/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

نمونه گیری تصادفی ساده

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

نمونه گیری تصادفی ساده ، یک نمونه تصادفی ساده یک زیر مجموعه از جمعیت است که به طور تصادفی انتخاب شده است. در این روش نمونه گیری، هر یک از اعضای جمعیت دقیقاً شانس برابر با انتخاب دارند.

این روش از همه روش های نمونه گیری ساده ساده ترین روش است، زیرا فقط شامل یک انتخاب تصادفی واحد است و نیاز به دانش کمی در مورد جمعیت دارد. از آنجا که از تصادفی سازی استفاده می شود، هر تحقیق روی این نمونه انجام می شود باید از اعتبار داخلی و خارجی بالایی برخوردار باشد.

 

نمونه گیری تصادفی ساده چیست؟

نمونه گیری تصادفی ساده به عنوان یک روش نمونه گیری تعریف می شود که در آن هر مورد از جمعیت یک شانس و احتمال انتخاب در نمونه را دارد. در اینجا انتخاب موارد کاملاً به شانس یا احتمال بستگی دارد و بنابراین این روش نمونه گیری بعضاً بعنوان روش شانس نیز شناخته می شود.

نمونه گیری تصادفی ساده یک روش نمونه گیری اساسی است و به راحتی می تواند جزئی از روش نمونه گیری پیچیده تری باشد. ویژگی اصلی این روش نمونه گیری این است که هر نمونه احتمال انتخاب یکسانی دارد.

اندازه نمونه در این روش نمونه گیری باید در حالت ایده آل بیش از چند صد باشد تا بتوان از آن نمونه گیری تصادفی ساده به طور مناسب استفاده کرد. آن ها می گویند که درک این روش از لحاظ نظری ساده است اما عملی شدن آن دشوار است. کار با حجم نمونه زیاد کار ساده ای نیست و گاهی یافتن یک قاب نمونه برداری واقع گرایانه می تواند یک چالش باشد.

شما می توانید نمونه گیری تصادفی و هم نمونه گیری خوشه ای را هم مطالعه کنید.

 

روش های نمونه گیری تصادفی ساده

محققان این روش ها را برای انتخاب یک نمونه تصادفی ساده دنبال می کنند:

۱٫ آن ها در ابتدا لیستی از کلیه اعضای جمعیت را تهیه می کنند و سپس هر یک از اعضا با شماره مشخصی علامت گذاری می شوند (به عنوان مثال اعضای n وجود دارد، سپس از ۱ تا N شماره گذاری می شوند).

۲٫ از این جمعیت، محققان با استفاده از دو روش جدول اعداد تصادفی و نرم افزار تولید کننده اعداد تصادفی نمونه های تصادفی را انتخاب می کنند. محققان یک نرم افزار تولید کننده اعداد تصادفی را ترجیح می دهند، زیرا برای تولید نمونه ها هیچ گونه دخالت انسان لازم نیست.

دو روش با هدف به حداقل رساندن تعصبات در فرآیند نمونه گیری تصادفی ساده انجام می شود:

روش قرعه کشی

استفاده از روش قرعه کشی یکی از قدیمی ترین روش هاست و نمونه مکانیکی نمونه گیری تصادفی است. در این روش، محقق به هر یک از اعضای جمعیت یک عدد می دهد. محققان برای انتخاب نمونه ها از جعبه به طور تصادفی اعداد را می کشند.

استفاده از اعداد تصادفی

استفاده از اعداد تصادفی یک روش جایگزین است که شامل شماره گذاری جمعیت نیز می شود. استفاده از جدول شماره مشابه جدول زیر می تواند به این روش نمونه گیری کمک کند.

 

نمونه ای از نمونه گیری تصادفی ساده

برای استخراج یک نمونه تصادفی ساده از ۱۰۰ کارمند از ۵۰۰ نفر، این مراحل را دنبال کنید.

۱٫ لیستی از کلیه کارمندان شاغل در سازمان تهیه کنید. (همانطور که در بالا ذکر شد ۵۰۰ کارمند در سازمان وجود دارد، سابقه باید شامل ۵۰۰ نام باشد).

۲٫ به هر کارمند یک عدد متوالی اختصاص دهید (۱،۲،۳… n). این قاب نمونه برداری شماست (لیستی که از آن نمونه تصادفی ساده خود را می گیرید).

۳٫ مشخص کنید که اندازه نمونه شما چه اندازه خواهد بود. (در این حالت، اندازه نمونه ۱۰۰ است).

۴٫ از یک مولد اعداد تصادفی برای انتخاب نمونه استفاده کنید، با استفاده از قاب نمونه برداری (اندازه جمعیت) از مرحله ۲ و اندازه نمونه خود از مرحله ٫۳ به عنوان مثال، اگر اندازه نمونه شما ۱۰۰ و جمعیت شما ۵۰۰ است، ۱۰۰ عدد تصادفی بین ۱ ایجاد کنید و ۵۰۰٫

 

نمونه گیری تصادفی ساده در پژوهش

پروژه های تحقیقات بازار امروز بسیار بزرگتر هستند و شامل موارد نامشخصی هستند. عملاً امکان مطالعه هر یک از اعضای فرایند تفکر جمعیت و ایجاد تداخل در مطالعه وجود ندارد.

اگر به عنوان یک محقق می خواهید در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید، نمونه گیری تصادفی ساده یکی از بهترین روش های نمونه گیری احتمال است که می توانید استفاده کنید. گرفتن داده از یک نمونه بیشتر توصیه شده و کاربردی است

استفاده از سرشماری یا نمونه به عوامل مختلفی از جمله نوع سرشماری، درجه همگنی / ناهمگنی، هزینه ها، زمان، امکان مطالعه، درجه دقت مورد نیاز و غیره بستگی دارد.

 

نمونه گیری تصادفی ساده

نمونه گیری تصادفی ساده – کالج مدیریت

 

مزایای نمونه گیری تصادفی ساده

۱٫ این یک روش نمونه گیری عادلانه است و در صورت استفاده مناسب، در مقایسه با سایر روش های نمونه گیری، به کاهش تعصب مربوط کمک می کند.
۲٫ از آنجا که شامل یک قاب نمونه بزرگ است، معمولاً آسان است که یک نمونه کمتر از جمعیت بزرگتر موجود را انتخاب کنید.
۳٫ شخصی که تحقیق را انجام می دهد نیازی به دانش قبلی از داده هایی که جمع آوری می کند ندارد. می توان سوالی را برای جمع آوری محققان مطرح کرد، لازم نیست متخصص موضوع باشد.
۴٫ این روش نمونه گیری یک روش اساسی برای جمع آوری داده ها است. شما به هیچ دانش فنی نیاز ندارید. شما فقط به مهارت های ضروری گوش دادن و ضبط نیاز دارید.
۵٫ از آنجا که اندازه جمعیت در این نوع روش نمونه برداری گسترده است، محدودیتی در اندازه نمونه وجود ندارد که محقق باید ایجاد کند. از جمعیت بیشتری، می توانید خیلی سریع نمونه کوچکی را بدست آورید.
۶٫ اطلاعات جمع آوری شده از طریق این روش نمونه گیری کاملاً آگاه است. بیشتر نمونه ها کیفیت داده ها بهتر است.

 

زمان استفاده از نمونه گیری تصادفی ساده

از نمونه گیری تصادفی ساده برای استنباط آماری در مورد جمعیت استفاده می شود. این امر به اطمینان از اعتبار داخلی بالا کمک می کند: تصادفی سازی بهترین روش برای کاهش تأثیر متغیرهای مخدوش کننده بالقوه است.

علاوه بر این، با یک نمونه به اندازه کافی بزرگ، یک نمونه تصادفی ساده از اعتبار خارجی بالایی برخوردار است: این ویژگی های جمعیت بیشتری را نشان می دهد.

با این حال، نمونه برداری تصادفی ساده در عمل می تواند چالش برانگیز باشد. برای استفاده از این روش چند پیش شرط وجود دارد:

 > شما یک لیست کامل از هر یک از اعضای جمعیت دارید.

 

نحوه انجام نمونه گیری تصادفی ساده

مرحله ۱: جمعیت را تعریف کنید

با تصمیم گیری در مورد جمعیتی که می خواهید مطالعه کنید شروع کنید.

اطمینان از اینکه به تک تک اعضای جمعیت دسترسی دارید مهم است، بنابراین می توانید از همه کسانی که برای نمونه انتخاب شده اند اطلاعات جمع آوری کنید.

مرحله ۲: در مورد اندازه نمونه تصمیم بگیرید

در مرحله بعدی، باید تصمیم بگیرید که اندازه نمونه شما چه اندازه خواهد بود. اگرچه نمونه های بزرگتر اطمینان آماری بیشتری را ارائه می دهند، اما هزینه آن ها نیز بیشتر است و به کار بسیار بیشتری نیاز دارند.

چندین روش بالقوه برای تصمیم گیری در مورد اندازه نمونه شما وجود دارد، اما یکی از ساده ترین آن ها استفاده از فرمولی با فاصله اطمینان و سطح اطمینان مورد نظر، اندازه تخمینی جمعیتی است که با آن کار می کنید و انحراف استاندارد هر آنچه که می خواهید برای اندازه گیری در جمعیت خود.

بیشترین فاصله اطمینان و سطح استفاده شده به ترتیب ۰۵/۰ و ۹۵/۰ است. از آنجا که ممکن است انحراف معیار جمعیتی را که مطالعه می کنید ندانید، باید یک عدد را به اندازه کافی زیاد انتخاب کنید تا انواع مختلفی از امکانات را در نظر بگیرید (مانند ۰٫۵).

سپس می توانید از یک ماشین حساب اندازه نمونه برای تخمین اندازه نمونه لازم استفاده کنید.

مرحله ۳: به طور تصادفی نمونه خود را انتخاب کنید

این را می توان به یکی از دو روش انجام داد: روش قرعه کشی یا اعداد تصادفی.

در روش قرعه کشی، شما با انتخاب “از روی کلاه” یا با استفاده از یک برنامه کامپیوتری که همان عملکرد را شبیه سازی می کند، نمونه را انتخاب می کنید.

در روش شماره تصادفی، شما به هر فرد یک عدد اختصاص می دهید. با استفاده از یک مولد اعداد تصادفی یا جداول اعداد تصادفی، شما به طور تصادفی زیرمجموعه ای از جمعیت را انتخاب می کنید. همچنین می توانید از تابع شماره تصادفی (RAND) در Microsoft Excel برای تولید اعداد تصادفی استفاده کنید.

مرحله ۴: داده ها را از نمونه خود جمع آوری کنید

در آخر، شما باید داده ها را از نمونه خود جمع آوری کنید.

برای اطمینان از اعتبار یافته های خود، باید مطمئن شوید که هر فرد انتخاب شده واقعاً در مطالعه شما شرکت می کند. اگر برخی به دلایل مرتبط با سوالی که در حال مطالعه آن هستید، انصراف دهند یا شرکت نکنند، این می تواند یافته های شما را مغرضانه جلوه دهد.

به عنوان مثال، اگر شرکت کنندگان جوان به طور سیستماتیک کمتر در مطالعه شما شرکت کنند، ممکن است یافته های شما به دلیل کمبود نمایندگی این گروه معتبر نباشد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

نمونه گیری از احتمال

نمونه گیری از احتمال چیست؟ نمونه گیری از احتمال ، نمونه گیری احتمال به عنوان یک روش نمونه گیری تعریف…

نمونه گیری سیستماتیک

نمونه گیری سیستماتیک چیست؟ نمونه گیری سیستماتیک ، نوعی از روش نمونه گیری احتمالی است که در آن اعضای نمونه…