اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط

استفاده از نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

استفاده از نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی ، این روزها بیشتر محققان از بسته های نرم افزاری کاربردی برای تسهیل کار تحلیل داده های کیفی خود استفاده می کنند. این نرم افزارها، در پایین ترین سطح شامل مایکروسافت word (یا دیگر نرم افزارهای واژه پرداز) می شوند که از آن ها برای پیاده سازی متن مصاحبه ها و یادداشت ها و همچنین نوشتن و ویرایش پایان نامه، مقاله و کتاب استفاده می شود. افزون بر این، بسیاری از افراد از بسته های نرم اففزاری کتابنامه ای نظیر EndNote و ProCite نیز استفاده می کنند. اگر در حال نوشتن پایان نامه یا مقاله های متعدد هستید، این نوع نرم افزارها می توانند با مدیریت منابع و مآخذ کار شما، از اتلاف زمان جلوگیری کنند (برای نمونه، از طریق تغییر خودکار چیدمان و فرمت منابع و ماخذ برای استفاده از مقاله در یک مجله متفاوت).

بیشتر محققان کیفی افزون بر استفاده از نرم افزارهای ویژه پرداز و کتابنامه ای، احتمالا از ایمیل(رایانامه)، موتورهای جستجو(نظیر گوگل) و سیستم داخلی دانشگاه برای دسترسی به کتابخانه استفاده می کنند. خود من، اگر چه هنوز به عنوان یکی از اعضای انجمن یا هیات تحریریه، نسخه کاغذی بسیاری از مجله ها را دریافت می کنم، به ندرت نسخه چاپی مجله ها و مقاله ها را به کار می برم. برای من دسترسی به نسخه الکترونیکی یک مقاله از یک مجله در یکی از پایگاه داده های کتابنامه ای(نظیر ABI/Inform) که در کتابخانه دانشگاه خودم وجود دارد، بسیار آسان تر است. یکی از مزایای این پایگاه داده های آنلاین، این است که از خانه یا حتی خارج از کشور نیز در دسترسند.

 

استفاده از نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی

استفاده از نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی – کالج مدیریت

با وجود این، نرم افزار تحلیل داده های کیفی(QDA) با نرم افزارهای فوق تفاوت دارند. این نرم افزار که گاه از آن به نام «نرم افزار رایانه ای تسهیل کننده تحلیل داده های کیفی» یا CAQDAS یاد می شود، می تواند به تجزیه و تحلیل داده های کیفی کمک کند. «ویتزمن» و «مایلز» معتقدند نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی می توانند با روش های زیر به محقق کمک کنند:

تهیه یادداشت های میدانی، تکمیل یا پیاده سازی یادداشت های میدانی؛

ویرایش: تصحیح، بسط یا بازبینی یادداشت های میدانی؛

یادداشت گذاری: نوشتن نظرات سازنده درباره برخی از جنبه های داده ها؛

رمزگذاری: تخصیص کلمات کلیدی یا برچسب به بخش هایی از متن برای بازیابی آن در مرحله های بعدی؛

ذخیره: نگهداری داده ها در یک پایگاه داده سازمان دهی شده؛

جستجو و بازیابی: یافتن بخش های مرتبط متن ها؛

پیوند داده ها: طبقه بندی، دسته بندی و ساخت شبکه های اطلاعات؛

تحلیل محتوایی: شمارش بسامدها، زنجیره ها یا مکان واژگان و عبارات؛

نمایش داده: نمایش داده های منتخب یا تلخیص شده به صورت خلاصه شده و منظم؛

نتیجه گیری و تایید: کمک به تفسیر داده ها و آزمودن یافته ها؛

نظریه پردازی: ارائه توضیحات نظام مند برای یافتن و آزمودن فرضیه ها؛

طراحی گرافیکی: تهیه نمودار برای نمایش یافته ها و نظریه ها؛

آماده کردن مقاله موقت و گزارش ها ی نهایی.

استفاده از نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی ، اگر چه به طور تقریبی تمام بسته های نرم افزاری تچلیل داده های کیفی، به شما امکان کد بندی، جستجو و بازیابی را ارائه می کنند، تفاوت های بسیاری بین آنها وجود دارد.برخی از آنها به شما امکان وارد کردن اسناد از نرم افزار مایکروسافت word را می دهند؛ در حالی که برخی صرفا اجازه وارد کردن متن ساده را می دهند. برخی از آنها امکان کار با اسناد چند رسانه ای از جمله فیلم، عکس و موسیقی را دارند.در حالی که در نرم افزارهای دیگر، شما فقط می توانید با اسناد متنی کار کنید.

از تقریبا ۱۵ بسته نرم افزاری موجود، دو مورد از بقیه طرفدار بیشتری دارند: NVivo و Atlas/ti. ان ویوو، آخرین نسخه نرم افزار از شرکت بین المللی QSR است. این نرم افزار قبلا با نام NUD*IST یا N6 شناخته می شد و روش هایی را برای مدیریت ایده ها از طریق نمایه سازی، جستجو و نظریه پردازی فراهم می کرد. بسیاری از دانشگاه ها حق استفاده (لایسنس) دست کم یکی از این نرم افزار ها را برای سایت های رایانه خود خریداری کرده اند.

«باری» (۱۱۹۸) بین این دو نرم افزار مقایسه خوبی انجام داده است. اما امکان نقد و یررسی که او در آن هنگام انجام داده، تا اندازه ای قدیمی شده است؛ زیرا طی یک دهه گذشته، هر دو محصول به نحو چشمگیری بهبود و ارتقا یافته اند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تحلیل روایی

تحلیل روایی (تحلیل روایت)، همانند تحلیل گفتمان و نشانه شناسی، یک رویکرد خاص در تحلیل داده های کیفی است. در…

انواع تحقیق از نظر مکان و زمان اجرا

انواع تحقیق از نظر مکان و زمان اجرا ، پژوهش ها، بنابر هدف و مساله ای که دنبال می کنند…