائى مثل زمین، کود، آب و سرمایه به محصولاتى مثل گندم یا جو را تولید گویند. با توجه به تعاریف فوق، بدیهى است مفهوم تولید با مفاهیم دیگرى مثل محصول یا تابع تولید متفاوت است.

مفهوم تولید ، علاوه بر این همراه با تولید، کیفیت آن نیز مطرح مى‌شود. در واقع اینکه چه کالاها و خدماتى را باید تولید کرد بستگى به عوامل مختلفى دارد که یکى از آنها ارزش‌هاى حاکم بر جامعه است. البته در مواردى نیز ملاحظات سیاسى و اجتماعى تعیین‌کننده نوع و کیفیت تولید است. همچنین شرایط محیطى و طبیعى و میزان عوامل تولید در دسترس نیز عامل مؤثر در این رابطه است.

تولید چیست؟

تولید فرآیندی است که در آن یک یا چند ورودی به خروجی قابل استفاده تبدیل می‌شوند.

اقسام تولید : -مفهوم تولید

تولیدات طبیعی :

آب ، هوا ، گاز ، جنگل ها ، معادن ، باد ، دریا و بطور کلی منابع طبیعی تولیداتی دارند که در طبیعت به وجود میایند و انسان با بهره برداری مستقیم و غیرمستقیم از آنان استفاده میکنند.

این مجموعه تولیدات در طبقه بندی اقسام تولید بصورت تولیدات کشاورزی و معدنی تقسیم بندی شده اند.

 تولیدات خدماتی :

انسان به سبب برخورداری از نیروی کار، در تولید کالا نقش مؤثری دارد که از آن تحت عنوان خدمات نام برده میشود.

فعالیت های آموزشی، مشاوره ای، بانکی، مخابراتی، اطلاعاتی، بیمه، حمل و نقل، و … که حاصل تلاش های کار انسان بصورت اکتسابی و یا فطری، جسمانی و یا روحی وی است، موجب تولید خدمات میگردد.

تولیدات صنعتی :

صنعت عبارت از کل فعالیت های همگون جهت تغییر شکل و تبدیل مواد خام به کالاهای کارتمام به منظور رفع نیازمندی است.

بنابراین تعریف صنعت عبارت است از : تولید و تغییر شکل مواد و یا اتصال قطعات تغییرشکل یافته به یکدیگر به منظور تولید یک قطعه مشخص .

در این مورد از صنایع گوناگون مانند صنایع فلزی، پوشاک، غذا، نساجی، چرم، چوب، پلاستیک و … میتوان نام برد.

اگر به دنبال طراحی سایت هستید کلینیک کسب و وکار را امتحان کنید.

 

مفهوم تولید

مفهوم تولید – کالج مدیریت

 

عوامل تولید

نیروی کار

بطورکلی کارگران، تکنسین ها و مهندسانی که کالایی را تولید می کنند ، نیروی کار انسانی استفاده شده در تولید می باشند . نیروی کار از تولیدکالاهای کشاورزی گرفته تا تولید کالاهای صنعتی  و خدمات گوناگون ، نقش اساسی را ایفا می کند . مدیران، حسابداران، منشی ها و سرپرستان ، اساتید دانشگاه ، نظامیان و مسئولین اجرائی همه جزء نیروی کار محسوب می شوند . نیروی کار یعنی دستان مولد و مغز های خلاق.

سرمایه

مفهوم تولید ، در تولید از ابزار و تجهیزات مختلفی استفاده می شود . عامل «سرمایه» به منابع ترکیبی استفاده شده در تولید کالاها و خدمات گفته می شود . عامل سرمایه بطور طیعی وجود ندارد بلکه خود با استفاده از چهار عامل تولید گفته شده، شبیه کالاهای مصرفی قبلاً تولید می شود . برای مثال، یک تراکتور که در تولید کشاورزی به عنوان «سرمایه» استفاده می شود ، خود با استفاده از عوامل چهارگانه تولید پیش تر تولید شده است .

یک ویژگی مهم، سرمایه را از مواد اولیه متمایز می کند . یک کالای سرمایه ای می تواند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که مواد اولیه در جریان تولید بصورت قسمتی از کالای تولید شده در می آید . همین که یک مواد اولیه را برای تولید کالایی استفاده کردید، دیگر آن مواد اولیه خود از میان رفته و امکان استفاده مجدد از آن در تولید کالای دیگر وجود ندارد. باید توجه داشت که عامل سرمایه شامل سرمایه فیزیکی و سرمایه مالی می باشد.با این حال، هنگامی که اصطلاح سرمایه را در علم اقتصاد مورد استفاده قرار می دهیم . منظور سرمایه فیزیکی می باشد که به صورت یک عامل مرکب در تولید کالاها و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد . هنگامی که از اصطلاح سرمایه در بازارهای مالی استفاده می شود منظور از آن دارائی های مالی مانند اوراق قرضه و سهام می باشد .

زمین

عامل سوم تولید، زمین می باشد . زمین به منابع طبیعی استفاده شده در تولید کالاها و خدمات گفته می شود که شامل خود زمین، مواد معدنی موجود در زمین، آب ، حیوانات ، مراتع سطح زمین و هوای بالای آن می باشد .

کارآفرینی

مفهوم تولید ، چهارمین عامل تولید عامل کارآفرینی می باشد که عبارتست از نوعی تخصص از نیروی انسانی که ریسک ترکیب کردن سه عامل تولید دیگر را در تولید کالاها و خدمات پذیرا می شود . کارفرما در حالی که نوعی عامل انسانی از جنس نیروی کار است، اما آن اندازه مهم است که خود مستقلاً به عنوان یکی از عوامل تولید به حساب آورده می شود ، عاملی که بدون وجود آن اساساً تولیدی انجام نمی گیرد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی ، یکی از کلماتی که امروزه در دنیای کسب و کارها زیاد شنیده می شود، بازاریابی و مدیریت…

مفهوم کالا

مفهوم کالا ، بر اساس مفهوم کالا مصرف کنندگان طرفدار کالا هایی هستند که دارای بهترین کیفیت، کارآیی یا ویژگی…