/ در پایان نامه / توسط

انتخاب مسئله تحقیق

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

راه های انتخاب مسئله تحقیق

انتخاب مسئله تحقیق ، مساله شناسی، ممکن است به یکی از طرق زیر انجام شود :

الف) تجارب شخصی؛

ب) کنجکاوی در اطلاعات منتشره از سوی رسانه ها؛

ج) بهره گیری از دانش تخصصی؛

د) تمایل به حل یک مسئله؛

ه) بهره گیری از فرصتها و تهدیدات پیش آمده؛

و) وقایع زندگی روزمره؛

ز) تاکید بر احیای ارزش های فردی؛

ح) مشاوره با متخصصان مجرب؛

ط) مراجعه به منابع و مقاله های تخصصی؛

ی) مراجعه به منابع الکترونیکی و محیط های مجازی؛

ک) بررسی قسمت انتخایی پایان نامه ها که دریچه های جدیدی از موضوع را گشوده اند.

خطاهای احتمالی به هنگام انتخاب مساله

از آنجایی که انتخاب مساله تحقیق، از پیچیدگی و ابهام های بسیاری برخوردار است، بیشتر محققان در تشخیص مساله  دچار مشکل می شوند. این مشکل، هنگام پیدا کردن مساله تحقیق، بیشتر خود را آشکار می سازد؛ زیرا در پژوهش های غیر دانشجویی، بیشتر، سفارش دهنده تحقیق مساله تحقیق را بیان می کند و یا اینکه مساله در یک فرایند آسیب شناسی تعریف و تدوین می شود. اما پژوهشگران به هنگام انتخاب مساله پایان نامه، خود معمولا مرتکب چهار نوع اشتباه عمده می شوند که عبارت اند از :

  1. مساله را بدون تحلیل جنبه های گوناگون آن، شتاب زده انتخاب می کنند؛
  2. بدون مطالعه منابع مرتبط با موضوع، مساله ای را انتخاب می کنند؛
  3. پیش از انتخاب مساله پژوهشی، روش اجرای تحقیق را مشخص می کنند؛
  4. به جای تعریف تحقیق و روشن مفاهیم موجود در مساله، آن را به صورت کلی توصیف می کنند؛

به طور کلی، آنچه اهمیت دارد، این است که بدانیم در پی پاسخ گویی به چه مساله ای هستیم و به عبارت دیگر، باید مطمئن شویم که پیامدها و علایم یک مشکل را به عنوان مشکل اصلی در نظر نگرفته ایم.

بی شک، شناخت مساله اصلی، بیش از حل مشکل اهمیت دارد؛ زیرا ممکن است هزینه و زمان بسیاری برای یک مشکل فرعی و کم اهمیت به کار گرفته شود. بنابراین، پیش از هر چیز باید اطمینان یافت که آنچه توجه ما را به خود جلب کرده، همان مشکل اصلی است یا تنها نشانه و علامتی است که باید از طریق آن، مشکل اصلی را ردیابی کرد.

انتخاب مسئله تحقیق

انتخاب مسئله تحقیق – کالج مدیریت

ویژگی های مساله تحقیق – انتخاب مسئله تحقیق

اولین سطح از مساله، صورت مبهمی از آن است و به همین دلیل، به آن مساله می گوییم. این مشکل نیاز به صورت بندی دقیق منطقی دارد تا به مساله تبدیل شود. انتخاب موفق مساله در گرو معیار و شاخصه های خاصی مانند: محدود و مشخص بودن، مقید بودن، مورد علاقه بودن، سازگار بودن با توانایی محقق، دارای ساختار درست و محدود بودن است (مانند رابطه توسل با توحید عبادی). اگر مساله، کلی و یا دارای متغیرها و مفاهیم متعددی باشد، تفسیر نتایج آن دشوار خواهد بود. بنابراین، مساله باید به گونه ای بیان شود که محدود باشد. کسی که در صدد مطالعه تطبیقی امامت در نزد معتزله، شیعه، اشاعره و اهل سنت است، خود را با مسائل بسار متنوعی درگیر می کند. در چنین مواردی، صدها مساله قابل تحقیق است و محقق، دچار سطحی نگری می شود. اما با محدود کردن موضوع و حصر توجه به یک یا چند مساله، حقق می تواند به تحقیقی عمیق و دقیق دست بزند.

مساله باید نو، توجیه پذیر و از اولویت بالایی برخوردار باشد. مسائل نو، سبب تولید علم می شود. نوآوری محقق در طرح مساله، شرط لازم تولید علم است. برای انجام یک کار دشوار و پیچیده، باید به مساله تحقیق علاقه وجود داشته باشد؛ زیرا هر گونه مواجهه منفعلانه یا خلاف علایق، کارایی تحقیق را به شدت کاهش می دهد، مساله تحقیق نیز اگر با توانایی و امکانات محقق هم ساز نیاشد به نتیجه دلخواهی نخواهد رسید.

مساله باید واجد همه شرایط، قیدها، بندها و دامنه تحقیق نیز باشد. در واقع موضوع به خودی خود، ذو جانب است و شفافیت و وضوح خاصی ندارد، اما وقتی که به جنبه خاصی از آن توجه می کنیم، در واقع، موضوع را تحدید و به یک مساله تبدیل کرده ایم. برای نمونه، مشکلی مانند تورم و بیکاری از موضوع هایی هستند که به تجزیه و تبدیل شدن به مساله نیاز دارند. (بیکاری) یک مشکل است و مساله ای به نام (جذب نشدن فارغ التحصیلان دانشگاهی به بازار کار) وجود دارد و پاسخ حدسی آن، (ناهماهنگی بین فارغ التحصیلان و نیاز های بازار کار) است. پس از بررسی های لازم این فرضیه در بستر عینی جامعه و دست یابی به نتیجه بررسی ها، می توان به نتایج تحقیق دست یافت و برای اصلاح، پیشنهادهایی را ارایه کرد. همچنین (طلاق) یک مشکل است و مساله ای به نام (ازدیاد طلاق در زوجهای جوان) وجود دارد و پاسخ حدسی آن، (صبور نودن و تحمل نکردن سختی های پیش روی جوانان) است که پیش از بررسی های میدانی و مصابحه ای و تحلیل نتایج آن، به درستی یا نادرستی فرضیه تحقیق پی می بریم و در نهایت، یافته ها و راهکارهای لازم را ارایه می کنیم.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

طرح تحقیق

مزیت های تهیه طرح تحقیق طرح تحقیق ، طرح پژوهشی به محقق امکان می دهد تا در مراحل تحقیق، به…

پروپوزال را چگونه بنویسیم؟

اینکه پروپوزال چیست؟ در یک پست آموزشی به آن پرداختیم. می خواهیم کمی در مورد پروپورال حرف بزنیم. نگارش پروپوزال…