اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط

ساختار ماژولار

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

ساختار ماژولار چیست؟

ساختار ماژولار ، ماژولها در ادبیات برنامه نویسی به مجموعه برنامه های مستقلی اطلاق می شود که در داخل برنامه های دیگر به اجرا در می آیند. ماژولها در حقیقت قطعه کدهای برنامه نویسی شده ای هستند که از طریق آنها امکانات مختلفی در اختیار کاربران قرار می گیرد. ماژولها به راحتی به صفحات اضافه می شوند، ویرایش می گردند، و قابل حذف، ذخیره، و جابجایی بر روی صفحات می باشند.

در تعریف ارائه شده برای ERP، منظور از ساختار ماژولار بیشتر استقلال بخشهای مختلف برنامه از یکدیگراست به این معنا که وجود برنامه ها یا نرم افزارها یا ماژولهای مختلفی از جمله مالی و حسابداری، منابع انسانی، برنامه ریزی و کنترل تولید و عملیات و … در دل یک بسته ERP مانع از توسعه بخشهایی از ERP در سازمان نمی شود. بنابراین شما حتی می توانید به صورت انتخابی بخشهایی(ماژولهایی) از یک بسته نرم افزاری ERP را انتخاب و پیاده سازی نمایید بدون اینکه نیاز به پیاده سازی تمامی بخشهای آن باشد. ساختار ماژولار ERP این امکان رابه شما می دهد که ماژولهای مختلف را از تامین کنندگان مختلف تهیه و سپس مجموعه آنها را در کنار یکدیگر قرار دهید. البته رعایت استاندارهایی در تولید ERP از طرف تامین کنندگان و فروشندگان (vendor) نرم افزار باعث تسهیل در انجام این کار شده  است.

ماژولار چیست؟

یعنی هر برنامه در سیستم عامل به عنوان یک ماژول محسوب میشود و کاربر به راحتی میتونه ماژولهای مورد نظر خود را کم و زیاد کند.
و نکته جالبترش در زمان هنگ کردن برخی برنامه هاست. اگر یک برنامه هنگ کند فقط همان برنامه (ماژول) هنگ کرده نه کل سیستم عامل! یکی از مهمترین دلایل کم بودن هنگ شدن در لینوکس همین ماژولار بودن است.

مفهوم ماژولار

  طراحی ماژولار یعنی موجودیت مورد طراحی قابلیت افزودن لوازم جانبی پس از طراحی را در خود داشته باشد. برنامه ای که بصورت ماژولار نوشته می شود، بجای اینکه تمام قسمت ها و قابلیت های آن به بصورت یکجا نوشته شود، در چند قسمت مستقل و قابل استفاده مجدد نوشته می شود. این کار باعث می شود هم هزینه نگهداری برنامه در آینده کاهش یابد و هم از ماژول ها در پروژه های دیگر استفاده کرد. ماژولها در ادبیات برنامه نویسی به مجموعه برنامه های مستقلی اطلاق می شود که در داخل برنامه های دیگر به اجرا در می آیند. ماژولها در حقیقت قطعه کدهای برنامه نویسی شده ای هستند که از طریق آنها امکانات مختلفی در اختیار کاربران قرار می گیرد. ماژولها به راحتی به صفحات اضافه می شوند، ویرایش می گردند، و قابل حذف، ذخیره، و جابجایی بر روی صفحات می باشند.

 

ساختار ماژولار

ساختار ماژولار – کالج مدیریت

مزایای ساختار ماژولار

  1. نیازهای مشتریان متفاوت است؛ به طورمثال برخی به خدمات طراحی وب سایت یا مدیریت محتوای مارکتینگ نیاز دارند و برخی نیاز ندارند؛ در یک سازمان ثابت، تمام این متخصصان حضور دارند حتا اگر در تمام پروژه ها به آنها نیاز نباشد؛ هزینه حضور آنان به قیمت تمام شده پروژه های سازمان اضافه شده که در نهایت این هزینه را مشتری می بایست بپردازد؛ یک ساختار ماژولار می تواند این هزینه را تا حد امکان کاهش دهد.
  2. مشتریان شرایط و خواست های متفاوت دارند؛ برخی از مشتریان تنها خدمات تحلیل فضای کسب و کار و طراحی استراتژی را می خواهند و برای بخش طراحی گرافیک یا وب سایت و … می خواهند از خدمات طراحان و توسعه دهندگانی که خود سراغ دارند یا تاکنون با آنان همکاری کرده اند استفاده کنند؛ ساختار ماژورلار دفتر مشاوره برند مانی به راحتی امکان همراهی را با آنان فراهم می آورد.
  3. امروزه متخصصانی که انگیزه، انرژی و اعتماد به نفس بیشتری دارند، کمتر تمایل به حضور ثابت در یک سازمان داشته و ترجیح می دهند که به صورت فریلنسر کار کنند؛ این ساختار امکان همکاری با فریلنسرهای پرانرژی را فراهم می کند.
  4. افرادی که در ساختار یک سازمان حضور ثابت دارند، همیشه سفارش کار نداشته و گاهی بیکار می مانند. این بیکاری به معنای انجام تعداد کمتری پروژه در طول عمر کاری آنان است، در حالی که فریلنسرها به دلیل مسائل کاری و درآمدی، همیشه زمان خود را با کار و سفارش پر می کنند و تعداد بیشتری کار در طول عمر کاری خود انجام می دهند و متخصصان باتجربه تری می شوند.

ساختار ماژولار چه نوع ساختاری است؟

ساختارهای ماژولار به ما در هر مبحثی کمک میکند که براحتی بخش های یک سیستم (کامپیوتری و غیر کامپیوتری) را از هم براحتی تفکیک کنیم و بتوانیم درک بهتری از هر بخش داشته باشیم.
بزارین برایتان یک مثال بزنم: فرض کنین که اتومبیل شما با ساختار ماژولار ساخته نشده است و کاربرات ماشین شما یک مشکل فنی پیدا کرده است. اگر کاربراتور بعنوان یک ماژول مستقل در داخل اتومبیل شما طراحی نشده باشد باید برای جداسازی و پیدا کردن مشکل یک بخش بزرگ را بیرون بکشید از هم جدا کنین و سپس مشکل را رفع کنید. مطمئنا توی این شرایط جدا سازی و تعمیر این بخش کوچک کلی زمان و انرژی از شما خواهد گرفت و حتی احتمال دارد تعمیر آن ماشین منجر به خرابی چند بخش دیگر بشود و شما نتوانید مجدد کاربوراتور را سرجای اولش اسمبل کنید.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

ابزارهای برنامه ریزی

تعریف برنامه ریزی : ابزارهای برنامه ریزی ، برنامه ریزی فرآیند هدف گذاری و ارایه روشها یا تعیین مسیرهایی برای…