اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

مردم نگاری

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

راهنمای مردم نگاری

مردم نگاری ، نوعی تحقیق کیفی است که شامل غرق شدن در جامعه یا سازمان خاصی می شود تا رفتار و تعاملات آن ها را از نزدیک مشاهده کند. کلمه “قوم نگاری” همچنین به گزارش کتبی تحقیقاتی که بعد از آن قوم نگار تهیه می کند اشاره دارد.

مردم نگاری یک روش تحقیقاتی انعطاف پذیر است که به شما امکان می دهد درک عمیقی از فرهنگ مشترک، قراردادها و پویایی های اجتماعی یک گروه داشته باشید. با این حال، چالش های عملی و اخلاقی نیز در بر دارد.

 

مردم نگاری برای چه استفاده می شود؟

تحقیقات مردم نگاری از زمینه مردم شناسی آغاز شد و اغلب شامل یک انسان شناس بود که برای مدت طولانی با یک جامعه قبیله ای منزوی زندگی می کرد تا فرهنگ آن ها را درک کند.

این نوع تحقیق گاهی ممکن است سال ها به طول انجامد. به عنوان مثال، کالین ام. ترنبول برای نوشتن مردم نگاری کلاسیک “مردم جنگل” سه سال با مردم Mbuti زندگی کرد.

امروزه مردم نگاری یک رویکرد رایج در زمینه های مختلف علوم اجتماعی است، نه فقط مردم شناسی. این نه تنها برای مطالعه فرهنگ های دور یا ناآشنا، بلکه همچنین برای مطالعه جوامع خاص در جامعه خود محقق مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال، تحقیقات قوم نگاری (که گاهی اوقات مشاهده شرکت کنندگان نامیده می شود) برای تحقیق در مورد باندها، هواداران فوتبال، کارمندان مرکز تماس و افسران پلیس استفاده شده است.

 

مزایای مردم نگاری

مزیت اصلی قوم نگاری این است که دسترسی مستقیم به فرهنگ و شیوه های یک گروه به محقق می دهد. این یک روش مفید برای یادگیری دست اول در مورد رفتار و تعاملات افراد در یک زمینه خاص است.

با غوطه ور شدن در یک محیط اجتماعی، ممکن است به اطلاعات معتبر تری دسترسی داشته باشید و خود به خود پویایی هایی را مشاهده کنید که به سادگی نمی توانستید از آن ها مطلع شوید.

مردم نگاری نیز روشی باز و انعطاف پذیر است. این هدف به جای تأیید یک نظریه عمومی یا آزمایش یک فرضیه، ارائه روایتی غنی از یک فرهنگ خاص است که به شما امکان می دهد بسیاری از جنبه های مختلف گروه و محیط را کشف کنید.

 

معایب مردم نگاری

مردم نگاری روشی زمانبر است. برای اینکه بتوانید خود را در محیط قرار دهید و مشاهدات کافی را برای ایجاد یک تصویر نماینده جمع کنید، می توانید حداقل چند هفته، اما به احتمال زیاد چندین ماه را سپری کنید. این غوطه وری طولانی مدت می تواند چالش برانگیز باشد و نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد.

تحقیقات قوم نگاری می تواند خطر سوگیری محققان را تهدید کند. نوشتن مردم نگاری شامل تفسیر ذهنی است و حفظ فاصله لازم برای تجزیه و تحلیل گروهی که در آن قرار دارید دشوار است.

ملاحظات اخلاقی نیز غالباً باید در نظر گرفته شوند: به عنوان مثال، در مورد چگونگی افشای نقش شما برای اعضای گروه یا مشاهده و گزارش اطلاعات حساس.

 

آیا در تحقیق خود باید از مردم نگاری استفاده کنید؟

اگر دانشجویی هستید که می خواهد از تحقیقات قوم نگاری در پایان نامه یا رساله خود استفاده کند، ارزش دارد از خود بپرسید که آیا این روش صحیح است:

. آیا می توان اطلاعات مورد نیاز خود را به روش دیگری (مثلاً نظرسنجی، مصاحبه) جمع آوری کرد؟
. دستیابی به جامعه ای که می خواهید تحصیل کنید چقدر دشوار خواهد بود؟
. دقیقاً چگونه تحقیق خود را انجام می دهید، و در چه بازه زمانی؟
. چه موارد اخلاقی ممکن است پیش بیاید؟
اگر تصمیم دارید مردم نگاری کنید، به طور کلی بهتر است یک گروه نسبتاً کوچک و به راحتی در دسترس انتخاب کنید تا اطمینان حاصل شود که تحقیق در یک بازه زمانی محدود امکان پذیر است.

 

رویکردهای مختلف تحقیقات قوم نگاری

چند تفاوت اساسی در مردم نگاری وجود دارد که به اطلاع رسانی رویکرد محقق کمک می کند: تنظیمات باز در مقابل بسته، مردم نگاری آشکار در مقابل پنهان و مشاهده فعال در مقابل منفعل. هر رویکرد مزایا و معایب خاص خود را دارد.

تنظیمات در مقابل بسته را باز کنید

ممکن است محیط قوم نگاری شما – محیطی که در آن جامعه انتخاب شده خود را در عمل مشاهده خواهید کرد – باز یا بسته باشد.

یک محیط باز یا عمومی مکانی است که هیچ مانعی رسمی برای ورود ندارد. به عنوان مثال، شما ممکن است جامعه ای از افراد را که در یک محله خاص زندگی می کنند یا طرفداران یک تیم بیس بال خاص را در نظر بگیرید.

به دست آوردن دسترسی اولیه به گروه های باز خیلی دشوار نیست …
… اما ممکن است غوطه ور شدن در یک گروه کاملاً مشخص تر دشوارتر باشد.
دسترسی به یک تنظیم بسته یا خصوصی دشوارتر است. این ممکن است به عنوان مثال یک تجارت، یک مدرسه یا یک فرقه باشد.

مرزهای یک گروه بسته به وضوح مشخص شده و مردم شناس می تواند کاملاً در محیط غوطه ور شود …
… اما دستیابی به آن سخت تر است. مردم شناس ممکن است مجبور باشد در مورد راه خود در سازمان مذاکره کند یا نقشی را بدست آورد.

واگرا در مقابل مردم نگاری پنهان

بیشتر مردم نگاری آشکار است. در یک رویکرد آشکار، مردم نگار علناً اهداف خود را بیان می کند و نقش آن ها را به عنوان یک محقق برای اعضای گروه مورد مطالعه تأیید می کند.

مردم نگاری واگرا معمولاً به دلایل اخلاقی ترجیح داده می شود، زیرا شرکت کنندگان می توانند رضایت آگاهانه را ارائه دهند …
… اما ممکن است افراد با آگاهی از اینکه در حال مطالعه هستند رفتار متفاوتی داشته باشند.
گاهی مردم نگاری می تواند پنهانی باشد. این بدان معناست که محقق در مورد تحقیقات خود به شرکت کنندگان نمی گوید و بهانه دیگری برای حضور در آنجا می آورد.

مردم نگاری پنهانی اجازه دسترسی به محیط هایی را می دهد که گروه از یک محقق استقبال نمی کنند …
اما پنهان کردن نقش محقق می تواند فریبنده و بنابراین غیراخلاقی تلقی شود.

مشاهده فعال در مقابل منفعل

سطوح مختلف غوطه وری در جامعه ممکن است در زمینه های مختلف مناسب باشد. بسته به تقاضای تحقیق و ماهیت آن، فرهنگ نگار ممکن است یک شرکت کننده فعال یا منفعل باشد.

نقش فعال شامل تلاش برای ادغام کامل، انجام وظایف و شرکت در فعالیت ها مانند سایر اعضای جامعه است.

مشارکت فعال ممکن است گروه را ترغیب کند تا با حضور مردم شناس احساس راحتی بیشتری کنند …
… اما خطر اخلال در عملکرد منظم جامعه را دارد.
نقش منفعل نقشی است که در آن مردم نگار از فعالیت های دیگران عقب می ماند و به عنوان یک مشاهده گر دورتر رفتار می کند و خود را درگیر فعالیت های جامعه نمی کند.

مشاهده غیرفعال فضای بیشتری برای مشاهده دقیق و یادداشت برداری فراهم می کند …
… اما اعضای گروه ممکن است رفتار غیرطبیعی داشته باشند زیرا احساس می کنند توسط یک فرد خارجی مشاهده می شوند.

در حالی که مردم نگاران معمولاً یک اولویت دارند، آن ها همچنین باید در مورد میزان مشارکت خود انعطاف پذیر باشند. به عنوان مثال، دسترسی به جامعه ممکن است منوط به انجام فعالیت های خاص باشد، یا ممکن است برخی از اقدامات خاص وجود داشته باشد که افراد خارجی نمی توانند در آن شرکت کنند.

 

مردم نگاری

مردم نگاری – کالج مدیریت

 

دسترسی به یک انجمن

یک نکته مهم در مورد مردم نگاران مسئله دسترسی است. مشکل دسترسی به محیط یک قوم نگاری خاص بسیار متفاوت است:

. برای دستیابی به هواداران یک تیم ورزشی خاص، ممکن است با حضور در بازی های تیم و صحبت با هواداران شروع کنید.
. برای دسترسی به کارمندان یک مشاغل خاص، ممکن است با مدیریت تماس گرفته و اجازه انجام مطالعه در آنجا را بخواهید.
. متناوباً، شما می توانید یک قوم نگاری پنهان از یک جامعه یا سازمانی را که قبلاً شخصاً در آن درگیر هستید یا در آن مشغول به کار هستید، انجام دهید.

انعطاف پذیری در اینجا نیز مهم است: درصورتی که دسترسی به محیط دلخواه غیرممکن باشد، مردم شناس باید گزینه های دیگری را در نظر بگیرد که می توانند اطلاعات قابل مقایسه ای ارائه دهند.

به عنوان مثال، اگر فکر مشاهده کارمندان در یک شرکت مالی خاص را داشتید اما نمی توانستید اجازه بگیرید، ممکن است به دنبال شرکت های دیگر از همان نوع گزینه های دیگر باشید. مردم نگاری یک روش تحقیقاتی حساس است و برای یافتن یک رویکرد عملی ممکن است چندین بار تلاش شود.

 

کار با مخبرها

همه مردم نگاری ها شامل استفاده از خبرچین ها می شود. این افراد درگیر در گروه مورد نظر هستند که به عنوان نقاط تماس اصلی محقق عمل می کنند، دسترسی را تسهیل می کنند و به درک آن ها از گروه کمک می کنند.

این ممکن است کسی باشد که در سازمانی موقعیت بالایی دارد و به شما امکان دسترسی به کارمندان آن ها را می دهد، یا عضوی از یک انجمن که از ورود شما به آن جامعه حمایت مالی می کند و در مورد نحوه جا انداختن مشاوره می دهد.

با این حال، اگر بیش از حد به یک خبرچین اعتماد کنید، ممکن است تحت تأثیر دیدگاه آن ها در جامعه قرار بگیرید، که ممکن است نماینده کل گروه نباشد.

علاوه بر این، ممکن است یک خبر دهنده نوع اطلاعات خود به خودی را که بیشتر برای مردم نگاران مفید است ارائه ندهد، در عوض سعی کند آنچه را که معتقدند شما می خواهید ببینید، نشان دهد. به همین دلیل، داشتن مخاطبین متنوع در گروه خوب است.

 

مشاهده گروه و یادداشت برداری میدانی

هسته اصلی مردم نگاری مشاهده گروه از درون است. یادداشت های میدانی برای ثبت این مشاهدات در حالی که در محیط غوطه ور هستند، گرفته می شود. آن ها اساس آخرین مردم نگاری مکتوب را تشکیل می دهند. آن ها معمولاً با دست نوشته می شوند، اما راه حل های دیگر مانند ضبط صدا می توانند گزینه های مفیدی باشند.

یادداشت های میدانی همه و همه داده های مهم را ضبط می کند: پدیده های مشاهده شده، مکالمات، تجزیه و تحلیل اولیه. به عنوان مثال، اگر در حال تحقیق در مورد نحوه تعامل کارکنان خدمات با مشتریان هستید، باید هر آنچه را که در مورد این تعاملات مشاهده می کنید یادداشت کنید – زبان بدن، عباراتی که به طور مکرر استفاده می شود، تفاوت ها و شباهت های بین کارکنان، واکنش مشتری.

 

نوشتن یک قوم نگاری

پس از نتیجه گیری مشاهدات، هنوز وظیفه نوشتن آن ها در یک قوم نگاری وجود دارد. این مستلزم مرور یادداشت های میدانی و فرموله کردن گزارشی قانع کننده از رفتارها و پویایی مشاهده شده است.

ساختار مردم نگاری

مردم نگاری می تواند اشکال مختلفی داشته باشد: مثلاً ممکن است یک مقاله، یک پایان نامه یا یک کتاب کامل باشد.

مردم نگاری ها اغلب از ساختار استاندارد یک مقاله علمی پیروی نمی کنند، اگرچه مانند اکثر متون دانشگاهی، باید مقدمه و نتیجه گیری داشته باشند. به عنوان مثال، این مقاله با توصیف پیشینه تاریخی تحقیق آغاز می شود، سپس قبل از نتیجه گیری به ترتیب به موضوعات مختلف می پردازد.

ممکن است در یک قوم نگاری هنوز از ساختار سنتی تری استفاده شود، خصوصاً وقتی در ترکیب با سایر روش های تحقیق استفاده می شود. به عنوان مثال، این مقاله از ساختار استاندارد تحقیق تجربی پیروی می کند: مقدمه، روش ها، نتایج، بحث و نتیجه گیری.

محتوای مردم نگاری

هدف از یک مردم نگاری مکتوب ارائه گزارشی معتبر و غنی از محیط اجتماعی قرارگرفتن شماست – تا خواننده را متقاعد کنید که مشاهدات و تفسیرهای شما نمایانگر واقعیت است.

مردم نگاری نسبت به سایر روش های تحقیق رویکرد غیرشخصی کمتری دارد. با توجه به ماهیت کار، مردم نگاری اغلب لزوماً شامل تجربیات و احساسات شخصی شما در طول تحقیق است.

مردم نگاری به مشاهدات محدود نمی شود. همچنین سعی دارد پدیده های مشاهده شده را به روشی ساختار یافته و روایی توضیح دهد. برای این منظور، شما می توانید از تئوری استفاده کنید، اما همچنین از تجربه مستقیم و شهود خود استفاده کنید، که ممکن است کاملاً با مفروضاتی که در تحقیق وارد کرده اید مغایرت داشته باشد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

مطالعه تجربی

راهنمای طراحی آزمایشی -مطالعه تجربی مطالعه تجربی ، آزمایش نوعی روش تحقیق است که در آن شما یک یا چند…

مفاهیم عملیاتی شده

راهنمای عملیاتی شدن مفاهیم عملیاتی شده ، عملیاتی شدن به معنای تبدیل مفاهیم انتزاعی به مشاهدات قابل اندازه گیری است.…