اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

دکترا یا فوق لیسانس

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

تفاوت های اساسی Master’s vs PhD

دکترا یا فوق لیسانس ، دو نوع متداول در مقاطع تحصیلات تکمیلی، مدرک کارشناسی ارشد و دکترا هستند:

فوق لیسانس یک مدرک ۲-۲ ساله است که می تواند شما را برای بسیاری از مشاغل آماده کند.
تکمیل دوره دکترا یا دکترا ۳-۷ سال طول می کشد (بستگی به کشور دارد) و شما را برای حرفه ای در تحقیقات دانشگاهی آماده می کند.

مقطع کارشناسی ارشد اولین قدم ضروری برای دکترا است. در ایالات متحده، مقطع کارشناسی ارشد در برنامه های دکترا وجود دارد، در حالی که در اکثر کشورها، مدرک کارشناسی ارشد جداگانه قبل از اقدام برای دکترا مورد نیاز است.

کارشناسی ارشد بسیار رایج تر از دکترا است. در ایالات متحده، ۲۴ میلیون نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد یا حرفه ای هستند، در حالی که فقط ۴٫۵ میلیون نفر دکترای خود را دارند.

کدام برای شما مناسب است؟ -دکترا یا فوق لیسانس

دکترا برای شما مناسب است اگر:

هدف شما این است که استاد یک دانشگاه یا هر نوع محقق حرفه ای دیگری شوید.
شما عاشق تحقیق هستید و علاقه زیادی به کشف پاسخ یک سوال خاص دارید.
شما حتی اگر مجبور باشید بسیاری از بن بست ها و موانع راه را تحمل کنید، حاضرید سال ها در پی تحقیق خود باشید.

در صورت اعمال هر یک از موارد زیر، مدرک کارشناسی ارشد انتخاب بهتری است:

شما می خواهید در رشته خود ادامه تحصیل دهید، اما به عنوان یک محقق حرفه ای متعهد نیستید.
شما می خواهید مهارت های حرفه ای را برای یک حرفه خاص توسعه دهید.
اگر به این معنی است که خیلی زودتر با مدرک خود تمام می شوید (و بنابراین می توانید کار کنید) شما مایل به پرداخت هزینه بالاتری هستید.
شما می خواهید این گزینه را برای تحصیل به صورت نیمه وقت هنگام کار داشته باشید.

طول زمان مورد نیاز -دکترا یا فوق لیسانس

مدت زمان لازم برای اتمام دوره دکترا یا کارشناسی ارشد متفاوت است. جای تعجب نیست که دکترا بسیار بیشتر طول می کشد، معمولاً بین ۳-۷ سال است. مدرک کارشناسی ارشد معمولاً فقط ۱ تا ۲ سال است.

طول یک استاد

مدرک کارشناسی ارشد معمولاً ۲ ساله است، اگرچه مدرک کارشناسی ارشد ۱ ساله نیز وجود دارد، عمدتا در انگلستان.

بیشتر این مدرک از کلاس ها و دوره های درسی تشکیل شده است، اگرچه بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد شامل یک انجام امور پایان نامه کارشناسی ارشد فشرده، پایان ترم کارشناسی ارشد یا پروژه سنگ قبر است که در آن دانش آموزان تمام آموخته های خود را برای تولید یک کار اصلی جمع می کنند.

طول دکترا

در آمریکا تکمیل دوره دکترا بین ۵ تا ۷ سال به طول می انجامد. ۲ سال اول صرف دوره های آموزشی می شود. دانشجویان، حتی کسانی که بدون پایان برنامه ترک تحصیل می کنند، معمولاً در این مرحله مدرک کارشناسی ارشد دریافت می کنند.

۳-۵ سال آینده برای تهیه یک پایان نامه صرف می شود – یک مقاله طولانی مبتنی بر تحقیقات مستقل، که هدف آن کمک به سهم اصلی در زمینه یک شخص است.

چشم انداز شغلی -دکترا یا فوق لیسانس

مدارک کارشناسی ارشد تمایل دارند شما را برای حرفه ای خارج از دانشگاه آماده کنند، در حالی که PhD ها به عنوان یک حرفه تحقیقاتی طراحی شده اند.

مشاغل فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد

دو درجه کارشناسی ارشد وجود دارد: ترمینال و تحقیق. چشم انداز شغلی برای هر یک متفاوت است.

مقاطع کارشناسی ارشد ترمینال برای آماده سازی دانشجویان برای مشاغل خارج از دانشگاه است. برخی از مدارک، که به عنوان درجه های حرفه ای شناخته می شوند، به طور خاص دانش آموزان را برای مشاغل خاص آماده می کنند. این موارد شامل مدرک کارشناسی ارشد سیاست عمومی (MPP)، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)، دکتر فیزیوتراپی (DPT)، استاد هنرهای زیبا (MFA) و کارشناسی ارشد بهداشت عمومی (MPH) است.

سایر مدارک کارشناسی ارشد، معمولاً مدرک کارشناسی ارشد هنر (MA) یا کارشناسی ارشد علوم (MS یا MSc)، لزوماً منجر به حرفه خاصی نمی شوند، اما در نظر گرفته می شوند که یک درجه نهایی باشند. به عنوان مثال می توان به یک MS در ارتباطات یا MS در Data Analytics اشاره کرد.

در برنامه های کارشناسی ارشد با فشرده سازی تحقیق، دانشجویان دروس درسی را می گیرند تا آن ها را برای نوشتن یک تحقیق اصلی معروف به پایان نامه کارشناسی ارشد آماده کند. چنین برنامه هایی معمولاً به منظور آماده سازی برای ادامه تحصیل در دوره دکتری در نظر گرفته می شوند.

مشاغل فارغ التحصیلان دکترا

به عنوان مدرک تحقیقاتی، دکترا معمولاً برای ایجاد شغل آکادمیک در نظر گرفته شده است. دکترا را می توان مانند کارآموزی در نظر گرفت، جایی که دانشجویان از محققان حرفه ای (دانشگاهیان) می آموزند که چگونه تحقیقات خود را تولید کنند.

اکثر دانشجویان آرزو دارند که با اتمام مدرک دانشگاهی استاد دانشگاه شوند. با این حال، مشاغل در دانشگاه بسیار رقابتی هستند و مهارت های آموخته شده در یک دوره دکترا اغلب به خوبی به انواع دیگر مشاغل کمک می کند.

برخی از فارغ التحصیلانی که دریافتند تدریس را به تولید تحقیق ترجیح می دهند، همچنان در دانشکده های هنرهای لیبرال یا حتی مدارس متوسطه معلم می شوند. دیگران در شغل های فشرده تحقیقاتی در دولت، بخش خصوصی یا اتاق های فکر کار می کنند.

چشم اندازهای شغلی پس از فارغ التحصیلی بر اساس این رشته متفاوت است. در رشته هایی مانند مدیریت، علوم کامپیوتر، آمار و اقتصاد، کم کاری وجود دارد – حتی فارغ التحصیلان برنامه های کمتر شناخته شده نیز به راحتی می توانند شغل هایی را پیدا کنند که پول خوبی بپردازند و از مهارت هایی که از PhD کسب کرده اند استفاده کنند.

با این حال، در سایر رشته ها، به ویژه در علوم انسانی، بسیاری از فارغ التحصیلان دکترا در بازار کار مشکل دارند. متأسفانه فارغ التحصیلان دکترا بسیار بیشتر از نقش های استادیار هستند، بنابراین بسیاری از آن ها به عنوان مربیان کمکی نقش پاره وقت و کم درآمد دارند. حتی مشاغل غیر آکادمیک نیز ممکن است برای دوره های دکترا دشوار باشد زیرا ممکن است به عنوان “بیش از حد صلاحیت” یا فقدان تجربه حرفه ای مرتبط شناخته شوند.

از آنجا که گزینه های شغلی پس از دکترا بسیار متفاوت است، باید وقت بگذارید تا بفهمید آینده شغلی در رشته شما چیست. برنامه های دکتری اغلب دارای سوابق دقیق “قرار دادن” بصورت آنلاین هستند که در آن ها نتایج شغلی فارغ التحصیلان خود را بلافاصله پس از ترک برنامه ذکر می کنند. اگر نمی توانید این سوابق را پیدا کنید، با برنامه تماس بگیرید و آن ها را بخواهید – اطلاعات جایگذاری باید در انتخاب برنامه دکترا نقش مهمی داشته باشد.

 

دکترا یا فوق لیسانس

دکترا یا فوق لیسانس – کالج مدیریت

هزینه ها و حقوق -دکترا یا فوق لیسانس

گرچه تکمیل دوره دکتری بسیار طولانی تر طول می کشد، اما دانشجویان معمولاً در ازای دستیاری تدریس یا تحقیق، هزینه های زندگی خود را دریافت می کنند. مدرک کارشناسی ارشد کوتاه تر است اما کمتر می توان از آن استفاده کرد.

هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا منجر به افزایش حقوق پس از فارغ التحصیلی می شوند. در حالی که PhD ها معمولاً کمی بیشتر از کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند درآمد دارند، در برخی از رشته ها، دستمزدها یکسان هستند، به این معنی که از ادامه تحصیل در مقطع دکترا هیچ منافع مالی حاصل نمی شود.

هزینه کارشناسی ارشد

هزینه مقدماتی کارشناسی ارشد معمولاً به دلیل کمبود کمک مالی موجود بیشتر از مقطع دکترا است. با این حال، افزایش حقوق نیز سریعتر از درجه دکترا می رسد، زیرا افراد خیلی زودتر از دوره کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند.

برخی از دانشجویان کارشناسی ارشد برای مدرک خود کمک هزینه دریافت می کنند، که معمولاً به عنوان دستیار آموزشی یا تحقیقاتی است. علاوه بر این، بسیاری از افراد در حالی که تمام وقت کار می کنند مدرک کارشناسی ارشد را به صورت نیمه وقت می گذرانند که به آن ها امکان می دهد هزینه های زندگی و همچنین شهریه خود را تأمین کنند.

هزینه به طور قابل توجهی در مدرسه و برنامه متفاوت است. مدارس دولتی معمولاً ارزان تر از مدارس خصوصی هستند. برخی از دوره های کارشناسی ارشد، مانند MBA، بسیار گران هستند، اما همچنین منجر به دستمزدهای بسیار بالاتر می شوند که هزینه های بالایی را جبران می کنند.

حق بیمه کارشناسی ارشد یا مبلغ اضافی که فردی با مدرک کارشناسی ارشد نسبت به شخصی که فقط دیپلم دبیرستان را دریافت می کند، به طور متوسط ۲۳٪ است. بسیاری از دانشگاه ها آمار دقیقی از نتایج شغلی و حقوق دانشجویان خود ارائه می دهند. اگر آن ها این مورد را بصورت آنلاین ندارند، می توانید با مدیر برنامه تماس بگیرید و از آن ها بخواهید.

هزینه دکترا

دکترا، به ویژه خارج از علوم انسانی، معمولاً (البته نه همیشه) بودجه دریافت می کنند، به این معنی که از شهریه به طور کامل چشم پوشی می شود و دانشجویان هزینه های کمی از زندگی را دریافت می کنند. در طول ۳-۵ سال آخر دکترا، پس از پایان دوره درسی (و گاهی اوقات قبل از آن)، دانش آموزان معمولاً انتظار می رود که در ازای دریافت کمک هزینه، به عنوان مربی فارغ التحصیل یا دستیار تحقیق کار کنند.

بعضی اوقات دانشجویان می توانند برای بورسیه (مانند برنامه تحقیقات فارغ التحصیلان بنیاد ملی علوم در ایالات متحده) اقدام کنند که هرگونه تعهدات خود را به عنوان دستیار آموزشی یا پژوهشی از بین می برد. برنامه های دکترا در ایالات متحده بیشتر از بقیه کشورهای جهان بودجه می گیرند.

گاهی اوقات، مدرک دکترا می تواند به صورت نیمه وقت تکمیل شود، اما این نادر است. معمولاً از دانشجویان انتظار می رود که حداقل ۴۰ ساعت در هفته را به تحقیقات خود اختصاص دهند و به عنوان دستیار آموزشی یا تحقیقاتی کار کنند.

هزینه اصلی برنامه های دکترا به صورت هزینه فرصت است – در تمام سال هایی که دانشجویان می توانند یک کار منظم و تمام وقت را انجام دهند، که معمولاً بسیار بهتر از هزینه تحصیلات تکمیلی است. حق بیمه دستمزد دکترا ۲۶٪ است که خیلی بالاتر از حق بیمه کارشناسی ارشد نیست.

فرآیند برنامه -دکترا یا فوق لیسانس

در ایالات متحده، روند درخواست برای برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا مشابه است. به طور کلی هر دو درخواست خواهند کرد:

. حداقل یک مقاله کاربردی که اغلب بیانیه شخصی یا بیانیه هدف نامیده می شود.
. توصیه نامه ها.
. رزومه یا CV.
. متن.
. نوشتن نمونه ها.

برنامه های کاربردی برای هر دو نوع برنامه نیز اغلب به یک تست استاندارد نیاز دارند. دکترا معمولاً به آزمون رجیستری تحصیلات تکمیلی (GRE) نیاز دارند، که سعی دارد مهارت های استدلال کلامی، کمی، تفکر انتقادی و تحلیلی را بنویسد. بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد نیز به این آزمون نیاز دارند.

درخواست کارشناسی ارشد

برنامه های دوره های کارشناسی ارشد اغلب از شما می خواهند که به فرم های مقاله خاص پاسخ دهید که ممکن است از شما بخواهد نه تنها سوابق تحصیلی، بلکه شخصیت شخصی و جاه طلبی های آینده شغلی خود را تأمل کنید.

از کسانی که می خواهید توصیه نامه های خود را بخواهید بسته به برنامه متفاوت است. اگر متقاضی یک برنامه کارشناسی ارشد پرتحرک هستید، باید استادان سابق یا سرپرستان تحقیق را انتخاب کنید. برای سایر برنامه ها، به ویژه دانشکده بازرگانی، سرپرستان فعلی کار می توانند انتخاب بهتری باشند.

برخی از برنامه های کارشناسی ارشد حرفه ای نیاز به یک آزمون خاص دارند. به عنوان مثال، برای مراجعه به دانشکده حقوق، باید در آزمون پذیرش دانشکده حقوق یا LSAT شرکت کنید. برای مدرسه تجارت، باید GRE یا آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی (GMAT) را شرکت کنید.

درخواست دکترا

هنگام مراجعه به مقطع دکترا، رزومه شما باید بیشتر به سابقه تحقیق شما متمرکز شود – شما باید به ویژه بر هر انتشاراتی که تألیف کرده اید یا سخنرانی هایی که ارائه داده اید، تأکید کنید.

به همین ترتیب، در بیانیه هدف شما باید درباره تحقیقاتی که در آن شرکت کرده اید بحث کنید، خواه به عنوان دستیار یا نویسنده اصلی. شما باید در مورد پروژه هایی که به آن ها کمک کرده اید دقیقاً چه کاری انجام داده اید، چه انجام بررسی ادبیات، کدگذاری رگرسیون یا نوشتن یک مقاله کامل.

توصیه نامه های شما باید از اساتید یا استادان سابق باشد که بتوانند در مورد توانایی ها و پتانسیل های شما به عنوان یک محقق صحبت کنند. یک قانون خوب اجتناب از درخواست توصیه از هر کسی که خود دکترا ندارد، اجتناب می کند.

نوشته های مشابه

ساختار پایان نامه

ساختار پایان نامه ، پایان نامه یا پایان نامه یک مقاله طولانی علمی است که بر اساس تحقیقات اصلی ساخته شده…

موضوع تحقیق

انتخاب موضوع پایان نامه موضوع تحقیق ، تصمیم گیری در مورد موضوعی برای پایان نامه، پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی…