اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در بازاریابی / توسط

انکر تکست چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

انکر تکست چیست؟ ، کلمه ای است که اگر در زمینه بازاریابی اینترنتی فعالیت می کنید حتما نام آن و تاثیرش را بر بهینه سازی سایت شنیده اید. اگرچه ” انکر تکست ” توسط گوگل مورد ارزیابی قرار می گیرد اما هنوز خیلی از بازاریابان و تولید کنندگان محتوا در خصوص ماهیت آن اطلاعات درست و دقیقی ندارند. امروزه انکر تکست ها نقش مهمی در سئو و افزایش رتبه سایت در گوگل دارند.

اگر شما به درستی از انکر تکست ها استفاده کنید، شاهد افزایش بهتر و سریع تر رتبه وب سایت خود خواهید بود و اگر برعکس، آن را به درستی به کار نبرید گوگل سایت شما را جریمه خواهد کرد. پس باید به خوبی انکر تکست را بشناسید و روش های صحیح و اصولی به کار بردن آن را بدانید.

انکر تکست چیست؟

کلمه انکر تکست در ابتدا ممکن است عجیب و بی‌معنی به نظر بیاید: کلمه Anchor به معنی لنگر کشتی و Text به معنی متن است. اما نکته ظریف اینجاست که Anchor به معنی معرفی یا پرزنت کردن هم هست و به مجریان برنامه‌های زنده تلویزیونی هم گفته می‌شود. انکر تکست متنی است که وبسایت مورد نظر ما را در یک جمله به مخاطب معرفی می‌کند و در عین حال مثل لنگر کشتی کارش وصل کردن و محکم کردن ارتباط بین کاربر و وبسایت است.

انواع انکر تکست -انکر تکست چیست؟

انکر تکست عمومی یا Generic Anchors

آیا با لینک‌هایی با عنوان “اینجا را کلیک کنید” یا ” اینجا بروید” آشنا هستید؟ این قبیل متن لینک‌ها با عنوان انکرتکست عمومی شناخته می‌شوند. در گذشته استفاده از این انکرتکست رایج بود، اما طی چند سال اخیر با تغییر قوانین الگوریتم گوگل، استفاده از این لینک‌ها می‌تواند به سئوی سایت شما آسیب بزند.

برخی انکر تکست‌های عمومی عبارتند از:

 • اینجا را کلیک کنید
 • اطلاعات بیشتر
 • ادامه مطلب
 • بیشتر بخوانید
 • اینجا
 • این وب سایت
 • این لینکو چک کن
 • درباره نویسنده

انکر تکست نام تجاری یا Branded Anchors

هر لینکی که از نام تجاری در متنِ خود استفاده کند، انکرتکست نام تجاری یا برند نامیده می‌شود. استفاده از این نوع انکرتکست خطری برای سئو ندارد، مگر اینکه نام تجاری‌تان با کلمه کلیدی هدفتان یکسان باشد.

انکر تکست عریان یا Naked Link Anchors

این نوع انکرتکست که با عنوان URL Anchor Text نیز شناخته می‌شود، کلمه کلیدی خاصی در متنش ندارد و تنها از URL سایت به عنوان متن لینک استفاده می‌کند.

انکر تکست کلمه کلیدی + نام تجاری یا Brand + keyword Anchor

استفاده از کلمه کلیدی و نام تجاری در متن لینک یکی دیگر از روش‌های خوب و کم‌خطر برای ساخت لینک‌های خوب است. این نوع انکر تکست معمولاً شامل نام برند شما به همراه کلمه کلیدی هدف‌تان است.

انکرتکست تصویر یا Image Anchors

برای آنکه روند لینک بیلدینگ شما از نظر گوگل طبیعی باشد، بهتر است هر از گاهی در تصاویر سایت‌تان، لینک قرار دهید. در چنین شرایطی، Alt Tag تصویر به عنوان انکر تکست شناسایی می‌شود.

 

انکر تکست چیست؟

انکر تکست چیست؟ – کالج مدیریت

انکر تکست هم معنی یا LSI Anchors

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing است. به صورت تحت لفظی این عبارت فهرست‌سازی معنایی نهفته معنی می‌شود.

در این نوع انکر تکست به جای استفاده از کلمه کلیدی هدف‌تان، از عبارات هم معنی یا مشتقات آن استفاده می‌کنید. برای مثال اگر کلمه کلیدی “گل فروشی” را هدف قرار داده‌اید، متن لینک LSI آن می‌تواند عباراتی مانند “گل فروشی آنلاین”، فروش اینترنتی گل و گیاه” یا “گل تزئیتی آنلاین” باشد.

انکر تکست Partial Match

حضور نسبی (یا جزئی) کلمه کلیدی در انکرتکست با عنوان Partial Match شناخته می‌شود. برای مثال عبارت راهنمای لینک بیلدینگ پیشرفته، یک انکرتکست Partial Match است.

انکر تکست طولانی یا Long Tail Anchors

تنها تفاوت انکرتکست طولانی (یا دم دراز) با Partial Match، طولانی بودن آن است. برای مثال لینک‌های گوگل ۲۰۰ فاکتور را برای رتبه‌بندی سایت لحاظ می‌کند و گوگل ادوردز سرویس تبلیغاتی گوگل است، انکرتکست طولانی دارند.

انکر تکست Exact Match

شاید بتوان گفت Exact Match مهم‌ترین انکرتکست موجود است. در Exact Match، شما فقط از کلمه کلیدی هدف‌تان را در متن لینک استفاده می‌کنید. درست است که متن لینک Exact Match تاثیر زیادی بر ارتقا رتبه سایت شما دارد، اما استفاده بیش از حد از این نوع لینک می‌تواند باعث جریمه شدن سایت‌تان شود.

چگونه انکر تکست ها را به کار ببریم؟

 • انکرتکستی را انتخاب کنید که به محــتوای صفحه لینک داده شده مرتبط باشد.
 • به سایت های اسپم لینک ندهید و سعی کنید که بررسی کنید که از سمت آنها نیز لینک نداشته باشید.
 • به لینک سازی داخلی به ویژه برای انکرتکست های دم دراز دقت کنید اما نه بیش از حد و خارج از تعادل.
 • انواع مختلف انکر تکست ها را به صورت عاقلانه و برحسب کسب و کار خودتان توزیع کنید نه مشابه دیگران.
 • سعی کنید از سایت های معتبر لینک بگیرید ولی لینک خریداری نکنید چراکه گوگل متوجه خواهد شد.
 • مداوم به تحلیل و بررسی انکر تکست ها بپردازید این کار را میتوانید با ابزار ahrefs انجام دهید که جلوتر در مقالات بعدی آموزش خواهم داد.
 • در یک جمله یا عبارت از چندین متن لنگر و چندین لینک استفاده نکنید موجب گیج شدن مخاطب و درنهایت اسپم شدن می شود.

اهمیت انکر تکست در سئو سایت

در بین روش های بهینه سازی سایت (سئو) و افزایش رتبه در گوگل، استفاده مناسب از انکر تکست ها، یکی از راه هایی است که برای لینک سازی و افزایش بازدید از صفحات دیگر سایت استفاده می شود. متن انکر تکست هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران اینترتی بسیار مهم است. به همین دلیل کلمه ای لینک دار می شود باید مرتبط با آدرس صفحه لینک داده شده باشد. اگر آدرس صفحه موردنظر، محتویات مرتبط با عبارت انکر تکست را نشان ندهد، ممکن است کاربران سایت را ترک کنند و موجب افت رتبه سایت شوند. پس می توان نتیجه گرفت، انکر تکست ها باید برگرفته از کلمات کلیدی باشند تا هم از نظر موتورهای جستجو (گوگل، یاهو و…) معتبر باشند و هم هنگام جستجوی کاربران، احتمال دیده شدن آن ها و مشاهده صفحات دیگر سایت افزایش یابد. استفاده بهینه از انکر تکست ها، تاثیر خوبی در بالا آمدن سایت در نتایج جستجوی گوگل دارد. در حقیقت، انکر تکست یکی از اصول مهم در سئو خارجی سایت است. استفاده بیش از حد و غیره طبیعی از انکر تکست (Anchor Text) موجب آسیب رسیدن به سئو سایت و جریمه شدن سایت از طرف گوگل می شود.

نتیجه گیری

بر کسی پوشیده نیست که موتورهای  جستجو، هر روز جدیدتر و هوشمندتر می شوند و از این رو عوامل مربوط به رتبه  بندی سایت بیشتر از گذشته اهمیت پیدا می کنند. یکی از عواملی که در رتبه بندی سایت حائز اهمیت خواهد بود، مرتبط بودن عبارت انکر تکست و لینک دهی  مربوط به آن می باشد.

موتورهای جستجوی گوگل از طریق انکر تکست لینک هایی که برای وب سایت خود ایجاد نموده اید و همچنین محتوای به کار رفته در صفحه ی وب سایت تان، اقدام به تشخیص و  شناسایی عنوان صفحه ی سایت تان می نمایند. اگر به هر دلیلی سایت شما از  این دو طریق برای موتورهای جستجو قابل شناسایی نباشد، نمی تواند رتبه ی بالایی را در نتایج رتبه بندی کسب نماید و این برای سایت شما مطلوب نمی  باشد. پس اگر محتوای سایت شما با متن هایی که لینک می کنید مرتبط بوده و در  یک راستا قرار بگیرند، می توانید مطمئن شوید که جایگاه خوبی را در رتبه  بندی کسب خواهید نمود.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

استوری اینستاگرام، بازاریابی به سبک نوین!

استوری اینستاگرام، بازاریابی به سبک نوین! ، در سال ۲۰۱۶، یکی از بزرگ‌ترین اتفاقاتی که در شبکه‌های اجتماعی رخ داد،…

موضوعات پایان نامه رشته مدیریت کسب و کار

برترین موضوعات پایان نامه رشته مدیریت کسب و کار ۴۰ موضوعات پایان نامه رشته مدیریت کسب و کار ۱- ارائه…