/ در مدیریت / توسط

تاب آوری زنجیره تامین

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تاب آوری زنجیره تامین ، زنجیره تامین تاب آور ممکن است که کم هزینه ترین زنجیره تامین نباشد، اما زنجیره تامین تاب آور قادر به غلبه بر عدم اطمینان ها و اختلال ها در محیط کسب و کار است. مزیت رقابتی زنجیره تامین تنها به هزینه های پایین، کیفیت بالا، کاهش زمان تاخیر و سطح بالای خدمات بستگی ندارد. بلکه به توانایی زنجیره در دوری کردن از فجایع و غلبه بر شرایط بحرانی دارد و این همان تاب آوری زنجیره تامین است.

تاب آوری، توانایی زنجیره تامین برای غلبه بر حوادث غیرقابل پیش بینی است. هدف از ایجاد تاب آوری در زنجیره تامین، جلوگیری از حرکت زنجیره به سمت شرایط نامطلوب است. اتفاقاتی همچون حادثه فوران اتش فشان در ایسلند، شرکت ها را از اینکه چه کنترل اندکی بر ریسک هایی که با آنها مواجه هستند دارند آگاه نمود اما امروزه شرکت هایی هستند که بعد از بروز اختلالات و نوسانات شدید قادر به بازگشت به حالت اولیه و نرمال و یا حتی حالت بهتر از قبل هستند.

تاب آوری چیست؟

” قابلیت انطباق زنجیره تأمین برای کاهش احتمال بروز اختلالات ناگهانی، مقاومت در برابر گسترش اختلالات با حفظ کنترل ساختارها و عملکردها، و بازیابی و پاسخ دادن به آن با برنامه‌های واکنشی فوری و مؤثر برای جلوگیری از اختلال و بازگرداندن زنجیره تأمین به حالت پایدار عملیاتی “

انواع تاب آوری

تاب آوری عمومی

در زبان عامه همان غلبه بر موقعیت­های دشواری که هر کسی با آن موقعیت مواجه می­شود. با این تعریف، تاب آوری همان چیزی است که تقریبأ همه از آن برخودار هستند و به نظر می­رسد که برای نژاد بشر برنامه ­ریزی شده است. آن دسته افرادی که دوران کودکی خوبی را پشت سر گذاشته­اند با بسیاری از چالش­ها و مشکلاتی که پیش آمده درگیر می­شوند، حتی اگر برخی از این مشکلات بدون هیچ­گونه اغراق بزرگ و شگفت آور به نظر آیند. البته همیشه استثناء وجود دارد و کسانی هستند که به راهنمایی، مدیریت و حمایت نیاز دارند. اما بیشتر افراد دارای یک ذهنیت تاب آوری مساعد می­ باشند.

تاب آوری حقیقی

تاب آوری حقیقی یک مفهوم مقایسه­ای است و روانشناسان را در درک این که چه چیزی در پس تفاوت­های افراد و حرکت در مسیر زندگی شخصیشان قرار دارد، یاری می­کند و این همان چیزی است که ما را برای ایجاد آینده­ای بهتر، برای کودکانی که می­شناسیم، شگفت زده، مصمم و امیدوار می­سازد. تاب آوری حقیقی در جایی آشکار می­شود که با دارایی و منابع بسیار کم و یا افرادی با آسیب ­پذیری بالا، آینده­ای بهتر از آنچه ما با توجه به شرایطشان و در مقایسه با سایر افراد پیش­بینی می­کردیم، نشان دهند. توصیف از تاب آوری به عنوان مقاومت نسبی در برابر تجارب خطرناک اجتماعی، این مطلب را به خوبی بیان می­کند.

تاب آوری تلقیحی

تاب آوری تلقیحی ما را به عنوان متخصص، گیج و دستپاچه می­کند و انتظارات ما را آشفته ­تر و مشوش ­تر می­سازد. این مقوله حتی آسیب­ پذیری­ها و مکانیسم­های حفاظتی را منبع و منشأ تاب آوری می­داند و به عنوان یک مفهوم، ظرفیت تغییر مصیبت و بدبختی را به موقعیت­ها و یا حداقل توان پیشگیری از اثرات بدتر مصیبت و بلا را فراهم می­سازد. در این­جا تقریبأ به طور ناخود آگاه بلا و مصیبت به نتایج و پیآمد­های بهینه در تاب آوری تبدیل می­شود. اثر تلقیحی می­تواند با توجه به تجارب فرد ادامه یابد.

تاب آوری زنجیره تامین

تاب آوری زنجیره تامین – کالج مدیریت

 

۴ ویژگی اصلی تاب آوری زنجیره تامین

۱٫«انعطاف پذیری» در زنجیره تامین تاب‌آور:

«انعطاف پذیری» توانایی به راحتی خم شدن بدون شکستن که به عنوان جز ذاتی تاب‌آوری است. انعطاف پذیری این اطمینان را حاصل می‌کند که تغییرات ناشی از اختلال از طریق پاسخ‌های موثر برطرف می‌گردند. مثال‌هایی از انعطاف پذیری شامل نیروی کار چند مهارته، طراحی سیستم‌‌های تولید مطابق با محصولات چندگانه و تغییرات زمانی و انتخاب استراتژی‌های برون‌سپاری به منظور چالاک سازی تامین‌کنندگان است.

برخی نویسندگان افزونگی را به عنوان قابلیت جداگانه‌ای از تاب‌آوری در نظر می‌گیرند. اما برخی دیگر نظیر رایس و کانیاتو افزونگی را بیشتر به عنوان راهی به سوی انعطاف پذیری در نظر می‌گیرند.

۲٫«سرعت» در زنجیره تامین تاب‌آور:

«سرعت» به معنی تندی حرکت و عملیات است و به صورت فاصله بر زمان تعریف می‌شود. سرعت در شرایط ریسکی تعیین خسارت در واحد زمان است. در مقایسه با انعطاف پذیری، سرعت تاکید بیشتری بر کارایی، پاسخگویی و بازیابی زنجیره تامین در شرایط بحرانی نسبت به اثربخشی دارد. بنابراین زمان تاخیر به عنوان شاخص کلیدی سرعت زنجیره تامین در نظر گرفته می‌شود.

از منظر ریسک زنجیره تامین جهانی، مانوژ و منزر سه شکل مختلف سرعت را در نظر می‌گیرند: «سرعت وقوع حادثه»، «سرعت وقوع خسارات» و «سرعت کشف حادثه ریسکی». در زنجیره تامین تاب‌آور باید جز چهارمی با عنوان سرعت بازیابی زنجیره تامین از حادثه اضافه گردد، بنابراین سرعت، قابلیت انطباق پذیری را در سه مرحله بروز یک اختلال پشتیبانی می‌کند. قبل، در حین، و بعد از وقوع اختلال در زنجیره تامین.

۳٫«رویت پذیری» در زنجیره تامین تاب‌آور:

«رویت پذیری» به توانایی (درک شدن توسط چشم و یا ذهن) برمی گردد. رویت پذیری زنجیره تامین، اطلاعات مربوط به اشخاص و رویدادها را با توجه به موجودی،‌ حمل و نقل و توزیع نشان می‌دهد. رویت پذیری اطمینان را در زنجیره تامین بالا برده و از مداخلات بی‌مورد و تصمیم غیر موثر در یک موقعیت بحرانی جلوگیری به عمل می‌آورد. علاوه بر این، رویت پذیری مانند توانایی دیدن یک سرخط  لوله از سر دیگر آن یکی از عناصر مهم آمادگی در برابر حوادث است،‌ زیرا سیگنال‌ها به موقع دریافت می‌گردند.

 سرعت، رویت پذیری و انعطاف پذیری بعضی مواقع در مجموع تحت عنوان چابکی به کار می‌روند.

۴٫«همکاری» در زنجیره تامین تاب‌آور:

«همکاری» به معنی کارکردن با یکدیگر در یک پروژه مشترک است. ازآنجایی که زنجیره تامین تاب‌آور یک شبکه است، باید در هنگام بروز اختلال همه اعضای زنجیره تامین تمام نیروهای خود را در جهت مقابله با آن هم راستا نمایند. به این ترتیب، همکاری منجر به کاهش عدم اطمینان و ایجاد آمادگی در برابر حوادث می‌گردد. علاوه بر این،‌ همکاری به عنوان چسبی که اعضای زنجیره تامین را در هنگام فاجعه به هم می‌چسباند معرفی شده است.

همکاری از رفتارهای فرصت طلبانه برخی اعضا که بر قابلیت پاسخ‌گویی کل سیستم اثر سو می‌گذارد جلوگیری به عمل می‌آورد. هماهنگ سازی تصمیم‌گیری از جمله عوامل مهم در همکاری است. در نهایت،‌ همکاری از حیث به اشتراک گذاری تجربیات میان اعضا بعد از پشت سر گذاشتن بحران به منظور مواجهه با بحران‌های آتی بسیار حایز اهمیت است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

زنجیره تامین سبز چیست؟

زنجیره تامین سبز چیست؟ ، پدیدار شدن زنجیره تامین سبز یکی از پیشرفت های مهم در دهه گذشته است، که…

زنجیره تامین سرد

زنجیره تامین سرد ، در چرخه عمر محصولات فاسدشدنی پـس از طـی مراحل مختلف تولید تا توزیع و رسیدن به…