اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط

انواع تحقیق از نظر مکان و زمان اجرا

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

انواع تحقیق از نظر مکان و زمان اجرا ، پژوهش ها، بنابر هدف و مساله ای که دنبال می کنند می توانند در مکان های گوناگون انجام پذیرند. مکان در تحقیق دو معنا دارد:

  • محلی برای پیدایش دانش نظری و پیشینه های اجرایی؛
  • جامعه، منطقه، شهر، گروه، محله و سازمانی که در آن می توان داده هایی را برای آزمون فرضیه ها با ابزارهای گردآوری اطلاعات پیدا کرد. بر این اساس می توان انواع تحقیقی را که در پی می آید برشمرد.

 

۱) تحقیق کتابخانه ای (مروری)

در بسیاری از پژوهش ها به تحقیق کتابخانه ای برای رسیدن به مبانی نظری نیاز است. در این نوع تحقیق، بیشتر محقق در پی آن است که با استفاده از دیدگاه ها و نظریه ها، راه کارها و مدل هایی که دیگران مطرح کرده اند به آگاهی جدیدی دست یابد و از این طریق به پرسش خود پاسخ دهد. با توجه به اینکه در گذشته، منابع اطلاعاتی در کتابخانه ها بودند که پژوهش گران باید آنها را مرور و بررسی می کردند، این نوع تحقیق به کتابخانه ای مشهور شده است.

 

۲) تحقیق آزمایشگاهی ((Labratury Res

در این تحقیق ها که بیشتر در حوزه فیزیک و شیمی و گاه روان شناسی صورت می گیرد، فرضیه ها، با انجام عملیاتی در شرایط خاص آزمایشگاهی (مانند شرایط متعارفی) مورد آزمون قرار می گیرند.

 

انواع تحقیق از نظر مکان و زمان اجرا

انواع تحقیق از نظر مکان و زمان اجرا – کالج مدیریت

 

۳) تحقیق میدانی (Field Res) – انواع تحقیق از نظر مکان و زمان اجرا

مطالعات میدانی، بررسی های علمی غیر آزمایشی هستند که هدفشان کشف روابط و چگونگی تعامل بین متغیرهای ساختار واقعی در شرایط مورد بررسی است. هر مطالعه علمی بزرگ یا کوچکی که روابط را به طور نظام یافته دنبال کند، فریضیه ها را بیازماید، غیر آزمایشی باشد و در شرایط واقعی مانند مدارس، کارخانه ها و سازمان ها اجرا شود، مطالعات میدانی تلقی می شود. پژوهشگر در مطالعه میدانی ابتدا موقعیت اجتماعی یا موسسه ای را در نظر می گیرد و سپس روابط بین نگارش ها، ارزش ها، ادراکات و رفتارهای افراد و گروه های موجود در موقعیت را مطالعه می کنند، او به طور معمول هیچ موقعیت مستقلی را دستکاری نمی کند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر تحقیق تفسیری را هم مطالعه کنید.

برخی از تحقیق میدانی با عنوان «مورد پژوهی» نام می برند، اما تحقیق میدانی عام تر از میدانی پژوهی است.

معمولا در تحقیق میدانی، پژوهشگر در صحنه عمل حضور پیدا کند. عده ای به خطا، تحقیق «پیمایشی» را «میدانی» تلقی می کنند. یکی از متداول ترین تحقیق میدانی، اقدام پژوهی (تحقیق عملی) است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

استفاده از نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی

استفاده از نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی ، این روزها بیشتر محققان از بسته های نرم افزاری کاربردی برای…

افزایش فالوور اینستاگرام

این روزها افزایش فالوور اینستاگرام به یکی از کسب و کارهای پررونق تبدیل شده است. اما واقعا چه تعداد از مدعیان این…