اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

طرح پژوهش

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

چگونه می توان یک طرح تحقیق ایجاد کرد؟

طرح پژوهش ، طرح تحقیق چارچوبی برای برنامه ریزی تحقیقات شما و پاسخگویی به سوالات تحقیق شماست. ایجاد یک طرح تحقیق به معنای تصمیم گیری در مورد:

< نوع داده مورد نیاز شما
< مکان و زمان بندی تحقیق
< شرکت کنندگان و منابع
< متغیرها و فرضیه ها (در صورت مرتبط بودن)
< روش های جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها

طرح تحقیق پارامترهای پروژه شما را تنظیم می کند: دقیقاً تعیین می کند چه مواردی شامل می شود و چه مواردی شامل نمی شود. همچنین معیارهایی را تعیین می کند که شما با استفاده از آن ها نتایج خود را ارزیابی می کنید و نتیجه گیری می کنید. قابلیت اطمینان و اعتبار مطالعه شما به نحوه جمع آوری، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده های شما بستگی دارد.

یک طرح تحقیقاتی قوی برای یک تحقیق موفق تحقیقاتی، انجام مقاله علمی پژوهشی یا انجام رساله دکتری مدیریت  یا انجام پایان نامه دکتری بسیار مهم است.

مرحله ۱: اولویت ها و موارد عملی خود را در نظر بگیرید

برای بیشتر مشکلات تحقیقاتی، فقط یک طرح تحقیقاتی ممکن نیست، بلکه طیف وسیعی از امکانات برای انتخاب وجود دارد. انتخاب هایی که انجام می دهید به اولویت های شما در تحقیق بستگی دارد و غالباً شامل برخی مبادلات می شود – یک طرح تحقیقاتی که در یک زمینه قوی است ممکن است در حوزه دیگر ضعیف تر باشد.

علاوه بر ملاحظات علمی، شما همچنین باید هنگام طراحی تحقیقات خود به طور عملی فکر کنید.

. چه مدت زمان برای جمع آوری داده ها و نوشتن تحقیقات دارید؟
. آیا می توانید به داده های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنید (به عنوان مثال با سفر به یک مکان خاص یا تماس با افراد خاص)؟
. آیا مهارت تحقیق لازم (به عنوان مثال تجزیه و تحلیل آماری یا تکنیک های مصاحبه) را دارید؟

اگر می دانید انجام نوع تحقیق لازم برای پاسخگویی به سوالات تحقیق خود عملی نیست، باید سوالات خود را بیشتر اصلاح کنید.

مرحله ۲: نوع داده مورد نیاز خود را تعیین کنید -طرح پژوهش

شما احتمالاً قبلاً در مورد نوع تحقیقاتی که باید بر اساس بیان مسئله و سوالات تحقیق انجام دهید تصوری دارید. برای انتخاب باید دو انتخاب اصلی وجود داشته باشد.

مرحله ۳: تصمیم بگیرید که چگونه داده ها را جمع آوری کنید

هنگامی که دانستید به چه نوع داده ای نیاز دارید، باید تصمیم بگیرید که چگونه، از کجا و چه زمانی آن ها را جمع آوری کنید.

این بدان معنی است که شما باید روش های تحقیق خود را تعیین کنید – ابزارهای خاص، روش ها، مواد و تکنیک هایی که استفاده خواهید کرد. همچنین باید مشخص کنید برای انتخاب شرکت کنندگان یا منابع از چه معیارهایی استفاده می کنید و نحوه جذب یا دسترسی به آن ها را تعیین کنید.

 

طرح پژوهش

طرح پژوهش – کالج مدیریت

 

مرحله ۴: تصمیم بگیرید که چگونه داده ها را تجزیه و تحلیل کنید

برای پاسخ به سوالات تحقیق خود، باید داده های جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل کنید. مرحله آخر در طراحی تحقیق در نظر گرفتن روش های تجزیه و تحلیل داده ها است.

تجزیه و تحلیل کمی

برای تجزیه و تحلیل داده های عددی، احتمالاً از روش های آماری استفاده خواهید کرد. این موارد معمولاً به برنامه هایی مانند Excel ، SPSS یا SAS نیاز دارند.

از روش های آماری می توان برای تحلیل میانگین ها، فرکانس ها، الگوها و همبستگی بین متغیرها استفاده کرد. هنگام ایجاد طرح تحقیق خود، باید متغیرهای خود را به وضوح تعریف کنید و فرضیه هایی را در مورد روابط بین آن ها تدوین کنید. سپس می توانید روش های آماری مناسبی را برای آزمایش این فرضیه ها انتخاب کنید.

تجزیه و تحلیل داده های کیفی

تجزیه و تحلیل کلمات یا تصاویر اغلب فرایند انعطاف پذیرتری است که شامل قضاوت های ذهنی محقق است. شما ممکن است بر شناسایی و دسته بندی مضامین اصلی، تفسیر الگوها و روایت ها، یا درک زمینه و معنای اجتماعی تمرکز کنید.

هنگام ایجاد طرح تحقیق خود، باید در نظر بگیرید که برای تجزیه و تحلیل داده ها از چه رویکردی استفاده می کنید. موضوعات و دسته بندی های اصلی ممکن است فقط پس از جمع آوری داده ها ظاهر شوند، اما شما باید در مورد تجزیه و تحلیل تصمیم بگیرید که چه چیزی را می خواهید بدست آورید.

به عنوان مثال، آیا شما به سادگی می خواهید درک و تجربیات شرکت کنندگان را توصیف کنید، یا معنی پاسخ آن ها را در رابطه با یک زمینه اجتماعی تجزیه و تحلیل خواهید کرد؟ آیا تحلیل شما فقط به آنچه گفته می شود یا همچنین به چگونگی گفته متمرکز است؟

مرحله ۵: پیشنهاد تحقیق خود را بنویسید

طرح تحقیق یکی از ملفه های مهم پیشنهاد یا رساله شماست. این دقیقاً آنچه شما قصد انجام آن را دارید و نحوه انجام آن را شرح می دهد، به سرپرست خود نشان می دهد که پروژه شما از نظر عملی هم عملی است و هم قادر به پاسخگویی به سوالات تحقیقاتی شما است.

راهنمای نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیق را بخوانید و مطمئن شوید که تمام مراحل فوق را در بخش طراحی تحقیق آورده اید. توجه داشته باشید که در یک پروپوزال، مراحل تحقیق شما که هنوز تکمیل نشده اند باید به صورت آینده نوشته شوند. از طرف دیگر، بخش تحقیق یا روش تحقیق مقاله تکمیل شده شما، مراحل تحقیق در زمان گذشته را توصیف می کند.

نوشته های مشابه

سبک های استنادی

راهنمای سبک های استناد: انتخاب سبک و استناد صحیح سبک های استنادی ، سبک استنادی مجموعه ای از قوانین در…

نحوه نوشتن بخش بحث و نتیجه گیری

نحوه نوشتن بخش بحث و نتیجه گیری ، فصل بحث جایی است که شما به معنی، اهمیت و ارتباط نتایج…