اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط
آخرین زمان ویرایش:

تحلیل متنی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

یک راهنمای سریع برای تحلیل متنی

تحلیل متنی ، اصطلاحی گسترده برای روش های مختلف تحقیق است که برای توصیف، تفسیر و درک متون استفاده می شود. انواع متن را می توان از یک متن دریافت کرد – از معنای واقعی آن گرفته تا زیر متن، نمادگرایی، مفروضات و ارزش هایی که آشکار می کند.

روش های استفاده شده برای انجام تجزیه و تحلیل متن به زمینه و اهداف تحقیق بستگی دارد. غالباً هدف این است که متن را به زمینه اجتماعی، سیاسی، فرهنگی یا هنری گسترده تری متصل کند.

 

متن چیست؟

اصطلاح “متن” گسترده تر از آن است که به نظر می رسد. متن می تواند یک نوشته باشد، مانند کتاب، ایمیل یا مکالمه رونویسی شده. اما در این زمینه، متن می تواند هر شیئی باشد که می خواهید معنی و اهمیت آن را به طور عمیق تفسیر کنید: یک فیلم، یک تصویر، یک مصنوعات، حتی یک مکان.

روش هایی که برای تجزیه و تحلیل متن استفاده می کنید با توجه به نوع شی و هدف تجزیه و تحلیل شما متفاوت خواهد بود:

. تجزیه و تحلیل یک داستان کوتاه ممکن است بر روی تصاویر، دیدگاه روایی و ساختار متن متمرکز باشد.
. برای تجزیه و تحلیل یک فیلم، نه تنها گفتگو بلکه فیلمبرداری و استفاده از صدا نیز می تواند به تحلیل مربوط باشد.
. ممکن است یک ساختمان از نظر ویژگی های معماری و نحوه بازدید توسط بازدیدکنندگان تجزیه و تحلیل شود.
. شما می توانید قوانین یک بازی و اینکه نوع رفتار آن ها برای تشویق در بازیکنان طراحی شده است را تجزیه و تحلیل کنید.

در حالی که تجزیه و تحلیل این عنوان معمولاً در مورد زبان نوشتاری اعمال می شود، به خاطر داشته باشید که اصطلاح «متن» چقدر گسترده است و روش های مختلف می توانند متنوع باشند.

 

تحلیل متنی در مطالعات فرهنگی و رسانه ای

در زمینه های مطالعات فرهنگی و مطالعات رسانه ای، تحلیل متنی یکی از ملفه های اصلی تحقیق است. محققان در این زمینه ها از رسانه ها و اشیا cultural فرهنگی – به عنوان مثال، موزیک ویدئوها، محتوای رسانه های اجتماعی، تبلیغات بیلبورد – استفاده می کنند و آن ها را به عنوان متونی برای تجزیه و تحلیل در نظر می گیرند.

محققان معمولاً در چارچوب نظری خاصی کار می کنند (به عنوان مثال با استفاده از نظریه پسااستعماری، نظریه رسانه یا نشانه شناسی) عناصر متون خود را با موضوعات سیاست و فرهنگ معاصر مرتبط می کنند. آن ها ممکن است بسیاری از جنبه های مختلف متن را تجزیه و تحلیل کنند:

. انتخاب کلمه
. عناصر طراحی
. مکان متن
. مخاطبان هدف
. رابطه با متون دیگر

تحلیل متنی در این زمینه معمولاً از نظر رویکرد خلاقانه و کیفی است. محققان به دنبال روشن کردن چیزی در مورد سیاست اساسی یا زمینه اجتماعی شی فرهنگی هستند که در حال تحقیق هستند.

 

تحلیل متنی

تحلیل متنی – کالج مدیریت

 

تحلیل متنی در علوم اجتماعی

در علوم اجتماعی، تجزیه و تحلیل متون اغلب در متن هایی مانند متن مصاحبه و نظرسنجی و همچنین در انواع مختلف رسانه ها اعمال می شود. دانشمندان علوم اجتماعی از داده های متنی برای نتیجه گیری تجربی در مورد روابط اجتماعی استفاده می کنند.

تجزیه و تحلیل متنی در علوم اجتماعی گاهی اوقات رویکرد کمی بیشتری را در پیش می گیرد، جایی که ویژگی های متون به صورت عددی اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، یک محقق ممکن است بررسی کند که چند بار کلمات خاصی در پست های شبکه های اجتماعی تکرار می شود یا اینکه کدام رنگ ها بیشتر در تبلیغات محصولات با هدف جمعیت های مختلف ظاهر می شود.

برخی از روش های متداول تحلیل متون در علوم اجتماعی شامل تحلیل محتوا، تحلیل موضوعی و تحلیل گفتمان است.

 

تحلیل متنی در مطالعات ادبی

این تحلیل مهمترین روش در مطالعات ادبی است. تقریباً همه کارهای در این زمینه شامل تجزیه و تحلیل عمیق متون است – در این زمینه، معمولاً رمان، شعر، داستان یا نمایشنامه.

از آنجا که به نوشتار ادبی می پردازد، این نوع تحلیل متنی تأکید بیشتری بر عناصر عمدی ساخته شده از یک متن دارد: به عنوان مثال، قافیه و متر در یک شعر، یا چشم انداز روایی در یک رمان. محققان قصد دارند چگونگی کمک این عناصر به معنای متن را درک و توضیح دهند.

با این حال، تحلیل ادبی فقط شامل کشف معنای مورد نظر نویسنده نیست. همچنین غالباً ارتباطات بالقوه ناخواسته بین متون مختلف را کاوش می کند، می پرسد متن در مورد زمینه ای که در آن نوشته شده چه چیزی را آشکار می کند یا می خواهد یک متن کلاسیک را به روشی جدید و غیرمنتظره تحلیل کند.

برخی از نمونه های معروف تحلیل ادبی، روش های مختلفی را می توان اتخاذ کرد:

کتاب Eve Kosofky Sedgwick در میان مردان، ادبیات ویکتوریا را با توجه به دیدگاه های معاصر تر در مورد جنسیت و جنسیت تحلیل می کند.
S / Z Roland Barthes تحلیل ساختاری عمیقی از یک داستان کوتاه توسط بالزاک ارائه می دهد.
اضطراب تأثیر هارولد بلوم “تئوری تأثیر” خود را در تحلیل شاعران کلاسیک مختلف اعمال می کند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

آزمون t، رگرسیون خطی ساده

مقدمه ای برای رگرسیون خطی ساده آزمون t، رگرسیون خطی ساده ، مدل های رگرسیونی با تطبیق یک خط به…

تحلیل موضوعی

نحوه انجام تجزیه و تحلیل موضوعی تحلیل موضوعی ، روشی برای تحلیل داده های کیفی است. این متن معمولاً روی…