اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

نتیجه گیری پایان نامه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

نحوه نوشتن نتیجه گیری پایان نامه

نتیجه گیری پایان نامه ، نتیجه گیری آخرین قسمت از پایان نامه یا رساله شما است. اهداف اصلی آن عبارتند از:

< پاسخ سوال اصلی تحقیق را به روشنی بیان کنید
< تحقیق را خلاصه کرده و در آن تأمل کنید
< برای کارهای آینده در این زمینه توصیه هایی ارائه دهید
< نشان دهید که در چه دانش جدیدی سهیم بوده اید

نتیجه گیری باید مختصر و جذاب باشد. سعی کنید خواننده را با درک روشنی از کشف یا استدلال اصلی که تحقیقات شما ارائه داده است، ترک کنید.

بحث و نتیجه گیری

نتیجه گیری عناصر مشابه بحث را شامل می شود و گاهی این دو بخش با هم ترکیب می شوند (به ویژه در مقالات کوتاه تر و مقالات مجله). اما در یک پایان نامه یا رساله، معمولاً شامل یک فصل آخر است که تحقیقات شما را به پایان می رساند و به خواننده برداشت نهایی از کار شما می دهد.

فصل نتیجه گیری باید کوتاه تر و کلی تر از بحث باشد. به جای بحث درباره نتایج خاص و تفسیر دقیق داده ها، در اینجا سخنان گسترده ای ارائه می دهید که مهمترین دیدگاه های تحقیق را جمع بندی می کند.

نتیجه گیری نباید داده ها، تفسیرها یا استدلال های جدیدی را معرفی کند.

طول نتیجه گیری

بسته به نوع پایان نامه، نتیجه گیری معمولاً باید در حدود ۵-۷٪ کل شمارش کلمات باشد. یک مطالعه علمی تجربی غالباً نتیجه گیری کوتاهی خواهد داشت که مختصراً یافته ها و توصیه های اصلی را بیان می کند، در حالی که یک پایان نامه علوم انسانی برای خاتمه بخشیدن به تحلیل خود و گره زدن همه فصل ها به یک بحث کلی به فضای بیشتری نیاز دارد.

به سوال تحقیق پاسخ دهید

نتیجه گیری باید از سوال اصلی شروع شود که رساله یا پایان نامه شما برای حل آن تلاش کرده است. این آخرین فرصت شماست تا نشان دهید آنچه را که در نظر داشتید انجام داده اید، بنابراین حتماً یک پاسخ صریح و روشن بیان کنید.

لیستی از تمام نتایجی را که قبلاً در مورد آن ها بحث کرده اید تکرار نکنید، بلکه آن ها را در یک اقدام نهایی که خواننده به یاد می آورد ترکیب کنید.

مثال ها
در پایان نامه ای که هدف آن حل یک مسئله عملی با تحقیقات تجربی است، نتیجه گیری ممکن است به این صورت باشد:

در پایان نامه ای که هدف آن ارائه یک استدلال نظری بر اساس تجزیه و تحلیل مطالعات موردی است، ممکن است اینگونه شروع شود:

توجه داشته باشید که در مثال دوم، هدف تحقیق بطور مستقیم بیان نشده است، بلکه در بیانیه ضمنی است (این تحقیق با هدف تجزیه و تحلیل رابطه گفتمان رسانه و سیاست مهاجرت). برای جلوگیری از تکرار خود، مفید است که اهداف و سوالات خود را به صورت کلی بیان کنید که چه کاری انجام داده اید و چگونه آن را انجام داده اید.

 

نتیجه گیری پایان نامه

نتیجه گیری پایان نامه – کالج مدیریت

 

تحقیق را خلاصه کرده و در آن تأمل کنید

نتیجه گیری فرصتی است تا به خواننده یادآوری کنید که چرا رویکردی را که در پیش گرفتید، آنچه انتظار داشتید پیدا کنید و نتایج مطابقت با انتظارات شما دارد.

برای جلوگیری از تکرار، به جای نوشتن خلاصه ای از هر فصل، می توانید با بازتاب بیشتری در اینجا بنویسید. ممکن است شما در نظر بگیرید که روش شما چقدر در پاسخگویی به سوالات تحقیق شما موثر بوده و آیا سوالات جدید یا بینش غیر منتظره ای در این فرآیند بوجود آمده است.

اگر قبلاً این موارد را در بحث وارد نکرده اید، می توانید به محدودیت های تحقیق خود اشاره کنید. هرچند طولانی به آن ها نپردازید – بر نکات مثبت کار خود تمرکز کنید.

توصیه هایی را ارائه دهید

شما ممکن است قبلاً در بحث توصیه هایی برای تحقیقات آینده ارائه داده باشید، اما نتیجه گیری با توجه به پیامدهای یافته های شما در تئوری و عمل، مکان خوبی برای شرح و بررسی آینده است.

از اغراق در مورد کاربرد تحقیق خود بپرهیزید. اگر برای سیاستگذاری، تجارت یا سایر موارد عملی توصیه هایی می کنید، به طور کلی بهتر است که آن ها را به جای پیشنهادات به عنوان پیشنهادها تنظیم کنید – هدف از تحقیقات دانشگاهی اطلاع رسانی، توضیح و کاوش است نه آموزش.

اگر برای تحقیقات بیشتر توصیه می کنید، مطمئن شوید که کار خود را تضعیف نکنید. مطالعات آینده ممکن است نتیجه گیری شما را تأیید، ایجاد یا غنی سازی کند، اما برای تکمیل آن ها نیازی به انجام آن ها نیست.

بر مشارکت های خود تأکید کنید

اطمینان حاصل کنید که خواننده شما از آنچه تحقیقات شما در دانش در زمینه شما کمک کرده است، تأثیر زیادی بگذارد. برخی از استراتژی ها برای دستیابی به این هدف عبارتند از:

. بازگشت به بیان مسئله برای توضیح چگونگی تحقیق شما در حل مسئله کمک می کند.
. رجوع به مرور ادبیات و نشان دادن چگونگی رفع شکاف دانش شما.
. بحث در مورد اینکه یافته های شما یک نظریه یا فرض موجود را تأیید یا به چالش می کشد.

باز هم، در اینجا، سعی کنید از تکرار مواردی که قبلاً در بحث آورده اید خودداری کنید. مهمترین نکات را انتخاب کنید و آن ها را با یک مرور اجمالی خلاصه کنید که پروژه شما را در زمینه گسترده تر آن قرار می دهد.

پایان نامه خود را به پایان برسانید

پایان نزدیک است! پس از پایان نوشتن نتیجه گیری، وقت آن است که پایان نامه خود را با چند مرحله نهایی جمع بندی کنید.

بهتر است مقاله بعدی را بنویسید، در حالی که تحقیقات هنوز در ذهن شما تازه است. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، راهنمای ما در مورد چگونگی نوشتن چکیده را بخوانید.

سپس باید مطمئن شوید که لیست مرجع شما کامل و به طور صحیح قالب بندی شده است. برای سرعت بخشیدن به روند کار، می توانید از مولد استناد APA رایگان ما استفاده کنید.

پس از افزودن ضمائم، می توانید یک جدول از مطالب و صفحه عنوان ایجاد کنید. سرانجام، مجدداً کل سند را بخوانید تا مطمئن شوید پایان نامه شما به وضوح نوشته شده و از خطاهای زبان عاری است. می توانید خودتان آن را تصحیح کنید، از دوستی بپرسید یا به خدمات تصحیح و ویرایش Scribbr نگاهی بیندازید.

نوشته های مشابه

آمار توصیفی

مقدمه ای بر آمار توصیفی آمار توصیفی ، ویژگی های یک مجموعه داده را خلاصه و سازماندهی می کند. مجموعه…

مشکل تحقیق

چگونه مسئله تحقیق خود را تعریف کنیم؟ مشکل تحقیق ، یک مسئله تحقیق یک مسئله خاص، دشواری، تناقض یا شکاف…