اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

نمونه گیری تصادفی چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

نمونه گیری تصادفی چیست؟ ، در نمونه گیری تصادفی هر یک از عناصر جامعه ی مورد نظر برای انتخاب شدن، شانس مساوی دارند. در این روش، افراد یا اشیای مورد نیاز از فهرست جامعه ی آماری که به همین منظور شماره گذاری و تهیه شده است به صورت تصادفی انتخاب می شوند. مطابق قانون احتمال، افراد انتخاب شده باید دارای ویژگی هایی همانند جامعه ای باشند که از آن انتخاب شده اند.

تعریف نمونه گیری تصادفی

در روش نمونه‌گیری تصادفی، افرادی را که در یک جمعیت احتمال دارد برای نمونه انتخاب شوند، به عنوان نمونه‌ی تصادفی درنظر می‌گیریم. توجه کنید که انتخاب این افراد، کاملاً به صورت تصادفی انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود که افراد به دور از هرگونه جانب‌داری و بدون هیچ گونه تبعیضی به عنوان نمونه انتخاب شوند. بعلاوه، ممکن است هر فرد از جامعه آماری شما برای نمونه‌ی تصادفی انتخاب شود، بنابراین شما می‌توانید از سازگاری نتایج بدست آمده از نظرسنجی با آنچه که مردم در واقعیت فکر می‌کنند، اطمینان بیشتری داشته باشید.

برای درک بهتر نمونه‌گیری تصادفی، حالتی را در نظر بگیرید که می‌خواهید چند کاغذ را به صورت تصادفی از یک سبد که چندین کاغذ در آن وجود دارد، بیرون بیاورید. همه‌ی کاغذهای درون سبد، شانس یکسانی برای بیرون آمدن دارند. بنابراین اگر روی هر کاغذ نام یک فرد نوشته شده باشد، احتمال بیرون آمدن نام هر فرد با سایر افراد برابر است. این بدین معناست که انتخاب هر فرد به صورت تصادفی انجام می‌شود.

می توانید انواع نمونه گیری را هم مطالعه کنید.

 

نمونه گیری تصادفی چیست؟

نمونه گیری تصادفی چیست؟ – کالج مدیریت

انواع نمونه گیری تصادفی -نمونه گیری تصادفی چیست؟

نمونه گیری تصادفی را می توان به روش هایی مختلف انجام داد. دو گونه از این روشها بدین شرح اند:

الف) قرعه کشی :

با هریک از روشهای معمول آن نوعی نمونه برداری است. مثلا اگر بخواهیم از میان ۶۰ نفر نمونه ای ۱۲ نفری به روش تصادفی انتخاب کنیم، کافی است نام یا شماره ردیف این عده را بدون رعایت ترتیب خاصی روی ۶۰ کارت مختلف بنویسیم و کارت ها را در یک جعبه قرار دهیم.
سپس کارت ها را مخلوط کرده ،۱۲ کارت را یکی پس از دیگری انتخاب کنیم .

ب) جدول اعداد تصادفی:

 فراهم آوردن وسایل قرعه کشی بی نقص، مخصوصا در گروه های بزرگ کار آسانی نیست و به جای آن می توان از جدول اعداد تصادفی (random digits table) استفاده کرد . در جدول اعداد تصادفی ارقام صفر تا ۹ در تعدادی سطر و ستون گرد آوری شده اند. ترتیب استخراج و تنظیم این اعداد به صورت کاملا تصادفی با روشها و وسایلی مانند قرعه کشی و رایانه انجام می گیرد.

انواع روش های نمونه گیری تصادفی -نمونه گیری تصادفی چیست؟

استفاده از قرعه‌کشى

استفاده از قرعه‌کشى اولین راهکار در روش نمونه گیری تصادفی است. در این روش پژوهشگر به هر یک از افراد جامعه یک کُد یا شماره مخصوص مى‌دهد. (بعضى از جوامع مورد مطالعه داراى سیستم‌هاى شماره‌دار مى‌باشند؛ مانند دانش‌آموزان یا دانشجویان یک مرکز آموزشى یا کارکنان یک اداره یا کارت‌هاى گواهینامه؛ بنابراین، نیازى به کُدگذارى نیست و پژوهشگر مى‌تواند شماره مسلسل همین لیست‌ها را مبناى کار قرار دهد.)

سپس از مهره‌ها یا پلاک‌هاى شماره‌دار استفاده مى‌کند و در صورت نبود آن، شماره هر یک از آنها را روى کاغذ یا مقواى کوچکى یادداشت مى‌نماید؛ بنابراین، به تعداد افراد جامعه، مهره یا پلاک یا کاغذ شماره‌دار در اختیار خواهد داشت. آنگاه آنها را در داخل کیسه یا ظرفى مى‌ریزد و بهم مى‌زند. سپس مهره‌ها را یکى یکى خارج کرده، شماره آنها را یادداشت مى‌نماید و این کار را آنقدر ادامه مى‌دهد تا به تعداد حجم نمونه شماره برگزیند. آنگاه که تعداد افراد نمونه کامل شد، کار قرعه‌کشى به پایان رسیده، مطابق لیست، افراد نمونه خود را شناسایى مى‌کند. حال اگر تحقیق او از نوع تجربى و آزمایشى باشد و بخواهد از این گروه متجانس دو گروه آزمایش و شاهد انتخاب کند، مى‌تواند بین آنها با استفاده از همین روش احتمالى دو گروه مزبور را برگزیند.

استفاده از جدول اعداد تصادفى

جدول‌هاى اعداد اتفاقى یا تصادفى (random) بوسیله رایانه‌هایى که ارقام را بطور اتفاقى تنظیم مى‌کنند، تهیه مى‌شود. این جدول‌ها زیادند و نام‌هاى گوناگونى دارند؛ مانند جدول اعداد اتفاقى شرکت رَند (Rand Company)، کمیسیون تجارتى ایالتى یا جدول کندال و اسمیت.

این جدول‌ها در دو جهت سطر و ستون داراى اعداد اتفاقى هستند که معمولاً به ۹۹ سطر و ستون بالغ مى‌شود و ارقام سطرها و ستون‌‌ها بصورت بلوک‌هاى پنج رقمى در کنار یکدیگر و به شکل تفکیک شده قرار دراد تا استفاده از آن تسهیل شود.

براى استفاده از جدول اعداد اتفاقى یا تصادفی، پژوهشگر باید ابتدا چارچوب جامعه آمارى خود را مشخص کند؛ یعنى تعداد دقیق افراد جامعه را معلوم و به ترتیب به آنها کُد یا شماره مسلسل بدهد. او باید به این نکته توجه کند که اگر تعداد کل افراد جامعه را عددى دو رقمى یا سه رقمى یا بیشتر تشکیل مى‌دهد، کدها و شماره‌ اختصاص یافته به افراد جامعه نیز باید با آن برابر باشد؛ مثلاً اگر تعداد را عدد دو رقمى تشکیل مى‌دهد به افراد کد دو رقمى بدهد مانند ۰۱، ۰۲، ۰۳، … ، ۱۱، ۱۲، … .

استفاده از روش منظم یا سیستماتیک

برای نمونه گیری تصادفی می توان از روش سیستماتیک استفاده کرد. در این روش همانند روش‌هاى قبل فرض بر این است که افراد جامعه متجانس هستند و از این‌رو به هر یک از آنها از عدد ۱ تا N بر این است که افراد جامعه متجانس هستند و از این‌رو به هر یک از آنها از عدد ۱ تا N شماره یا کُد داده مى‌شود. سپس افراد نمونه با نظمى خاص انتخاب مى‌شوند. این روش نیز ساده است و پژوهشگران غالباً چه به روش دستى و چه بوسیله رایانه از آن استفاده مى‌کنند.

در روش منظم پژوهشگر سعى مى‌کند فاصله عددى دو نمونه را بطور ثابت مشخص کند. آنگاه براى تعیین کُد یا شماره اولى فرد نمونه و مشخص کردن موقعیت آن در سلسله اعداد و نیز موقعیت سایر افراد نمونه مى‌تواند با افزودن یا کاستن عدد ثابت فاصله، اقدام کند؛ براى تعیین عدد ثابت فاصله، از رابطه K=N/n استفاده مى‌شود.

K = عدد ثابت فاصله بین دو نمونه

N = حجم یا تعداد افراد جامعه

n = حجم یا تعداد افراد نمونه

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

انواع نمونه گیری

اهمیت و ضرورت نمونه گیری -انواع نمونه گیری انواع نمونه گیری ، پس از انتخاب موضوع تحقیق و بیان مسئله٬…

نمونه گیری طبقه ای چیست؟

نمونه گیری طبقه ای چیست؟ ، برای بیشتر کردن شباهت نمونه و جامعه و افزایش دقت نمونه برداری برای برآورد…