اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

چارچوب نظری تحقیق

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

چارچوب نظری تحقیق ، در بخش اولیه یک پایان نامه ارائه شده و منطق انجام تحقیقات شما برای بررسی یک مسئله خاص تحقیقاتی را فراهم می کند.

چارچوب نظری را به عنوان یک مدل مفهومی در نظر بگیرید که حس ساختار را هدایت می کند و تحقیقات شما را هدایت می کند. پیش زمینه ای را فراهم می کند که تحقیقات شما را پشتیبانی می کند و توجیهی برای مطالعه شما درباره یک مسئله خاص تحقیقاتی به خواننده ارائه می دهد. شامل متغیرهایی است که قصد اندازه گیری آن ها را دارید و روابطی را که می خواهید درک کنید. اساساً، اینجاست که شما یک “نظریه” ایجاد می کنید و پرونده خود را برای تحقیق در مورد این نظریه بنا می کنید.

چارچوب نظری چیست؟

به غیر از اعتبار ضعیف و یا موجود و یا قابلیت اطمینان اقدامات جمع آوری داده ها، فقدان چارچوب نظری بیشترین دلیل ذکر شده برای تصمیم تحریریه ما مبنی بر عدم انتشار نسخه خطی در مجله علوم تربیت معلم است. یک چارچوب نظری ضعیف یا از دست رفته به همین ترتیب یک مشکل اساسی برای نسخه های خطی ارسال شده به مجلات دیگری است که نورمن یا جودیت یا به عنوان ویراستار خدمت کرده اند یا در هیئت تحریریه بوده اند. غالباً مسئله این است که یک نویسنده نمی تواند تلاش تحقیقاتی خود را با یک چارچوب نظری توجیه کند. با این وجود، سطح دیگری نیز وجود دارد. بسیاری از افراد تصور نسبتاً باریکی از آنچه یک چارچوب نظری تشکیل می دهد یا اینکه به نوعی از یک چارچوب مفهومی متمایز است، دارند. تمایز در مورد فقدان آن یک داستان دیگر است. داستان زیر ممکن است تجربه ای را که شما یا یکی از همکلاسی هایتان داشته اید به شما یادآوری کند.

 

چرا چارچوب نظری مهم است؟

توسعه چارچوب نظری کمک می کند تا نظریه ضمنی شما به روشی مشخص شود که با وضوح بیشتری تعریف شده باشد. به شما کمک می کند تا چارچوب های دیگر را نیز در نظر بگیرید و تعصب هایی را که ممکن است تفسیر شما را تحت تأثیر قرار دهد کاهش دهد. هنگامی که چارچوب نظری خود را توسعه می دهید، نظریه های جایگزینی را در نظر می گیرید که ممکن است دیدگاه شما را به چالش بکشند. شما همچنین محدودیت های مرتبط با نظریه خود را در نظر خواهید گرفت، و احتمالاً این که مشکل شما توسط سایر چارچوب های نظری بهتر قابل درک باشد.

چارچوب نظری این است که شما چگونه ماهیت مسئله تحقیق خود، مبنای آن و تحلیلی را که برای بررسی این مسئله انتخاب می کنید، تصور می کنید. این چارچوب تعیین می کند که چگونه داده های خود را درک، معنی می کنید و تفسیر می کنید. توضیح چارچوب نظری به خواننده کمک می کند تا دیدگاه و زمینه شما را درک کند.

 

چارچوب نظری تحقیق

چارچوب نظری تحقیق – کالج مدیریت

 

چگونه یک چارچوب نظری ایجاد کنم؟

۱٫ مفاهیم اصلی خود را شناسایی کنید

اولین قدم این است که اصطلاحات اصلی را از بیان مسئله و سوالات تحقیق خود انتخاب کنید. مفاهیم غالباً دارای تعاریف متعددی هستند، بنابراین چارچوب نظری شامل تعریف واضح منظور شما از هر اصطلاح است.

۲٫ نظریه های مربوطه را ارزیابی و توضیح دهید

با انجام یک بررسی دقیق ادبیات، می توانید تعیین کنید که چگونه محققان دیگر ارتباطات بین این مفاهیم کلیدی را تعریف و ترسیم کرده اند. هنگام نوشتن چارچوب نظری، هدف مقایسه و ارزیابی انتقادی رویکردهای ارائه شده توسط نویسندگان مختلف است.

پس از بحث در مورد مدل ها و نظریه های مختلف، شما تعاریفی را ارائه می دهید که به بهترین وجهی برای تحقیق شما مناسب باشد و دلیل این امر را توجیه می کنید. در پروژه های تحقیقاتی پیچیده تر، شما ممکن است تئوری های حوزه های مختلف را برای ایجاد چارچوب منحصر به فرد خود ترکیب کنید.

اطمینان حاصل کنید که مهمترین نظریه های مربوط به مفاهیم اصلی خود را ذکر کنید. اگر نظریه یا مدلی کاملاً ثابت وجود دارد که نمی خواهید آن را برای تحقیقات خود اعمال کنید، توضیح دهید که چرا برای اهداف شما مناسب نیست.

۳- نشان دهید که تحقیقات شما چگونه متناسب است

جدا از بحث در مورد نظریه های افراد دیگر، چارچوب نظری باید نشان دهد که پروژه شما چگونه از این ایده ها استفاده خواهد کرد.

شما ممکن است یک یا چند مورد زیر را انجام دهید:

آیا یک نظریه در یک زمینه خاص وجود دارد را آزمایش کنید
از تئوری به عنوان مبنای تفسیر نتایج خود استفاده کنید
یک نظریه را نقد یا به چالش بکشید
نظریه های مختلف را به روشی جدید یا منحصر به فرد ترکیب کنید
در صورت مرتبط بودن، می توانید از چارچوب نظری برای ایجاد فرضیه های تحقیق خود نیز استفاده کنید.

 

چارچوب نظری چگونه با طراحی تحقیق کمی ارتباط دارد؟

بین چارچوب نظری و طراحی تحقیق کمی پیوند وجود دارد. انتخاب طرح تحقیق بر اساس اهداف مطالعه و بررسی جامع ادبیات است. طراحی تحقیق کمی از استدلال قیاسی استفاده می کند، که با شناسایی چارچوب نظری که ساختار را فراهم می کند و پروژه تحقیق را هدایت می کند، آغاز می شود. چارچوب نظری در بخش های اولیه یک پیشنهاد تحقیق کمی برای ایجاد زمینه های مطالعه ارائه شده است.

چارچوب نظری روش های تحقیق را که برای استفاده انتخاب می کنید هدایت می کند. روش انتخاب شده باید نتیجه گیری سازگار با تئوری را ارائه دهد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

مطالعه موردی

مطالعه موردی چیست؟ مطالعه موردی ، یک روش تحقیق است که به طور معمول در علوم اجتماعی و زندگی مشاهده…