اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در استارت آپ / توسط
آخرین زمان ویرایش:

کسب و کار نوپا

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

کسب و کار نوپا ، در این بخش صنعت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا، مراحل مختلف سرمایه‌گذاری و میزان آنها در کشور آمریکا، بررسی می‌شود. دلیل انتخاب کشور آمریکا، اکوسیستم قوی کارآفرینی و ظهور اکثر استارتاپ‌های موفق از میان این کشور بوده است. لازم به ذکر است که برخی ایالت‌های آمریکا در مقایسه با سایر ایالت‌ها، قوانین بهتری برای کارآفرینان دارند. به‌عنوان مثال قوانین ایالت کالیفرنیا در مقایسه با قوانین کارآفرینی سایر ایالت‌های آمریکا آزادتر و محدودیت‌های قانونی برای ثبت ایده‌ها کمتر است. منابع مالی به‌سرعت جذب می‌شوند. می‌توان شرکت‌های سرمایه‌گذاری درزمینه فناوری‌های جدید با آینده نامعلوم را به‌راحتی متقاعد کرد. به‌همین‌دلیل است که نزدیک به نیمی از ۱۰۰ شرکت موفق دنیا در این منطقه تشکیل‌شده‌اند. قوانین این ایالت از کارآفرینی حمایت می‌کند.

تعریف استارتاپ یا کسب و کار نوپا

استارتاپ سازمان موقتی است در شرایطی با عدم قطعیت بالا، به دنبال مدل کسب و کاری:

  • پایدار
  • تکرارپذیر
  • مقیاس پذیر

این تعریف استیو بلنک یکی از اصلی ترین مدرسان کارآفرینی جهان از استارتاپ است. مساله اینجاست شاید خیلی ها از این تعریف استفاده کنند ولی شاید معنی دقیق آن را ندانند. چون به کسب و کارهایی برچسب استارتاپ می زنند که هرجوری حساب کنی در این تعریف نمی گنجند.

راه‌اندازی یک کسب‌وکار نیاز به هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیق دارد. این کار شامل مراحلی است که اگر ساده‌سازی نشود باعث سردرگمی بنیانگذاران کسب‌وکار خواهد شد. در این قسمت قصد داریم تا به سرمایه‌گذاری و موقعیت شرکت بپردازیم.

 

سرمایه‌گذاری و مشاوران -کسب و کار نوپا

با مشاورانی دوستی کنید که مشتاق کمک کردن هستند و توانایی خوبی در این زمینه دارند. جنبه‌های مختلف کسب‌وکارتان نیاز به یک وکیل و حسابدار دارد. اما چگونه فرد یا شرکت مناسب را پیدا کنیم؟ به توصیه‌های افراد حرفه‌ای کسب‌وکار که در زیر آمده است، توجه کنید.

وکیل، مشاور و حسابدار

. رو به جلو فکر کنید

دوست دارید شرکت شما در ۱۰ سال آینده به چه شکل باشد؟ انتخاب وکیل بسیار مهم است، مخصوصاً اگر برنامه دارید که دنبال یک سرمایه‌گذاری خطرپذیر باشید. بنابراین برنامه‌های آینده و به خصوص برنامه‌های درازمدت را بررسی کرده و وکیلی را برگزینید که سابقه خوبی در این مسائل داشته باشد. متأسفانه در ایران وکیل‌های فعال در این زمینه و کسانی که سابقه کار با سرمایه‌گذاران خطرپذیر را دارند، بسیار اندک هستند.

 

. به فکر حسابداری باشید

با یک «حسابدار رسمی» جلسه بگذارید تا ساختار مالی شرکت شما با توجه به زمان و سرمایه‌ای که در اختیار دارید، به خوبی شکل گیرد. باید بدانید که روند مالی شرکت شما چگونه باید باشد و چگونه باید آن را ارزیابی کنید. در ابتدا بهتر است بیشتر مسائل و بررسی‌های مالی را خودتان جلو ببرید. همچنین در صورت نیاز می‌توانید از یک آزادکار (Freelance) حسابداری استفاده کنید.

مسائل پیچیده مالی و استخدام تمام وقت یک حسابدار، برای زمانی است که شما چند سالی مسائل پایه مالی خود را حل کرده‌اید.

 

. از مجموعه خدمات استفاده کنید

شرکت‌هایی که خدمات حرفه‌ای ارائه می‌کنند، برخی از خدمات خود را بسته‌بندی کرده و به عنوان پکیج و با قیمتی مناسب‌تر می‌فروشند. آیا شرکتی که قصد دارید از خدمات آن استفاده کنید، این قابلیت را دارد؟ آیا شما امکان انتخاب و حذف خدماتی موجود در پکیج را دارید؟

 

. انتخاب خود را محدودتر کنید

هنگام استخدام یک متخصص مالی، از او سؤال کنید که ترجیح می‌دهد با کدام صنعت و کدام شرکت کار کند. زیرا این امر نشان می‌دهد که چقدر زمان و تلاش در طول سال برای کار خواهد گذاشت. نکته دیگر آن است که در مورد آنچه مشاور مالی برای شرکت شما انجام خواهد داد، یک سند کتبی و یک صفحه‌ای از او بخواهید. هانت (Hunt) می‌گوید: «به عنوان یک مدیر کسب‌وکار باید اطمینان حاصل کنید که آنچه را که می‌پردازید، دریافت می‌کنید.»

 

. روابط را حفظ کنید

بعد از کار با یک وکیل، حسابدار یا یک مشاور مالی، رابطه خود را با او حفظ کنید. هر چند وقت یک بار با این متخصصان خارج از شرکت ملاقات کرده تا در مورد پیشنهادات جدید آن‌ها اطلاعاتی کسب کنید. همچنین بتوانید به آن‌ها بگویید که تجارت شما چگونه در حال تغییر و رشد است. کاکس (Cox) می گوید: «بهتر است هر شش ماه یک جلسه با یک وکیل بگذارید.» اگر وکیل حاضر نیست و یا می‌خواهد برای صحبت با شما بیش از مبلغ تعیین شده دریافت کند، احتمالاً وکیل مناسبی نباشد.

کاکس می‌افزاید: «به یاد داشته باشید که وکیل شما نسبت به شما مسئولیت وفاداری داشته باشد. این واقعاً یک همکاری است. شما کسی را می‌خواهید که در تیم شما و نگران شرکت‌تان باشد. در مورد حسابدار و مشاور مالی هم به همین صورت است.»

 

کسب و کار نوپا

کسب و کار نوپا – کالج مدیریت

 

اجازه ندهید کمبود سرمایه باعث توقف استارتاپتان شود -کسب و کار نوپا

پول، پول می‌آورد؛ اما اندرو زاکاراکیس (Andrew Zacharakis)، استاد کارآفرینی در کالج بابسون (Babson College) می‌گوید که وقتی تازه شروع می‌کنید، کمبود سرمایه نباید به عنوان یک مانع غیر قابل تحمل تلقی شود. او می‌گوید: «بعضی اوقات مردم بیش از حد می‌ترسند؛ زیرا فکر می‌کنند باید پول زیادی جمع‌آوری کنند.» زاکاراکیس می‌افزاید: «برای بلند شدن استارتاپ‌ها از زمین، سرمایه خیلی زیادی لازم نیست. بسیاری از مشاغل موفق با کمتر از ۲۰ هزار دلار شروع کرده‌اند.» در ادامه به نکاتی در مورد تأمین سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی کسب‌وکار می‌پردازیم:

 

. از سرمایه شخصی خود استفاده کنید

اولین جایی که باید به دنبال سرمایه بگردید، جیب خود شماست. زاکاراکیس می‌گوید: «یکی از راه‌های واقعی پیشرفت و جلو رفتن کسب‌وکار استفاده از سرمایه شخصی است. من دیده‌ام که کارآفرینان این کار را از طریق روش‌های مشخصی انجام می‌دهند؛ مانند پس‌انداز شخصی و استفاده از وام‌هایی مانند وام مسکن. همچنین آن‌ها از راه‌هایی که کمتر مشهود هستند، استفاده می‌کنند. مانند استفاده از کارت اعتباری در حال چرخش (Rolling Credit Card) که همیشه نرخ بهره پایین‌تری دارد.

 

. از پیش‌پرداخت استفاده کنید

زاکاراکیس پیشنهاد می‌کند، مشتری داشته باشید که برای چیزی که قصد دارد در آینده از شما تحویل بگیرد، پیش‌پرداخت بپردازد. سپس از این وجوه به عنوان سرمایه بذری استفاده کنید. این روش آنقدرها که به نظر می‌رسد، دور از دسترس نیست. بسیاری از کارآفرینان به مرور به تأمین‌کنندگان خود پول می‌پردازند. زاکاراکیس می‌گوید: « به عنوان مثال، اگر قصد ساختن یک خانه را داشته باشید، سازنده برای شروع کار یک سوم از پول را از پیش می‎گیرد. یک سوم دیگر را در میانه کار و یک سوم نهایی را پس از انجام کار دریافت می‌کند. این نوع تأمین مالی می‌تواند در سایر کسب‌وکارها نیز استفاده شود.»

 

. از خانواده و دوستان کمک بگیرید

هر چقدر که شما در مورد قبلی به خوبی سرمایه جمع کنید، در بعضی از کسب‌وکارها هنوز به پول بیشتری احتیاج دارید. یکی از بهترین منابع اصلی شما دوستان و خانواده هستند. والدین، خواهر، برادر و سایر نزدیکان و آشنایان، انگیزه بیشتری برای کمک به شما دارند تا یک بانک‌دار بی‌علاقه. همچنین نرخ سود و شرایط استفاده از سرمایه خانواده و دوستان بسیار بهتر از سایر منابع است.

 

. به دنبال سرمایه‌گذار مناسب باشید

زاکاراکیس می‌گوید: «سرمایه‌‌گذاران خطرپذیر شرایط واقعی و مطلوب‌تری را نسبت به سایر وام‌دهندگان ارائه می‌کنند.» البته سرمایه‎گذاران فرشته هم وجود دارند که می‌توانند باعث بلند شدن کسب‌وکارتان از زمین شوند؛ به ویژه هنگامی که مسئله نوآوری مطرح می‌شود. برای انتخابی دقیق‌تر از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، مقاله «دوستدار کارآفرین» را مطالعه کنید.

 

. از خانه خود استفاده کنید

زاکاراکیس می‌گوید: «فکر می‌کنم باید همه کسب‎وکارهای نوپا از خانه شروع کنند. البته در بعضی از مواقع، مانند زمانی که کسب‎وکاری مرتبط با خرده‌فروشی داشته باشید، به یک انبار نیاز دارید. استفاده از خانه خود به معنای استفاده از دفتر اداری است که چند ماه رایگان به شما اجاره داده شده است.»

به طور کلی منظور از این مورد استفاده حداقلی از تشریفات و هزینه‌های بی‌مورد است. در این مورد مراکز کار اشتراکی هم می‌توانند مفید باشند؛ زیرا قیمت بسیار مناسب‌تری را پیشنهاد می‌دهند.

 

. برای نزدیک شدن به بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اندکی صبر کنید

بانک‌ها معمولاً علاقه دارند که با کسب‎وکارهایی که حساب‌های دریافتی مناسب و نیاز به تأمین مالی کوتاه‌مدت دارند، همکاری کنند. با فروش بیشتر و کسب چرخش‌های مالی مناسب، اعتماد بانکداران را به دست آورید. سپس به شرایط دریافت وام‌های بزرگتر و بلندمدت فکر کنید.

به طور کلی، موارد ذکر شده در مورد موقعیت و مکان کسب‌وکار، عمدتاً برای کسب‌وکارهای سنتی است. استارتاپ‌ها نباید خیلی روی این موضوع حساس شوند. همانطور که گفتیم شروع کردن از خانه یا گاراژ برای بسیاری از استارتاپ‌ها مناسب است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

اکوسیستم کارآفرینی

اکوسیستم کارآفرینی ، به مجموعه افراد، سازمان‌­ها، روش‌­ها، قوانین، رویدادها و ... در یک محدوده جغرافیایی گفته می­‌شود که بر…

چرخه عمر محصول

چرخه عمر محصول چیست؟ چرخه عمر محصول ، مدیریت محصول شما تا دستیابی به حداکثر موفقیت در بازار ما به…