اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط

طرح تحقیق

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

مزیت های تهیه طرح تحقیق

طرح تحقیق ، طرح پژوهشی به محقق امکان می دهد تا در مراحل تحقیق، به عنوان یک نقشه نظام دار از آن پیروی کند و در نهایت، ارزیابی تحقیق نیز بر اساس آن صورت می گیرد. طرح پژوهشی به ساده ترین بیان، نقشه اولیه پژوهشی است که چارچوب نظری آن را به دقت ترسیم می کند.

همانطور که می دانیم پژوهش، فرایند حل مسئله است. محقق برای رسیدن به پاسخ مسائل پژوهش، نقشه تحقیقاتی را طراحی می کند که شامل سه عنصر اساسی برنامه، ساختار و استراتژی پژوهش است.

مراد از برنامه، الگوی کلی و فراگیری است که همه آنچه به وسیله محقق انجام خواهد شد، از نوشته فرضیه ها و دلالت های ضمنی آنها تا تحلیل نهایی داده ها را شامل می شود.

ساختار پژوهشی، الگویی است که صورت بندی، شاکله و نمایه کار را نشان می دهد. استراتژی پژوهش نیز روش های گردآوری و تحلیل داده ها را در بر می گیرد و چگونگی دست یابی به هدف های تحقیق را بیان می کند و نیز روش حل مسائل و موانع و دشواری هایی که در حین اجرای پژوهش احتمالا به میان می آیند را روشن می سازد.

اما فرایند تحقیق مانند پروژه ساختمانی است که از سه مرحله تشکیل می شود:

 1. طراحی نقشه و طرح؛
 2. تهیه مواد اولیه و ابزارهای مناسب؛
 3. ساختن بنا.

پروژه های تحقیقاتی نیز شامل: طراحی نقشه و طرح پژوهشی ، اجرای پروژه (گردآوری اطلاعات و پردازش آنها) و تدوین گزارش تحقیق اند.

در واقع، کسانی مه در تدوین پایان نامه به کام یابی و اثربخشی رسیده اند، در مقام طراحی نقشه پژوهش از خلاقیت، ابتکار و دقتی کافی برخوردار بوده اند. تاثیر طرح تحقیقاتی در کارآیی و اثربخشی پایان نامه، جنبه های گوناگونی دارد. هر گونه ابهام یا اهمام در طراحی و تکمیل کاربرگ طرح تحقیقاتی، سبب نقصان در اصل تحقیق می شود. یکی از دانشمندان می گوید که اگر مرا مامور قطع درخت تنومندی کنند و برای این کار هشت ساعت فرصت دهند، شش ساعت آن را صرف تیز کردن تبر می کنم. این سخن اهمیت درنگ تامل در طراحی نقشه پژوهش را آشکار می سازد. مگر نه اینکه اگر کسی بدون بصیرت کافی، در مورد امری، اقدام کند، مانند کسی است که در بیراهه، راهپیمایی می کند.

طراحی دقیق طرح پژوهشی، بسیاری از آفت ها و عوارض زیانبار را پیش گیری و درمان می کند.

ناگفته نماند که هر رسائل علمی باید:

الف) پاسخ گوی شبهه یا حل مسئله و یا دست کم همراه با تتبع و ارایه یافته های جدید باشد؛

ب) نوآوری و ابتکار و طرحی نو داشته باشد؛

ج) ضمن سلیس و روان بودن، به زبان و ادبیات علمی بیان می شود؛

د) ساختاری روش مند و مقبول داشته باشد.

برای دست یابی به چنین پایان نامه ای، نگارنده رساله باید چهار مرحلی اساسی را طی کند:

 1. تهیه طرح تحقیق؛
 2. جمع آوری اطلاعات با مطالعه و تتبع؛
 3. ترکیب و تدوین مطالب با رعایت قواعد علمی و مورد پذیرش مجامع علمی؛
 4. تدوین مطالب در قالب رسمی یک پژوهش.

 

طرح تحقیق

طرح تحقیق – کالج مدیریت

نقش طرح تحقیق در فرایند پژوهش

در طرح تحقیق،  پژوهشگر باید ابتدا به روشنی قلمرو و محدوده موضوع تحقیق که در واقع، همان سوال اصلی تحقیق است را توضیح می دهد و بگوید در صدد حل چه مشکل و پاسخ گویی به چه پرسشی است.

طرح پژوهشی، هم ترتیب زمانی هر فعالیت را مشخص می کند و هم چگونگی انجام فعالیت ها را به نوعی توضیح می دهد. از این گذشته، براساس کیفیت طرح تحقیق، توانایی و درجه علمی پژوهشگر نیز مشخص می شود و همچنین با هم فکری و مشاوره علمی، از ابتدا کاستی های طرح برطرف و به وزانت علمی کار در پرتو خرد جمعی افزوده می شود.

بنابراین، در فرآیند پایان نامه نویسی آماده کردن طرح تحقیق، گامی مهم و اساسی در طرح پیشنهادی است.دانش پژوه باید بداند که :

 1. آیا این موضوع، ارزش بررسی و تحقیق را دارد؟
 2. آیا من توانایی لازم برای انجام تحقیق(مورد نظر) را دارم؟
 3. آیا میل و علاقه ای به انجام این تحقیق دلرم؟
 4. آیا منابع و اطلاعات کافی درباره این پژوهش در دسترس است؟
 5. آیا می توان استادی مسلط و متخصص درای هدایت پایان نامه به سمت نتیجه ای مطلوب را انتخاب کرد یا خیر؟ و…

مسائل کاربردی و نظری بسیار وجود دارد و ارزش هر موضوعی می تواند بر مبنای هدفی که دنبال می شود مورد قضاوت قرار گیرد. بهتر است موضوع پایان نامه ها با مسائلی مرتبط باشد که در حوزه های تخصصی وجود دارد.در مرحله موضوع یابی، توانایی دانش پژوه، نیاز جامعه، دسترسی به استادی شایسته، آشنایی با موضوع و مهم بودن آن، علاقه مندی به موضوع و اطمینان از دست یابی به اطلاعات از طریق مراجعه به منابع و دستگاه های ذیربط و از همه مهم تر، مرتبط بودن موضوع انتخابی با رشته تحصیلی دانشجو، باید در نظر گرفته شود.استاد راهنما و کمیته علمی تحصیلات تکمیلی، موظف اند با بررسی های پیشین، افق روشنی را برای انتخاب موضوع فرا راه دانشجویان قرار دهند.ارتباط اعضای این کمیته علمی با اعضای گروه های آموزشی و پژوهشی و با پیشرفت های علمی در سطح کشور و جهان و سازمان های علمی، پژوهشی و کاربردی می تواند در تقویت این امر موثر باشد.

بهتر است که سازمان های علمی – پژوهشی، فهرستی از زمینه مورد علاقه و اولویت های کاری خود را در اختیار طلاب عالم و فرهیخته قرار دهند تا ارتباط وثیقی بین پژوهش ها و به کارگیری آنها در عرصه های مورد نیاز و کاربردی فراهم آید.

در واقع، طرح تحقیق پژوهشگر، برنامه اجرایی مشخصی برای برای انجام طرح است.این طرح، همانند قطب نما جهت گیری پژوهش را نشان می دهد. با تایید طرح پژوهشی، بسیاری از اختلاف های ضمن کار کاهش می یابد.با طرح تحقیق، زمان بندی کار تنظیم و هر کدام در وقت خاص خود انجام می شود. پژوهشگر برای نوشتن طرح تحقیق نباید انتظار داشته باشد که آن را در کوتاه ترین زمان ممکن تدوین کند، بلکه گاهی لازم است چندین بار قالب طرح را درهم بریزد و یا با یافتن محتوایی نو، فصولی را بیفزاید یا فصلی را بردارد و یا چینش فصول را در هم بریزد تا بتواند به اسلوب و طرح قابل قبولی دست یابد.

پژوهشگر برای تهیه طرح، می تواند به شیوه زیر عمل کند :

 1. آنچه در ذهنش خطور می کند و قرار است بادداشت کند، بدون تقدم و تاخر ثبت کند؛ ۲٫ کارهای پیش رو را در عبارت سطری مکتوب کند؛ ۳٫ با کاوش ذهنی دریابد که چه چیزی را از فلم انداخته است؛ ۴٫ عبارت ها و محتوا را منظم کند؛ ۵٫ به فکر تهیه فصل و زیر فصل ها باشد و آنگاه آن را مرتب کند؛ ۶٫ با استفاده از نشانه گذاری ها با حروف یا عدد، عناوین اصلی و فرعی هر فصل و زیرفصل را مشخص کند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تحلیل آماری چیست؟ همه چیز درباره انجام تحلیل آماری پایان نامه

تحلیل آماری چیست؟ همه چیز درباره انجام تحلیل آماری پایان نامه ، علم آمار از گذشته تا کنون نقشی اساسی…

انتخاب مسئله تحقیق

راه های انتخاب مسئله تحقیق انتخاب مسئله تحقیق ، مساله شناسی، ممکن است به یکی از طرق زیر انجام شود…