/ در پایان نامه / توسط

تحقیقات روایی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تحقیقات روایی ، به یک رشته بسیار محبوب در علوم اجتماعی معاصر تبدیل شده است. این نوید زمینه های جدید تحقیق، راه حل های خلاقانه برای مشکلات مداوم، راهی برای ایجاد ارتباط با سایر رشته ها مانند مطالعات فرهنگی و ادبی، افزایش امکانات استفاده از تحقیقات در سیاست و عمل، و برداشت جدید از سیاست تحقیقات اجتماعی است.

تحقیق روایی چیست؟

کلاندینین و کانلی(۲۰۰۰، ص ۲۰) تحقیقات روایی را “راهی برای درک تجربه” شامل “همکاری بین محقق و شرکت کنندگان، با گذشت زمان، در یک مکان یا مجموعه ای از مکان ها و تعامل اجتماعی با محیط” تعریف می کنند. متداول ترین تحقیقات روایی را می توان به عنوان یک روش توصیف کرد که متشکل از جمع آوری داستان هایی با موضوع خاص است که در آن محقق اطلاعات مربوط به یک پدیده خاص را پیدا می کند. به منظور جمع آوری داده ها، می توان از چندین روش استفاده کرد: مصاحبه، ژورنال، زندگینامه، ضبط شفاهی، روایت های مکتوب و یادداشت های میدانی. شکل دیگر تحقیق، آنچه Polkinghorne توصیف می کند، نوعی تحقیق است که “رویدادها و وقایع را به عنوان داده های خود جمع می کند و از روش های تحلیلی روایی برای تولید داستان های توضیحی استفاده می کند”. به طور خلاصه، “تحقیق روایی از روایت هم به عنوان روش و هم پدیده های مطالعه استقبال می کند”.

 

محققان در تحقیقات روایی چه کاری انجام می دهند؟

در تحقیقات روایی تنوع زیادی از رویکردها وجود دارد. برخی از محققان علاقه مند هستند که داستان ها در مورد مردم و جهان چه می گویند. در این صورت، آن ها ممکن است نگران حقیقت داستان ها باشند، که به معنای آن، نمایش دقیق آن ها از واقعیت های جسمی است. با این حال، محققان همچنین ممکن است به معانی روایی علاقه مند باشند که شامل واقعیت های روانی و اجتماعی است. سپس ممکن است آن ها با تعدادی از حقایق مختلف روایی سر و کار داشته باشند. در همه این موارد، آن ها غالباً به عنوان منابعی برای تحقیق درگیر داستان ها هستند – یعنی آنچه می تواند درباره راویان و دنیای آن ها به آن ها بگوید. بعلاوه، اگرچه، آن ها اغلب خود داستان ها را به عنوان مضامین تحقیق در نظر می گیرند، که به نحوه کارکرد روایت ها و چگونگی تأثیر آن ها بر درک و عملکرد مردم در جهان می پردازد. در این موارد، محققان روایت معمولاً کمتر به حقیقت یا حقیقت داستان ها توجه می کنند، حتی اگر فکر کنند چنین حقایقی وجود دارد. جین الیوت این دوگانگی را در تحقیقات روایی به عنوان تقسیم معرفت شناختی میان رویکردهای طبیعت گرایانه (یعنی روایت به عنوان منبع) و ساخت گرایی (به عنوان مثال روایت به عنوان مضمون) توصیف کرده است. “در حالی که دیدگاه ناتورالیست این است که جهان اجتماعی به تعبیری” در خارج وجود دارد”، یک واقعیت خارجی قابل مشاهده و توصیف توسط محقق”، رویکرد ساخت گرایی قصد دارد چگونگی ساخت معنا را کشف کند. در روایت ها در رابطه با منابع فرهنگی، اجتماعی و بین فردی موجود.

 

تحقیقات روایی

تحقیقات روایی – کالج مدیریت

تحقیقات روایی از کجا ناشی می شود؟

گفته می شود که تحقیقات روایی اغلب با رویکردهای زبانی فرمالیستی روسی دهه ۱۹۲۰ در داستان ها آغاز می شود، به عنوان مثال، طبقه بندی کارکردهای ولادیمیر پروپ توسط واحدهای روایی در افسانه ها. Propp 31 را محاسبه کرد، و “روزی روزگاری” را دنبال کرد، و همچنین ادعا کرد که آن ها به ترتیب نامعتبر رخ داده اند. پیوند دادن این سنت با کار داستانی معاصر در یک زمینه تحقیق اجتماعی کاملاً دشوار است، زیرا به جز در گسترده ترین سطح، به کارکرد اجتماعی داستان ها مربوط نبود. با این حال، این امر بر تلاش های بعدی روانشناختی و زبان شناختی اجتماعی برای تجزیه و تحلیل “دستور زبان” عملکردی داستان های گفتاری تأثیر گذاشت. به طور خاص، این کار در کار ویلیام لابوف، که آنچه ادعا می کند شکل جهانی روایت های رویداد است، به عنوان مثال، روایت های اول شخص صحبت شده در مورد حوادث گذشته که برای گوینده اتفاق افتاده است، نقش دارد. لابوف می گوید، چنین داستان هایی با الف) بندهایی که به دنبال یکدیگر می آیند متمایز می شوند و ب) مواد “ارزیابی” که این اتفاقات را معنی می کند و به شما می گوید چرا روایت مهم است. روایت اشلی اوباما از این دسته است. بندهای کلیدی داستانی وجود دارد که پیشرفت به موقع اتفاق می افتد، به عنوان مثال، وقتی اوباما می گوید، “به هر حال، اشلی داستان خود را تمام می کند و سپس در اتاق می چرخد ​​و از همه می پرسد که چرا از این کارزار حمایت می کنند” (تأکید ما).

اما همانطور که بسیاری از محققان اشاره کرده اند، مردم تمایل دارند با تعاریف بسیار بزرگتر از روایت ها کار کنند. به عنوان مثال، “روایت های واقعه” روش مطلوب همه برای گفتن داستان نیست. این ترجیحات ممکن است جنسیت و فرهنگ خاص باشد. علاوه بر این، داستان هایی درباره وقایعی که بارها اتفاق افتاده اند، داستان هایی درباره آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد و داستان هایی درباره آنچه که برای افراد دیگر اتفاق افتاده است، بخشی از کارنامه روایت مشترک ما هستند، حتی اگر در تعریف Labov نباشند. اوباما حتی اگر مثلاً در ملاقات با اشلی نبوده بود می توانست روایت اشلی بسیار موثر خود را بیان کند. علاوه بر این، جدا کردن “روایت های واقعه” از مطالب پیرامون شان بسیار دشوار است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تحقیقات کمی

تحقیقات کمی ، تحقیق کمی فرآیند جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های عددی است. می توان از این…

پرسشنامه

پرسشنامه چیست؟ پرسشنامه ، یک ابزار تحقیقاتی است که شامل مجموعه ای از سوالات یا انواع دیگر اعلان ها است…