اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

بیانیه شخصی

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

نحوه نوشتن بیانیه شخصی برای تحصیلات تکمیلی

بیانیه شخصی ، یک مقاله کوتاه با حدود ۵۰۰–۱۰۰۰ کلمه است، که در آن شما داستانی جذاب راجع به اینکه چه کسی هستید، چه چیزی شما را تحریک می کند و چرا درخواست می کنید، تعریف می کنید.

برای نوشتن بیانیه شخصی موفق برای برنامه تحصیلات تکمیلی، فقط تجربه خود را خلاصه نکنید. در عوض، یک روایت متمرکز را با صدای خود بسازید. هدف نشان دادن سه چیز است:

< شخصیت شما: علایق، ارزش ها و انگیزه های شما چیست؟
< استعدادهای شما: چه چیزی می توانید به برنامه بیاورید؟
< اهداف شما: امیدوارید این برنامه چه کاری برای شما انجام دهد؟

شروع با بیانیه شخصی خود

قبل از شروع به نوشتن، اولین قدم این است که بفهمید دقیقاً چه انتظاری از شما می رود. اگر برنامه به شما سوال یا درخواست بیانیه شخصی شما را بدهد، مهمترین چیز این است که مستقیماً به آن پاسخ دهید.

به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که بر رشد هویت شخصی خود تمرکز کنید. چالش هایی که در زندگی خود با آن ها روبرو شده اید. یا انگیزه های شغلی شما این تمرکز و تأکید شما را شکل خواهد داد – اما شما هنوز هم باید پاسخ منحصر به فرد خود را پیدا کنید.

هیچ الگوی جهانی برای بیانیه شخصی وجود ندارد. این شانس شماست که خلاق باشید و اجازه دهید صدای شخصی شما درخشان شود. اما استراتژی هایی وجود دارد که می توانید برای ساختن داستانی جذاب و خوش ساخت از آن ها استفاده کنید.

مقدمه: با یک دهانه جالب توجه شروع کنید

پاراگراف اول بیانیه شخصی شما باید لحنی را تنظیم کند و به راحتی به داستانی که می خواهید بگویید، هدایت شود.

استراتژی ۱: باز کردن با یک صحنه مشخص
یک راه موثر برای جلب توجه خواننده، تنظیم صحنه ای است که چیزی در مورد شخصیت و علایق شما را نشان می دهد. اگر گیر کرده اید، به این موارد فکر کنید:

. یک تجربه شخصی که دیدگاه شما را تغییر داد
. داستانی از تاریخ خانواده شما
. یک معلم به یاد ماندنی یا یک تجربه یادگیری
. برخورد غیرمعمول یا غیرمنتظره

برای نوشتن یک صحنه موثر، سعی کنید از توصیف ساده فراتر بروید. با یک جمله جذاب شروع کنید که خواننده را به خود جلب می کند و جزئیات مشخصی را برای ایجاد یک فضای قانع کننده ارائه دهید.

استراتژی ۲: با انگیزه های خود باز کنید
برای تأکید بر اشتیاق و تعهد خود، می توانید با توضیح علاقه خود به موضوعی که می خواهید مطالعه کنید یا مسیر شغلی را که می خواهید دنبال کنید، شروع کنید.

فقط بیان اینکه این مورد علاقه شما است کافی نیست: ابتدا باید بفهمید که چرا به این زمینه علاقه مند هستید:

. آیا این اشتیاق دیرینه است یا کشف اخیر؟
. آیا به طور طبیعی به وجود می آید یا مجبور شده اید سخت روی آن کار کنید؟
. چگونه در بقیه زندگی شما جای می گیرد؟
. فکر می کنید چه چیزی به جامعه کمک می کند؟

نکاتی برای معرفی
از کلیشه شروع نکنید: از عباراتی مانند “از زمان کودکی من” یا “تا زمانی که یادم می آید …” خودداری کنید.
مقدمه را برای آخر ذخیره کنید. اگر در تلاش برای ایجاد یک دهانه محکم هستید، آن را کنار بگذارید و با نوشتن بقیه بیانیه شخصی، ایده های جالبی را که به ذهن شما خطور می کند، یادداشت کنید.

 

بیانیه شخصی

بیانیه شخصی – کالج مدیریت

 

بدنه اصلی: روایت خود را بسازید

هنگامی که مضامین اصلی بیانیه شخصی خود را تنظیم کردید، در مورد تجربیات و انگیزه های خود جزئیات بیشتری کسب خواهید کرد.

برای ساختار متن بیانیه شخصی خود، راهکارهای مختلفی وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

استراتژی ۱: پیشرفت خود را به مرور توصیف کنید
یکی از ساده ترین استراتژی ها ارائه یک مرور کلی از تجربیات کلیدی است که شما را به سمت درخواست تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی سوق داده است.

. چه چیزی باعث علاقه شما در این زمینه شد؟
. کدام کلاس ها، تکالیف، همکلاسی ها، دوره های کارآموزی یا فعالیت های دیگر به شما در پیشرفت دانش و مهارت خود کمک می کند؟
. بعد از این کجا می خواهید بروید؟ این برنامه چگونه در برنامه های آینده شما جای می گیرد؟

سعی نکنید کاملاً تمام کارهایی را که انجام داده اید قرار دهید – موارد برجسته مربوط به برنامه خود را انتخاب کنید. با هدف ساختن یک روایت جذاب که نشان می دهد چگونه شما خود را تغییر داده و فعالانه توسعه داده اید، هدف خود را تنظیم کنید.

استراتژی ۲: چالش ها و موانع خود را داشته باشید
اگر مسیر شما برای تحصیلات تکمیلی آسان یا ساده نبوده است، می توانید این را به نقطه قوتی تبدیل کنید و بیانیه شخصی خود را به عنوان داستانی برای غلبه بر موانع ساختار دهید.

. آیا زمینه های اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی شما در این زمینه کم است؟ نشان دهید که چگونه تجربیات شما به یک دیدگاه منحصر به فرد کمک می کند.
. آیا در رزومه خود فاصله دارید یا نمرات پایین تر از حد ایده آل دارید؟ چالش هایی که با آن ها روبرو شده اید و نحوه برخورد با آن ها را توضیح دهید.

زیاد روی نکات منفی تمرکز نکنید، اما از آن ها برای برجسته سازی ویژگی های مثبت خود استفاده کنید. تاب آوری، تدبیر و پشتکار شما را به یک نامزد آینده دار تحصیلات تکمیلی تبدیل می کند.

استراتژی ۳: دانش خود را در این زمینه نشان دهید
به خصوص اگر شما برای یک دکترا یا یک برنامه دیگر متمرکز بر تحقیق متقاضی هستید، بهتر است آشنایی خود را با موضوع و گروه نشان دهید. بیانیه شخصی شما می تواند به منطقه ای که می خواهید در آن تخصص داشته باشید متمرکز شود و در مورد دلیل اهمیت آن برای شما تأمل کند.

. در موضوعات یا موضوعاتی که در دوران تحصیل خود تمرکز کرده اید، تأمل کنید. چه چیزی شما را به سمت آن ها سوق می دهد؟
. درباره هرگونه موفقیت تحصیلی، معلمان تأثیرگذار یا سایر نکات برجسته تحصیلات خود بحث کنید.
. درباره سوالاتی که می خواهید در تحقیقات خود بررسی کنید و اینکه چرا فکر می کنید این سالات مهم است صحبت کنید.

اظهارات شخصی یک پیشنهاد تحقیقاتی نیست، بنابراین جزئیات را فراموش نکنید – اما این فرصتی عالی برای نشان دادن اشتیاق شما نسبت به این زمینه و ظرفیت تفکر اصیل شماست.

استراتژی ۴: درباره جاه طلبی های حرفه ای خود بحث کنید
به خصوص اگر شما برای یک برنامه حرفه ای تر (مانند MBA) متقاضی هستید، بهتر است روی اهداف مشخص و چگونگی کمک برنامه به شما در دستیابی به آن ها تمرکز کنید.

اگر کار شما تازه شروع شده است، نشان دهید که شخصیت شما با چه زمینه ای متناسب است و توضیح دهید که تحصیلات تکمیلی چگونه به شما در شکوفایی استعدادها کمک می کند.
اگر قبلاً در این حرفه کار کرده اید، نشان دهید چه چیزی تاکنون به دست آورده اید و توضیح دهید که این برنامه به شما امکان می دهد گام بعدی را بردارید.
اگر قصد تغییر شغل را دارید، توضیح دهید که چه چیزی باعث این تصمیم شده است و چگونه تجربه موجود شما به موفقیت شما کمک می کند.
فقط موقعیتی را که می خواهید بدست آورید بیان نکنید. شما باید نشان دهید که در برنامه های شغلی خود بسیار فکر کرده اید و نشان می دهید که چرا با این حرفه کاملاً سازگار هستید.

نکاتی برای بدنه اصلی
با تلاش برای جمع بندی همه کارهایی که تاکنون انجام داده اید، رزومه خود را دوباره بهم نزنید. بیانیه شخصی در مورد ذکر تجربه علمی یا شغلی شما نیست، بلکه در مورد انعکاس، ارزیابی و ارتباط آن با مضامین گسترده تر است.
اظهارات خود را به صورت داستان درآورید: به جای اینکه بگویید سخت کوش و خودانگیخته هستید، در مورد کارآموزی خود جایی که ابتکار عمل را برای شروع یک پروژه جدید بر عهده داشتید، بنویسید. به جای اینکه بگویید شما همیشه عاشق خواندن هستید، روی یک رمان یا شعر تأمل کنید که دیدگاه شما را تغییر داده است.

نتیجه گیری: به جلو نگاه کنید

نتیجه گیری شما باید تمرکز را به برنامه و آنچه امیدوارید از آن خارج شوید، اعم از ایجاد مهارت های عملی، کاوش در سوالات فکری یا هر دو، بازگرداند.

متناسب بودن با علایق خاص خود را تأکید کنید، نشان دهید که چرا این برنامه بهترین راه برای دستیابی به اهداف شما است.

استراتژی ۱: چه چیزی می خواهید بدانید؟
اگر برای یک برنامه دانشگاهی تر یا متمرکز بر تحقیق متقاضی هستید، با یک کنجکاوی پایان دهید: چه چیزی امیدوارید یاد بگیرید، و چرا فکر می کنید این بهترین مکان برای یادگیری آن است؟

اگر کلاس ها یا اعضای هیئت علمی خاصی وجود دارد که شما از یادگیری آن ها هیجان زده هستید، این مکان برای ابراز اشتیاق شما است.

استراتژی ۲: می خواهید چه کار کنید؟
اگر متقاضی برنامه ای هستید که بیشتر روی آموزش حرفه ای تمرکز دارد، نتیجه گیری شما می تواند به آرزوهای شغلی شما باشد: چه نقشی می خواهید در جامعه بازی کنید، و چرا این برنامه بهترین انتخاب برای کمک به شما در رسیدن به آنجا است؟

نکاتی برای نتیجه گیری
آنچه قبلاً گفته اید را خلاصه نکنید. شما در بیانیه شخصی فضای محدودی دارید، بنابراین از آن عاقلانه استفاده کنید!
آیا بزرگتر از خودت فکر می کنی: سعی کن نحوه ارتباط آرزوهای فردی شما با جامعه محلی، حوزه دانشگاهی یا جامعه را به طور گسترده تر بیان کنید. این فقط در مورد آنچه که شما از تحصیلات تکمیلی دریافت خواهید کرد نیست، بلکه در مورد آنچه که شما قادر به بازگرداندن خواهید بود.

اصلاح، ویرایش و تصحیح بیانیه شخصی شما

از شما انتظار می رود که در مقطع تحصیلات تکمیلی مطالب زیادی را بنویسید، بنابراین اولین احساس خوب را ایجاد کنید: برای تجدید نظر و صیقل دادن متن وقت کافی بگذارید.

سبک شما لازم نیست مانند انواع دیگر نوشتن آکادمیک رسمی باشد، اما باید واضح، مستقیم و منسجم باشد. اطمینان حاصل کنید که هر پاراگراف از پاراگراف روان روان است و از جملات موضوعی و انتقال برای ایجاد ارتباطات واضح بین هر قسمت استفاده می کنید.

تا جایی که لازم است از بازنویسی و تغییر ساختار نترسید. از آنجا که در ساختار یک بیانیه شخصی آزادی زیادی دارید، می توانید با آزمایش و انتقال اطلاعات، نتیجه بهتری می گیرید.

سرانجام، ضروری است که بیانیه شخصی خود را با دقت تصحیح کرده و خطاهای زبانی را برطرف کنید. قبل از اینکه درخواست خود را ارسال کنید، در ویرایش بیانیه شخصی شخصی سرمایه گذاری کنید. با پرداخت ۳۰-۴۰ دلار، خیالتان راحت است که گفته های شخصی شما از نظر دستورالعمل صحیح و بدون اشتباهات ناجور است.

نوشته های مشابه

بیانیه ای از هدف

نوشتن بیانیه هدف برای تحصیلات تکمیلی بیانیه ای از هدف ، هنگامی که شما برای برنامه های تحصیلات تکمیلی یا…

برنامه کارشناسی ارشد یا دکترا

تفاوت های اساسی کارشناسی ارشد و دکتری: برنامه کارشناسی ارشد یا دکترا ، دو نوع متداول در مقاطع تحصیلات تکمیلی،…