اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

چارچوب نظری

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

ایجاد چارچوب نظری

چارچوب نظری ، تئوری ها توسط محققان برای توضیح پدیده ها، ترسیم ارتباطات و پیش بینی ها تهیه شده اند. در چارچوب نظری، شما تئوری های حمایت از تحقیقات شما را توضیح می دهید، نشان می دهید که کار شما مبتنی بر ایده های ثابت است.

هدف یک چارچوب نظری

قبل از اینکه تحقیقات خود را شروع کنید، باید بررسی کنید که محققان دیگر چه نظریه ها و مدل هایی را ارائه داده اند. هدف از یک چارچوب نظری ارائه و توضیح این اطلاعات است.

ممکن است نظریه های مختلفی در مورد موضوع شما وجود داشته باشد، بنابراین چارچوب نظری نیز شامل ارزیابی، مقایسه و انتخاب مهمترین آن ها است.

با “چارچوب” کردن تحقیق خود در یک زمینه کاملاً مشخص، خواننده را از فرضیاتی که رویکرد شما را آگاه می سازد آگاه می کنید و دلیل اصلی انتخاب های شما را نشان می دهد.

این قسمت از پایان نامه شما پایه هایی را ایجاد می کند که از تجزیه و تحلیل شما پشتیبانی می کنند، به شما کمک می کند نتایج خود را تفسیر کنید و تعمیمات گسترده تری را ارائه دهید.

چگونه یک چارچوب نظری ایجاد کنیم؟

برای ایجاد چارچوب نظری خود، این سه مرحله را دنبال کنید.

۱٫ مفاهیم اصلی خود را شناسایی کنید

اولین قدم این است که اصطلاحات اصلی را از بیان مسئله و سوالات تحقیق خود انتخاب کنید. مفاهیم غالباً دارای تعاریف متعددی هستند، بنابراین چارچوب نظری شامل تعریف واضح منظور شما از هر اصطلاح است.

مفاهیم “وفاداری مشتری” و “رضایت مشتری” به وضوح در این مطالعه اساسی هستند. چارچوب نظری این مفاهیم را تعریف می کند و درباره نظریه ها در مورد رابطه بین آن ها بحث می کند.

مثال: بیان مسئله و سوالات تحقیق
شرکت X با این مشکل دست به گریبان است که بسیاری از مشتریان آنلاین برای انجام خریدهای بعدی برنگشته اند. مدیریت می خواهد وفاداری مشتری را افزایش دهد و معتقد است که بهبود رضایت مشتری نقش اصلی را در دستیابی به این هدف خواهد داشت. برای بررسی این مشکل، شما سوالات تحقیق، هدف و تحقیق زیر را شناسایی کرده و می خواهید روی آن ها تمرکز کنید:

مشکل: بسیاری از مشتریان آنلاین برای خریدهای بعدی بر نمی گردند.
هدف: افزایش وفاداری مشتری.
سوال تحقیق: چگونه می توان رضایت مشتریان آنلاین شرکت X را افزایش داد تا وفاداری مشتری افزایش یابد؟
چارچوب نظری

چارچوب نظری – کالج مدیریت

۲٫ نظریه های مربوطه را ارزیابی و توضیح دهید

با انجام یک بررسی دقیق ادبیات، می توانید تعیین کنید که چگونه محققان دیگر ارتباطات بین این مفاهیم کلیدی را تعریف و ترسیم کرده اند. هنگام نوشتن چارچوب نظری، هدف مقایسه و ارزیابی انتقادی رویکردهای ارائه شده توسط نویسندگان مختلف است.

پس از بحث در مورد مدل ها و نظریه های مختلف، شما تعاریفی را ارائه می دهید که به بهترین وجهی برای تحقیق شما مناسب باشد و دلیل این امر را توجیه می کنید. در پروژه های تحقیقاتی پیچیده تر، شما ممکن است تئوری های حوزه های مختلف را برای ایجاد چارچوب منحصر به فرد خود ترکیب کنید.

اطمینان حاصل کنید که مهمترین نظریه های مربوط به مفاهیم اصلی خود را ذکر کنید. اگر نظریه یا مدلی کاملاً ثابت وجود دارد که نمی خواهید آن را برای تحقیقات خود اعمال کنید، توضیح دهید که چرا برای اهداف شما مناسب نیست.

۳- نشان دهید که تحقیقات شما چگونه متناسب است

جدا از بحث در مورد نظریه های افراد دیگر، این عنوان باید نشان دهد که پروژه شما چگونه از این ایده ها استفاده خواهد کرد. شما ممکن است یک یا چند مورد زیر را انجام دهید:

. آیا یک نظریه در یک زمینه خاص وجود دارد را آزمایش کنید
. از تئوری به عنوان مبنای تفسیر نتایج خود استفاده کنید
. یک نظریه را نقد یا به چالش بکشید
. نظریه های مختلف را به روشی جدید یا منحصر به فرد ترکیب کنید

در صورت مرتبط بودن، می توانید از چارچوب نظری برای ایجاد فرضیه های تحقیق خود نیز استفاده کنید.

ساختار چارچوب نظری

در یک پایان نامه یا رساله، این ساختار گاهی اوقات در یک فصل بررسی ادبیات ادغام می شود، اما همچنین می تواند به عنوان یک فصل یا بخش خاص خود باشد. اگر تحقیقات شما شامل بسیاری از نظریه های پیچیده است، بهتر است یک فصل چارچوب نظری جداگانه وارد کنید.

هیچ قانون ثابتی برای ساختار یک چارچوب نظری وجود ندارد. نکته مهم ایجاد یک ساختار منطقی و واضح است. یک گزینه این است که از سوالات تحقیق خود استفاده کنید، و هر بخش را در اطراف یک سوال یا مفهوم اصلی ساختار دهید.

همانند سایر قسمت های پایان نامه خود، حتماً منابع خود را به درستی ذکر کنید تا از سرقت ادبی جلوگیری کنید.

نوشته های مشابه

بررسی ادبیات

چگونه می توان یک بررسی ادبیات نوشت؟ بررسی ادبیات ، بررسی منابع علمی در مورد یک موضوع خاص است. این…

چارچوب مفهومی

چارچوب مفهومی چیست؟ چارچوب مفهومی ، بازنمایی نوشتاری یا تصویری یک رابطه مورد انتظار بین متغیرها است. متغیرها به سادگی…