اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط

نمونه گیری هدفمند

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

نمونه گیری هدفمند چیست؟

نمونه گیری هدفمند ، همانطور که از اصطلاح هدفمند بر می آید، این نوع نمونه گیری به این معناست که شما به عنوان یک پژوهشگر، سوژه هایی را به عنوان نمونه برای خود انتخاب کنید که حتماً در فهم مسائل پژوهشی و روند تفسیر آن به شما کمک کنند و نقش کلیدی در این رابطه داشته باشند. نمونه گیری هدفمند برای پژوهش های کیفی کاربرد دارد.

شما می توانید نمونه گیری طبقه ای را هم مطالعه بفرمایید.

انواع نمونه گیری هدفمند

حداکثر تغییر / ناهمگن

یک نمونه حداکثر تنوع / هدف ناهمگونی که انتخاب شده برای ارائه طیف متنوعی از موارد مربوط به یک پدیده یا رویداد خاص است. هدف این نوع طراحی نمونه، ارائه بینش بیش از حد به رویداد یا پدیده تحت بررسی است. به عنوان مثال، هنگام انجام نظرسنجی خیابانی در مورد یک مسئله، یک محقق می خواهد اطمینان دهد که با افراد مختلفی که ممکن است با افراد مختلف صحبت کند، به منظور ایجاد یک دیدگاه قوی از موضوع از دیدگاه عمومی.

همگن

یک نمونه هدفمند همگن است که برای داشتن ویژگی مشترک یا مجموعه ای از ویژگی ها انتخاب شده است. به عنوان مثال، گروهی از محققان می خواستند بدانند که اهمیت پوست سفید چیست؟ سفید بودن چه معنی دارد به سفیدپوستان، از این رو مردم سفیدپوست از این موضوع خواسته بودند. این یک نمونه همگن بر اساس نژاد است.

نمونه برداری نمونه

نمونه برداری نمونه یک نوع نمونه گیری هدفمند است که مفید است زمانی که یک محقق می خواهد به مطالعه یک پدیده یا روند، به عنوان آن مربوط به آنچه که “اعضای” و یا “متوسط” اعضای جمعیت انجام شده است. اگر یک محقق می خواهد مطالعه کند که چگونه یک نوع برنامه درسی آموزشی بر دانش آموزان متوسط ​​تاثیر می گذارد، آنگاه تصمیم می گیرد به طور متوسط ​​اعضای یک دانش آموز تمرکز کند.

نمونه برداری شدید / انحرافی

برعکس نمونه گیری شدید / انحراف نمونه زمانی استفاده می شود که یک محقق مایل به مطالعه مواردی است که در مورد یک پدیده خاص، موضوع یا روند، متفاوت از حقیقت است. با مطالعه موارد منحرف، محققان اغلب می توانند درک درستی از الگوهای منظم رفتار بیشتر بدست آورند. اگر یک محقق می خواست رابطه بین عادت های تحصیلی و پیشرفت تحصیلی را درک کند، باید به طور هدفمند دانشجویانی را که پیشرفت های بالایی داشته اند، درک کنند.

نمونه برداری بحرانی

نمونه گیری بحرانی نمونه ای از هدف است که در آن فقط یک مورد برای مطالعه انتخاب شده است، زیرا محقق انتظار دارد که مطالعه آن، بینش هایی را که می تواند به سایر موارد مشابه اعمال شود، نشان می دهد. هنگامی که جامعه شناس CJ Pascoe می خواست مطالعۀ جنسیت و هویت جنسی را در بین دانش آموزان دبیرستان گسترش دهد، او انتخاب کرد که متوسط ​​درآمد خانواده و درآمد دبیرستان محسوب می شود، بنابراین یافته هایش از این مورد می تواند به طور کلی قابل اجرا باشد.

نمونه برداری از کل جمعیت

با جمع آوری نمونه های جمعیتی یک محقق تصمیم می گیرد تا کل جمعیت را که دارای یک یا چند ویژگی مشترک است بررسی کند. این نوع روش نمونه گیری هدفمند معمولا برای تولید بررسی های حوادث یا تجربیات استفاده می شود، که به طور معمول برای مطالعه گروه های خاص در میان جمعیت های بزرگ است.

نمونه کارشناسی ارشد

نمونه گیری کارشناس نمونه ای از هدف مورد استفاده است که در آن تحقیق نیاز به گرفتن دانش در رشته خاصی از تخصص دارد. شایان ذکر است که استفاده از این روش روش نمونه گیری هدفمند در مراحل اولیه یک فرایند تحقیق، زمانی که محقق می خواهد قبل از شروع تحقیق در مورد موضوع مورد نظر بهتر مطلع شود. انجام این نوع تحقیق مبتنی بر کارآفرینی در مرحله اول می تواند سؤالات تحقیق و طراحی تحقیق را به شیوه های مهم شکل دهد.

 

نمونه گیری هدفمند

نمونه گیری هدفمند – کالج مدیریت

 

شما می توانید انواع نمونه گیری را هم مطالعه کنید.

آیا نمونه گیری هدفمند همان نمونه گیری در دسترس است؟

با رجوع به تعاریف این دو روش نمونه گیری باید گفت که خیر، نمونه گیری هدفمند با نمونه گیری در دسترس فرق دارد. زیرا در نمونه گیری هدفمند با این که سوژه ها در آن بر اساس نیاز مطالعه انتخاب شده اند، ولی ممکن است دسترسی به آن ها مشکل باشد و حتی سخت تر از روش های نمونه گیری دیگر اجرا شود اما در نمونه گیری در دسترس شما نزدیک ترین افراد به خود را انتخاب می کنید.

با توجه به استدلال بالا، نمونه گیری هدفمند با نمونه گیری در دسترس فرق دارد. فرض کنید شما می خواهید دو نفر را برای انجام یک مطالعه انتخاب کنید. در هدفمند ممکن است مجبور باشید این دو نفر را از یک شهر دیگر انتخاب کنید اما در نمونه گیری در دسترس شاید آن ها را از اعضای خانواده یا دوستان انتخاب کنید که کار برای شما راحت تر باشد. این مثال گویای تفاوت های این دو روش است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

نمونه گیری غیر احتمالی

کاربردهای نمونه گیری غیراحتمالی نمونه گیری غیر احتمالی ، یکی از مهم ترین کاربردهای نمونه گیری غیراحتمالی، استفاده در مطالعات…

نمونه گیری گلوله برفی

نمونه گیری گلوله برفی ، یک روش نمونه گیری غیر احتمالی برای مواقعی است که واحدهای مورد مطالعه براحتی قابل…

وردپرس › خطا

یک خطای مهم در این وب سایت رخ داده است.

دربارهٔ عیب‌یابی در وردپرس بیشتر بدانید.