/ در پایان نامه / توسط

تحقیقات روانشناسی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تحقیقات روانشناسی ، طیف گسترده ای از روش های تحقیق در روانشناسی استفاده می شود. این روش ها با توجه به منابعی که از آن ها اطلاعات به دست می آید، نحوه نمونه برداری از آن ها و انواع ابزارهایی که در جمع آوری اطلاعات استفاده می شوند، متفاوت است. روش ها همچنین از نظر جمع آوری داده های کیفی، داده های کمی یا هر دو متفاوت هستند.

تحقیقات روانشناسی کیفی جایی است که با روش های آماری یا سایر روش های کمی به یافته های تحقیق نرسیده است. تحقیقات روانشناسی کمی جایی است که یافته های تحقیق از مدل سازی ریاضی و برآورد آماری یا استنباط آماری حاصل می شود. از آنجا که از نظر آماری می توان اطلاعات کیفی را اداره کرد، تمایز به جای موضوع مورد مطالعه، به روش مربوط می شود.

روانشناسی چیست؟

روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است که شامل تأثیرات زیست شناختی، فشارهای اجتماعی و عوامل محیطی است که بر چگونگی تفکر، عملکرد و حس افراد تاثیر می گذارد. با استفاده از علم روانشناسی، روانپزشکان (متخصص اعصاب و روان) و روانشناسان به معالجه اختلالات روانی و شناخت روان انسان ها مشغول اند.

 

تحقیقات روانشناسی

تحقیقات روانشناسی – کالج مدیریت

۵ روش تحقیق که در روانشناسی استفاده می شود:

چندین روش تحقیق مختلف در روانشناسی استفاده می شود. این موارد در دو زمینه قرار می گیرند: کمی، که به استفاده از داده های ریاضی یا آماری و کیفی بستگی دارد. در این دو بخش تحقیقات مختلفی از جمله همبستگی، توصیفی و تجربی وجود دارد. اینکه از چه نوع تحقیق استفاده می شود به اهداف تحقیق بستگی دارد.

۱٫ مطالعه موردی

مطالعه موردی یک روش تحقیق کیفی است. این شامل مشاهده یک فرد یا گروهی از افراد برای مدت زمان طولانی است. محقق با موضوع مصاحبه می کند یا رفتار را مشاهده می کند و اطلاعات را ثبت می کند. به طور کلی، این نوع تحقیقات روانشناسی برای نشان دادن چگونگی استفاده از اصول یا نظریه های روانشناسی در عمل واقعی استفاده می شود. روش مطالعه موردی به طور گسترده ای در آموزش حرفه ای استفاده می شود.

۲٫ آزمایش کنید

اگرچه این به عنوان یک نوع تحقیق گسترده معرفی می شود که می تواند مولفه بسیاری از روش ها باشد، این اصطلاح در اینجا برای نشان دادن روش خاصی استفاده می شود. در علم، آزمایش ها متداول ترین روش تحقیق هستند و اصولی در به کارگیری آن وجود دارد. یکی حضور یک گروه کنترل است. این یک فرد یا گروهی از افراد است که دستکاری نمی شود.

اصل دیگر کنترل متغیرها است. یعنی آزمایش باید تا آنجا که ممکن است از داده های اضافی عاری باشد. این عامل روانشناسان را قادر می سازد آزمایش را تکرار کنند، و این یکی از نیازهای تحقیق قابل اعتماد است.

اصل سوم سازگاری اندازه گیری ها است. اجازه دادن به استانداردهای متفاوت، تکرار را غیرممکن و نتایج را غیرقابل اطمینان می کند. اصل چهارم شامل علت و معلول است. یعنی دستکاری های انجام شده در آزمایش به نتایج منجر شد و هیچ چیز دیگری در این امر دخیل نبود. آزمایشات می توانند تحت کنترل آزمایشگاهی مانند مطالعات خواب، آزمایشات میدانی قرار بگیرند که به روانشناس اجازه می دهد تا موضوع را دستکاری کند، اما نه محیط خود را، یا آزمایش های طبیعی که اجازه کنترل ندارند و عمدتاً مشاهده ای هستند.

۳٫ مطالعه مشاهده ای

این نوع تحقیقات کیفی می تواند طبیعی یا کنترل شده باشد. این سیستماتیک و با دقت ضبط است. هدف از تحقیق مشاهده ای، شناسایی و توصیف یک متغیر یا حتی مجموعه ای از متغیرها است. از این نوع تحقیق می توان به عنوان مقدمه انواع دیگری استفاده کرد که روی یک موضوع واحد تمرکز دارند.

۴٫ نظرسنجی

این تحقیق یک رویکرد “تفنگ ساچمه ای” است. این به داده های خود گزارش بستگی دارد، و بنابراین می تواند بسیار ذهنی باشد. به همین دلیل، نظرسنجی ها به طور کلی افراد زیادی را درگیر می کنند. این یک روش کمی است که با استفاده از نمونه گیری تصادفی از افراد انجام می شود و احتمالاً تنها روشی است که در تحقیقات روانشناسی در آن استفاده می شود. این یک روش آزمایشی نیست، اما نمونه ها “با دقت انتخاب شده اند”.

۵٫ تحلیل محتوا

این روش تحقیق شامل جستجوی رسانه هایی مانند چاپ، تلویزیون، رادیو و سایر رسانه ها برای تکرار کلمات یا عبارات خاص یا حتی ایده ها است. این یک روش کمی است، با استفاده از داده های ریاضی در مورد کلمات یا مفاهیم برای مطالعه مواردی مانند کلیشه ها یا جنبه های خاصی از فرهنگ مانند جنسیت. این نوع تحقیق به ویژه در تبلیغات بسیار ارزشمند است اما می تواند برای پیش بینی رفتار در جمعیت های خاص نیز مورد استفاده قرار گیرد.

روش های زیادی برای جمع آوری اطلاعات وجود دارد. برخی از آن ها روش های عمومی علمی هستند و برخی دیگر ویژه روانشناسی هستند. روش های تحقیقاتی که در روانشناسی استفاده می شود به انواع داده های مورد مطالعه و هدف و وسعت مطالعات بستگی دارد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تحقیقات تجربی

تحقیقات تجربی چیست؟ تحقیقات تجربی ، تحقیقاتی است که با استفاده از دو مجموعه متغیر با رویکرد علمی انجام شده…

تحقیقات توضیحی

تحقیق توضیحی چیست؟ تحقیقات توضیحی ، برای بررسی به موقع پدیده ای انجام شده است که قبلاً مورد مطالعه قرار…