اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط
آخرین زمان ویرایش:

زنجیره تامین سبز چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

زنجیره تامین سبز چیست؟ ، پدیدار شدن زنجیره تامین سبز یکی از پیشرفت های مهم در دهه گذشته است، که فرصتی را برای کمپانی ها به وجود می آورد تا زنجیره های تامین خود را بر طبق اهداف زیست محیطی و قابلیت دوام تنظیم کنند. با یکپارچه کردن ملاحظات محیطی و مدیریت زنجیره تامین یک رشته بزرگ و مجزا به نام زنجیره تامین سبز تکامل یافته است. سبز کردن زنجیره تامین، فرآیند در نظر گرفتن معیارها یا ملاحظات زیست محیطی در سرتاسر زنجیره تامین است. سبز کردن زنجیره تامین فرصتی است برای کسانی که نگران مصرف پایدار و عملکردهای تجاری محیطی اند. از دید کلان، توجه به مسائل سبز، هم به عنوان مکانیسمی برای افزایش توانایی در طراحی محصولات سبز و هم به عنوان وسیله ای برای ایجاد بازارهایی برای محصولات سبز سازگار با محیط، مهم است.

انواع زنجیره تامین سبز

۱-تولید سبز:

تولید سبز عواملی چون : تولید پاک، طراحی محصول با در نظر گرفتن محیط زیست، تولید مجدد و تولید ناب را در بر می گیرد.

۲-لجستیک داخلی

کلیه فعالیت های مهم در تصمیم گیری مدیران از جمله :خرید مواد خام، انتخاب فروشنده، محل استقرار فروشنده، بهبود حمل و نقل، انتخاب نحوه عمل، انتخاب وسیله حمل، کنترل مواد خام، انبارداری  را که بر محیط زیست اثر می گذارد در بر می گیرد. که در این میان متغییر نحوه حمل کالا تاثیر به سزایی بر محیط زیست خواهد داشت.

۳-لجستیک خارجی:

لجستیک خارجی کلیه فعالیت های توزیع فیزیکی را در بر می گیرد و مشتمل بر جمع آوری، ذخیره سازی و توزیع کالای ساخته شده بین خریداران می گردد. اکثر تصمیمات در لجستیک خارجی مستلزم تصمیم گیری در نظر گرفتن بازار، مشتری، محصول و منابع شرکت می باشد.

اهمیت زنجیره تامین سبز

یکی از نوسانات که امروزه مسائل زیست محیطی با آن دست و پنجه نرم می‌کند، اتفاقات در حوزه زنجیره تامین سبز است. بهترین تجزیه و تحلیل برای مسائل محیط زیست، مدیریت کردن زنجیره تامین سبز است. محیط زیست و مدیریت زیست محیطی تغییرات اقتصادی و اجتماعی را صنعت امروزی بوجود آورده است، به عبارتی دیگر با توجه به رقابت روز افزون و مواردی چند از قبیل فعلی بودن تقاضا، جابه جایی زیاد مشتریان و بالا بودن هزینه جذب مشتریان جدید در صنایع گوناگون نوعی فرهنگ رعایت مسائل زیست محیطی از طریق ابزارهای زنجیره تامین سبز را ایجاد کرده است.

در زنجیره تامین سبز هر عضو، اطلاعات و حمایت‌های علمی و فنی را برای سایر اجزا در راستای دستیابی به اهداف زیست محیطی فراهم می‌آورد. این مشارکت باعث می‌شود که مجموعه زنجیره تامین به اهداف خود مانند کمینه سازی، رضایت مندی مشتری و مزایای سلامتی دست یابند . با اضافه کردن کلمه سبز، مدیریت زنجیره تامین سبز که اشاره به تدارکات بشر، تولید سبز، توزیع سبز، لجستیک معکوس دارد، معرفی می‌گردد.

 

زنجیره تامین سبز چیست؟

زنجیره تامین سبز چیست؟ – کالج مدیریت

 

زنجیره تامین سبز برای خود دارای ابعادی نوین: طراحی سبز، تهیه و تدارکات سبز، منبع‌یابی سبز، تولید سبز، بسته‌بندی سبز،بازاریابی سبز، توزیع سبز، خرید سبز و لجستیک معکوس می‌باشد که به عنوان یک رویکرد جدید برای کاهش ضایعات، به حداقل رساندن آلودگی، صرفه‌جویی در انرژی، حفاظت از منابع طبیعی و کاهش انتشار گازهای مضر به کار می‌رود. بسیاری از سازمان‌ها و صنایع گوناگون فرهنگ رعایت مسائل زیست محیطی را در درون خود توسعه داده و از طریق ابزارهای اجتماعی همچون برگزاری همایش‌ها و سمینارها طرفداران سازمان خود را از مسائل زیست محیطی به جامعه و بازار هدف مطلع و آگاه ساخته‌اند.

لذا تاثیرگذاری عوامل و متغیرهای گوناگون بر روی بهینگی زنجیره تامین بشر در جهت رعایت مسائل زیست محیطی خود نوعی مزیت رقابتی منحصر به فرد را پدید می‌آورد. از طرفی همانطور که اکثر آحاد سازمانی اعم از خصوصی و دولتی بسیار به رعایت این‌گونه مسائل پایبند هستند اما متقابلا سازمان‌هایی هم وجود دارندکه علاقه چندانی به این مهم ندارند.

زنجیره تامین سبز چیست؟ ، در ظاهر امر، مهم‌ترین تفاوت زنجیره تامین افزوده شدن مفهوم سبز با محوریت پاسداری از محیط زیست است، اما آن‌چه در حقیقت به ساختار زنجیره تامین وارد می‌شود، چیزهایی ورای دغدغه‌های محیطی است. به عبارت دیگر مدیریت زنجیره تامین سبز نه تنها لحاظ نبودن نگرانی‌های زیست محیطی در زنجیره تامین است، بلکه از بهره‌وری و افزایش سود نیز سخن به میان می‌آورد.

چرا زنجیره تامین سبز در مسائل زیست محیطی اهمیت دارد؟

– بازاریابی سبز و بهینه در راستای روش‌های بهتر کاری

– روابط عمومی و برنامه همگانی مدون و قابل اجرا

– روابط خوب و عملکرد بهتر سازمان با قوانین زیست محیطی

– همکاری با خریدار به عنوان یک تامین کننده، فروشنده، خرده فروش، عمده فروش محصولات و خدمات

– کاهش ریسک های بالا و پایین دستی اعضای زنجیره

– ماهیت اقتصادی زنجیره تامین سبز

– طرح‌ریزی، اجرا و بررسی و اقدام سراسری این زنجیره به دلیل ارتباط تنگاتنگ با مبحث تحقیق در عملیات (برنامه‌ریزی خطی و غیرخطی).

نتیجه‌گیری:

زنجیره تامین سبز چیست؟ ، در صنایع، سازمان‌ها، شرکت‌ها و یا هر ارگان عملیاتی – پشتیبانی از زنجیره تامین سبز به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه استفاده می‌شود و در همین راستا به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه درگیر محیط پیرامون خود (محیط زیست) می‌باشند. از طرفی هر نهادی صادر یا وارد کننده محصول یا خدمتی، مولد محصول یا خدماتی به طور کامل یا نیمه کامل می‌باشد. در مسائل زیست محیطی آن‌چه بیش از هر چیزی خود را بسیار نمایان نشان می‌دهد مباحثی چون کنترل آلودگی در قالب کیفیت استاندارد شده با قیمت مناسب می‌باشد، لذا این ایده‌آل یک مشتری به هنگام یا بالفعل است. مهم نیست که حتما کالایی فیزیکی در این میان نقش داشته باشد، مهم آن است که پدیده حاضر در هر مکتب فکری، فیزیکی و علنی دارای حداقل‌های رعایت محیطی باشد. آن‌چه که به عنوان ایجاد کننده حداقل‌ها در قالب استاندارد، کیفیت، مزیت رقابتی، هزینه و منفعت می‌تواند بسیار کاربرد این عوامل را مدیریت کند، زنجیره تامین سبز است. وجود این زنجیره به دلیل از ریشه تا برگ بودن حائز اهمیت است. ریشه تا برگ بودن یعنی محوریت کارکردها و همکاری‌های تمامی اعضا زنجیره اعم از: تامین کننده، تولید کننده، عمده فروش، خرده فروش، فروشنده و مشتری.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

زنجیره تامین چیست؟

زنجیره تامین چیست؟ ، زنجیره تامین شامل شبکه‌ای از افراد، سازمان‌ها، منابع، فعالیت‌ها و فناوری‌ها است که در تولید و…

تاب آوری زنجیره تامین

تاب آوری زنجیره تامین ، زنجیره تامین تاب آور ممکن است که کم هزینه ترین زنجیره تامین نباشد، اما زنجیره…