اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

مفاهیم عملیاتی شده

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

راهنمای عملیاتی شدن

مفاهیم عملیاتی شده ، عملیاتی شدن به معنای تبدیل مفاهیم انتزاعی به مشاهدات قابل اندازه گیری است. اگرچه برخی از مفاهیم مانند قد یا سن به راحتی قابل اندازه گیری هستند، اما برخی دیگر مانند معنویت یا اضطراب قابل اندازه گیری نیستند.

از طریق عملیاتی کردن، می توانید داده ها را در مورد فرآیندها و پدیده هایی که به طور مستقیم قابل مشاهده نیستند، جمع آوری کنید.

مثال عملیاتی شدن
مفهوم اضطراب اجتماعی را نمی توان مستقیماً سنجید، اما می توان آن را از راه های مختلف عملیاتی کرد. مثلا:
. نمره خودارزیابی در مقیاس اضطراب اجتماعی
. تعداد حوادث رفتاری اخیر در اجتناب از مکان های شلوغ
. شدت علائم اضطراب جسمی در موقعیت های اجتماعی

 

چرا عملیاتی شدن اهمیت دارد؟ -مفاهیم عملیاتی شده

در تحقیقات کمی، تعیین دقیق متغیرهایی که می خواهید مطالعه کنید مهم است.

بدون تعاریف عملیاتی شفاف و خاص، محققان ممکن است مفاهیم غیرمرتبط را اندازه گیری کنند یا ناسازگارانه از روش ها استفاده کنند. عملیاتی کردن، ذهنیت را کاهش می دهد و قابلیت اطمینان مطالعه شما را افزایش می دهد.

انتخاب تعریف عملیاتی شما گاهی اوقات می تواند بر نتایج شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، یک مداخله آزمایشی برای اضطراب اجتماعی ممکن است نمرات اضطراب رتبه بندی خود را کاهش دهد اما اجتناب رفتاری از مکان های شلوغ را کاهش دهد. این بدان معنی است که نتایج شما مختص زمینه هستند و ممکن است به تنظیمات مختلف زندگی واقعی تعمیم پیدا نکنند.

به طور کلی، مفاهیم انتزاعی را می توان به روش های مختلف عملیاتی کرد. این تفاوت ها به این معنی است که شما ممکن است در واقع جنبه های کمی متفاوت از یک مفهوم را اندازه بگیرید، بنابراین مهم است که در مورد آنچه اندازه گیری می کنید، خاص باشید.

اگر یک فرضیه را با استفاده از چندین عملیات عملی یک مفهوم آزمایش کنید، می توانید بررسی کنید که آیا نتایج شما به نوع اندازه گیری شما بستگی دارد یا خیر. اگر هنگام استفاده از معیارهای مختلف نتایج شما متفاوت نباشد، گفته می شود که “قوی” هستند.

 

چگونه مفاهیم را عملیاتی کنیم؟

۳ مرحله اصلی برای عملیاتی شدن وجود دارد:

۱٫ مفاهیم اصلی مورد علاقه خود را برای مطالعه مشخص کنید.
۲٫ متغیری را برای نمایش هر یک از مفاهیم انتخاب کنید.
۳٫ برای هر یک از متغیرهای خود شاخص انتخاب کنید.

۱٫ مفاهیم اصلی که به مطالعه آن ها علاقه دارید را شناسایی کنید.

بر اساس علایق و اهداف تحقیقاتی خود، موضوع خود را تعریف کنید و یک سوال تحقیق اولیه ارائه دهید.

۲- متغیری را برای نمایش هر یک از مفاهیم انتخاب کنید.

مفاهیم اصلی شما ممکن است هر کدام متغیرها یا خصوصیات بسیاری داشته باشند که می توانید اندازه بگیرید.

به عنوان مثال، آیا شما می خواهید میزان خواب یا کیفیت خواب را اندازه گیری کنید؟ و آیا شما می خواهید اندازه گیری کنید که نوجوانان چند بار از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، از کدام رسانه های اجتماعی استفاده می کنند یا چه زمانی از آن ها استفاده می کنند؟

برای تصمیم گیری در مورد استفاده از متغیرها، مطالعات قبلی را مرور کنید تا متغیرهای مرتبط یا کم مصرف را شناسایی کنید. این خلا any موجود در ادبیات موجود را که مطالعه تحقیقاتی شما می تواند پر کند برجسته می کند.

۳٫ شاخص های مربوط به هر یک از متغیرهای خود را انتخاب کنید.

برای اندازه گیری متغیرهای خود، در مورد شاخص هایی تصمیم بگیرید که می توانند آن ها را به صورت عددی نشان دهند.

بعضی اوقات این شاخص ها واضح خواهند بود: به عنوان مثال، میزان خواب با تعداد ساعت در شب نشان داده می شود. اما اندازه گیری متغیری مانند کیفیت خواب دشوارتر است.

شما می توانید ایده های عملی برای چگونگی اندازه گیری متغیرها بر اساس مطالعات قبلی منتشر شده ارائه دهید. این موارد ممکن است شامل مقیاس ها یا پرسشنامه های تعیین شده ای باشد که می توانید بین شرکت کنندگان خود توزیع کنید. در صورت موجود نبودن متناسب با نمونه شما، می توانید مقیاس ها یا پرسشنامه های خود را بسازید.

پس از عملیاتی کردن مفاهیم، مهم است که هنگام نوشتن بخش روش خود، متغیرها و شاخص های مطالعه خود را گزارش دهید. شما می توانید ارزیابی کنید که چگونه انتخاب عملیاتی شما بر نتایج یا تفاسیر شما تأثیر گذاشته است در بخش بحث.

 

مفاهیم عملیاتی شده

مفاهیم عملیاتی شده – کالج مدیریت

 

نقاط قوت عملیاتی شدن -مفاهیم عملیاتی شده

عملیاتی کردن، اندازه گیری مداوم متغیرها را در زمینه های مختلف امکان پذیر می کند.

تجربه گرایی
تحقیقات علمی براساس یافته های قابل مشاهده و قابل اندازه گیری است. تعاریف عملیاتی مفاهیم نامشهود را به خصوصیات قابل ضبط تقسیم می کنند.

عینیت
یک رویکرد استاندارد برای جمع آوری داده ها جای کمی برای تفسیرهای شخصی ذهنی یا مغرضانه مشاهدات باقی می گذارد.

قابلیت اطمینان
دیگر عملیاتی ها می توانند به طور مداوم از عملیاتی سازی استفاده کنند. اگر افراد دیگر با استفاده از تعریف عملیاتی شما همان چیز را اندازه بگیرند، همه آن ها باید نتایج یکسانی را بدست آورند.

 

محدودیت های عملیاتی شدن

مفاهیم عملیاتی شده ، تعاریف عملیاتی مفاهیم گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد.

کم قاطعیت
بسیاری از مفاهیم در دوره های زمانی مختلف و تنظیمات اجتماعی متفاوت هستند.

به عنوان مثال، فقر یک پدیده جهانی است، اما سطح دقیق درآمد که فقر را تعیین می کند، می تواند به طور قابل توجهی در کشورها متفاوت باشد.

کاهش پذیری
تعاریف عملیاتی با تلاش برای کاهش مفاهیم پیچیده به اعداد می توانند درک معنادار و ذهنی مفاهیم را به راحتی از دست دهند.

به عنوان مثال، اگر از مصرف کنندگان بخواهید که میزان رضایت خود را از خدمات در مقیاس ۵ درجه ای ارزیابی کنند، چیزی در مورد دلیل چنین احساسی به شما نخواهد گفت.

عدم جهانی بودن
عملیاتی سازی متن خاص به حفظ تجارب زندگی واقعی کمک می کند، اما در صورت تفاوت قابل توجه اقدامات، مقایسه مطالعات را دشوار می کند.

به عنوان مثال، فساد را می توان از طرق گسترده ای عملیاتی کرد (به عنوان مثال، ادراک از شیوه های فاسد تجاری، یا تعداد دفعات درخواست رشوه از مقامات دولتی)، اما اقدامات ممکن است منعکس کننده همان مفهوم نباشد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

مردم نگاری

راهنمای مردم نگاری مردم نگاری ، نوعی تحقیق کیفی است که شامل غرق شدن در جامعه یا سازمان خاصی می…

روش نمونه گیری

مقدمه ای بر روش های نمونه گیری روش نمونه گیری ، وقتی درباره گروهی از افراد تحقیق می کنید، به…