لینک فعالسازی به ایمیل شما ارسال می شود . لطفا از صحت آن مطمئن شوید .

ایلان ماسک ، ثروتمند ترین مدیر دنیا ؛ عکس + کاملترین بیوگرافی

عکس طراحی شده ایلان ماسک با رنگ سفید و سیاه و خاکستری ، در پس زمینه یک لیکویید شیپ هست به رنگ آبی و سفید و با پس زمینه ترنس پرنت کشیده شده . این عکس برای مقاله ای در مورد ایلان ماسک استفاده شده که در مورد زندگی و کسب و کارهاش توضیح میده

مقدمه

ایلان ماسک در 28 ژوئن 1971 در پرتوریا، آفریقای جنوبی به دنیا آمد.

عکس نقشه آفریقای جنوبی ایلات پرتوریا که محل تولد ایلان ماسک هست به رنگ های آبی و زرد با پس زمینه ترنس پرنت برای مقاله معرفی ایلان ماسک
عکس مادر ایلان ماسک در سن 60 سالگی - مایه ماسک - این عکس در مقاله معرفی ایلان ماسک استفاده شده

مادر او، مای ماسک ، یک متخصص تغذیه و مدل حرفه ای است که روی جعبه های غلات Special K و روی جلد مجله TIME ظاهر می شود. او سال گذشته در سن 74 سالگی روی جلد لباس شنای اسپورت ایلوستریتد قرار گرفت.

پدر ماسک، ارول ماسک، یک مهندس ثروتمند آفریقای جنوبی است.

ارول ، پدر ماسک، و مادرش نزدیک به یک دهه بعد از ازدواجشان طلاق گرفتند . مای در کتاب خود گفت که می خواست زودتر به ازدواج پایان دهد، اما قانون طلاق، که فسخ ازدواج را در آفریقای جنوبی قانونی می کرد، تا سال 1979 تصویب نشد. این زوج در همان سالی که قانون تصویب شد، طلاق گرفتند.

عکس پدر ایلان ماسک در سن 60 سالگی - ارل ماسک - این عکس در مقاله معرفی ایلان ماسک استفاده شده - عکس ترنس پرنت با بک لیویید شیپ آبی

ماسک دوران کودکی خود را با برادرش کیمبال و خواهرش توسکا در آفریقای جنوبی گذراند.

پس از طلاق والدینشان، ماسک 9 ساله و برادر کوچکترش کیمبال تصمیم گرفتند با پدرشان زندگی کنند.  زمانی که این انتقال انجام شد، رابطه آشفته او با پدرش آغاز شد. ماسک در مصاحبه با رولینگ استون درباره این اقدام گفت: این ایده خوبی نبود.

عکس خانوادگی ایلان ماسک در دوران نوجوانی همراه با خواهر و برادرش - پس زمینه آبی و سه نفر در عکس هستند یکی با لباس قرمز و یکی لباس سفید و یکی هم با لباس آبی نفتی

تحصیلات

دوران مدرسه ماسک آسان نبود – او یک بار پس از کتک خوردن توسط قلدرها در بیمارستان بستری شد. قلدرها ، ماسک را از پله‌ها به پایین پرت کردند و او را تا جایی کتک زدند که او سیاه شد.

مدیرعامل تسلا ، ایلان ماسک ، گفته است که همیشه احساس نمیکرده که همسطح بقیه همکلاسی هایش است و بیشتر اوقات خود را بالاتر می دیده است .

ماسک در دوران دبیرستان فردی کوتاه قد، درونگرا و اهل کتاب بود. او تا 15 سالگی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و جهش رشدی را پشت سر گذاشت و یاد گرفت که چگونه با کاراته و کشتی از خود دفاع کند.

عکس ایلان ماسک به همراه برادرش در سنین نوجوانی در کنار هم - پیراهن آبی سیری و ژاکت راه راه و پیراهن خاکستری داره

 

ماسک گفته است کهمدت طولانی از دوران کودکی خود را تا دیروقت به خواندن و کدنویسی گذرانده است  و این کار نتیجه داده . او در 17 سالگی در یک آزمون استعدادیابی در سطح دانشگاهی در مورد مهارت های برنامه نویسی کامپیوتر ، شرکت کرد. مادرش در توییتی گفت: امتحان گیرندگان او را مجبور کردند تا دوباره در آزمون شرکت کند، زیرا هرگز چنین نمره بالایی ندیده بودند.

 

عکس کامل و واید از دانشگاه کویینز کانادا که محل تحصیل ایلان ماسک بوده

ماسک در 17 سالگی در سال 1989 به کانادا رفت تا در دانشگاه کوئینز تحصیل کند و از خدمت اجباری در ارتش آفریقای جنوبی اجتناب کند. ماسک در آن سال تابعیت کانادایی خود را به دست آورد، تا حدی به این دلیل که احساس می کرد دریافت شهروندی آمریکا از این مسیر آسان تر است.

 

در سال 1992، ماسک کانادا را ترک کرد تا در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته تجارت و فیزیک تحصیل کند. او در رشته اقتصاد فارغ التحصیل شد و در مقطع لیسانس دوم در رشته فیزیک ماند.


او بعداً تحصیلات خود را در دانشگاه پنسیلوانیا به پایان رساند و در رشته فیزیک و اقتصاد مدرک گرفت.

ماسک و یکی از همکلاسی هایش در حین تحصیل در  دانشگاه پنسیلوانیا ، خانه ای با 10 اتاق خواب اجاره کردند و آن را به یک کلوپ شبانه تبدیل کردند. یکی از همراهان او می گفت این حرکت که ماسک با آدئو رسی انجام داد، یکی از اولین آزمایش‌های کارآفرینی او بود.

دانشگاه پنسیلوانیا در ایالات متحده آمریکا ، محل تحصیل ایلان ماسک

پس از فارغ التحصیلی، ماسک به دانشگاه استنفورد رفت  تا در مقطع دکترا تحصیل کند. اما او برنامه را قبل از شروع ترک کرد. او پذیرش خود را تنها پس از دو روز اقامت در کالیفرنیا به تعویق انداخت و تصمیم گرفت شانس خود را در Dot.com که تازه شروع شده بود آزمایش کند. او هرگز بازنگشت تا تحصیلات خود را در استنفورد به پایان برساند.

 

جنیفر گوین ، دوست دختر دانشگاهی ماسک ، بعداً مجموعه‌ای از عکس‌های ماسک از دوران تحصیلش در دانشگاه پنسیلوانیا را به حراج گذاشت.

اواخر دهه 1990 – 2000: اوایل کار

 

ماسک اولین شرکت خود را با نام Zip2 Corporation در سال 1995 به همراه برادرش کیمبال ماسک راه اندازی کرد. Zip2 که راهنمای شهری آنلاین بود، به زودی برای وب‌سایت‌های جدید نیویورک تایمز و شیکاگو تریبون محتوا ارائه کرد . مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاران سیلیکون ولی به تامین مالی این شرکت کمک کردند.

عکس ایلان ماسک و برادرش در کنار یک کامپیوتر که عکس پی پال را نشان میدهد

Zip2 . یک فهرست راهنمای تجاری قابل جستجو ارائه می‌کند که می‌توان آن را به عنوان نسخه اینترنتی فهرست تلفنی دفاتر زرد با نقشه‌های فیزیکی آن زمان توصیف کرد.

ماسک این ایده را در سر داشت که این امکان را برای کاربران رایانه فراهم کند تا بتوانند مشاغل محلی را در زمانی که رایانه ها هنوز در همه جا وجود نداشتند پیدا کنند . برادرش ، گیمبال ، به همراه یکی از دوستانش، گریگوری کوری، به عنوان شریک. در سال 1995 با خود آورد، ماسک ماموریت این شرکت را اینگونه توصیف کرد که همه باید بتوانند نزدیکترین پیتزا فروشی را پیدا کنند و بتوانند نحوه رسیدن به آنجا را بیابند. ماسک و شرکای خود که نمی‌توانستند سرمایه‌گذاران بالقوه را متقاعد کنند تا به آنها کمک مالی کنند، در دفترشان زندگی می‌کردند تا هزینه‌ها را پایین نگه دارند. این شرکت فهرست خود را با متقاعد کردن کسب‌وکارها برای پرداخت هزینه‌ها گسترش داد و پس از حدود یک سال، در اوایل سال 1996، Mohr Davidow Ventures موافقت کرد که حدود 3 میلیون دلار در Zip2 در ازای مالکیت حداکثری سرمایه‌گذاری کند. علاوه بر این، ماسک به عنوان مدیر عامل توسط یک تاجر با تجربه تر جایگزین شد.ریچارد سورکین مدیر عامل شد ، اما ایلان همچنان معاون اجرایی و مدیر ارشد فناوری باقی ماند.

با مدیریت سورکین ، Zip2 شروع به ارائه پلت فرم خود به روزنامه ها کرد و به آنها اجازه داد تا فهرست های محلی برای مشترکین آنلاین خود ایجاد کنند. نیویورک تایمز یکی از مشتریان اولیه بود و بسیاری دیگر از روزنامه های مهم و روزنامه های زنجیره ای به دنبال آن بودند. در آن زمان Zip2 همچنین شامل یک راهنمای هنری و سرگرمی و دایرکتوری های خاص برای دسته های مختلف مشاغل بود. با این حال، ماسک با سیاست های تجاری سورکین مخالف بود. زمانی که سورکین در سال 1998 ترتیبی داد تا Zip2 با سیتی سرچ ، یا همون پلتفرم جستجوی شهری ادغام شود که آن هم خدمات مشابهی را ارائه می‌کرد، ماسک کودتایی را ترتیب داد و بر هیئت مدیره چیره شد تا سورکین را از سمت مدیرعاملی برکنار کند. سورکین رفت و درک پرودیان مدیر عامل شد. در سال 1999 شرکت کامپیوتر کامپک کراپ  زیپ 2 را به قیمت 307 میلیون دلار خریداری کرد و Zip2 تبدیل به واحدی از موتور جستجوی AltaVista شد که Compaq اخیراً آن را خریداری کرده بود. راهنمای شهری آنلاین Zip2 وسعت محلی را به ویژگی‌های AltaVista اضافه کرد. و سهم ماسک از این معامله 22 میلیون دلار شد .

ماسک بعداً  X.com را راه اندازی کرد ، یک شرکت بانکداری آنلاین. به گزارش Investopedia، او این شرکت را در سال 1999 با استفاده از 10 میلیون دلار از پولی که از فروش Zip2 به دست آورد راه اندازی کرد. حدود یک سال بعد، X.com با Confinity، یک استارت‌آپ مالی که توسط پیتر تیل تأسیس شد، ادغام شد و PayPal ر تشکیل داد.

ماسک به‌عنوان مدیرعامل پی‌پال تازه ساخته شده انتخاب شد ، اما مدت طولانی دوام نیاورد. بر اساس گزارش فوربس، در اکتبر 2000، او با فشار آوردن به آنها برای انتقال سرورهای خود از سیستم عامل رایگان یونیکس به ویندوز مایکروسافت، جنگ بزرگی را بین بنیانگذاران پی پال آغاز کرد. اما علت اصلی کنار گذاشته شدن ماسک این بود که همانطور که میدانید پی پال یک جور استارتاپ بانکی اینترنتی بود که مثلا حساب آنلاین ، نقل و انتقال الکترونیک و درگاه پرداخت و … ارائه میکرد . تمام هیئت مدیره متفقل القول بودند که باید روی درگاه های پرداخت متمرکز بمانند ولی ماسک قویا اصرار داشت که باید رو تمام حوزه های بانکداری آنلاین در تمامی جوانب کار کرد و این تمرکز سازمان رو از بین میبرد و بخاطر همین هم اتفاق شومی براش افتاد .

در حالی که ماسک برای یک تعطیلات بسیار مورد نیاز به استرالیا می رفت، هیئت مدیره پی پال او را اخراج کرد و پیتر تیل را به عنوان مدیرعامل جدید انتخاب کرد. ماسک سال‌ها بعد درباره سفر شوم خود در اواخر سال 2000 به فورچون گفت: «مشکل تعطیلات همین است.

در اصل میشه گفت پیتر تیل بر علیه او کودتا کرده بود یا ساده تر بگیم زیرآبش را زد .  البته داستان پیتر تیل به همین جا ختم نمیشود و در آینده ایلان نیز نقش های بسیاری دارد .

 

2002-2004: ایلان ماسک اسپیس ایکس را راه اندازی کرد و در تسلا سرمایه گذاری کرد

اما همه چیز برای ماسک درست شد – او با خرید پی پال در اواخر سال 2002 توسط eBay درآمد بادآورده دیگری به دست آورد. Money.com گزارش داد که ایلان ماسک به عنوان بزرگترین سهامدار پی پال، 165 میلیون دلار از قیمت 1.5 میلیارد دلاری که eBay پرداخت کرد، به دست آورد.

عکس یک گوشی موبایلهوشمند که در صفحه نمایشش عکس لوگو تسلا موتورز و اسپیس ایکس موجوده و در پس زمینه عکس تارشده ای از بج های سینه با لوگو توئیتر هست

حتی قبل از فروش PayPal، ماسک رویای حرکت بعدی خود را در سر می پروراند، از جمله برنامه ای وحشیانه برای ارسال موش یا گیاهان به مریخ. در اوایل سال 2002، ماسک با 100 میلیون دلار از پولی که از فروش پی پال دریافت کرد، شرکتی را تأسیس کرد که با نام Space Exploration Technologies یا SpaceX شناخته می شد. هدف ماسک این بود که پروازهای فضایی را 10 برابر ارزانتر کند.

نام یکی از وسایل نقلیه اولیه SpaceX برگرفته از آهنگ “Puff the Magic Dragon” بود. ماسک بعداً در توییتر به اشتراک گذاشت، فضاپیمای اژدها، ضربه ماسک به شکاکانی بود که به او می‌گفتند اسپیس ایکس هرگز نمی‌تواند وسایل نقلیه را به فضا بفرستد.

هدف بلند مدت اسپیس ایکس این است که استعمار مریخ را مقرون به صرفه کند.

ماسک همچنین در اینجا روی زمین بسیار مشغول بوده است، به ویژه با تسلا موتورز. در سال 2004، ماسک اولین مورد از سرمایه‌گذاری 70 میلیون دلاری تسلا را انجام داد که خرید یک شرکت خودروهای الکتریکی بود. بنیانگذاران اولیه تسلا ، مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ، مدیران استارت آپی کهنه کاری بودند.

ماسک گفته است که نقش فعالی در تولید خودرو در این خودروساز داشته و به توسعه اولین خودروی آن، تسلا رودستر ، کمک کرده است.

ایلان ماسک زانو زده کنار اولین خودروی تسلا رودستر به رنگ قرمز در مراسم معرفی خودرو

رودستر بر روی شاسی یک لوتوس الیزه ساخته شد – یک ماشین اسپرت کوچک بریتانیایی که تسلا آن را به یک ماشین الکتریکی با باتری لیتیوم یونی بازسازی کرد. رودستر تماما الکتریکی در سال 2006 و زمانی که ماسک به عنوان رئیس تسلا مشغول به کار بود، رونمایی شد.

ماسک همچنین ایده SolarCity، یک شرکت انرژی خورشیدی را مطرح کرد. طبق گزارش VentureBeat، ماسک در سال 2006 به پسرعموهای خود پیتر و لیندون ریو سرمایه در گردش داد تا SolarCity را از زمین خارج کنند.

2008: ایلان ماسک مدیرعامل تسلا شد

در سال 2007، ماسک یک کودتا در اتاق هیئت مدیره تسلا انجام داد و ابتدا ابرهارد را از صندلی مدیر عامل خود و سپس به طور کامل از هیئت مدیره و مجموعه های اجرایی شرکت برکنار کرد.

در سال 2008، با بحران مالی که به طور جدی گزینه های او را محدود کرد، ورشکستگی تسلا شخصا توسط ماسک گنترل و متوقف شد. او 40 میلیون دلار در تسلا سرمایه گذاری کرد و 40 میلیون دلار بیشتر به شرکت وام داد. تصادفاً در همان سال به عنوان مدیرعامل انتخاب شد.

اما بین اسپیس ایکس، تسلا و سولار سیتی، ماسک تقریباً از کار افتاد. او در مصاحبه با 60 Minutes سال 2008 را «بدترین سال زندگی من» توصیف کرد. تسلا مدام ضرر می کرد و اسپیس ایکس برای پرتاب موشک فالکون 1 خود با مشکل مواجه بود. تا سال 2009، ماسک تنها برای زنده ماندن با وام های شخصی زندگی می کرد.

درست در حوالی کریسمس 2008، ماسک دو خبر خوب دریافت کرد: اسپیس ایکس قراردادی 1.5 میلیارد دلاری با ناسا برای تحویل تجهیزات به فضا بسته بود و تسلا در نهایت سرمایه‌گذاران خارجی بیشتری پیدا کرد.

 


حرفه ماسک در محافل دیگر نیز به ویژه در هالیوود مورد توجه قرار گرفت. کارگردان جان فاورو در پادکست «Recode Decode» گفت که نقش رابرت داونی جونیور از تونی استارک در فیلم های «مرد آهنی» حداقل تا حدی بر اساس ماسک است. ماسک حتی در « مرد آهنی 2 » نقشی کوتاه داشت .

حضور ایلان ماسک در فیلم آیرون من 2 در کنار تونی استارک

رودستر

پنج سال پس از شکل‌گیری، در مارس 2008، تسلا از رودستر رونمایی کرد، یک خودروی اسپرت که قادر به شتاب 0 تا 60 مایل در ساعت در 3.7 ثانیه و همچنین مسافت 250 مایل بین شارژ باتری لیتیوم یون خود بود.

تسلا موتورز با داشتن سهامی در شرکت توسط دایملر و مشارکت استراتژیک با تویوتا، عرضه اولیه عمومی خود را در ژوئن 2010 با جمع آوری 226 میلیون دلار آغاز کرد.

ایلان ماسک زانو زده کنار اولین خودروی تسلا رودستر به رنگ قرمز در مراسم معرفی خودرو

 

مدل ها

در آگوست 2008، تسلا برنامه‌هایی را برای مدل S خود اعلام کرد، اولین سدان الکتریکی این شرکت که بنا به گزارش‌ها قرار بود در مقابل سری 5 بی‌ام‌و قرار بگیرد. در سال 2012، مدل S سرانجام با قیمت اولیه 58570 دلار وارد تولید شد. این خودرو با قابلیت طی کردن مسافت 265 مایل بین شارژ، به عنوان خودروی سال 2013 توسط مجله Motor Trend مورد تقدیر قرار گرفت .

اولین سری ماشین های تسلا مدل اس که به رنگ قرمز هست و در روی جاده در حال حرکت می باشد

در آوریل 2017، تسلا اعلام کرد که از جنرال موتورز پیشی گرفته و به با ارزش ترین خودروساز ایالات متحده تبدیل شده است. این خبر یک موهبت آشکار برای تسلا بود که به دنبال افزایش تولید و عرضه مدل 3 سدان خود در اواخر همان سال بود.

در سپتامبر 2019، یک مدل S با استفاده از آنچه ماسک به‌عنوان «پیش‌ران‌های شطرنجی» توصیف کرد، رکورد سرعتی را برای سدان چهار در در Laguna Seca Raceway در شهرستان مونتری، کالیفرنیا به ثبت رساند.

 

 

مدل 3

مدل 3 به طور رسمی در اوایل سال 2019 و پس از تاخیرهای گسترده در تولید، عرضه شد. این خودرو در ابتدا 35000 دلار قیمت داشت که قیمت بسیار قابل دسترس تری نسبت به 69500 ​​دلار و بالاتر برای سدان های الکتریکی مدل S و X آن بود.

ماشین تسلا مدل 3 به رنگ مشکی متالیک در یک پیست ماشین سواری که زمین خیس و هوا ابری است

ماسک پس از اینکه در ابتدا قصد داشت تا دسامبر 2017 هر هفته 5000 خودروی جدید مدل 3 تولید کند، این هدف را به مارس 2018 و سپس با شروع سال جدید به ژوئن رساند. تأخیر اعلام شده کارشناسان صنعت را که به خوبی از مشکلات تولید این شرکت آگاه بودند غافلگیر نکرد، اگرچه برخی این سوال را مطرح کردند که سرمایه گذاران تا چه زمانی با این روند صبور خواهند بود. همچنین مانع از آن نشد که ماسک به عنوان مدیرعامل یک بسته غرامت جدید رادیکال به دست آورد، که در آن پس از رسیدن به نقاط عطف ارزش گذاری رو به رشد بر اساس افزایش 50 میلیارد دلاری، حقوق دریافت می کرد.

 

در آوریل 2018، در حالی که انتظار می‌رفت تسلا از پیش‌بینی‌های تولید سه‌ماهه اول کوتاهی کند، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه ماسک رئیس بخش مهندسی را کنار زده است تا شخصاً بر تلاش‌ها در آن بخش نظارت کند. ماسک در گفتگوی توییتری با یک خبرنگار گفت که برای دستیابی به اهداف تولید، «تفرقه بینداز و غلبه کن» مهم است و «به خوابیدن در کارخانه بازگشته است».

 

ماسک پس از اعلام این که شرکت ساختار مدیریتی خود را سازماندهی مجدد خواهد کرد، در ماه ژوئن اعلام کرد که تسلا 9 درصد از نیروی کار خود را اخراج می کند، اگرچه بخش تولید آن دست نخورده باقی خواهد ماند. ماسک در ایمیلی به کارمندان تصمیم خود را برای حذف برخی از «نقش‌های تکراری» برای کاهش هزینه‌ها توضیح داد و اذعان داشت که زمان آن رسیده است که گام‌های جدی برای کسب سود بردارد.

 

به نظر می‌رسد که این تغییر ساختار سودی را به همراه دارد، زیرا اعلام شد که تسلا به هدف خود برای تولید 5000 خودروی مدل 3 در هفته تا پایان ژوئن 2018 دست یافته است، در حالی که 2000 خودروی سدان مدل S و SUV مدل X دیگر تولید می‌کند. “ما این کار را کردیم!” ماسک در یک ایمیل جشن به این شرکت نوشت. “چه کار باورنکردنی توسط یک تیم شگفت انگیز.”

 

فوریه بعد، ماسک اعلام کرد که این شرکت بالاخره مدل 3 استاندارد خود را عرضه می کند. ماسک همچنین گفت که تسلا در حال تغییر به فروش تمام آنلاین است و به مشتریان این فرصت را می دهد که خودروهای خود را در عرض هفت روز یا 1000 مایل برای بازپرداخت کامل بازگردانند. .

اولین کامیون الکتریکی تسلا موتورز در حیاط نمایشگاه

کامیونت

در نوامبر 2017، ماسک با رونمایی از تسلا نیمه و رودستر جدید در استودیوی طراحی این شرکت، سروصدای دیگری به پا کرد. این نیمه کامیون که انتظار می رفت در سال 2019 وارد مرحله تولید شود، قبل از تاخیر، دارای 500 مایل برد و همچنین باتری و موتورهای ساخته شده برای 1 میلیون مایل است.

 

 

 

مدل Y و رودستر

در مارس 2019، ماسک از مدل Y مورد انتظار تسلا رونمایی کرد. این کراس اوور جمع و جور که در مارس 2020 به مشتریان عرضه شد، دارای برد رانندگی 300 مایل و شتاب صفر تا 60 مایل در ساعت 3.5 ثانیه است.

 

رودستر که قرار است در سال 2020 عرضه شود، با 0 تا 60 زمان 1.9 ثانیه به سریع ترین خودروی تولید شده تبدیل خواهد شد.

2013 : هایپرلوپ

در آگوست 2013، ماسک مفهومی را برای شکل جدیدی از حمل و نقل به نام “هایپرلوپ” منتشر کرد، اختراعی که رفت و آمد بین شهرهای بزرگ را تقویت می کند و زمان سفر را به شدت کاهش می دهد. Hyperloop که به طور ایده‌آل در برابر آب و هوا مقاوم است و با انرژی‌های تجدیدپذیر تغذیه می‌شود، سوارکاران را در غلاف از طریق شبکه‌ای از لوله‌های کم فشار با سرعتی بیش از 700 مایل در ساعت ( تقریبا 1300 کیلومتر بر ساعت ) به حرکت در می‌آورد. ماسک خاطرنشان کرد که ساخت هایپرلوپ و آماده شدن برای استفاده از 7 تا 10 سال طول می کشد.

قطار هایپر لوپ که ایلان ماسک شرکتش رو در آمریکا خریده در این تصویر نمایش داده میشه که یک عکس کامپیوتری از نیم صفحه تونل قطار های هایرپر لوپه

اگرچه او Hyperloop را با این ادعا که از هواپیما یا قطار ایمن تر است، با هزینه تخمینی 6 میلیارد دلار – تقریباً یک دهم هزینه سیستم ریلی برنامه ریزی شده توسط ایالت کالیفرنیا معرفی کرد.

پس از اعلام مسابقه ای برای تیم ها برای ارسال طرح های خود برای نمونه اولیه Hyperloop pod، اولین مسابقه Hyperloop Pod در تاسیسات SpaceX در ژانویه 2017 برگزار شد. رکورد سرعت 284 مایل در ساعت توسط یک تیم مهندسی دانشجویی آلمانی در مسابقه شماره ثبت شد.

در اصل هایپر لوپ نوعی قطار های سریع السیر هستند که در لوله های کم فشار با قابلیت مغناطیسی ای که دارند با بیشترین سرعت و کمترین اصطکاک و زمان می تواند محموله خود را از نقطه ای به نقطه ای دیگر منتقل کند.

2015: OpenAI

در اواخر سال 2015، ماسک همچنین OpenAI را تأسیس کرد ، یک سازمان غیرانتفاعی که به تحقیق در مورد هوش مصنوعی اختصاص دارد و اطمینان حاصل می کند که بشریت را نابود نمی کند. او بعداً اعلام کرد که برای جلوگیری از هرگونه تضاد منافع احتمالی با تسلا ، که برای فناوری خودروهای خودران خود به سمت هوش مصنوعی پیشرفت کرده است، از هیئت مدیره کناره‌گیری می‌کند .

عکس سفید از یک گوشی هوشمند که داخلش نوشته چت جیپی تی و در پس تصویر که تار هست نوشته شده اوپن ای آی

این میلیاردر از آن زمان تاکنون بارها علیه شرکت صحبت کرده است و حتی سعی دارد رقیب خود را راه اندازی کند که پس از موفقیت ChatGPT OpenAI به شوخی آن را ” Truth GPT ” نامید.

 

تا پایان سال 2015، 24 پرتاب اسپیس ایکس با انجام وظایفی مانند تامین مجدد ایستگاه فضایی بین المللی انجام شد که در این مسیر رکوردهایی را به ثبت رساند.

 

در آن سال، تسلا همچنین اولین نسخه Autopilot خود را منتشر کرد ، یک ویژگی کمک راننده برای خودروهای برقی خود که به هنگام فعال بودن می تواند تمام یا بخشی از پروسه راندن خودرو را بر عهده گیرد. ماسک بعداً چندین سال بعد نسخه پیشرفته‌ای از Autopilot به نام بتای Full Self-Driving را منتشر کرد.

 

او از آن زمان گفته است که تسلا  FSD  ( تماما خودران ) تفاوت بین «ارزش پول زیاد یا ارزش اساساً صفر» است. با این حال، Autopilot سهم عادلانه خود را از دعاوی حقوقی و همچنین تحقیقات از اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه ها در طول سال ها بدست آورده است.

2016: سولار سیتی و بورینگ کمپانی

در اواخر سال 2016، تسلا SolarCity را در یک معامله 2.6 میلیارد دلاری خریداری کرد. در همان سال برخی از سهامداران تسلا شکایتی را تنظیم کردند و ماسک را متهم کردند که اعضای هیئت مدیره تسلا را برای خرید SolarCity و نجات آن تحت فشار قرار داده است. ماسک بعداً در سال 2022 برنده این دعوا شد.

در این عکس یک پمپ شارژ ماشین های الکتریکی به صورت کاریکاتوری هست که داره ماشین های تسلا رو شارژ میکنه و آرم جایگاه هم سولار سیتی هست

در سال 2016، او همچنین The Boring Company را راه‌اندازی کرد که مأموریت حفر شبکه‌ای از تونل‌ها در زیر و اطراف شهرها را برای رانندگی با سرعت بالا و بدون ترافیک دارد.

 

اولین شبکه تونل Boring برای استفاده تجاری، واقع در لاس وگاس، در آوریل 2021 افتتاح شد.

 

 

2017: نورا لینک

ماسک در سال 2017 شرکت دیگری را تأسیس کرد: Neuralink ، که در تلاش برای ساخت دستگاه‌هایی است که می‌توانند در مغز انسان کاشته شوند. ماسک این دستگاه را به عنوان ” Fitbit در جمجمه ” توصیف کرده و گفته است که به مردم اجازه می دهد تا وظایف را تنها با استفاده از ذهن خود انجام دهند. این شرکت با قرار دادن این دستگاه در خوک‌ها و میمون‌ها آزمایش کرده است و تاییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده را برای شروع آزمایش‌های انسانی در سال 2023 به دست آورده است.

 

در سال 2017، ماسک همچنین به شورای مشاوره تجاری پرزیدنت ترامپ پیوست – اقدامی که با واکنش شدید عمومی مواجه شد. او ابتدا از این اقدام دفاع کرد اما پس از خروج ترامپ از توافقنامه پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی، از آن کنار رفت. ماسک گفت که تلاش کرده ترامپ را متقاعد کند که از انتخابات عقب نشینی نکند.

یک عکس از خودرو تسلا رودستر به رنگ قرمز به همراه یک انسان با لباس فضایی که راننده آن است و در حال گشت در فضای خارج از جو زمین است و در پس زمینه عکس ماه دیده میشود و بقیه جاهای تصویر سیاه است

2018: تسلا رودستر در فضا

فالکون هوی، جانشین فالکون 9 و قدرتمندترین موشکی که اسپیس ایکس تا به امروز ساخته است، اولین پرتاب موفقیت‌آمیز خود را در فوریه 2018 به پایان رساند. فالکون هوی محموله‌ای منحصربه‌فرد را حمل می‌کرد: یک راننده مکانیکی با لباس فضایی به نام استارمن، و خودرو قرمز گیلاسی شخصی ماسک. تسلا رودستر، که به سمت مدار مریخ پرتاب شدند .

ماسک به حضار در کنفرانس South by Southwest در سال 2018 گفت: “ما واقعاً می‌خواستیم مردم اینجا را متعجب کنیم و در مورد احتمال اتفاق جدیدی در فضا هیجان زده شوند – از پیش راندن مرز فضایی.” “هدف از این کار این بود که به شما الهام بخشد و دوباره باور کنید، همانطور که مردم در دوره آپولو معتقد بودند که هر چیزی ممکن است.”

موشک فالکون 9

در 22 می 2012، ماسک و اسپیس ایکس زمانی که این شرکت موشک فالکون 9 خود را با یک کپسول بدون سرنشین به فضا پرتاب کرد، تاریخ ساز شدند. این وسیله نقلیه با 1000 پوند تدارکات برای فضانوردان مستقر در آن به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شد و اولین باری بود که یک شرکت خصوصی یک فضاپیما را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد. در مورد پرتاب، ماسک گفته است: “من احساس می کنم بسیار خوش شانس هستم… برای ما، این مانند برنده شدن در سوپر بول است.”

در دسامبر 2013، یک فالکون 9 با موفقیت یک ماهواره را به مدار انتقال ژئوسنکرون برد، فاصله ای که در آن ماهواره در یک مسیر مداری که با چرخش زمین مطابقت دارد قفل می شود. در فوریه 2015، اسپیس ایکس فالکون 9 دیگری را با ماهواره رصدخانه آب و هوای عمیق فضایی (DSCOVR) با هدف رصد تشعشعات شدید خورشید که بر شبکه های برق و سیستم های ارتباطی روی زمین تأثیر می گذارد، پرتاب کرد.

در مارس 2017، اسپیس ایکس شاهد پرواز آزمایشی و فرود موفقیت آمیز موشک فالکون 9 بود که از قطعات قابل استفاده مجدد ساخته شده بود، پیشرفتی که راه را برای سفرهای فضایی مقرون به صرفه تر باز کرد.

یک شکست در نوامبر 2017 رخ داد، زمانی که انفجاری در حین آزمایش موتور جدید Block 5 Merlin این شرکت رخ داد. اسپیس ایکس گزارش داد که هیچ کس آسیب ندیده است و این مشکل مانعی برای عرضه برنامه ریزی شده نسل آینده موشک فالکون 9 نخواهد داشت.

این شرکت در فوریه 2018 با پرتاب آزمایشی موفقیت آمیز راکت قدرتمند فالکون هوی از نقطه عطف دیگری بهره برد. فالکون هوی مجهز به تقویت‌کننده‌های اضافی فالکون 9، برای حمل محموله‌های عظیم به مدار و به طور بالقوه به عنوان کشتی برای مأموریت‌های فضایی عمیق طراحی شده است. برای پرتاب آزمایشی، فالکون هوی محموله‌ای از تسلا رودستر قرمز ماسک را دریافت کرد که مجهز به دوربین‌هایی بود تا «چند نمای حماسی» را برای مدار برنامه‌ریزی شده خودرو به دور خورشید ارائه کند.

در جولای 2018، Space X از فرود موفقیت آمیز موشک فالکون بلوک 5 جدید لذت برد که کمتر از 9 دقیقه پس از بلند شدن بر روی یک کشتی بدون سرنشین سقوط کرد.

 

 ماسک ثروتمندترین فرد جهان شد

ثروت ماسک در سال های اخیر افزایش یافته است. مدیرعامل تسلا در سال 2021 زمانی که ثروتش از 200 میلیارد دلار گذشت و از دارایی خالص جف بزوس بنیانگذار آمازون گذشت، به ثروتمندترین مرد جهان تبدیل شد.

Elon musk and jeff bezos 1

ماسک گفت که این مناسبت را با ارسال یک مدال نقره به بزوس، رقیب دیرینه خود، گرامی داشته است. موقعیت ماسک به عنوان ثروتمندترین مرد جهان توسط برنارد آرنو ، مالک برند لویی ویلتون در سال 2023 تحت الشعاع قرار گرفت. از آن زمان، او همچنان در صدر فهرست ثروتمندترین افراد جهان باقی مانده است.

 

او همچنین در سال 2021 برنده جایزه شخصیت سال تایم شد .

First Pic Elon Musk in text 5

SEC احضاریه تسلا

ماسک در سال 2018 با ارسال توییتی مبنی بر اینکه در نظر دارد تسلا را با قیمت 420 دلار به ازای هر سهم خصوصی کند و از قبل تأمین مالی کرده است، با مشکلاتی مواجه شد  . تنها چند روز بعد، SEC ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا ، احضاریه های تسلا را در مورد برنامه های این شرکت برای خصوصی شدن و نظرات ماسک ارسال کرد.

 

در ماه سپتامبر، SEC رسماً علیه ماسک شکایت کرده بود و او را به اظهارات نادرست و گمراه کننده متهم کرد. ماسک با SEC توافق کرد که منجر به پرداخت 20 میلیون دلار جریمه برای او و تسلا شد و ماسک از سمت ریاست هیئت مدیره تسلا کنار رفت . علاوه بر این، تسلا باید کمیته ای را برای نظارت بر ارتباطات ماسک تعیین کند.

2019 : ماهواره های اینترنتی استارلینک

در اواخر مارس 2018، اسپیس ایکس مجوزی از دولت ایالات متحده دریافت کرد تا ناوگانی از ماهواره ها را به منظور ارائه خدمات اینترنتی به مدار پایین پرتاب کند. شبکه ماهواره ای که Starlink نام دارد، به طور ایده آل خدمات پهنای باند را در مناطق روستایی قابل دسترس تر می کند، در حالی که رقابت را در بازارهای پرجمعیت که معمولاً تحت سلطه یک یا دو ارائه دهنده هستند، افزایش می دهد.

اسپیس ایکس اولین دسته از 60 ماهواره را در می 2019 به فضا پرتاب کرد و پس از آن 60 ماهواره دیگر در نوامبر در نوامبر به فضا فرستاد. در حالی که این نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی برای سرمایه گذاری استارلینک بود، ظهور این مدارگردهای درخشان در آسمان شب، با پتانسیل هزاران نفر دیگر، اخترشناسانی را نگران کرد که احساس می کردند تکثیر ماهواره ها دشواری مطالعه اجرام دور در فضا را افزایش می دهد.

elon musk and new twiter

2022:  هدف خود را در توییتر قرار می دهد

در سال 2022، ماسک شروع به خرید سهام توییتر کرد و بعداً پیشنهاد پیوستن به هیئت مدیره را به نفع خرید کامل توییتر به مبلغ 44 میلیارد دلار رد کرد.

ماسک که به یکی از پرفالوورترین حساب‌ها در سایت رسانه‌های اجتماعی تبدیل شده است، در ماه ژوئیه تلاش کرد از پیشنهاد خود برای خرید توییتر عقب‌نشینی کند.  توییتر به سرعت از ماسک شکایت کرد تا او را مجبور به خرید کند.

ماسک پس از ماه‌ها تلاش برای محاکمه در دادگاه سلطنتی دلاور، با خرید شرکت در ماه اکتبر موافقت کرد. در همان روزی که توئیتر را تصاحب کرد، چندین مدیر اجرایی کلیدی از جمله پاراگ آگراوال، مدیرعامل وقت توییتر را برکنار کرد. ماسک به عنوان “Chief Twit” انتخاب شد و در ماه های پر هرج و مرج پس از خرید ماسک، نیروی کار توییتر را به نصف کاهش داد .

او بعداً در ماه مه 2023 پس از اینکه ماسک گفت توییتر دیگر «در مسیر ورشکستگی» قرار ندارد، مدیر عامل جدیدی برای توییتر آورد .

این میلیاردر همچنین برای راه اندازی سرمایه گذاری هوش مصنوعی خود ابراز علاقه کرده است. در ماه آوریل، ماسک گزارش هایی مبنی بر برنامه ریزی برای ایجاد یک استارت آپ هوش مصنوعی برای ساخت رقیب ChatGPT را تایید کرد .

 

نظر ایلان ماسک در مورد مطالعه چیست ؟

روزی در مصاحبه ایلان ماسک با نیویورکر از ایلان در مورد مطالعه پرسیدند و او گفت : مطالعه چیزی بود که باعث شد تبدیل به این چیزی که هستم بشوم 

 

در بین خاطرات او گفته میشه که هنگامی که بخاطر قد کوتاهش و قلدری هایی که نسبت به او میشد به کتاب های کمیک و علمی تخیلی پناه میبرده و این باعث شده که ایده هایی در مورد هوش مصنوعی و سفر به سیارات دیگر در او شکل بگیرد .

 

او همواره در بین مصاحبه های عمومی اش از کتاب های مورد علاقه و مهمی که در مورد خودشناسی و خودیاری است یاد میکند و می گوید که کمک های شایانی از این کتاب ها دریافت می کند ، در زیر تعدادی از این کتاب ها را برایتان لیست کردیم :

زندگی شخصی

همسران و فرزندان

ماسک دو بار ازدواج کرده است. او در سال 2000 با جاستین ویلسون ازدواج کرد و این زوج صاحب شش فرزند شدند. در سال 2002، اولین پسر آنها در 10 هفتگی بر اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) درگذشت. ماسک و ویلسون با هم پنج پسر دیگر داشتند: دوقلوهای گریفین و خاویر (متولد 2004) و سه قلوهای کای، ساکسون و دامیان (متولد 2006).

First Pic Elon Musk in text 4

پس از جدایی مشاجره‌آمیز از ویلسون، ماسک با تالولا رایلی، بازیگر سینما آشنا شد. این زوج در سال 2010 ازدواج کردند. آنها در سال 2012 از هم جدا شدند اما در سال 2013 دوباره با یکدیگر ازدواج کردند. رابطه آنها در نهایت به طلاق در سال 2016 ختم شد.

دوست دختر

گزارش شده است که ماسک در سال 2016 پس از قطعی شدن طلاق خود از رایلی با هنرپیشه آمبر هرد وارد رابطه عاطفی شد . مشغله های آنها باعث شد این زوج در آگوست 2017 از هم جدا شوند. آنها در ژانویه 2018 دوباره با هم وارد رابطه شدند و یک ماه بعد دوباره از هم جدا شدند.

 

First Pic Elon Musk in text 3

در می 2018، ماسک با نوازنده گریمز (متولد کلر بوچر) آشنا شد. در آن ماه، گریمز اعلام کرد که نام خود را به ” c ” تغییر داده است، نماد سرعت نور، بنا به گزارش ها به تشویق ماسک. طرفداران این مجری فمینیست را به خاطر قرار ملاقات با میلیاردری که شرکت او در میان اتهامات آزار جنسی به عنوان “منطقه شکارچیان” توصیف شده است، مورد انتقاد قرار دادند.

 

این زوج در ماه مارس 2019 در مجله وال استریت ژورنال در مورد عشق خود به یکدیگر صحبت کردند و گرایمز گفت: “ببین، من او را دوست دارم، او عالی است… منظورم این است که او یک نفر فوق العاده جالب است.” ماسک به نوبه خود به ژورنال گفت: “من عاشق خلاقیت هنری وحشیانه سی و اخلاق کاری بسیار شدید هستم.”

گرایمز در 4 می 2020 پسر خود را به دنیا آورد و ماسک اعلام کرد که نام پسر را “X Æ A-12” گذاشته اند. در اواخر ماه، پس از اینکه گزارش شد که ایالت کالیفرنیا نامی با شماره را نمی پذیرد، این زوج گفتند که نام پسرشان را به “X Æ A-Xii” تغییر می دهند.

ماسک و گریمز در دسامبر 2021 به دومین فرزند خود، دختری به نام اگزا دارک سیدرال ماسک، خوش آمد گفتند.

 

کتاب ایلان ماسک

کتابی با عنوان “ ایلان ماسک ” منتشر شده که به بررسی جزئی زیندیگ ایلان ماسک می پردازد و خاطرات وی را در مدیریت شرکت ها و کمپانی هایش در آن وجود دارد . نویسنده این کتاب اشلی ونس هست که مطالب کتابش را از مصاحبه های شخصی اش با ایلان ماسک جمع آوری کرده که باعث میشود اطلاعات نابی را در اختیار مخاطب قرار دهد . جهت مشاهده این کتاب روی عکس آن کلیک کنید.

First Pic Elon Musk In text 1

ثروت ایلان ماسک چقدر است ؟

دارایی خالص ایلان ماسک تا سپتامبر 2023 234 میلیارد دلار تخمین زده شد که او را به ثروتمندترین فرد روی کره زمین تبدیل کرد.

برخی از ویژگی های شخصیتی ایلان ماسک

 • ایلان ماسک عادت دارد وقتی کاری را میخواهد انجام دهد ولی منابع آن را در دست کسی میبیند سریعا خودش دست به ساختش میزند . یکی از علل ایجاد ساخت راکت سازی آن هم به همین علته . ایلان ماسک قبل از راه اندازی اسپیس ایکس برای فرستادن اولین راکتش ، متوجه شد که در بازار سیاه تسلیحات نظامی ، چند راکت هستند که از زمان فروپاشی شوروی هست و میخواست انها را بخرد . ولی دلال ها چند بار قیمت را تغییر دادند و کمی او را اذیت کردند و همانجا ایلان ماسک جلسه را ترک کرد و سریعا سوار هواپیمای شخصی خودش شد و در طی مسیر برگشت اولین کاری کرد این بود داخل یک فایل اکسل با لپ تاپش تمام چیزهای لازم برای ساخت راکت را نوشت و قیمت تولیدش رو محاسبه کرد و به همراهان و مشاورانش گفت این قیمتی که به دست آوردم قیمت واقعی یک راکت هست و اگر تولید ما از این قیمت بیشتر بشه بی عرضگی ماست  و اگر ما اون مبلغ رو میپرداختیم برای اون راکت های قدیمی معلوم نبود اصلا بتونیم آنها را پرتاب کنیم و یا بعدا هم  بتونیم دوباره راکت تهیه کنیم . طرز تفکر او بر خلاف اکثر کار آفرینان هست و عوض برون سپاری و سبک کردن سازمان ، میخواهد خودش تولید همه چیز را در دست بگیرد و بتواند هر عاملی را کنترل دقیق کند . البته نا گفته نماید که اکثر افرادی که جز 10 نفر ثروتمند ترین افراد جهان هستند اکثرا همین ویژگی را دارند 
 • یکی دیگه از ویژگی های ایلان ماسک این است که ددلاین های بیرحمانه ای به کارمندان خود میدهد جوری که تقریبا در نگاه اول کاملا ناممکن هستند . البته این ناممکنی فقط برای کارمندانش است نه برای خودش . بارها کارمندانش به همین ویژگی او اعتراض کردند و در کمال تعجب با اخراج شدن مواجه شدند و ایلان ماسک با اینکه مدیر عامل چند شرکت و کارخانه هست ، به جای آنها هم تا زمانی که کسی جایشان را پر کند کار میکرد بدون آنکه حتی کمی از عملکردش کم شود . او استاد برنامه ریزی هست و کنترل باور ناپذیری بر خودش دارد . اکثر افراد در چنین شرایط به راحتی دچار فروپاشی میشن از درون .

فهرست مطالب

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟
علی کارگزار

علی کارگزار

عاشق رهبری کردن تیم های پویا و خلاقم و این هدف منه . تحصیلات عالیه بنده هم در زمینه مدیریته که تکمیل کننده این راه دوست داشتنیه .

‫2 نظر

 • کسرا گفت:

  سلام

  ممنون از مقاله معرکه و کاملتون ، من تو سایتای زیادی گشتم در مورد ایلان ماسک ولی هیچ کدومشون به اندازه شما کامل نبود

  این پیامم میزارم چون میدونم جمع آوری و ارائه با این کیفیت چقدر زحمت داره ، خدا قوت

 • فاطمه ✨✨ گفت:

  چه مطلب جالب نوشتی ، داشتم دنبال یه چیز دیگه میگشتم یهو سایت شما رو دیدم ، کلی از مطلبی که میخواستم هم بیشتر گیرم اومد ، ای کاش یه فیلمی چیزی هم میزاشتی که نو النور میشد دیگه 😍😍

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *