اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

روند تحقیق

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

شروع فرآیند تحقیق- روند تحقیق

روند تحقیق ، هنگامی که مجبور به نوشتن یک پایان نامه یا پایان نامه هستید، ممکن است دشوار باشد که از کجا شروع کنید، اما مراحل مشخصی وجود دارد که می توانید آن ها را دنبال کنید.

روند تحقیق اغلب با ایده بسیار گسترده ای برای موضوعی که دوست دارید درباره آن بیشتر بدانید آغاز می شود. شما برای شناسایی مشکلی تحقیقات مقدماتی انجام می دهید. پس از اصلاح سوالات تحقیق خود، می توانید پایه های تحقیق خود را بنویسید و منجر به پیشنهادی شوید که ایده ها و برنامه های شما را مشخص کند.

این مقاله شما را در اولین مراحل فرایند تحقیق راهنمایی می کند، به شما کمک می کند ایده های خود را محدود کنید و پایه محکمی برای پروژه تحقیقاتی خود ایجاد کنید.

 

مرحله ۱: موضوع خود را انتخاب کنید

ابتدا باید به برخی ایده ها برسید. موضوع پایان نامه یا پایان نامه شما می تواند بسیار گسترده شروع شود. در مورد منطقه یا زمینه عمومی مورد علاقه خود فکر کنید – اغلب ایده خوبی است که موضوعی را انتخاب کنید که قبلاً کمی درباره آن آگاهی داشته باشید.

برای شروع محدود کردن موضوع، کمی بخوانید. به دنبال ژورنال های برتر در زمینه خود باشید و برخی از مسائل اخیر را مرور نکنید. اگر مقاله ای به شما علاقه مند است، لیست منابع را بررسی کنید تا منابع مرتبط دیگر را پیدا کنید.

هنگام خواندن، یادداشت برداری کنید و سعی کنید مشکلات، سوالات، بحث ها، تناقض ها و شکاف ها را شناسایی کنید. هدف شما این است که از یک منطقه وسیع مورد علاقه به یک مکان خاص محدود شوید.

اطمینان حاصل کنید که موارد کاربردی را در نظر داشته باشید: الزامات برنامه خود، مدت زمانی که برای انجام تحقیق در نظر گرفته اید و دسترسی به منابع و داده های مربوط به موضوع دشوار است. قبل از رفتن به مرحله بعدی، بهتر است موضوع را با استاد راهنمای پایان نامه خود بحث کنید.

 

مرحله ۲: یک مشکل را شناسایی کنید

بنابراین شما به یک موضوع پرداخته اید و جایگاه ویژه ای پیدا کرده اید – اما تحقیقات شما دقیقاً چه مواردی را بررسی می کند و چرا مهم است؟ برای اینکه پروژه خود را متمرکز کنید و هدف خود را تعیین کنید، باید یک مسئله تحقیق را تعریف کنید.

مشکل ممکن است یک مسئله عملی باشد – به عنوان مثال، یک فرایند یا روشی که به خوبی کار نمی کند، زمینه ای برای عملکرد یک سازمان یا مشکلی که گروه خاصی از افراد جامعه با آن روبرو هستند.

متناوباً، شما ممکن است تصمیم بگیرید که یک مسئله نظری را بررسی کنید – به عنوان مثال، یک پدیده یا رابطه کشف نشده، تناقض بین مدل ها یا نظریه های مختلف، یا یک بحث حل نشده بین محققان.

برای قرار دادن مسئله در متن و تعیین اهداف خود، می توانید یک بیانیه مسئله بنویسید. این توضیح می دهد که این مشکل چه کسی را تحت تأثیر قرار می دهد، چرا تحقیقات لازم است و چگونه پروژه تحقیقاتی شما در حل آن کمک می کند.

روند تحقیق

روند تحقیق – کالج مدیریت

مرحله ۳: سوالات تحقیق را فرموله کنید

در مرحله بعدی، بر اساس بیان مسئله، باید یک یا چند سوال تحقیق بنویسید. اینها دقیقاً همان چیزی را هدف شماست که می خواهید بدانید. آن ها ممکن است بر توصیف، مقایسه، ارزیابی یا توضیح مسئله تحقیق تمرکز کنند.

یک سوال تحقیق قوی باید به اندازه کافی خاص باشد که بتوانید به طور کامل با استفاده از روش های تحقیق کیفی یا کمی مناسب به آن پاسخ دهید. همچنین باید به اندازه کافی پیچیده باشد که به تحقیق، تجزیه و تحلیل و استدلال عمیق نیاز دارد. سوالاتی که می توانند با “بله / خیر” یا با واقعیت هایی که به راحتی در دسترس هستند پاسخ دهند، برای انجام یک پایان نامه یا رساله پیچیده نیستند.

در برخی از انواع تحقیقات، در این مرحله نیز ممکن است مجبور شوید یک چارچوب مفهومی و فرضیه های قابل آزمایش بسازید.

 

مرحله ۴: یک طرح تحقیق ایجاد کنید- روند تحقیق

طرح تحقیق یک چارچوب عملی برای پاسخگویی به سوالات تحقیق شماست. این شامل تصمیم گیری درباره نوع داده مورد نیاز شما، روش هایی که برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل آن ها استفاده می کنید و مکان و زمان تحقیق شماست.

معمولاً راه های زیادی وجود دارد که می توانید برای پاسخگویی به سوالات خود طی کنید. تصمیماتی که می گیرید تا حدی براساس اولویت های شما خواهد بود. به عنوان مثال، آیا می خواهید علل و عواقب را تعیین کنید، نتیجه گیری قابل تعمیم کنید، یا جزئیات یک زمینه خاص را درک کنید؟

شما باید تصمیم بگیرید که آیا از داده های اولیه یا ثانویه و روش های کیفی یا کمی استفاده خواهید کرد. شما همچنین باید ابزارها، روش ها و مواد خاصی را که برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها و همچنین معیارهای خود برای انتخاب شرکت کنندگان یا منابع استفاده می کنید، تعیین کنید.

 

مرحله ۵: یک پیشنهاد تحقیق بنویسید

سرانجام، پس از انجام این مراحل، آماده تکمیل یک پیشنهاد تحقیقاتی هستید. این طرح زمینه، ارتباط، هدف و برنامه تحقیق شما را مشخص می کند.

علاوه بر تشریح پیشینه، بیان مسئله و سوالات تحقیق، این پیشنهاد همچنین باید شامل یک بررسی ادبیات باشد که نشان می دهد چگونه پروژه شما در کارهای موجود در این زمینه جای می گیرد. بخش طراحی تحقیق روش شما را توصیف می کند و دقیقاً توضیح می دهد که چه کاری انجام خواهید داد.

ممکن است مجبور شوید قبل از شروع کار پروپوزال را توسط استاد راهنمای خود تأیید کنید و این روند نوشتن پایان نامه یا پایان نامه شما را راهنمایی می کند.

نوشته های مشابه

مصاحبه تحصیلات تکمیلی

آماده شدن برای سوالات مصاحبه تحصیلات تکمیلی مصاحبه تحصیلات تکمیلی ، مصاحبه های مدرسه گراد آخرین مرحله از روند درخواست…

آزمون فرضیه

راهنمای گام به گام تست فرضیه آزمون فرضیه ، تست فرضیه یک روش رسمی برای بررسی ایده های ما در…