اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط

نظریه سازمان صنعتی پورتر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

نظریه سازمان صنعتی پورتر ، یکی از مباحث زیربنایی بحث استراتژی نظریه موسوم به سازمان صنعتی در اقتصاد است. نظریه سازمان صنعتی منبعث از کار اقتصاددانانی نظیر ادوارد چمبرلین، میسون و بین بوده است. سازمان صنعتی یا اقتصاد صنعتی به مطالعه ساختار و عملکرد بازارها و رفتار شرکتها در این بازارها می پردازد. این نظریه عوامل تعیین کننده رفتار شرکتها و سازماندهی بازارها که به شکل رقابت یا انحصار درمی آید را تحلیل می کند.

بررسی هزینه های تولید نقطه آغاز مطالعه یک سازمان صنعتی است. به همین دلیل این نظریه با بررسی هزینه ها آغاز می کند: درآمد به سادگی قابل محاسبه است اما تحلیل هزینه ها به دلیل وجود هزینه های غیرآشکار که از جنس هزینه فرصت هستند به آن سادگی نیست. تحلیل هزینه ها و مشخص شدن هزینه های ثابت و متغیر و نیز هزینه های متوسط و نهایی تولید می تواند مشخص کند که در یک صنعت و در یک سطح مشخص از فناوری تولید بنگاه با صرفه یا عدم صرفه های اقتصادی مقیاس روبه رو است. در نهایت تحلیل هزینه های تولید مبنای تصمیمات شرکتها در خصوص سطح تولید و قیمت قرار می گیرد.

در دنیای واقع فرض هایی نظیر عدم تمایز محصولات معمولاً صحیح نیست و به همین دلیل بازار محصولات مختلف در طیفی از رقابت و انحصار قرار می گیرد و بسیاری شرکت ها درجاتی از قدرت انحصاری دارند. از آنجا که مصرف کنندگان محصولات تولید شده شرکتهای مختلف را جانشین کامل هم نمی دانند و بین آنها تمایز قائل می شوند می توان برای رقابت غیرقیمتی نقش قائل شد. در واقعیت رقابت قیمتی ممکن است نقشی ثانویه نسبت به سایر ابزارهای رقابتی نظیر مشخصه های محصول (کیفیت و ویژگیها)، تبلیغات، و هزینه های تحقیق و توسعه بازی کند. همچنین بازارهای انحصار رقابتی وجود دارد که در آن تعداد اندکی تولیدکننده به جای یک تولیدکننده بر بازار تسلط دارند. نحوه تعامل این بنگاه ها تعیین کننده قیمت و سود آنهاست.

اگر به دنبال صفحه اول در گوگل هستید سئو سایت کلینیک کسب و کار را امتحان  کنید.

نظریه سازمان صنعتی پورتر

نظریه سازمان صنعتی پورتر – کالج مدیریت

اگرچه نخستین سوالاتی که نظریه اقتصاد صنعتی به آنها می پردازد به دلایل نحوه سازمان یافتن کنونی بازارها و اثر ساختار بازار بر رفتار شرکتها مربوط است با این حال همانطور که انتظار می رود در ادامه نحوه اثر رفتار شرکتها بر ساختار و عملکرد بازار هم مورد بررسی قرار می گیرد. اینجا جایی است که نظریه اقتصاد صنعتی به نوعی با نظریه مدیریت استراتژیک یگانگی پیدا می کند. استراتژی هایی که شرکتها در زمان حال اتخاذ می کنند قصد تغییر بازار و در نتیجه تغییر رفتار شرکت در آینده را دارد. اینگونه به نظر می رسد که بسیاری از جنبه های رقابت غیرقیمتی نظیر تحقیق و توسعه مخصوصاً برای تغییر ساختار آینده بازار طراحی شده اند. میزان تمایز محصول فقط در نتیجه عوامل برونزا نظیر ترجیحات مصرف کننده تعیین نمی شود و شرکتها هم تاحدودی در انتخاب مشخصه ها، تنوع و کیفیت محصول آزادی عمل دارند. مشخصاً دو نوع استراتژی در این نظریه مورد بحث قرار می گیرد: الف) استراتژی های بالقوه ای که شرکتها می توانند برای بیرون انداختن رقبا از بازار و ایجاد یک موقعیت انحصاری ایجاد کنند، و ب) استراتژی هایی که صاحبان انحصار می توانند برای جلوگیری از ورود رقبای جدید اتخاذ کنند.

سازمان صنعتی یک حوزه اقتصادی است که با استراتژی شرکت‌ها، سیاست نظارتی، سیاست ضد انحصار و رقابت در بازار سروکار دارد. سازمان صنعتی تئوری اقتصادی قیمت را برای صنایع اعمال می‌کند. اقتصاددانان و سایر دانشگاهیانی که به مطالعه سازمان‌های صنعتی می‌پردازند درصدد افزایش درک روش‌هایی هستند که با استفاده از آن صنایع، سهم صنایع در رفاه اقتصادی و سیاست‌های دولت در رابطه با این صنایع بهبود یابد. “صنعتی” در سازمان صنعتی به هرگونه فعالیت تجاری در مقیاس بزرگ مانند گردشگری یا کشاورزی اشاره دارد – نه فقط تولید. همچنین گاهی اوقات از سازمان صنعتی به عنوان “اقتصاد صنعتی” یاد می‌شود.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

جانشین پروری

جانشین پروری ، در واقع یکی از فرآیندهای بسیار مهم در سیر تکاملی سازمان‌ها بوده و اجرای آن به رهبران…

ژوزف شومپیتر

آشنایی با زندگی ژوزف شومپیتر ژوزف شومپیتر ، در فوریه ۱۸۳۳ در شهر تریش (Triesch)، واقع در امپراتوری اتریش که…