اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط
آخرین زمان ویرایش:

سازمان

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تعریف سازمان از نظر رابینز و جاج

سازمان یک واحد اجتماعی متشکل از دو نفر یا بیشتر است به صورت نسبتاً پیوسته برای دستیابی به یک یا چند هدف مشترک فعالیت می‌کند.

تعریف سازمان از دیدگاه کِلِگ و کورن‌برگر

سازمان‌ها هویت انسان‌ها را در [چارچوبی از] نقش‌ها (roles)، گزارش‌ها (reports) و رویه‌ها (routines) می‌گنجانند.

تعریف سازمان از دیدگاه اشترو و نورث‌کرفت

دو توانمندی اصلی سازمان‌ها افزایش کارآیی و اثربخشی است:

سازمان‌ها می‌توانند با ترکیب استعداد و تلاش افراد بسیار، می‌توانند به هدف‌ها و مأموریت‌های مهمی دست پیدا کنند که دور از دسترسِ فرد قرار دارند.

هم‌چنین سازمان‌ها می‌توانند بهره‌وری هر واحد از منابع (سرمایه و منابع انسانی) را افزایش دهند.

سازمان‌ها کمک می‌کنند افراد هر وظیفه‌ای را در مقایسه سریع‌تر و با اشتباه کمتر – در مقایسه با فعالیت انفرادی – انجام دهند.

تعریف سازمان از نگاه مک شِین

سازمان یعنی یک گروه از افراد که برای رسیدن به یک هدف مشترک با هم کار می‌کنند.

توجه داشته باشید که «سازمان، ساختمان نیست»؛ هم‌چنین «سازمان، یک شخصیت حقوقی ثبت شده توسط دولت نیست.»

در واقع بسیاری از سازمان‌ها در دنیا وجود دارند که هیچ نوع دیوار فیزیکی ندارند و هیچ نوع گواهی دولتی هم صادر نشده که سندِ وجود و وضعیت آن‌ها باشد. سازمان‌ها از زمانی که انسان‌ها با هم کار می‌کرده‌اند وجود داشته‌اند.

سازمان

 • هدف دارد.
 • برای هدفش برنامه دارد.
 • استراتژی (راهبرد) دارد.
 • منابع خود را می‌شناسد و از آنها به‌طور بهینه و هماهنگ استفاده خواهد کرد.
 • وابسته به اطلاعات است.
سازمان

سازمان – کالج مدیریت

یک سازمان دارای ویژگی‌های زیر است:

 • مأموریت یا هدف ویژه‌ای دارد.
 • برای بقا به دیگر سازمان‌ها وابسته است.
 • هیئت حاکمهٔ مستقلی دارد.
 • از بخش‌های مختلف تشکیل شده‌است.
 • دارای ساختاری فیزیکی و منطقی‌ست.

سازمان در محیط‌های گوناگون کاربردهای متفاوتی دارد. بنگاه‌های اقتصادی (شرکت‌های تجاری)، سازمان‌های دولتی، سازمان‌های غیردولتی و سازمان‌های ائتلافی را نیز می‌توان به عنوان یک سازمان نام برد. حسن خورسند، تحلیلگر اقتصادی، در تعریف سازمان‌های دولتی ایران می‌گوید: «در نظام اداری ایران، سازمان به نهادی دولتی گفته می‌شود که وظایفی تخصصی دارد و بر همین اساس بهتر است که استقلال نسبی داشته باشد تا وظایف تخصصی خود را به‌دور از گرفتاری‌های سیاسی دنبال کند».

سازمان‌های غیرانتفاعی

با اهداف اجتماعی، علمی، فرهنگی، پزشکی، مذهبی و سیاسی تشکیل می‌شوند و از پرداخت مالیات معاف هستند؛ زیرا منافع عمومی را فراهم می‌کنند. افراد و موسسه‌هایی که کمک‌های مالی به این نوع از سازمان‌ها ارائه می‌دهند از آنها کسر مالیات می‌شود. این نوع نهادها برای اعضا یا ذینفعان خود مزایای مالی ارائه نمی‌دهند و هدف خیریه‌ای دارند و از فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند سودی نمی‌برند.

سازمان‌های تولیدی

از مواد خام یا مواد اولیه برای تولید کالا استفاده می‌کنند و فرایند تولید کالاها یا خدمات را سازماندهی می‌کنند. لازم است تا به طور موثری عوامل تولید مانند مواد اولیه، نیروی کار و سرمایه را هماهنگ کنید تا از سازماندهی فرآیند تولید، منافع قابل توجهی به دست آورید.

سازمان‌های خدماتی

این نهادها، خدمات را به جای محصولات، به بازار ارائه می‌کنند. سودمندترین ساختار آن باید به گونه‌ای باشد که در آن کارمندان بتوانند در صورت لزوم نقش‌های مختلفی را بر اساس مهارت های خود بر عهده بگیرند تا بتوانند خدمات را به خوبی عرضه کنند.

سازمان‌های دولتی

تحت کنترل دولت هستند و وظیفه آن‌ها نظارت و اجرای فعالیت‌هایی است که افراد را به دولت مرتبط می‌کنند و دامنه فعالیت آن‌ها متفاوت و بسیار گسترده است.

سازمان‌های خصوصی

بجای کنترل دولت، توسط افراد یا بخش خصوصی کنترل می‌شوند و کلیه‌ی مشاغل انتفاعی را که توسط دولت اداره نمی‌شوند را شامل می‌شود و هدف آن‌ها کسب درآمد و سود است.

یک سازمان از اجزای مختلفی شامل موارد زیر تشکیل می‌شود:

 • منابع ( مادی و انسانی )
 • فرهنگ
 • ساختار
 • فناوری
 • راهبرد ها
 • محیط ( روانی و فیزیکی)

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

فرانشیز

فرانشیز کلمه فرانشیز در واقع دارای ریشه فرانسوی است و در زبان های انگلیسی و فرانسه استفاده می شود اما…

فرهنگ سازمانی

فرهنگ سازمانی چیست؟ فرهنگ سازمانی موضوعی است که به تازگی در دانش مدیریت و در قلمرو رفتار سازمانی راه یافته…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *