/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

نمونه گیری از احتمال

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

نمونه گیری از احتمال چیست؟

نمونه گیری از احتمال ، نمونه گیری احتمال به عنوان یک روش نمونه گیری تعریف می شود که در آن محقق با استفاده از روشی مبتنی بر نظریه احتمال، نمونه هایی از جمعیت بیشتری را انتخاب می کند. برای اینکه یک شرکت کننده به عنوان یک نمونه احتمال در نظر گرفته شود، باید با استفاده از یک انتخاب تصادفی انتخاب شود.

مهمترین نیاز برای نمونه گیری احتمال این است که همه افراد در جمعیت شما از شانس مشخص و برابر انتخابی برخوردار باشند. به عنوان مثال، اگر شما ۱۰۰ نفر جمعیت داشته باشید، هر فرد برای انتخاب شانس ۱ در ۱۰۰ دارد. نمونه گیری از احتمال، بهترین فرصت را برای ایجاد نمونه ای که واقعاً نماینده جمعیت باشد، به شما می دهد.

نمونه گیری از احتمالات با استفاده از نظریه آماری گروه کوچکی از افراد (نمونه) را به طور تصادفی از میان جمعیت زیادی که وجود دارد انتخاب کرده و سپس پیش بینی می کند که تمام پاسخ های آن ها با جمعیت کلی مطابقت داشته باشد.

 

انواع نمونه گیری از احتمال چیست؟

۱٫ نمونه گیری تصادفی ساده: همانطور که از نامش پیداست، روشی کاملاً تصادفی در انتخاب نمونه است. این روش نمونه گیری به آسانی اختصاص اعداد به افراد (نمونه) و سپس انتخاب تصادفی از بین این اعداد از طریق یک فرآیند خودکار است. سرانجام، اعدادی که انتخاب می شوند اعضایی هستند که در نمونه گنجانده شده اند.

دو روش وجود دارد که محققان نمونه های این روش نمونه گیری را انتخاب می کنند: سیستم قرعه کشی و استفاده از نرم افزار تولید عدد / جدول اعداد تصادفی. این روش نمونه گیری معمولاً در اطراف جمعیت زیادی کار می کند و سهم نسبتاً خوبی از مزایا و معایب آن دارد.

۲٫ نمونه گیری تصادفی طبقه ای: شامل روشی است که محققان جمعیت گسترده تری را به گروه های کوچکتر تقسیم می کند که معمولاً همپوشانی ندارند اما نمایانگر کل جمعیت هستند. در حین نمونه گیری، این گروه ها را سازماندهی کرده و سپس از هر گروه به طور جداگانه یک نمونه ترسیم کنید.

یک روش استاندارد، ترتیب یا طبقه بندی بر اساس جنس، سن، قومیت و روش های مشابه است. تقسیم افراد به گروه های جداگانه متقابل و سپس استفاده از نمونه گیری تصادفی ساده برای انتخاب اعضا از گروه ها.

اعضای این گروه ها باید متمایز باشند تا هر عضو از همه گروه ها از فرصت برابر برای انتخاب با استفاده از احتمال ساده برخوردار شوند. این روش نمونه گیری “نمونه گیری سهمیه ای تصادفی” نیز نامیده می شود.

۳٫ نمونه گیری تصادفی خوشه ای: راهی برای انتخاب تصادفی شرکت کنندگان است که از نظر جغرافیایی پخش شده اند. به عنوان مثال، اگر می خواهید ۱۰۰ شرکت کننده از کل جمعیت ایالات متحده را انتخاب کنید، به دست آوردن لیست کاملی از همه غیرممکن است. در عوض، محقق به طور تصادفی مناطق (به عنوان مثال، شهرها یا شهرستان ها) را انتخاب می کند و به طور تصادفی از داخل این مرزها انتخاب می کند.

نمونه گیری خوشه ای معمولاً جمعیت خاصی را تجزیه و تحلیل می کند که در آن نمونه از چند عنصر تشکیل شده است، به عنوان مثال شهر، خانواده، دانشگاه و غیره. سپس محققان با تقسیم جمعیت به بخش های کوچکتر، خوشه ها را انتخاب می کنند.

۴٫ نمونه گیری سیستماتیک: زمانی است که شما هر “نفر” را برای عضوی از نمونه انتخاب کنید. به عنوان مثال، شما می توانید هر ۵ نفر را انتخاب کنید تا در نمونه باشد. نمونه گیری سیستماتیک پیاده سازی گسترده همان روش قدیمی قدیمی است که در آن هر یک از اعضای گروه در دوره های منظم انتخاب می شوند تا نمونه ای تشکیل دهند. برای هر عضو از جمعیت یک فرصت برابر وجود دارد که با استفاده از این روش نمونه گیری انتخاب شوند.

 

نمونه ای از نمونه گیری احتمال

برای درک این روش نمونه گیری مثالی می زنیم. جمعیت ایالات متحده به تنهایی ۳۳۰ میلیون نفر است. ارسال نظرسنجی برای جمع آوری اطلاعات برای هر فردی عملاً غیرممکن است. برای جمع آوری داده ها، از نمونه گیری احتمال استفاده کنید، حتی اگر آن ها را از جمعیت کمتری جمع آوری کنید.

به عنوان مثال، یک سازمان ۵۰۰۰۰۰ کارمند دارد که در مکان های مختلف جغرافیایی نشسته اند. این سازمان مایل است اصلاحات خاصی را در سیاست منابع انسانی خود اعمال کند، اما قبل از اینکه این تغییر را انجام دهد، آن ها می خواهند بدانند که آیا کارکنان از تغییر خوشحال خواهند شد یا خیر. با این حال، تماس با همه ۵۰۰۰۰۰ کارمند کار خسته کننده ای است. این جایی است که نمونه گیری احتمال مفید است. نمونه ای از جمعیت بیشتر، یعنی از ۵۰۰،۰۰۰ کارمند، انتخاب می شود. این نمونه جمعیت را نشان می دهد. اکنون یک نظر سنجی در نمونه مستقر کنید.

از طریق پاسخ های دریافتی، مدیریت اکنون می تواند بداند آیا کارکنان آن سازمان از اصلاحیه راضی هستند یا خیر.

 

نمونه گیری از احتمال

نمونه گیری از احتمال – کالج مدیریت

 

مراحل انجام نمونه گیری از احتمال چیست؟

برای انجام نمونه گیری از احتمال، این مراحل را دنبال کنید:

۱٫ جمعیت مورد علاقه خود را با دقت انتخاب کنید: با احتیاط فکر کنید و از بین جمعیت، افرادی را که معتقدید نظرات آن ها باید جمع آوری شود، انتخاب کنید و سپس آن ها را در نمونه بگنجانید.

۲٫ یک قاب نمونه مناسب تعیین کنید: قاب شما باید از یک نمونه از جمعیت مورد علاقه شما تشکیل شود و هیچ کس از خارج برای جمع آوری داده های دقیق از آن استفاده نکند.

۳٫ نمونه خود را انتخاب کرده و نظرسنجی خود را شروع کنید: یافتن نمونه مناسب و تعیین یک قاب نمونه مناسب، گاهی اوقات چالش برانگیز است. حتی اگر همه عوامل به نفع شما باشد، ممکن است موارد پیش بینی نشده ای مانند فاکتور هزینه، کیفیت پاسخ دهندگان و سرعت پاسخگویی وجود داشته باشد. گرفتن نمونه برای پاسخگویی دقیق به یک نظرسنجی احتمال ممکن است دشوار باشد اما غیرممکن نیست.

اما، در بیشتر موارد، ترسیم نمونه ای از احتمال باعث صرفه جویی در وقت، هزینه و ناامیدی زیادی می شود. شما احتمالاً نمی توانید نظرسنجی را برای همه ارسال کنید، اما همیشه می توانید به همه فرصت شرکت دهید، این همان نمونه نمونه است.

 

چه زمانی از نمونه گیری احتمال استفاده می شود؟

از نمونه گیری احتمال در این موارد استفاده کنید:

۱٫ هنگامی که می خواهید تعصب نمونه گیری را کاهش دهید: این روش نمونه گیری در مواقعی که بایاس باید حداقل باشد استفاده می شود. انتخاب نمونه تا حد زیادی کیفیت استنباط تحقیق را تعیین می کند. اینکه محققان چگونه نمونه خود را انتخاب می کنند، کیفیت یافته های یک محقق را تعیین می کند. نمونه گیری احتمال منجر به یافته های با کیفیت بالاتر می شود زیرا نمایشی بی طرفانه از جمعیت را فراهم می کند.

۲٫ هنگامی که جمعیت معمولاً متنوع است: محققان از این روش به طور گسترده استفاده می کنند زیرا به آن ها در ایجاد نمونه هایی که نمایندگی کامل جمعیت دارند، کمک می کند. بگویید ما می خواهیم بدانیم که چند نفر گردشگری پزشکی را به درمان در کشور خود ترجیح می دهند. این روش نمونه گیری به شما کمک می کند تا نمونه هایی از اقشار مختلف اقتصادی اجتماعی، زمینه ها و غیره را برای نمایاندن جمعیت گسترده تر انتخاب کنید.

۳- برای ایجاد نمونه دقیق: نمونه گیری از احتمالات به محققان کمک می کند تا نمونه های دقیقی از جمعیت خود را ایجاد کنند. محققان از روش های آماری اثبات شده برای ترسیم اندازه دقیق نمونه به داده های کاملاً مشخص استفاده می کنند.

 

مزایای نمونه گیری از احتمال

در اینجا مزایای نمونه گیری احتمال وجود دارد:

۱٫ مقرون به صرفه است: این فرآیند هم از نظر هزینه و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و همچنین می توان بر اساس اعداد اختصاص داده شده به نمونه ها و سپس انتخاب اعداد تصادفی از نمونه قابل توجه، یک نمونه بزرگتر را انتخاب کرد.

۲٫ این ساده و سرراست است: نمونه گیری از روش ها یک روش آسان برای نمونه گیری است زیرا فرآیند پیچیده ای را شامل نمی شود. سریع است و باعث صرفه جویی در وقت می شود. بنابراین می توان از زمان صرفه جویی شده برای تجزیه و تحلیل داده ها و نتیجه گیری استفاده کرد.

۳٫ غیر فنی است: این روش نمونه گیری به دلیل سادگی به دانش فنی نیاز ندارد. این به تخصص پیچیده ای نیاز ندارد و به هیچ وجه طولانی نیست.

 

چه تفاوتی بین نمونه گیری احتمال و نمونه گیری غیر احتمال وجود دارد؟

در اینجا نحوه تمایز نمونه گیری احتمالی از نمونه گیری غیر احتمالاتی وجود دارد:

نمونه گیری از احتمال

. نمونه ها به طور تصادفی انتخاب می شوند.

. همه افراد در جامعه شانس انتخاب برابر دارند.

. محققان وقتی می خواهند در مورد تعصب نمونه برداری تلاش کنند، از این روش استفاده می کنند.

. مفید در محیطی با جمعیت متنوع.

. زمانی استفاده می شود که محقق می خواهد نمونه های دقیق ایجاد کند.

. یافتن مخاطب صحیح ساده نیست.

نمونه گیری غیر احتمال

. نمونه ها بر اساس قضاوت ذهنی محقق انتخاب می شوند.

. همه شانس یکسانی برای شرکت ندارند.

. تعصب نمونه گیری برای محقق نگران کننده نیست.

. مفید در محیطی که دارای صفات مشابه است.

. این روش به نمایندگی دقیق جمعیت کمک نمی کند.

. یافتن مخاطب بسیار ساده است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

نمونه گیری خوشه ای

نمونه گیری خوشه ای چیست؟ نمونه گیری خوشه ای ،  یک روش نمونه گیری احتمالی است که محققان برای تحقیق…

نمونه گیری تصادفی ساده

نمونه گیری تصادفی ساده ، یک نمونه تصادفی ساده یک زیر مجموعه از جمعیت است که به طور تصادفی انتخاب…