/ در پایان نامه / توسط

تحقیقات ثانویه

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

تحقیقات ثانویه ، در برخی شرایط، محقق ممکن است مستقیماً در فرآیند جمع آوری اطلاعات دخیل نباشد و در عوض، برای دستیابی به نتایج تحقیق، به داده های موجود اعتماد کند. این رویکرد برای بررسی سیستماتیک به عنوان تحقیقات ثانویه شناخته می شود.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است یک محقق بخواهد به جای جمع آوری نمونه های داده دست اول، از داده های موجود استفاده کند.

تحقیقات ثانویه چیست؟

تحقیقات ثانویه یک رویکرد مشترک برای یک تحقیق سیستماتیک است که در آن محقق صرفاً به داده های موجود در طی فرایند تحقیق بستگی دارد. این طرح تحقیق شامل سازماندهی، جمع بندی و تجزیه و تحلیل این نمونه های داده برای نتیجه گیری معتبر تحقیق است.

تحقیقات ثانویه نیز به عنوان تحقیق میز شناخته می شود زیرا شامل تلفیق داده های موجود است که می تواند از اینترنت، مجلات با بررسی همتا، کتاب های درسی، بایگانی های دولتی و کتابخانه ها تهیه شود. آنچه محقق ثانویه انجام می دهد مطالعه الگوهای از قبل تثبیت شده در تحقیقات قبلی و استفاده از این اطلاعات در زمینه تحقیق خاص است.

جالب اینجاست که تحقیقات ثانویه اغلب به داده های ارائه شده توسط تحقیقات اولیه متکی هستند و به همین دلیل برخی تحقیقات هر دو روش تحقیق را با هم ترکیب می کنند. از این نظر، محقق با ارزیابی و شناسایی خلاء موجود در دانش موجود قبل از اتخاذ تحقیقات اولیه برای جمع آوری اطلاعات جدیدی که در خدمت تحقیقات او باشد، شروع می کند.

روش های تحقیق ثانویه چیست؟

همانطور که قبلاً برجسته شد، تحقیقات ثانویه شامل جمع آوری داده ها از منابع مختلف است، یعنی استفاده از مواد تحقیقاتی موجود به جای ایجاد مجموعه جدیدی از داده ها با استفاده از روش های اولیه تحقیق. روش های تحقیق ثانویه معمول شامل جمع آوری داده ها از طریق اینترنت، کتابخانه ها، بایگانی ها، مدارس و گزارش های سازمانی است.

داده های آنلاین

داده های آنلاین داده هایی هستند که از طریق اینترنت جمع آوری می شوند. در چند وقت اخیر، این روش رایج شده است زیرا اینترنت مجموعه بزرگی از منابع تحقیقاتی رایگان و پولی را فراهم می کند که با کلیک یک دکمه به راحتی قابل دسترسی است.

در حالی که این روش فرآیند جمع آوری اطلاعات را ساده می کند، محقق باید مراقب باشد هنگام جمع آوری اطلاعات فقط به سایت های معتبر وابسته باشد. به نوعی، اینترنت یک تجمع مجازی برای همه منابع دیگر داده های تحقیقات ثانویه است.

داده های بایگانی های دولتی و غیردولتی

شما همچنین می توانید از تحقیقات بایگانی دولتی و غیر دولتی مطالب مفید تحقیقاتی را جمع آوری کنید و این بایگانی ها معمولاً حاوی اطلاعات قابل تأیید هستند که بینش مفیدی در زمینه های مختلف تحقیقاتی ارائه می دهند. در بسیاری از موارد، برای دستیابی به این داده ها باید مبلغی پرداخت کنید.

چالش این است که چنین داده هایی به دلیل عوامل مختلف همیشه در دسترس نیستند. به عنوان مثال، برخی از این مطالب به عنوان اطلاعات طبقه بندی شده توصیف می شوند، دسترسی به آن ها برای محققان دشوار است.

داده های کتابخانه ها

از طریق کتابخانه های عمومی و خصوصی نیز می توان به مطالب تحقیق دسترسی داشت. یک کتابخانه را به عنوان یک انبار اطلاعات در نظر بگیرید که شامل جمع آوری اطلاعات مهمی است که می تواند به عنوان داده های معتبر در زمینه های تحقیق مختلف عمل کند.

به طور معمول، محققان چندین نسخه از پایان نامه ها را به کتابخانه های عمومی و خصوصی اهدا می کنند. به خصوص در موارد تحقیقات دانشگاهی. همچنین، دایرکتوری های تجاری، خبرنامه ها، گزارش های سالانه و سایر اسناد مشابه که می توانند به عنوان داده های تحقیقاتی عمل کنند، در کتابخانه ها، به صورت نسخه چاپی و چاپی، جمع آوری و ذخیره می شوند.

داده های موسسات یادگیری

امکانات آموزشی مانند مدارس، دانشکده ها و کالج ها نیز منبع بزرگی از داده های ثانویه هستند. به خصوص در تحقیقات دانشگاهی. این بدان دلیل است که تحقیقات زیادی در موسسات آموزشی بیشتر از سایر بخش ها انجام شده است.

به دست آوردن داده های تحقیقاتی از موسسات آموزشی نسبتاً آسان تر است زیرا این موسسات متعهد به حل مشکلات و گسترش مجموعه دانش هستند. شما می توانید به راحتی با هدف بررسی ادبیات، از مراکز آموزشی مواد تحقیقاتی را درخواست کنید.

روش های تحقیق ثانویه را نیز می توان به روش های کیفی و کمی جمع آوری اطلاعات تقسیم کرد. روش های کمی جمع آوری اطلاعات شامل پرسشنامه ها و نظرسنجی های آنلاین، گزارش هایی در مورد روندها به علاوه آمار در مورد مناطق مختلف یک کسب و کار یا صنعت است.

روش های تحقیق کیفی شامل تکیه بر مصاحبه های قبلی و داده های جمع آوری شده از طریق گروه های متمرکز است که به یک سازمان کمک می کند تا نیازهای مشتریان خود را درک کند و برای تأمین این نیازها برنامه ریزی کند. همچنین به مشاغل کمک می کند تا میزان رضایت کارکنان را با سیاست های سازمانی اندازه گیری کنند.

 

تحقیقات ثانویه

تحقیقات ثانویه – کالج مدیریت

 

چه موقع تحقیقات ثانویه را انجام می دهیم؟

به طور معمول، تحقیقات ثانویه اولین قدم در هر تحقیق سیستماتیک است. دلیل این امر این است که به محقق کمک می کند تا بفهمد چه تلاش های پژوهشی انجام شده است و از این دانش برای ترسیم جهت جدید برای تحقیق خود استفاده می کند.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید در مورد ماهیت یک بیماری تنفسی با هدف تولید واکسن تحقیق کنید. بهترین مکان برای شروع جمع آوری مطالب تحقیقاتی موجود در مورد شرایطی است که به شما کمک می کند تا تحقیقات خود را در مسیر درست قرار دهید.

هنگام غربالگری این اطلاعات، می توانید روش ها و یافته های تحقیقات قبلی را بدست آورید که به شما کمک می کند روند تحقیق خود را تعریف کنید. تحقیقات ثانویه همچنین به شما کمک می کند تا خلاء دانش را که می تواند به عنوان نام تحقیق شما باشد، شناسایی کنید.

مزایای تحقیقات ثانویه

۱٫ به راحتی در دسترس است با تحقیقات ثانویه، داده ها به راحتی در کمترین زمان قابل دسترسی هستند. به خصوص با استفاده از اینترنت. به غیر از اینترنت، منابع مختلف داده ای در تحقیقات ثانویه مانند کتابخانه های عمومی و بایگانی در دسترس هستند که دسترسی به آن ها نیز نسبتاً آسان است.
۲٫ تحقیقات ثانویه مقرون به صرفه است و زمانبر نیست. محقق می تواند هزینه ها را کاهش دهد زیرا به طور مستقیم در فرآیند جمع آوری اطلاعات که بسیار وقت گیر است نیز درگیر نیست.
۳٫ تحقیقات ثانویه به محققان کمک می کند تا شکاف دانش را که می تواند به عنوان پایه تحقیقات منظم بیشتر شناخته شود، شناسایی کنند.
۴٫ این برای نقشه برداری از دامنه تحقیقات مفید است و از این طریق زمینه را برای تحقیقات میدانی فراهم می کند. هنگام انجام تحقیقات ثانویه، محققان ممکن است دریابند که اطلاعات دقیقی که آن ها به دنبال آن بودند در دسترس است، بنابراین نیاز و هزینه انجام شده برای انجام تحقیقات اولیه در این مناطق را از بین می برد.

مضرات تحقیقات ثانویه

۱٫ داده های مشکوک: با تحقیقات ثانویه، تعیین صحت داده ها دشوار است زیرا محقق مستقیماً در فرایند تحقیق نقش ندارد. داده های نامعتبر می توانند بر نتایج تحقیق تأثیر منفی بگذارند، از این رو برای محقق مهم است که قبل از استفاده از داده ها، با ارزیابی داده ها بیشتر مراقبت کند.
۲٫ تعمیم: داده های ثانویه ماهیت خاصی ندارند و ممکن است مستقیماً پاسخگوی نیازهای محقق نباشند. ممکن است بین داده های موجود و روند تحقیق همبستگی وجود نداشته باشد.
۳٫ داده های رایج: مواد تحقیقاتی در تحقیقات ثانویه منحصر به فرد یا گروهی نیست. این بدان معناست که همه به داده ها دسترسی دارند و “مزیت اطلاعاتی” کسانی که تحقیق را به دست می آورند کم است یا هیچ “کسب نمی کند”.
۴٫ این خطر مواد تحقیقاتی منسوخ شده را دارد: اطلاعات منسوخ شده ممکن است ارزش کمی داشته باشد، به ویژه برای سازمان هایی که در بازارهای سریع تغییر می کنند.

نتیجه:

در حالی که تحقیقات ثانویه می تواند مقرون به صرفه و از نظر زمانی کارآمد باشد، لازم است محقق اطمینان بیشتری از اطمینان از معتبر بودن و معتبر بودن داده ها به دست آورد. همانطور که قبلاً برجسته شد، منابع موجود در تحقیقات ثانویه را می توان از طریق اینترنت، بایگانی و کتابخانه، از جمله روش های دیگر، تهیه کرد.

تحقیقات ثانویه معمولاً نقطه آغازین بررسی سیستماتیک است زیرا ضمن شناسایی خلاءهای دانش برای پر کردن، زمینه ای از تلاش های تحقیقاتی موجود را در اختیار محقق قرار می دهد. این نوع تحقیق معمولاً در علوم و معارف مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که تحقیقات ثانویه در انجام تحقیقات سیستماتیک خود به نتایج داده های تحقیقات اولیه جمعی متکی است. از این رو، موفقیت تحقیق شما، تا حدودی بیشتر، به کیفیت داده های ارائه شده توسط تحقیقات اولیه در رابطه با زمینه تحقیق بستگی خواهد داشت.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تحقیقات توصیفی

تحقیق توصیفی چیست؟ تحقیقات توصیفی ، به عنوان یک روش تحقیق تعریف می شود که ویژگی های جمعیت یا پدیده…

تحقیقات مشاهده ای

تحقیق مشاهده ای چیست؟ تحقیقات مشاهده ای ، اصطلاح تحقیق مشاهده ای برای اشاره به چندین نوع مختلف از مطالعات…