اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

متغیر مداخله ای

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

متغیر مداخله ای چیست؟

متغیر مداخله ای ، متغیر مداخله گر متغیری است که بر رابطه بین متغیر مستقل و متغیر وابسته تأثیر می گذارد.

این نوع متغیرها اغلب هنگامی که محققان در حال مطالعه رابطه بین دو متغیر هستند، ظاهر می شوند و متوجه نمی شوند که متغیر دیگری در واقع در این رابطه دخالت می کند.

متغیرهای مداخله گر در شرایط مختلف تحقیق ظاهر می شوند. در اینجا چند نمونه هستند.

مثال ۱: تحصیلات و هزینه ها

محققان ممکن است به رابطه بین آموزش (متغیر مستقل) و هزینه های سالانه (متغیر وابسته) علاقه مند باشند.

پس از جمع آوری داده ها در مورد سطح تحصیلات و هزینه های سالانه برای ۱۰۰۰ نفر، آن ها دریافتند که بین دو متغیر رابطه مثبت و مثبت وجود دارد. به طور خاص، آن ها دریافتند افرادی که تحصیلات بیشتری دارند تمایل بیشتری به خرج می دهند.

با این حال، محققان بدون درک آن نتوانسته اند از درآمد متغیر مداخله کننده یادداشت کنند. به نظر می رسد افرادی که سطح تحصیلات بالاتری دارند تمایل به مشاغل پردرآمد دارند، این بدان معناست که به طور طبیعی پول بیشتری برای خرج کردن دارند.

مثال ۲: فقر و امید به زندگی

محققان ممکن است به رابطه بین فقر (متغیر مستقل) و امید به زندگی (متغیر وابسته) علاقه مند باشند.

پس از جمع آوری داده ها در مورد فقر و امید به زندگی برای ۱۰ هزار نفر، آن ها دریافتند که بین این دو متغیر ارتباط زیادی وجود دارد. به طور خاص، آن ها دریافتند که افراد فقیرتر امید به زندگی کمتری دارند.

با این حال، محققان بدون درک آن نتوانسته اند مراقبت های بهداشتی متغیر را مد نظر قرار دهند. به نظر می رسد افرادی که فقیرتر هستند دسترسی کمتری به مراقبت های بهداشتی دارند و این بدان معناست که امید به زندگی کمتری دارند.

مثال ۳: ساعتها تمرین و امتیازات صرف شده در هر بازی

یک محقق ورزشی ممکن است به رابطه بین ساعاتی که بازیکنان تمرین می کنند (متغیر مستقل) و میانگین امتیازات آن ها در هر بازی (متغیر وابسته) علاقه مند باشد.

پس از جمع آوری داده ها در مورد ساعت های گذراندن تمرین و امتیازات در هر بازی برای ۱۰۰ بازیکن، آن ها دریافتند که بین دو متغیر ارتباط زیادی وجود دارد. به طور خاص، آن ها دریافتند بازیکنانی که بیشتر تمرین می کنند به طور متوسط امتیاز بیشتری در هر بازی دارند.

با این حال، محقق بدون درک آن نتوانسته است دقیقه متغیر مداخله شده را یادداشت کند. به نظر می رسد افرادی که ساعات بیشتری تمرین می کنند بیشتر در اطراف مربی هستند که پس از آن بازیکن را بهتر می شناسند و تمایل دارند آن ها را بیشتر در بازی قرار دهند که به این ترتیب فرصت بیشتری برای کسب امتیاز بیشتر فراهم می شود.

می توانید متغیر کنترل را هم مطالعه کنید.

 

اهمیت شناسایی متغیرهای مداخله ای

درک متغیرهای مداخله گر می تواند اغلب به محققان کمک کند تا رابطه بین یک متغیر مستقل و وابسته را روشن کنند زیرا متغیرهای مداخله گر اغلب متغیر واقعی هستند که تغییرات متغیر وابسته را توضیح می دهند.

در بسیاری از موارد، متغیر مستقل باعث تغییراتی در برخی از متغیرهای مداخله گر می شود، که سپس باعث تغییر در متغیر وابسته تحت مطالعه می شود.

با شناسایی متغیر مداخله گر، درک رابطه واقعی بین متغیر مستقل و وابسته آسان تر می شود.

 

متغیر مداخله ای

متغیر مداخله ای – کالج مدیریت

متغیرهای مداخله گر چگونه در جامعه شناسی کار می کنند؟

متغیر مداخله ای، متغیر مداخله گر چیزی است که بر رابطه بین متغیر مستقل و وابسته تأثیر بگذارد. معمولاً متغیر مداخله گر توسط متغیر مستقل ایجاد می شود و خود عامل متغیر وابسته است.

به عنوان مثال، یک رابطه مثبت مشاهده شده بین سطح تحصیلات و سطح درآمد وجود دارد، به گونه ای که افراد با سطح تحصیلات بالاتر تمایل به کسب سطح بالاتر درآمد دارند. این روند قابل مشاهده، ماهیتاً مستقیماً علی نیست. شغل به عنوان متغیر مداخله گر بین این دو عمل می کند، از آنجا که سطح تحصیلات (متغیر مستقل) بر نوع شغلی که شخص (متغیر وابسته) و در نتیجه چقدر درآمد کسب می کند تأثیر می گذارد. به عبارت دیگر، تحصیل بیشتر به معنای شغل با وضعیت بالاتر است که به نوبه خود درآمد بالاتری را به همراه دارد.

متغیر مداخله ای چگونه کار می کند؟

هنگامی که محققان آزمایش یا مطالعه انجام می دهند، آن ها معمولاً علاقه مند به درک رابطه بین دو متغیر هستند: یک متغیر مستقل و یک وابسته. متغیر مستقل معمولاً علت متغیر وابسته فرض می شود و تحقیق برای اثبات صحت یا عدم صحت این موضوع انجام شده است.

در بسیاری از موارد، مانند ارتباط بین تحصیلات و درآمد که در بالا توضیح داده شد، یک رابطه آماری معنادار مشاهده می شود، اما ثابت نشده است که متغیر غیر مستقیم مستقیماً باعث می شود متغیر وابسته همانگونه رفتار کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، محققان فرض می کنند که سایر متغیرها چه تاثیری در رابطه دارند یا اینکه چگونه یک متغیر می تواند بین این دو “مداخله” کند. با مثالی که در بالا ذکر شد، شغل مداخله می کند تا رابطه بین سطح تحصیلات و سطح درآمد را واسطه کند. (آمارگران متغیر مداخله گر را نوعی متغیر واسطه می دانند.)

مثال های دیگر متغیرهای مداخله در تحقیقات جامعه شناسی

مثال دیگر متغیر مداخله گر که جامعه شناسان از آن نظارت می کنند، تأثیر نژادپرستی سیستمیک بر میزان اتمام دانشگاه است. بین نرخ مسابقه و تحصیلات تکمیلی رابطه مستندی وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهد در میان بزرگسالان ۲۵ تا ۲۹ ساله در ایالات متحده، آمریکایی های آسیایی به احتمال زیاد دانشکده را به پایان رسانده اند و پس از آن سفیدپوستان هستند، در حالی که سیاهان و اسپانیایی زبان ها میزان تحصیلات بسیار کمتری دارند. این نشان دهنده رابطه آماری معنی داری بین نژاد (متغیر مستقل) و سطح تحصیلات (متغیر وابسته) است. با این حال، درست نیست که بگوییم نژاد خود بر سطح تحصیلات تأثیر می گذارد. بلکه تجربه نژادپرستی یک متغیر مداخله گر بین این دو است.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که نژادپرستی بر کیفیت آموزش K-12 که فرد در ایالات متحده دریافت می کند تأثیر زیادی دارد. سابقه طولانی کشور در زمینه تفکیک و الگوهای مسکن امروز به این معنی است که مدارس کم بودجه کشور در درجه اول به دانش آموزان رنگین پوست خدمت می کنند در حالی که کشور مدارس با بودجه بیشتر در درجه اول به دانش آموزان سفیدپوست خدمت می کنند به این ترتیب نژادپرستی مداخله می کند تا بر کیفیت آموزش تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که تعصبات نژادی ضمنی در بین مربیان منجر به این می شود که دانش آموزان سیاه پوست و لاتین کمتر از دانش آموزان سفیدپوست و آسیایی در کلاس مورد تشویق و دلسردی قرار بگیرند و همچنین به دلیل مرتکب شدن رفتارهای منظم تر و سختگیرانه تر، مجازات می شوند. این بدان معنی است که نژادپرستی، همانطور که در افکار و اقدامات مربیان آشکار می شود، یک بار دیگر برای تأثیر بر میزان اتمام دانشگاه بر اساس نژاد مداخله می کند. روش های بی شماری دیگر وجود دارد که نژاد پرستی به عنوان یک متغیر مداخله گر بین نژاد و سطح تحصیلات عمل می کند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

متغیر کنترل

متغیر کنترل چیست؟ متغیر کنترل ،  به هر عاملی گفته می شود که در طول آزمایش کنترل یا ثابت نگه…

متغیرهای مستقل و وابسته

متغیرهای مستقل و وابسته چیست؟ متغیرهای مستقل و وابسته ، متغیر مستقل متغیری است که آزمایشگر دستکاری یا تغییر می…