اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط

سازمان مردم نهاد

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سازمان مردم نهاد چیست؟

سازمان مردم نهاد “NGO” مخفف اصطلاح انگلیسی “non–governmental organization” بـه معنـی سازمان غیر‌دولتی اسـت. در زبان فارسی واژه «سازمان مردم نهاد» با اختصار «سمن» انتخاب شده است. در تمام این نوشتار واژه «سمن» را به معنای سازمان‌های مردم‌نهاد به کار می‌بریم. هرگونه داوری در خصوص سازمان مردم‌نهاد و نقش اجتماعی آن در گرو تعریف آن است.

سمن، سازمانی با شخصیت حقوقی مستقل است که بنابر شرایط و مقتضیات و نیازهای خود دارای قانون‌مندی و اساسنامه مدون است و در چارچوب قوانین موضوعه کشور و مفاد آیین‌نامه‌های اجرایی.
با این حال سمن برخلاف دولت‌ها مشمول قـوانین، فعالیت می‌نماید، البته بین‌المللی نیستند به استثنای جمعیت صلیب سرخ که مشمول کنوانسیون ژنو می‌باشد.

شورای اروپا، پیش‌نویس کنوانسیون اروپا در مورد به رسمیت دانستن شخصیت حقوقی سازمان غیردولتی بین المللی را در سال ۱۹۸۶ تهیه نمود که پایه حقوقی بـرای حضور و فعالیت سمن‌ها در اروپا محسوب می‌شد.
همچنین بند یازده کنوانسیون حقوق بشر اروپا مبنی بر حقوق آزادی در همکاری و  ارتباطات، اصل اساسی و بنیادی برای سمن‌ها به حساب می‌آید.

جایگاه سازمان‌ مردم نهاد NGO درقانون اساسی

سازمان‌ مردم نهاد NGO را می‌توان یکی از مصادیق موسسات غیرتجاری و جمعیت‌ها و انجمن‌هایی دانست که در اصل ۲۶ قانون اساسی مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

سازمان مردم نهاد

سازمان مردم نهاد – کالج مدیریت

ویژگی های سازمان های مردم نهاد

سازمان مردم نهاد ، ویژگی هایی جدا نشدنی دارند که بدون هر کدام از آن ها ماهیت خود را از دست می دهند . این ویژگی ها عبارت اند از :

 

  • عضویت داوطلبانه است
  • تعیین اهداف و فعالیت ها بر اساس مشورت و همفکری اعضاء صورت می گیرد
  • روابط اعضاء به صورت افقی است یعنی این روابط مبتنی بر برابری حقوق است
  • این گروه ها نوعی واسطه میان دولت و مردم محسوب می شوند
  • فعالیت سمن ها به صورت غیر انتفاعی بوده و برای  کسب سود و منفعت انجام نمی گیرد.

 

انواع سازمان مردم نهاد

سازمان های مردم نهاد بر حسب زمینه فعالیت به فرهنگی – اجتماعی ، آموزشی – پژوهشی ، مذهبی ، زیست محیطی ، انسان دوستانه ، خانواده دوستانه ، حقوق بشر و … تقسیم می شوند . از طرفی بر اساس این که در چه سطحی فعالیت می کنند می توانند به ملی ، منطقه ای و بین المللی تقسیم شوند .
برخی هم آن ها را با توجه به جهت گیری و اهدافشان تقسیم بندی می کنند . سازمان های دفاع از حقوق انسان ها ، سازمان های حمایت از محیط زیست ، سازمان های امدادگر ، سازمان های صنفی و سازمان های هدایتی .

 سازمان های دفاع از حقوق انسان ها مثل سازمان های دفاع از حقوق مصرف کننده ، سازمان های مبازره با پولشویی ، قاچاق انسان و ….

 سازمان های حمایت از محیط زیست مثل گروه های سبز و جمعیت های ترویج دوستی با طبیعت و دفاع از حیوانات و ..

 سازمان های امدادگر مثل صلیب سرخ و هلال احمر

 سازمان های صنفی مثل جامعه مهندسان مشاور ، کانون وکلا و سایر انجمن های حرفه ای

 سازمان های هدایتی هم شامل همه ی سازمان هایی می شوند که در پی هدایت و ارتقاء سطح آگاهی اعضای جامعه و حمایت از ارزش های انسانی قدم بر می دارند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

سازمان ماتریسی

تعریف جامع سازمان ماتریسی سازمان ماتریسی چیست؟ سازمان ماتریسی یک ساختار سازمانی است که جریان افقی مهارت‌ها و اطلاعات را…

بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا چیست؟ بازاریابی ربایشی یا درونگرا (inbound marketing) به این مفهوم است که مخاطب در ابتدای سفر مشتری و اشنایی…

وردپرس › خطا

یک خطای مهم در این وب سایت رخ داده است.

دربارهٔ عیب‌یابی در وردپرس بیشتر بدانید.