/ در طراحی سایت / توسط
آخرین زمان ویرایش:

کامپوننت چیست؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کامپوننت جوملا چیست ؟

کامپوننت چیست؟ کامپوننت‌ها در جوملا افزونه‌هایی هستند که همانند نرم‌افزارهایی مجزا به شمار می‌روند. هر کامپوننت می‌تواند خدماتی خاص و متفاوت با سایر کامپوننت‌ها و هسته‌ی جوملا را ارائه کند. هسته‌ی جوملا شامل چندین کامپوننت از پیش نصب شده است. از آن جمله می‌توان به کامپوننت Content برای مدیریت محتوا اشاره کرد.

به عبارت دیگر هسته‌ی جوملا در این سیستم نقش سیستم‌عامل و هر کامپوننت نقش یک نرم‌افزار که روی این سیستم عامل نصب شده را ایفا می‌کنند. کامپوننت‌های جوملا اغلب دارای بخشی برای نمایش در ظاهر سایت و بخشی برای مدیریت در پشت صحنه هستند. از مشهورترین کامپوننت‌های قابل نصب در جوملا می‌توان به کامپوننت مدیریت محتوای K2 اشاره کرد که جایگزینی قدرتمند برای مدیریت محتوای پیش‌فرض جوملا به شمار می‌رود. هر صفحه از ظاهر سایت در جوملا می‌بایست توسط یک کامپوننت به عنوان هسته‌ی مرکزی صفحه ایجاد شود.

ماژول جوملا چیست ؟

علاوه بر کامپوننت‌ها که در قسمت قبل به آن اشاره شد، ایجاد یک صفحه که بتواند امکانات لازم را در اختیار کاربر قرار دهد به تنهایی با استفاده از کامپوننت‌ها امکان‌پذیر نیست. ماژول‌ها ابزارهای کوچکی هستند که می‌توانند در کنار کامپوننت اصلی هر صفحه، ساختار و بخش‌های جانبی آن را شکل دهند. برای مثال ماژول Login یا ورود به سایت، یک ماژول متداول است که می‌تواند در کنار محتوای اصلی صفحه جایگذاری شوند.

هر قالب جوملا تعدادی Position یا مکان برای قراردادن ماژول‌های مختلف تعریف می‌کند. در بخش مدیریت جوملا با مراجعه به بخش Module Manager قرارگیری ماژول‌ها در Positionهای مختلف قالب مدیریت می‌شود. برای نمایش هر ماژول می‌توان شرط‌های مختلفی مانند صفحه‌ای خاص، ورود یا عدم ورود کاربر و بسیاری تنظیمات دیگر را مشخص نمود.

ماژول‌ها می‌توانند به صورت مستقیم با یک کامپوننت در ارتباط باشند. برای مثال ممکن است یک ماژول آخرین محتواهای ایجاد شده در کامپوننت Content را جستجو در در مکان دلخواه مدیریت سایت به نمایش درآورد.

ماژول‌های جوملا نیز همانند کامپوننت‌ها می‌توانند شامل تنظیمات خاص در بخش مدیریت باشند که عملکرد و ظاهر نمایش ماژول را تحت کنترل مدیر سایت قرار دهند.

کامپوننت چیست؟

کامپوننت چیست؟ -کالج مدیریت

پلاگین ها

 پلاگین ها در جوملا افزونه هایی هستند که به هسته اضافه شده و امکانات جدیدی را در اختیار مدیر سایت قرار میدهد برخی از پلاگین ها دارای نمود ظاهری هستند و برخی دیگر تنها بعضی پارامتر ها را کنترل مینمایند اما بیشتر آن ها در قسمت مطالب دارای کاربرد میباشند . بر خلاف ماژول ها پلاگین ها دارای کاربری متفاوت میباشند .

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

مدیریت زمان

مدیریت زمان مدیریت زمان یا Time Management،‌ یکی از دغدغه های مهم بسیاری از ماست. همه می‌دانیم که ضعف در برنامه…

مدیریت علمی

مکتب مدیریت علمی (یا مکتب تیلوریسم) مکتب مدیریت علمی که به نام بنیانگذار آن فردریک وینسلوتیلور معروف شد اولین حرکت…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *