اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

رزومه یا CV

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

چگونه رزومه تحصیلات تکمیلی خود را بنویسیم

رزومه یا CV ، وقتی برای تحصیلات تکمیلی اقدام می کنید، معمولاً از شما خواسته می شود که رزومه یا CV را به همراه درخواست خود ارسال کنید. رزومه تحصیلات تکمیلی باید یک مرور اجمالی و متمرکز بر تجربیات و دستاوردهای مربوطه داشته باشد.

بخش هایی که دقیقاً وارد می کنید به تجربیات و تمرکز برنامه ای که استفاده می کنید بستگی دارد. اطمینان حاصل کنید که رزومه شما جزئیات کامل مربوط به موارد زیر را ارائه می دهد:

< تحصیلات دانشگاهی شما
< تجربه کاری مرتبط
< تجربه مربوط به داوطلبانه و فوق برنامه
< هرگونه جوایز، افتخارات، نشریات یا سایر دستاوردهای مرتبط
< هر مهارت، گواهینامه و عضویت مرتبط

تفاوت اصلی با رزومه معمولی این است که شما بیشتر به تحصیلات و علایق تحصیلی خود تأکید خواهید کرد تا نشان دهید که شما کاندید مناسبی برای تحصیلات تکمیلی هستید.

الگوهای Word را بارگیری کنید و آن ها را با توجه به اهداف خود تنظیم کنید.

مرحله ۱: ساختار و طرح را برنامه ریزی کنید -رزومه یا CV

قبل از شروع به نوشتن، باید تصمیم بگیرید که چگونه اطلاعات را سازماندهی کنید. چه بخش هایی را وارد می کنید و به کدام ترتیب به تجربه شما و برنامه ای که می خواهید بستگی دارد.

اگر متقاضی برنامه ای متمرکز بر تحقیقات در علوم، علوم اجتماعی یا علوم انسانی هستید، بر مهارت ها و موفقیت های دانشگاهی خود تأکید کنید. جوایز، نشریات، کمک هزینه های تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و تجربه تدریس باید در مرکز توجه قرار گیرد. اگر هنوز موفقیت های تحصیلی زیادی ندارید، می توانید روی دوره ها، نمرات و علایق تحقیق خود تمرکز کنید.

اگر از یک برنامه متمرکز حرفه ای استفاده می کنید، احتمالاً می خواهید بر تجربه کاری و مهارت های عملی خود تأکید کنید. دوره های کارآموزی، مشاغل و کارهای داوطلبانه باید در این موارد گنجانده شود.

طرح را تمیز و ساده نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که همه عناوین یک اندازه و فونت دارند و از جعبه های متن یا خطوط تقسیم برای جدا کردن بخش ها استفاده کنید.

مرحله ۲: یک عنوان با اطلاعات شخصی خود ایجاد کنید

در بالای رزومه خود، باید موارد زیر را وارد کنید:

< نام شما (معمولاً در اندازه بزرگتر)
< نشانی شما
< آدرس ایمیل شما
< شماره تلفن شما

شما همچنین می توانید یک جمله را به طور خلاصه پیش زمینه خود بیان کنید و هدف خود را بیان کنید.

“رزومه” را در عنوان ننویسید – فقط نام شما خوب است.
پیوندهایی به پروفایل های مربوطه حرفه ای یا دانشگاهی، مانند LinkedIn ،Academia.edu، یا ResearchGateداشته باشید.

مرحله ۳: جزئیات تحصیلات خود را بیان کنید -رزومه یا CV

رزومه تحصیلات تکمیلی همیشه باید با سوابق تحصیلی شما شروع شود. برای هر برنامه ای که تکمیل کرده اید (یا به زودی تکمیل می شود)، همیشه لیست کنید:

< درجه (به عنوان مثال لیسانس هنر در ادبیات انگلیسی)
< دانشکده و مکان
< ماه و سال فارغ التحصیلی
< معدل شما

اگر برای یک برنامه متمرکز بر تحقیق متقاضی هستید، می توانید عنوان پایان نامه خود را نیز ذکر کنید و جزئیات بیشتری در مورد تحصیلات خود ارائه دهید – به عنوان مثال، با ذکر ۲-۳ دوره پیشرفته که مهارت های تحصیلی مرتبط را نشان می دهند.

تحصیلات دبیرستان خود را وارد نکنید.

سایر اطلاعات قابل استفاده مانند خردسال (های) خود، برنامه های تحصیل در خارج از کشور و سایر تجارب آموزشی مرتبط را نیز درج کنید.

جوایز و افتخارات
اگر جایزه، افتخار، بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی دریافت کرده اید، حتماً این موارد را نیز درج کنید. اگر چندین موفقیت تحصیلی از این دست دارید، ارزش دارد که یک قسمت جداگانه در رزومه خود قرار دهید تا مطمئن شوید که برجسته هستند.

 

رزومه یا CV

رزومه یا CV – کالج مدیریت

 

مرحله ۴: تجربه کاری خود را مشخص کنید

در مرحله بعدی، رزومه شما باید یک نمای کلی از تجربه حرفه ای و داوطلبانه شما داشته باشد. اگر تجربه متنوعی دارید، ممکن است بخواهید آن را به بخش های جداگانه تقسیم کنید:

در یک رزومه برای یک برنامه دانشگاهی، شما می توانید سرفصل هایی برای تجربه تدریس و تجربه تحقیق داشته باشید.

یک رزومه حرفه ای متمرکز را می توان به بخش هایی برای استخدام، دوره های کارآموزی و کار داوطلبانه، یا عناوین مربوط به نقش های مدیریتی و اداری تقسیم کرد.

هر بخش باید به ترتیب زمانی معکوس تنظیم شود. برای هر نقش، لیست کنید:

< عنوان شغلی شما
< تاریخ استخدام
< نام و مکان سازمان
< گلوله ای از مسئولیت های اصلی شما

هنگام توصیف کار خود مختصر و مشخص باشید.

سعی نکنید تمام کارهایی را که در هر کاری انجام داده اید لیست کنید.
برخی از دستاوردهای اصلی را که نشان می دهد چه چیزهایی آموخته اید و چگونه موفق شده اید را انتخاب کنید.

مرحله ۵: سایر مهارت ها و دستاوردهای مرتبط را برجسته کنید -رزومه یا CV

بخش های دیگر رزومه شما به آنچه می خواهید تأکید کنید بستگی دارد. می توانید برخی از عناوین بخش های ذکر شده در زیر را وارد کنید یا آن ها را در بخش های بزرگتر ترکیب کنید.

انتشارات و ارائه ها
انتشار در ژورنال های دانشگاهی یا ارائه در کنفرانس ها فروش عمده رزومه تحصیلات تکمیلی است. انتشارات (از جمله اعتبارات نویسنده) یا مقالاتی که ارائه داده اید را لیست کنید.

می توانید نشریات معلق را نیز در بر بگیرید – یعنی مقالاتی که توسط یک مجله پذیرفته شده اند اما هنوز منتشر نشده اند. اطمینان حاصل کنید که انتشار در چه مرحله ای است (به عنوان مثال تحت بررسی، تحت فشار).

گواهینامه ها و عضویت ها
اگر در توسعه حرفه ای یا دوره های آموزشی مرتبط دیگر شرکت کرده اید، گواهینامه های خود را لیست کنید.

آیا شما عضو ارگان ها یا سازمان های حرفه ای هستید؟ برای نشان دادن مشارکت خود در یک جامعه دانشگاهی یا حرفه ای می توانید این موارد را نیز لیست کنید.

زبانها و مهارت های فنی
اگر به بیش از یک زبان صحبت می کنید، سطح تسلط خود را ذکر کنید (در صورت وجود گواهی).

معمولاً نیازی به درج مهارت های رایانه ای استاندارد مانند Microsoft Word نیست، اما مهارت خود را در نرم افزارهای تخصصی یا ابزارهای مرتبط با برنامه برجسته کنید (مانند برنامه های آماری و نرم افزارهای طراحی).

فعالیت های فوق برنامه
سرگرمی های بی ربط را وارد نکنید یا سعی کنید نشان دهید که چقدر در دانشگاه مشغول بوده اید، اما فعالیت های داوطلبانه جامعه یا جامعه را که مهارت های شما را در مواردی مانند رهبری و ارتباطات نشان می دهد یا ارتباط مستقیمی با موضوعی که می خواهید بخوانید، نشان دهید.

نمونه هایی از انواع مواردی که ارزش دارد شامل موارد زیر باشد:

. سازماندهی رویدادها
. ویرایش مقاله، مجله یا ژورنال دانشگاه
. رئیس باشگاه بودن
. درگیر شدن در یک پروژه اجتماعی

مرحله ۶: ویرایش و ذخیره به صورت PDF

قبل از ارسال، حتماً رزومه خود (و بقیه برنامه خود) را با دقت تصحیح کنید. همچنین، خدمات تصحیح حرفه ای Scribbr را بررسی کنید تا ببینید چه کاری می توانیم برای شما انجام دهیم.

برای اطمینان از ثابت ماندن قالب بندی، به طور کلی بهتر است رزومه خود را به عنوان یک فایل PDF ذخیره کنید (مگر اینکه دانشگاه قالب دیگری را مشخص کند).

نوشته های مشابه

فصل نتایج

نوشتن نتایج خود در یک پایان نامه یا رساله فصل نتایج ، پس از جمع آوری و تجزیه و تحلیل…

بیانیه ای از هدف

نوشتن بیانیه هدف برای تحصیلات تکمیلی بیانیه ای از هدف ، هنگامی که شما برای برنامه های تحصیلات تکمیلی یا…