اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

بیان مسأله

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

نحوه نوشتن بیانیه مسئله

بیان مسأله ، بعد از اینکه یک مشکل تحقیقاتی برای پروژه خود شناسایی کردید، قدم بعدی نوشتن بیانیه مشکل است. بیان مسئله موثر مختصر و ملموس است. باید:

< مسئله را در متن قرار دهید (آنچه را که ما در حال حاضر می دانیم؟)
< مسئله دقیق مورد تحقیق را شرح دهید (چه چیزی باید بدانیم؟)
< ارتباط مسئله را نشان دهید (چرا ما باید آن را بدانیم؟)
< اهداف تحقیق را تعیین کنید (برای پیدا کردن چه کاری انجام می دهید؟)

 

چه زمانی باید بیانیه مسئله بنویسید؟ -بیان مسأله

موقعیت های مختلفی وجود دارد که ممکن است مجبور شوید یک بیانیه مشکل بنویسید.

در مشاغل و سازمان های دیگر، نوشتن بیانیه مشکل گام مهمی در بهبود پروژه ها است. یک مسئله کاملاً مشخص و قابل درک برای یافتن و اجرای راه حل های موثر بسیار مهم است. در این حالت، بیان مسئله معمولاً یک سند مستقل است.

در تحقیقات دانشگاهی، نوشتن یک بیان مسئله می تواند به شما کمک کند تا اهمیت مسئله تحقیق خود را متناسب کنید و درک کنید. یک بیان مسئله می تواند چندین پاراگراف باشد و به عنوان پایه ای برای پیشنهاد تحقیق شما باشد، یا می تواند در معرفی مقاله یا پایان نامه شما فقط به چند جمله خلاصه شود.

بسته به اینکه با یک مسئله عملی واقعی روبرو هستید یا یک مسئله علمی نظری، بیان مسئله متفاوت خواهد بود. اما تمام اظهارات مسئله روند مشابهی را دنبال می کنند.

مرحله ۱: متن را به صورت متن بیان کنید -بیان مسأله

بیانیه مسئله باید مسئله تحقیق شما را در زمینه خاص آن تنظیم کند و در مورد آنچه قبلاً در مورد آن شناخته شده است پیشینه ای ارائه دهد.

مشکلات تحقیق عملی

برای تحقیقات عملی، بر جزئیات دقیق وضعیت تمرکز کنید:

. مشکل از کجا و چه زمانی بوجود می آید؟
. چه کسی مشکل را تحت تأثیر قرار می دهد؟
. چه تلاش هایی برای حل مشکل انجام شده است؟

مثال
در ده سال گذشته میزان مشارکت رای دهندگان در منطقه X برخلاف سایر مناطق کشور به طور مداوم کاهش یافته است. طبق نظرسنجی های انجام شده توسط سازمان Y، میزان مشارکت در افراد زیر ۲۵ سال و افرادی که درآمد کمی دارند، کمترین است. تلاش های موثری برای درگیر ساختن این گروه ها در مناطق دیگر صورت گرفته است و در دو انتخابات گذشته احزاب A و B تلاش های تبلیغاتی خود را در منطقه X افزایش داده اند، اما این مداخلات هنوز تأثیر قابل توجهی بر میزان مشارکت مردم نداشته است.

برای تحقیقات نظری، در مورد زمینه علمی، اجتماعی، جغرافیایی و / یا تاریخی فکر کنید:

. چه چیزی در مورد این مشکل شناخته شده است؟
. آیا مشکل محدود به یک دوره زمانی خاص یا یک منطقه جغرافیایی است؟
. چگونه مسئله در ادبیات علمی تعریف و بحث شده است؟

مثال
در ده سال گذشته، “اقتصاد گیگ” به بخش مهمتری از بازار کار تبدیل شده است. افراد زیر ۳۰ سال به جای مشاغل تمام وقت سنتی به صورت آزاد، قراردادی یا ساعت صفر کار می کنند. تحقیقات در مورد دلایل و عواقب این تغییر در اقدامات عینی درآمد، ساعات کار و شرایط اشتغال متمرکز شده است، اما در زمینه تجربیات ذهنی جوانان از اقتصاد کنسرت کار کمی صورت گرفته است.

 

مسئله

بیان مسئله – کالج مدیریت

 

مرحله ۲: نشان دهید که چرا مهم است -بیان مسأله

بیانیه مسئله همچنین باید به اهمیت تحقیق بپردازد: چرا حل مسئله مهم است؟

این بدان معنا نیست که شما باید یک کار پیشگامانه یا تغییر جهان را انجام دهید. مهمتر از همه این است که این مشکل قابل تحقیق، امکان پذیر باشد و به وضوح یک مسئله مرتبط را در زمینه شما حل کند.

مشکلات تحقیق عملی

تحقیقات عملی مستقیماً مربوط به یک مسئله خاص است که به طور گسترده تر یک سازمان، نهاد ، گروه اجتماعی یا جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد. برای اینکه روشن کنید چرا مسئله تحقیق شما مهم است، می توانید از خود بپرسید:

. اگر مشکل حل نشود چه اتفاقی می افتد؟
. چه کسی عواقب آن را احساس خواهد کرد؟
. آیا مسئله ارتباط گسترده تری دارد (به عنوان مثال موارد مشابه در زمینه های دیگر یافت می شود)؟

مثال
نشان داده شده است که میزان مشارکت کم در رأی دهندگان ارتباط منفی با انسجام اجتماعی و تعامل مدنی دارد و در بسیاری از دموکراسی های اروپایی به یکی از مناطق مورد نگرانی افزایش می یابد. هنگامی که گروه های خاصی از شهروندان فاقد نمایندگی سیاسی باشند، به احتمال زیاد با گذشت زمان طرد می شوند، که منجر به از بین رفتن اعتماد به نهادهای دموکراتیک می شود. پرداختن به این مشکل مزایای عملی برای منطقه X خواهد داشت و به درک این پدیده گسترده کمک می کند.

مشکلات تحقیق نظری

بعضی اوقات مسائل نظری پیامدهای عملی واضحی دارند، اما گاهی اوقات ارتباط آن ها بلافاصله مشخص می شود. برای شناسایی دلیل مهم بودن مسئله، سوال کنید:

. چگونه حل مسئله باعث درک بهتر موضوع می شود؟
. چه فوایدی برای تحقیقات آینده خواهد داشت؟
. آیا این مشکل پیامدهای مستقیم یا غیرمستقیمی برای جامعه دارد؟

مثال
در ادبیات مربوط به اقتصاد گیگ، این اشکال جدید اشتغال گاهی به عنوان یک انتخاب فعال انعطاف پذیر و گاهی به عنوان آخرین چاره استثماری توصیف می شود. برای دستیابی به درک کاملتر از اینکه چرا جوانان در اقتصاد گیگ شرکت می کنند، تحقیقات کیفی عمیق مورد نیاز است. تمرکز بر تجارب کارگران می تواند به توسعه تئوری های قوی تر در مورد انعطاف پذیری و دقت در اشتغال معاصر و همچنین اطلاع رسانی بالقوه اهداف سیاست آینده کمک کند.

مرحله ۳: اهداف و اهداف خود را تعیین کنید -بیان مسأله

سرانجام، بیان مسئله باید چگونگی هدف شما برای حل مسئله را تنظیم کند. هدف شما نباید یافتن یک راه حل قطعی باشد، بلکه جستجوی دلایل وجود این مشکل و پیشنهاد روش های موثرتر برای حل یا فهم آن است.

هدف، هدف کلی تحقیق شماست. عموماً به صورت مصدر نوشته می شود:

< هدف از این مطالعه تعیین…
< این پروژه با هدف کشف
< من قصد دارم تحقیق کنم …

اهداف گام های مشخصی است که برای رسیدن به هدف برمی دارید:

< از روش های کیفی برای شناسایی …
< من برای جمع آوری نظرسنجی ها استفاده می کنم …
< با استفاده از تجزیه و تحلیل آماری، این تحقیق measure

اهداف و اهداف تحقیق عملی
هدف از این تحقیق بررسی استراتژی های تعامل موثر برای افزایش میزان مشارکت رای دهندگان در منطقه X است. این مهمترین فاکتورهای عدم رای گیری را از طریق نظرسنجی و مصاحبه شناسایی کرده و آزمایشاتی را برای سنجش تأثیر استراتژی های مختلف انجام خواهد داد.

اهداف و اهداف تحقیق نظری
این پروژه با هدف درک بهتر تجربیات جوانان در اقتصاد کنفرانس برگزار می شود. از روش های کیفی برای دستیابی به بینشی عمیق در مورد انگیزه ها و ادراک افراد زیر ۳۰ سال که به کار آزاد و ساعت صفر در صنایع مختلف مشغول هستند، استفاده خواهد شد. این داده ها با مرور ادبیات اخیر اقتصاد گیگ و تجزیه و تحلیل آماری تغییرات دموگرافیک در نیروی کار متناسب خواهد شد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

گروه نمونه

مقدمه ای بر روش های نمونه گیری گروه نمونه ، وقتی درباره گروهی از افراد تحقیق می کنید، به ندرت…

تصدیق پایان نامه

تصدیق پایان نامه ، بخش تأیید پایان نامه جایی است که شما از کسانی که در طول مراحل تحقیق و…