اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط

زنجیره تامین چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

زنجیره تامین چیست؟ ، زنجیره تامین شامل شبکه‌ای از افراد، سازمان‌ها، منابع، فعالیت‌ها و فناوری‌ها است که در تولید و فروش یک کالا نقش دارند. عوامل نام‌برده شده می‌توانند در رساندن مواد اولیه از تامین‌کننده به سازنده نقش داشته باشند یا اینکه مسئولیت تحویل کالا به مشتری نهایی را به عهده بگیرند.

شرکت‌ها به این دلیل زنجیره تامین را شکل می‌دهند تا بتوانند از هزینه‌های جاری کم کنند و در بازار رقابتی ایجاد شده به حیات‌شان ادامه دهند. علمی به نام مدیریت زنجیره تامین (Supply Chain Management یا به اختصار SCM) هم به وجود آمده تا بر پروسه‌های این کار نظارت داشته باشد. یک زنجیره بهینه می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت انجام کار و افزایش سوددهی شرکت شود. حال اگر یکی از حلقه‌های این زنجیره پاره شود (درست عمل نکند)، دیگر نمی‌توان به عملکرد درست آن اطمینان کرد و این نقص می‌تواند هزینه‌های زیادی را روی دست شرکت بگذارد.

زنجیره تامین چیست؟

زنجیره تامین تمام فعالیتهای مرتبط با جریان و تبدیل کالاها از مرحله ماده خام (استخراج) تا تحویل به مصرف‌کننده نهایی و نیز جریان‌های اطلاعاتی مرتبط با آن‌ها را شامل می‌شود. به طور کلی زنجیره تامین زنجیره‌ای است که همه فعالیت‌های مرتبط با جریان کالا و تبدیل مواد، از مرحله تهیه ماده اولیه تا مرحله تحویل کالای نهایی به مصرف‌کننده، برنامه ریزی و مدیریت عرضه و تقاضا، تهیه مواد، تولید و برنامه زمان‌‌بندی محصول یا خدمت، انبارکردن، کنترل موجودی و توزیع، تحویل و خدمت به مشتری را شامل می‌شود.
برخی زنجیره تامین را در روابط میان خریدار و فروشنده محدود کرده‏اند،که این نگرش تنها بر عملیات خرید رده اول در یک سازمان متمرکز است. گروه دیگری دید وسیع‌تری به زنجیره تامین ‏ دارند و آن را شامل تمام سرچشمه ‏های تامین‏ برای سازمان می‏دانند. با این‏ تعریف، زنجیره تامین شامل تمام تامین‏کنندگان‏ رده اول، دوم، سوم و… خواهد بود. چنین نگرشی‏ به زنجیره تامین، تنها به تحلیل شبکه تامین‏ خواهد پرداخت. دید سوم، نگرش زنجیره ارزش‏ «پورتر» است که در آن زنجیره تامین شامل تمام‏ فعالیت‌های مورد نیاز برای ارائه یک محصول یا خدمت به مشتری نهایی است. با نگرش مذکور به زنجیره تامین، توابع ساخت و توزیع به عنوان‏ بخشی از جریان کالا و خدمات به زنجیره اضافه‏ می‏شود. در واقع با این دید، زنجیره تامین شامل‏ سه حوزه تدارک، تولید و توزیع است. زنجیره‌های تامین در سازمان‌های تولیدی و خدماتی وجود دارند، هرچند که پیچیدگی زنجیره ممکن است از صنعتی به صنعت دیگر و از شرکتی به شرکت دیگر شدیداً متغیر باشد.

انواع زنجیره تامین -زنجیره تامین چیست؟

از منظر روند حرکت در زنجیره تامین، ۲ نوع حرکت وجود دارد که شامل زنجیره تامین مستقیم یا پیشرو (Forward Supply Chain) و زنجیره تامین معکوس (Reverse Supply Chain) هستند. در زنجیره مستقیم شاهد حرکت کالا یا خدمات از سمت تولیدکننده به سمت مصرف‌کننده‌ی نهایی هستیم؛ اتفاقی که همواره معنی خوبی دارد و از آن می‌توان این برداشت را کرد که کسب‌وکار در حال رشد است. هرچه این زنجیره درست‌تر و روان‌تر کار کند، نشان‌دهنده‌ی کارکرد سالم موتور رشد کسب‌وکار است.

در زنجیره تامین معکوس، کالا روند بازگشتی را از سمت مصرف‌کننده به سمت تولیدکننده را طی می‌کند. بازگشت کالا به سمت تولیدکننده همیشه به دلیل خرابی نیست و گاهی می‌تواند به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی، بازیافت کالا یا نیاز به حذف آن از زنجیره انجام شود. به همین دلیل شرکت‌هایی که به زنجیره تامین معکوس بها می‌دهند، خواهند توانست وجهه‌ی بهتر و مدرن‌تری از خود در اذهان مردم ایجاد کنند. اینکه شرکتی بداند لازم است در مواقعی محصول فروخته شده را پس بگیرد یا بازیافت کند، نشان‌دهنده‌ی کلاس کاری آن شرکت است. این شرکت می‌تواند محصول پس گرفته شده را تعمیر یا اصلاح کند و دوباره به بازار مصرفی بازگرداند. گاهی هم لازم است تا جنس مرجوع شده به کلی نابود شود و یا اینکه روند بازیافت را برای آن اجرا کند تا آسیبی به محیط زیست وارد نشود.

نوع دیگری از زنجیره هم وجود دارد که با نام زنجیره تامین حلقه بسته (Closed Loop Supply Chain) شناخته می‌شود. در این نوع از زنجیره، لجستیک پیشرو (مستقیم) و لجستیک معکوس با یکدیگر ترکیب یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم، یکپارچه می‌شوند. حالا اگر بگوییم که مشابه حلقه باز هم برای این زنجیره وجود دارد، کمی بحث‌مان پیچیده خواهد شد. بیایید از کنار این موضوع بگذریم.

زنجیره تامین چیست؟

زنجیره تامین چیست؟ – کالج مدیریت

 

اهداف زنجیره تامین -زنجیره تامین چیست؟

هدف هر زنجیره تأمین ایجاد بیشینه ارزش کل برای تمامی عناصر درگیر در آن از مشتری تا اولین تأمین کننده می‌باشد. ارزش در زنجیره تأمین به معنای تفاوت میان ارزش محصول یا خدمت نهایی برای مشتری و هزینه یا تلاش‌هایی است که زنجیره تأمین برای برآورده کردن نیاز مشتری صرف می‌کند. برای اغلب زنجیره های تأمین تجاری، ارزش مترادف با سود آوری کل در نظر گرفته می‌شود، یعنی تفاوت میان درآمد حاصل از پرداخت مشتری و کل هزینه های زنجیره تأمین.

البته علاوه بر سود اهداف دیگری نیز در زنجیره‌های تأمین قابل شمارش می‌باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به حفظ محیط زیست، افزایش قابلیت اطمینان، افزایش پاسخگویی و … اشاره نمود.

آیا زنجیره تامین ستون فقرات یک تجارت است؟

زنجیره های عرضه از دوران باستان برمیگردد.
در طول مسیر، شبکه ها و مسیرهای تجاری افزایش یافت. خطوط حمل و نقل بنادر ایجاد شد، راه آهن ساخته شد. ارتباطات برای کمک به مدیریت فرایندهای زنجیره تامین، کارآمدتر بود. با گذشت زمان، این شبکه های تأمین ساده به مدل های پیچیده و پیچیده SCM تبدیل شدند.

برای نسل ها، این راه حل های مختلف زنجیره تأمین، تخصص های جداگانه ای را که توسط متخصصین بطور تخصصی انجام می شود و کارایی خاص خود را در فرآیند یا سیستم کار می کنند، متوقف می کند. رایانه ها را وارد کنید که راه حل های SCM داخلی را که به طور خودکار انجام دهد و بهینه سازی فرآیندهای SCM را به ارمغان می آورد، زنجیره های عرضه را به مقیاس جهانی و شروع به برطرف کردن نیازهای رو به رشد می رساند.

راه حل های SCM سنتی برای هر فعالیت زنجیره تامین وجود دارد که شامل برنامه ریزی تولید، مدیریت طول عمر محصول، برنامه ریزی زنجیره تامین، تهیه، تدارکات، مدیریت حمل و نقل، مدیریت سفارش، تولید و مدیریت نگهداری است.

جمع‌بندی

مدیریت لجستیک یا همان لجستیک را معمولا به جای مدیریت زنجیره تامین به کار می‌برند. این کار اشتباه است و نباید از این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده کرد. مدیریت زنجیره تامین عبارت جامعی است و لجستیک تنها یکی از بخش‌های آن است. در واقع، لجستیک یکی از حلقه‌های زنجیره است که در آن به برنامه‌ریزی و داشتن کنترل روی حرکت کالا و انبارکردن کالا (سرویس) از مبدا به مقصد پرداخته می‌شود.

در زنجیره تامین، لجستیک یکی از مهم‌ترین بخش‌ها است و یکی از مهم‌ترین بخش‌های لجستیک، رساندن کالا به دست مشتریان است. تی نکست یکی از شرکت‌های لجستیکی بازار ایران است که سعی می‌کند تجربه‌ی خوبی از ارسال کالا را در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار دهد. در تی نکست سعی می‌شود تا لجستیک بر اساس مبانی زنجیره تامین اجرا شود و سرویس تی نکست بر اساس استانداردهای روز دنیا در اختیار شما قرار می‌گیرد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

طرح کسب و کار چیست؟

طرح کسب و کار چیست؟ ، طرح کسب و کار یک نقشه راه برای استفاده از فرصت ها و مقابله…

زنجیره تامین سبز چیست؟

زنجیره تامین سبز چیست؟ ، پدیدار شدن زنجیره تامین سبز یکی از پیشرفت های مهم در دهه گذشته است، که…