اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

موضوع تحقیق

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

انتخاب موضوع پایان نامه

موضوع تحقیق ، تصمیم گیری در مورد موضوعی برای پایان نامه، پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی شما اولین قدم برای اطمینان از این است که تحقیقات شما تا حد ممکن روان است. هنگام انتخاب موضوع، توجه به موارد زیر مهم است:

< نیازهای موسسه و بخش شما
< حوزه های دانش و علاقه شما
< ارتباط علمی، اجتماعی یا عملی
< در دسترس بودن داده ها و منابع
< طول و مدت زمان پایان نامه شما

اگر هنوز ایده پایان نامه ندارید، دشوار است که بدانید از کجا شروع کنید. برای شروع محدود کردن ایده های خود، این مراحل را دنبال کنید.

مرحله ۱: الزامات را بررسی کنید

اولین قدم بررسی نیازهای عملی برنامه آموزشی شما است. این محدوده آنچه را که شما می توانید تحقیق کنید، تعیین می کند.

. حداقل و حداکثر تعداد کلمات چقدر است؟
. مهلت چه زمانی است؟
. آیا شما باید از لیست موضوعات یکی را انتخاب کنید، یا اینکه باید خودتان به موضوعی فکر کنید؟
. آیا این تحقیق باید دارای گرایش آکادمیک یا حرفه ای باشد؟
. آیا شرایط روش شناختی وجود دارد (به عنوان مثال آیا شما مجبور هستید کارهای میدانی را انجام دهید یا از انواع خاصی از منبع استفاده کنید)؟
. آیا محدودیت دیگری وجود دارد؟

برخی از برنامه ها نیازهای سختگیرانه تری نسبت به بقیه دارند. ممکن است به شما فقط تعداد کلمات و مهلت داده نشود، یا ممکن است لیست محدودی از موضوعات و رویکردها را برای انتخاب داشته باشید. اگر در مورد آنچه از شما انتظار می رود تردید دارید، همیشه از دوره ساز یا بخش خود سوال کنید.

مرحله ۲: یک زمینه گسترده تحقیق را انتخاب کنید -موضوع تحقیق

با فکر کردن در مورد زمینه های مورد علاقه خود در موضوعی که می خوانید شروع کنید. نمونه هایی از ایده های گسترده عبارتند از:

. ادبیات قرن بیستم
. تاریخ اقتصادی
. سیاست بهداشت
. بازاریابی آنلاین

بهتر است رشته ای را انتخاب کنید که قبلاً با آن آشنایی دارید، بنابراین مجبور نیستید تحقیقات خود را کاملاً از ابتدا شروع کنید. لازم نیست در این زمینه متخصص باشید، اما اگر قبلاً چند مقاله خوانده اید، این یک نقطه شروع خوب برای اطلاعات بیشتر به شما می دهد.

مرحله ۳: به دنبال کتاب و مقاله باشید

سعی کنید چند مقاله اخیر از برترین مجلات در حوزه خود را مرور کرده و مقالات پر استناد آن ها را نیز بررسی کنید. برای الهام بخشیدن، می توانید Google Scholar، پایگاه داده های خاص موضوع و منابع کتابخانه دانشگاه خود را جستجو کنید.

اگر قبلاً مقالاتی را در این زمینه خوانده اید، لیست منابع آن ها را بررسی کنید تا منابع مفیدتری پیدا کنید. هنگام خواندن، ایده های خاص مورد علاقه خود را یادداشت کنید و در لیست کوتاه موضوعات احتمالی قرار دهید.

مرحله ۴: طاقچه ای پیدا کنید

بعد از انجام خواندن اولیه، وقت آن است که محدوده وسیع خود را محدود کنید. این می تواند یک روند تدریجی باشد و موضوع شما باید بیشتر و بیشتر شود. به عنوان مثال، از ایده های بالا، ممکن است اینگونه محدود کنید:

. ادبیات قرن بیستم > ادبیات ایرلندی قرن بیستم > شعر ایرلندی پس از جنگ

. تاریخ اقتصادی > تاریخ اقتصادی اروپا > تاریخ اتحادیه کارگری آلمان

. سیاست بهداشت > سیاست بهداشت باروری > حقوق تولید مثل در آمریکای جنوبی

. بازاریابی آنلاین > بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی > استراتژی های تعامل با شبکه های اجتماعی

همه این عناوین هنوز به اندازه کافی گسترده هستند که شما می توانید مقدار زیادی کتاب و مقاله در مورد آن ها پیدا کنید. سعی کنید طرحی خاص را پیدا کنید که هنوز افراد زیادی درباره آن تحقیق نکرده اند (مانند نویسنده یا دوره زمانی نادیده گرفته شده)، سوالی که هنوز مورد بحث است یا یک مسئله عملی بسیار رایج.

اگر در حال حاضر تحقیقات زیادی انجام شده و در مورد موضوع شما اتفاق نظر وجود داشته باشد، توجیه ارتباط کار شما دشوارتر خواهد بود. اما شما باید اطمینان حاصل کنید که ادبیات کافی در این زمینه وجود دارد تا پایه محکمی برای تحقیقات خود فراهم کند.

در این مرحله، مطمئن شوید که چند ایده پشتیبان دارید – هنوز زمان برای تغییر تمرکز وجود دارد. اگر مبحث شما در چند مرحله بعدی به نتیجه نرسید، می توانید موضوع دیگری را امتحان کنید. بعداً، در بیان مسئله و سوالات تحقیق، تمرکز خود را حتی بیشتر کاهش خواهید داد.

 

موضوع تحقیق

موضوع تحقیق – کالج مدیریت

 

مرحله ۵: نوع تحقیق را در نظر بگیرید

موضوع تحقیق ، انواع مختلفی از تحقیقات وجود دارد، بنابراین در این مرحله، ایده خوبی است که شروع به فکر کردن در مورد نوع رویکرد خود در مورد موضوع خود کنید. آیا عمدتا بر روی موارد زیر تمرکز خواهید کرد:

. جمع آوری داده های اصلی (به عنوان مثال تجربی یا تحقیق میدانی
. تجزیه و تحلیل داده های موجود (به عنوان مثال آمار ملی، سوابق عمومی یا بایگانی ها)؟
. تفسیر اشیا cultural فرهنگی (به عنوان مثال رمان، فیلم یا نقاشی)؟
. مقایسه رویکردهای علمی (به عنوان مثال نظریه ها، روش ها یا تفاسیر)؟

بسیاری از پایان نامه ها بیش از یکی از این پایان نامه ها را ترکیب خواهند کرد. گاهی اوقات نوع تحقیق آشکار است: اگر موضوع شما شعر ایرلندی پس از جنگ باشد، احتمالاً عمدتاً شعرها را تفسیر می کنید. اما در موارد دیگر، چندین رویکرد ممکن وجود دارد. اگر موضوع شما حقوق تولید مثل در آمریکای جنوبی است، می توانید اسناد سیاست عمومی و پوشش رسانه ای را تجزیه و تحلیل کنید، یا می توانید از طریق مصاحبه ها و نظرسنجی ها، داده های اصلی را جمع آوری کنید.

شما هنوز مجبور نیستید طرح و روش تحقیق خود را نهایی کنید، اما نوع تحقیق در کدام یک از جنبه های موضوع امکان پذیر است تأثیر بگذارد، بنابراین عاقلانه است که ضمن محدود کردن ایده های خود، این مورد را نیز در نظر بگیرید.

به خاطر داشته باشید که جمع آوری داده های اصلی به زمان زیادی نیاز دارد. اگر زمان زیادی برای صرف پایان نامه خود ندارید، بهترین کار این است که بر روی تجزیه و تحلیل داده های موجود از منابع اولیه و ثانویه تمرکز کنید.

مرحله ۶: ارتباط را تعیین کنید

مهم است که موضوع شما برای شما جالب باشد، اما همچنین باید مطمئن شوید که از نظر آکادمیک، اجتماعی یا عملی مرتبط باشد.

. ارتباط علمی به این معنی است که تحقیق می تواند خلاء دانش را پر کند یا به بحث علمی در زمینه شما کمک کند.
. ارتباط اجتماعی به این معنی است که تحقیق می تواند درک ما از جامعه را ارتقا دهد و تغییرات اجتماعی را آگاه سازد.
. ارتباط عملی به این معنی است که این تحقیق می تواند برای حل مشکلات عینی یا بهبود فرایندهای زندگی واقعی استفاده شود.

ساده ترین راه برای اطمینان از مرتبط بودن تحقیقاتتان انتخاب موضوعی است که به وضوح به موضوعات یا مباحث فعلی مرتبط باشد، چه در جامعه بزرگ و چه در رشته دانشگاهی شما. وقتی مسئله تحقیق خود را تعریف می کنید، باید ارتباط آن به وضوح بیان شود.

اگر برنامه شما متمرکز بر آموزش حرفه ای است، باید به رابطه حرفه ای پایان نامه خود نیز توجه کنید – به عنوان مثال، با انتخاب یک زاویه تجاری که در اشتغال آینده مفید خواهد بود. اگر پایان نامه خود را در رابطه با شغل یا کارآموزی بنویسید، این موضوع انتخاب موضوعات شما را محدود می کند، زیرا تحقیقات شما باید از نظر عملی برای سازمان مرتبط باشد.

مرحله ۷: مطمئن شوید قابل قبول است

قبل از اینکه در مورد موضوع خود تصمیم نهایی بگیرید، مدت زمان پایان نامه خود، بازه زمانی که باید آن را تکمیل کنید و موارد عملی انجام تحقیقات را دوباره در نظر بگیرید.

آیا وقت کافی برای خواندن مهمترین ادبیات دانشگاهی در این زمینه خواهید داشت؟ اگر اطلاعات زیادی برای مقابله با آن وجود دارد، توجه خود را بیشتر کاهش دهید.

آیا شما قادر به یافتن منابع کافی یا جمع آوری داده های کافی برای تحقق الزامات پایان نامه خواهید بود؟ اگر فکر می کنید ممکن است برای یافتن اطلاعات تلاش کنید، تمرکز خود را گسترش یا تغییر دهید.

آیا برای جمع آوری اطلاعات در مورد موضوع باید به مکان خاصی بروید؟ اطمینان حاصل کنید که بودجه کافی و دسترسی عملی دارید.

آخرین و نه مهمترین، آیا موضوع مورد توجه شما برای مدت زمان تحقیق است؟ برای داشتن انگیزه، مهم است که چیزی را انتخاب کنید که به آن علاقه مند باشید!

مرحله ۸: موضوع خود را تأیید کنید

قبل از تعیین سرپرست، در اکثر برنامه ها لازم است شرح مختصری از موضوع خود را ارائه دهید. بهتر است قبل از نوشتن یک پیشنهاد کامل تحقیق، ایده های خود را با استاد راهنمای خود در میان بگذارید.

به یاد داشته باشید، اگر متوجه شدید که موضوع شما آنقدرها که فکر می کنید قوی نیست، معمولاً تغییر نظر و تغییر تمرکز در اوایل مراحل پایان نامه قابل قبول است. فقط مطمئن شوید که زمان کافی برای شروع یک موضوع جدید را دارید و همیشه با سرپرست یا بخش خود مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دکترا یا فوق لیسانس

تفاوت های اساسی Master’s vs PhD دکترا یا فوق لیسانس ، دو نوع متداول در مقاطع تحصیلات تکمیلی، مدرک کارشناسی…

آمار استنباطی

مقدمه ای بر آمار استنباطی آمار استنباطی ، در حالی که آمار توصیفی ویژگی های یک مجموعه داده را خلاصه…