/ در پایان نامه / توسط

روش های تحقیق در پایان نامه

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

روش های تحقیق در پایان نامه ، هر محققی باید در طرح نامه، روش تحقیق خود را مشخص کند.

روش هایی که در پژوهش ها مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:

 

الف) روش کتابخانه ای (اسنادی)- روش های تحقیق در پایان نامه

در این روش، اطلاعات لازم در مورد ریز موضوعات تحقیق، از طریق مطالعه کتاب ها، مقاله ها و پایان نامه ها و دیگر آثار مکتوب که به طور معمول در کتابخانه های عمومی یا تخصصی وجود است و نیز با اندیشه ورزی و تدبر بر روی اطلاعات، به دست می آید. بر این اساس، پژوهشگر نخست باید نوعی کتاب شناسی متناسب با پژوهش خود را فراهم آورد. منبع شناسی، محقق را آگاه می سازد که از هر منبع در چه موضوعی و به چه اندازه ای باید استفاده کند.

ب) تحقیق میدانی

تحقیقی است که بر روی پدیده های عینی محسوس و قابل اندازه گیری صورت می گیرد. به طور کلی، هر مطالعه علمی بزرگ یا کوچکی که روابط را به طور نظام یافته دنبال می کند و فریضه ها می آزماید و نیز در شرایط زندگی واقعی مانند: جوامع محلی، مدارس، کارخانه ها، سازمان ها و موسسه ها که اجرا می شود، از انواع مطالعه های میدانی است. در تحقیقات میدانی، محقق از سه روش «مشاهده»، «مصاحبه» و «پرسشنامه» برای گردآوری اطلاعات مورد نیاز خود بهره می برد.

اما روش های تحقیق بر مبنای هدف و ایجاد شناخت به گونه های زیر تقسیم می شود:

  1. آشنایی با روش های نحقیق بر مبنای هدف

در تقسیم روش ها بر مبنای هدف، روش تحقیق به بنیادی، کاربردی و توسعه ای تقسیم می شود. چنانجه محقق روش تحقیق خود را بر مبنای هدف پایه گذاری کند، باید روش های زیر را به کار برد:

الف) روش تحقیق در پژوهش های بنیادی

در این پژوهش، محقق بدون توجه به کاربرد های علمی، به بررسی و اثبات یا نفی کامل یا جزئی یک فرضیه یا اصل اساسی آن علم می پردازد. این تحقیقات، با هدف تبیین نظریه ها انجام می شود و لزوما در پی نتایج عملی آن نیست.

ب) روش تحقیق در پژوهش های کاربردی

این تحقیق برای ایجاد زمینه های علمی، در جهت عملی شدن یک فرضیه برای حل مسائل جاری یا آتی آن علم و یا با هدف کسب دانشی جدید با کاربردی ویژه انجام می گیرد. این پژوهش از نظریه تولید شده در تحقیقات بنیادی استفاده می کند و آنها را در دنیای واقعی به کار می برد.

ج) روش تحقیق در پژوهش های توسعه ای

کاربرد این روش، به منظور کشف مطالب جدید نیست، بلکه با تکیه بر دانش موجود و به منظور ایجاد روش های جدید یا بهبود روش های گذشته یا وسعت دادن به گستره یک علم، صورت می گیرد.

د) روش تحقیق در پژوهش های انتزاعی

پژوهشی است که با یک مسئله برخورد انتزاعی داشته باشد. موضوع هایی مانند: جوهر اراده انسان، مفهوم آزادی و مفهوم وظیفه اجتماعی از این قبیل اند که تنها متفکران بزرگ به آن می پردازند.

 

روش های تحقیق در پایان نامه

روش های تحقیق در پایان نامه – کالج مدیریت

ه) روش تطبیقی

در این روش مسئله ای مانند فلسفه بازگشت ارواح از منظر دو اندیشمند اسلام و غرب یا مسئله ای بین چند مذهب مانند طلاق در فریقین و یا دیدگاه دو شخصیت علمی مانند ارسطو و ملاصدرا درباره عالم مُثُل و برهان صدیقین از منظر علامه طباطبایی مورد بررسی تطبیقی و مقایسه ای قرار می گیرد.

و) روش تحقیق در پژوهش ها تاریخی

در صورتی است موضوع پژوهش، به یک مسئله تاریخی یا مسئله ای در یک برهه خاص تاربخب می پردازد؛ مانند: تاریخ و سیره اهل بیت(ع).

ز) روش تحقیق در پژوهش های اکتشافی

در تحقیق اکتشافی محقق درگیر مسئله جدیدی می شود که کمتر شناخته شده و سابقه چندانی ندارد؛ زیرا در شروع کار نمی توان طرح تحقیق مناسبی تنظیم کرد. چنین تحقیقی برای پایان نامه ها، توصیه نمی شود.

ح) روش تحقیق در تحقیق های تجربی

در این روش، محقق می کوشد تا حدود تعمیم های پیشنهادی قبلی را مشخص کند. محقق با این کار که جنبه بنیادی دارد، می توان به وسیله تعریف، اصلاح و یا رفع ابهام کردن از موضوع تحقیق، آن علم را متکامل کند.

البته ممکن است مطالعات میان رشته ای و علوم مضاف نیز روش های خاص خودش را داشته باشد که در جای خود باید مورد توجه قرار گیرد.

  1. تقسیم روش ها از بُعد شناختی و پاسخ گویی

اگر کار تحقیقی پژوهشگر، برای ایجاد شناخت باشد، روش ها به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. روش بررسی در تحقیق توصیفی

هدف برخی از تحقیق ها، توصیف جزء به جزء یک موقعیت یا یک رشته شرایط است. تحقیق توصیفی، آنچه هست را توصیف و تفسیر می کند و به شرایط یا روابط موجود، عقاید متداول، فرایند های جاری، آثار مشهود یا روندهای در حال گسترش توجه دارد. تمرکز اصلی به زمان حال است؛ هر چند رویدادها و آثار گذشته نیز به شرایط موجود مربوط می شود و مورد بررسی قرار می گیرد. این روش تحقیق به پرسش هایی مانند: «چقدر؟»، «چه کسی؟» و «چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟» پاسخ می دهد.

  1. روش بررسی در تحقیق علّی

در تحقیقات علّی، رابطه علت و معلولی بین و متغیر بررسی می شود. برای نمونه، در بررسی اثر آراستگی ظاهری یک مبلغ دینی در تاثیرپذیری مخاطبان، سنجش رابطه متغیر مستقل و اثرگذار (تغیر آراستگی) با متغیر وابسته (تاثیرپذیری مستمعین)، یک تحقیق علّی خواهد بود.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

دفاع از پایان نامه

ما پیشتر در مورد انجام پایان نامه با شما دانشجویان صحبت کرده ایم. همه می دانیم نیازمند مهارت های پایان…

تحقیق اثبات گرا

تحقیق اثبات گرا ، اثبات گرایی یا همان پوزیتیویسم، شکل غالب تحقیق در بیشتر رشته های مدیریت و تجارت است.…