اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

تحقیقات عملیاتی

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تحقیقات عملیاتی ، که علم تصمیم یا تجزیه و تحلیل عملیات نیز نامیده می شود، مطالعه کاربرد ریاضیات در سوالات تجاری است. به عنوان زیرمجموعه ریاضیات کاربردی، موقعیت بسیار جالبی در کنار سایر رشته ها مانند علوم داده و یادگیری ماشین دارد.

تحقیقات عملیاتی علمی کاربردی است که مربوط به مشکلات تصمیم گیری کمی است که به طور کلی شامل تخصیص و کنترل منابع محدود است. چنین مشکلاتی، به عنوان مثال، در فعالیت شرکت های صنعتی، موسسات مالی، سازمان های مراقبت های بهداشتی، سیستم های حمل و نقل، انرژی و منابع و دولت بوجود می آیند. یک تحلیلگر تحقیقات عملیاتی برای کمک به حل مشکلات تصمیم گیری از مدل های ریاضی و آماری استفاده می کند و از آن ها استفاده می کند. آن ها مانند مهندسان، فرمول دهنده های حل مسئله و حل هستند. کار آن ها مستلزم شکل گیری یک مدل ریاضی از یک سیستم و تجزیه و تحلیل و پیش بینی عواقب حالت های جایگزین سیستم است. این تجزیه و تحلیل ممکن است شامل تکنیک های بهینه سازی ریاضی، روش های احتمالی و آماری، آزمایش ها و شبیه سازی های رایانه ای باشد. دوره های تحقیقات عملیاتی از سال ۱۹۵۲ در کلمبیا ارائه می شود.

 

تحقیقات عملیاتی چیست؟

تحقیقات عملیاتی (OR) روشی تحلیلی برای حل مسئله و تصمیم گیری است که در مدیریت سازمانها مفید است. در تحقیقات عملیاتی، مشکلات به اجزای اساسی تقسیم می شوند و سپس با تجزیه و تحلیل ریاضی در مراحل تعریف شده حل می شوند.

روند تحقیقات عملیاتی

۱٫ شناسایی مشکلی که باید حل شود.

۲٫ ساخت مدلی پیرامون مسئله که شبیه جهان واقعی و متغیرها باشد.

۳٫ استفاده از مدل برای استخراج راه حل برای مسئله.

۴٫ آزمایش هر راه حل بر روی مدل و تجزیه و تحلیل موفقیت آن.

۵٫ پیاده سازی راه حل برای مسئله واقعی.

رشته هایی که شبیه به تحقیقات عملیاتی هستند یا با هم تداخل دارند شامل تجزیه و تحلیل آماری، علوم مدیریت، تئوری بازی، نظریه بهینه سازی، هوش مصنوعی و تحلیل شبکه است. هدف همه این تکنیک ها حل مشکلات پیچیده و بهبود تصمیمات کمی است.

مفهوم تحقیقات عملیاتی در طول جنگ جهانی دوم توسط برنامه ریزان نظامی بوجود آمد. پس از جنگ، تکنیک های مورد استفاده در تحقیقات عملیاتی آن ها برای رسیدگی به مشکلات در تجارت، دولت و جامعه استفاده شد.

مشخصات تحقیق در عملیات

سه ویژگی اصلی همه تلاش های تحقیقاتی در عملیات وجود دارد:

بهینه سازی- هدف از تحقیقات تحقیقاتی دستیابی به بهترین عملکرد در شرایط معین است. بهینه سازی همچنین شامل مقایسه و محدود کردن گزینه های بالقوه است.

شبیه سازی- این شامل ساختن مدل ها یا همانندسازی ها برای آزمایش و آزمایش راه حل های قبل از استفاده از آن ها است.

احتمال و آمار- این شامل استفاده از الگوریتم ها و داده های ریاضی برای کشف بینش ها و خطرات مفید، پیش بینی های قابل اعتماد و آزمایش راه حل های ممکن است.

اهمیت تحقیقات عملیاتی

حوزه تحقیقات عملیاتی نسبت به نرم افزارهای معمولی و ابزار تجزیه و تحلیل داده ها، رویکرد قدرتمندتری در تصمیم گیری ارائه می دهد. به کارگیری متخصصان تحقیقات عملیاتی می تواند به شرکت ها در دستیابی به مجموعه داده های کامل تر کمک کند، تمام گزینه های موجود را در نظر بگیرد، همه نتایج احتمالی را پیش بینی کرده و ریسک را تخمین بزند. علاوه بر این، تحقیقات عملیاتی می تواند متناسب با فرآیندهای خاص تجاری باشد یا از مواردی برای تعیین مناسب ترین تکنیک ها برای حل مشکل استفاده شود.

 

تحقیقات عملیاتی

تحقیقات عملیاتی – کالج مدیریت

موارد استفاده از تحقیقات عملیاتی

تحقیقات عملیاتی را می توان در موارد مختلف استفاده از جمله:

برنامه ریزی و مدیریت زمان.

برنامه ریزی شهری و کشاورزی.

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) و مدیریت زنجیره تأمین(SCM).

مدیریت موجودی کالا.

بهینه سازی و مهندسی شبکه.

بهینه سازی مسیریابی بسته ها.

مدیریت ریسک.

نمونه هایی از تحقیقات عملیاتی

۱٫ برنامه نویسی خطی

اگر در مدرسه کلاس های ریاضی شرکت کرده باشید، احتمالاً با معادلات خطی روبرو شده اید و ممکن است یاد گرفته باشید که چگونه این روش ها را با قلم و کاغذ حل کنید. برنامه ریزی خطی یک روش بهینه سازی برای حل سیستم های محدودیت های خطی با یک تابع هدف خطی است. این شناخته شده ترین روش تحقیق در عملیات است.

۲٫ نظریه صف انتظار یا نظریه صف

مبحث دوم در تحقیقات عملیاتی نظریه صف است. شاید کمتر از مثال قبلی واضح باشد، اما یک صف انتظار را می توان به همان خوبی کاملاً از نظر ریاضی توصیف کرد. پس از اتمام این کار، تئوری صف بندی به یک کسب و کار اجازه می دهد تا زمان صف را برای مشتریان درک کرده و همزمان مدیریت نیروی کار را بهبود بخشد.
یکی دیگر از کاربردهای مهم تئوری صف بندی، برنامه ریزی وظایف توسط سیستم های عملیاتی رایانه است، هرچند که بسیار متفاوت از سایر برنامه های بحث شده در این مقاله است.

۳٫ سیستم های کنترل موجودی

مبحث بعدی که توسط Operations Research حل شده، کنترل موجودی است. کنترل موجودی کالا برای یک شرکت پیچیده است و به تصمیمات زیادی بستگی دارد، به عنوان مثال خرید، انبارداری، حمل و نقل، رهگیری و موارد دیگر،

سیستم های کنترل موجودی، راه حل های مختلف را که کل وظایف موجودی یک سازمان را حل می کند، دوباره گروه بندی می کند. بیشترین الگوریتم های مورد استفاده برای مدیریت موجودی، مقدار سفارش اقتصادی (EOQ)، مقدار تولید موجودی (IPQ) و تحلیل ABC هستند. اگر می خواهید بیشتر به مدیریت موجودی کالا بپردازید، قطعاً باید نگاهی به آن داشته باشید.

۴٫ مشکلات جایگزینی

من امیدوارم که در این مرحله انواع مشکلات درمان شده در عملیات برای شما در حال حاضر واضح تر باشد. مشکلات جایگزینی نسبتاً قبلی قابل مقایسه است: بهینه سازی جایگزینی موادی که پس از مدت زمان مشخصی از کار افتاده اند. برای کالاهای گران قیمت مانند ماشین آلات، ماشین ها، رایانه ها و غیره، یک شرکت هزینه زیادی را برای جایگزینی آن ها خیلی دیر، اما همچنین برای جایگزینی آن ها خیلی زود دارد. بنابراین این نیز یک سوال خوب برای بهینه سازی با تحقیقات عملیاتی است.

۵٫ تحلیل شبکه

تحلیل شبکه موضوعی است که نسبتاً متفاوت از موارد ذکر شده قبلی است.
در تجزیه و تحلیل شبکه، یک برنامه به عنوان یک نمودار برای بهینه سازی نشان داده شده است. در تئوری نمودار به طور کلی نمودارها از گره ها و لبه ها وجود دارند. هر گره یک نقطه است و هر لبه نشان می دهد که آیا بین گره های مختلف خاصی ارتباط وجود دارد یا خیر. یک مثال خوب از این نوع داده ها، شبکه رسانه های اجتماعی است که در آن هر شخص (پروفایل) به عنوان یک گره و هر رابطه دوستی به عنوان یک لبه نشان داده می شود.

۶٫ مشکلات توالی

در آخر می خواهم مشکلات توالی را لیست کنم. این مبحث به تعریف ترتیب تعداد زیادی از عملیات برای اجرا با تعداد محدودی از منابع می پردازد. در این شرایط، ما می توانیم دستورات مختلف اعدام را انتخاب کنیم و می خواهیم مطمئن شویم که بهترین سفارش را انتخاب کرده ایم. بسته به عملکرد هزینه انتخاب شده، می توانید مدت زمان کل عملیات یا هزینه یا سود را بهینه کنید.

سه مورد اصلی از هر موضوع تحقیق عملیاتی:

۱٫ الگوریتم ها و آمار

قبلاً آن را در بالا نوشتم: تحقیقات عملیاتی بیشتر به الگوریتم ها، ریاضیات و آمار متکی خواهند بود. یک خانواده بسیار مهم از الگوریتم ها در تحقیقات عملیاتی، الگوریتم های بهینه سازی هستند: الگوریتم هایی که با توجه به مجموعه ای از امکانات، سعی در یافتن حداکثر یا حداقل دارند.
به عنوان نمونه ای از این، با توجه به مجموعه ای از محدودیت ها در تعداد افراد مورد نیاز و محدودیت های هر یک از کارمندان، می توانیم از الگوریتم بهینه سازی برای به حداقل رساندن هزینه های کارکنان یک کارخانه استفاده کنیم.

۲٫ بهینه سازی

یافتن بهترین راه حل ممکن برای یک سوال، با توجه به محدودیت های عملی بالقوه. بهینه سازی می تواند در مورد به حداکثر رساندن یا به حداقل رساندن هزینه یا سود باشد که قبل از شروع تصمیم گیری می شود.

۳٫ شبیه سازی

شبیه سازی در واقع یک کار قابل مقایسه با بهینه سازی است. به جای اینکه از الگوریتمی بپرسیم که بهترین برنامه ریزی کارکنان چیست، ما همچنین می توانیم از الگوریتمی بپرسیم که تأثیر تغییر برنامه ریزی چه خواهد بود. این نوع کار نزدیک به بهینه سازی است زیرا ما به راحتی می توانیم از الگوریتم بهینه سازی با پیکربندی ورودی متفاوت برای شبیه سازی نتیجه بهینه با آن ورودی های مختلف استفاده کنیم.
بنابراین به طور خلاصه، تحقیقات عملیاتی از ریاضیات در سوالات تجاری با هدف بهینه سازی و / یا شبیه سازی استفاده می کند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

متغیر مخدوش کننده

متغیر مخدوش کننده چیست؟ متغیر مخدوش کننده ، (به عنوان مثال عوامل مخدوش کننده یا عوامل مخدوش کننده) نوعی متغیر…

نمونه گیری خوشه ای

نمونه گیری خوشه ای چیست؟ نمونه گیری خوشه ای ،  یک روش نمونه گیری احتمالی است که محققان برای تحقیق…