اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط

رساله چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

رساله چیست؟ ، پایان‌نامه یا تز یا رساله نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشته تحصیلی خود، برای دریافت تحصیلی مدرک  می‌نویسند. در پایان‌نامه دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائه پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی اساتید نگارش و تدوین می‌شود. پایان‌نامه با عنوان و محتوای تکراری در هیچ سیستم آموزشی و در هیچ مقطع تحصیلی‌ای تعریف نشده‌است و همه دانشجویان موظف به نگارش پایان‌نامه با موضوع و محتوای جدید هستند. اغلب پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی به صورت نوشتاری حاصل از گردآوری تحقیقات دیگر می‌باشد. در حالی که پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری لزوماً باید موضوع جدیدی را مورد هدف قرار دهد.

در بسیاری از متون از کلمه «پایان‌نامه» برای نوشتار پایان دوره دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد و از کلمه «تز» یا «رساله» برای نوشتار پایان دورهدکتری استفاده می‌شود. تفاوت «تز» و «رساله دکتری» با پایان‌نامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد، جدید بودن و نوآوری پژوهش‌های انجام‌شده و همچنین حجم بیشتر این تحقیقات در دوره دکتری است. به عبارتی دیگر پایان‌نامه دوره دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد گاهی می‌تواند ارائه نتایج پژوهشی توسعه گونه در مطالعات و تحقیقات پیشین باشد اما «تز» یا «رساله» لزوماً باید نتایج حاصل از پژوهش ایده‌ای نوین یا ارائه راه حلی برای مسئله‌ای که تاکنون حل نشده بوده است، باشد.

رساله چیست؟

«گزارشی است کامل، که محققی آن را به عهده گرفته و به پایان رسانیده است، مشروط بر اینکه همه مراحل موضوع بحث، را از زمانی که به شکل سوژه یا اندیشه ای بوده تا وقتی که به شکل نتایج مدون و مرتب که با ادله و براهین و مدارک مستدل شده است را در برگیرد.»

پس به عبارت ساده تر می توان گفت که پایان نامه یا رساله ( تز) یک گزارش یا تحقیقی است که دانشجویان درباره یک موضوع خاص مربوط به گرایش تحصیلی شان، برای دریافت مدرک تحصیلی این کار تحقیقی را انجام می دهند. موضوع پایان نامه یا رساله  نه تنها نباید تکراری باشد بلکه باید موضوعات جدید را مورد هدف قرار دهند، پس هر دانشجو مؤظف به نگارش پایان نامه یا رساله با موضوع و محتوای جدید هست .

انواع مختلف رساله ها اهداف مختلفی دارند: -رساله چیست؟

هورن بوک های حقوقی به عنوان ابزار آموزش دانشجویان حقوق طراحی شده اند. Hornbooks درمان های دقیق تری راجع به حوزه های خاص حقوقی نسبت به یک دائره المعارف یا ورودی ALR ارائه می دهد. آن ها معمولاً شامل خلاصه ای از موارد برجسته و سایر جزئیات مفید هستند.

Nutshells بدون تجزیه و تحلیل دقیق یا ارجاع گسترده مواردی که در رساله های دیگر یافت می شود، نمای کلی از یک موضوع حقوقی را ارائه می دهد.

برخی رساله ها برای استفاده به عنوان ابزار پزشکان طراحی شده اند. این آثار معمولاً به حل مشکلات حقوقی واقع بینانه می پردازند و غالباً ویژگی های مفیدی را برای وکلا از قبیل فرم ها و جداول ارائه می دهند.

خدمات Looseleaf نمونه ای از رساله ها است که برای استفاده به عنوان ابزار برای پزشکان طراحی شده است. چنین آثاری مشکلات حقوقی واقع بینانه ای را برطرف می کنند و غالباً ویژگی های مفیدی را برای وکلا از قبیل فرم ها و جداول ارائه می دهند. خدمات Looseleaf رساله های مکرر است – از این رو قالب looseleaf binderaf که به شما اجازه می دهد صفحات منفرد بدون بازنشر کل حجم به راحتی به روز شود – که غالباً حاوی منابع اولیه قانونی هستند و علاوه بر مطالب تحلیلی ثانویه، کمک هایی نیز می یابند، و آن ها را به یک منبع ارزشمند تبدیل می کنند. یکی برای موضوع شما وجود دارد.

هنوز رساله های دیگری به عنوان نشریات خودیاری برای مردم طراحی شده اند، مانند مقاله هایی که توسط Nolo Press منتشر شده است.

 

رساله چیست؟

رساله چیست؟ – کالج مدیریت

رساله یافتن

روش های مختلفی برای یافتن رساله های حقوقی وجود دارد:

از راهنمای کتابخانه HLS در رساله های حقوقی توسط موضوع برای رساله های توصیه شده توسط کتابداران در بسیاری از زمینه های حقوقی استفاده کنید
یک کلمه کلیدی یا جستجوی موضوع را در Hollis ،Hollis Classic یا فهرست دیگر کتابخانه انجام دهید. برای محدود کردن جستجوی خود به کتابخانه دانشکده حقوق، از جستجوی گسترده یا وجوه استفاده کنید.
از یک کتابدار تحقیق بخواهید تا به شما در یافتن رساله هایی درباره موضوع خود کمک کند
با منابع مرجع مشورت کنید که رساله های موضوعی را مرور می کنند مانند:
راهنمای خریدار و اطلاعات راهنمای خریدار حقوقی توسط Ken Svengalis
اطلاعات حقوقی: نحوه یافتن، نحوه استفاده توسط کنت سی اولسون (توجه: این راهنما شامل کارهای تک جلدی نیست)
Looseleafs قانونی چاپ شده توسط آرلین ایس

استفاده از رساله ها -رساله چیست؟

استفاده از رساله های حقوقی مانند استفاده از هر کتاب غیرقانونی با چند مشاور ویژه است.

ابتدا مانند هر کتابی، برای یافتن سریع بخش های مربوطه، از فهرست مطالب و فهرست استفاده کنید.

دوم، به یاد داشته باشید که برای اینکه یک نشریه بتواند پوشش قابل اعتماد موضوعات معاصر را ارائه دهد، باید به طور منظم و دقیق به روز شود تا تغییرات در قانون را منعکس کند. به روزرسانی ممکن است از طریق افزودن قطعات جیبی (که معمولاً در جیب پشت جلد یک جلد فرو رفته است)، توسط صفحات به روز شده در یک صفحه آزاد، یا چاپ دوره ای یا یک حجم کامل انجام شود. محققان همیشه باید مطمئن شوند که آن ها با جدیدترین نسخه رساله کار می کنند و حتماً با قسمت های جیبی مشورت کنند.

سوم، در حالی که بسیاری از رساله ها هنوز فقط به صورت چاپی در دسترس هستند، رساله های بیشتری به صورت آنلاین در دسترس هستند. به عنوان مثال، رساله های اصلی در مورد قانون بیمه در هر دو لکسیس و وستلاو موجود است. نسخه های الکترونیکی رساله ها امکان جستجوی متن کامل را دارند که می تواند برای تحقیق ارزشمند باشد. برای نتایج جستجوی متمرکز، در صورت امکان جستجو خود را به بخش های مربوط محدود کنید. در بسیاری از موارد، هنوز هم می توانید به فهرست مطالب و نمایه ها دسترسی پیدا کنید تا مکان ها یا بخش های مورد علاقه را پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که می توانید (و باید!) بررسی کنید که متن الکترونیکی چقدر جریان دارد با کلیک بر روی پیوند I در کنار عنوان رساله، می بینید که چطور مرتباً به روز می شود و آخرین نسخه به چه صورت است.

می توانید پایان نامه را چگونه بنویسیم را هم مطالعه کنید.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

عمده فروشی

عمده فروشی چیست؟ عمده فروشی ، به دو مدل تجاری ممکن اشاره دارد. یک تجارت ممکن است کالاها را در…

پایان نامه چیست؟

پایان نامه چیست؟ پایان نامه چیست؟ ، قبل از ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد، مهم است که بدانید پایان…