اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

برنامه کارشناسی ارشد یا دکترا

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

تفاوت های اساسی کارشناسی ارشد و دکتری:

برنامه کارشناسی ارشد یا دکترا ، دو نوع متداول در مقاطع تحصیلات تکمیلی، مدرک کارشناسی ارشد و دکترا هستند:

. فوق لیسانس یک مدرک ۲-۲ ساله است که می تواند شما را برای بسیاری از مشاغل آماده کند.
. تکمیل دوره دکترا یا دکترا ۳-۷ سال طول می کشد (بستگی به کشور دارد) و شما را برای حرفه ای در تحقیقات دانشگاهی آماده می کند.

مقطع کارشناسی ارشد اولین قدم ضروری برای دکترا است. در ایالات متحده، مقطع کارشناسی ارشد در برنامه های انجام پایان نامه دکترا وجود دارد، در حالی که در اکثر کشورها، مدرک کارشناسی ارشد جداگانه قبل از اقدام برای دکترا مورد نیاز است.

کارشناسی ارشد بسیار رایج تر از دکترا است. در ایالات متحده، ۲۴ میلیون نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد یا حرفه ای هستند، در حالی که فقط ۴٫۵ میلیون دکترا دارند.

کدام برای شما مناسب است؟

دکترا برای شما مناسب است اگر:

< هدف شما این است که استاد یک دانشگاه یا هر نوع محقق حرفه ای دیگری شوید.
< شما عاشق تحقیق هستید و علاقه زیادی به کشف پاسخ یک سوال خاص دارید.
< شما حتی اگر مجبور باشید بسیاری از بن بست ها و موانع راه را تحمل کنید، حاضرید سال ها در پی تحقیق خود باشید.

در صورت اعمال هر یک از موارد زیر، مدرک کارشناسی ارشد انتخاب بهتری است:

< شما می خواهید در رشته خود ادامه تحصیل دهید، اما به عنوان یک محقق حرفه ای متعهد نیستید.
< شما می خواهید مهارت های حرفه ای را برای یک حرفه خاص توسعه دهید.
< اگر به این معنی است که خیلی زودتر با مدرک خود تمام می شوید (و بنابراین می توانید کار کنید) شما مایل به پرداخت هزینه بالاتری هستید.
< شما می خواهید این گزینه را برای تحصیل به صورت نیمه وقت هنگام کار داشته باشید.

طول زمان مورد نیاز

مدت زمان لازم برای اتمام دوره دکترا یا کارشناسی ارشد متفاوت است. جای تعجب نیست که دکترا بسیار بیشتر طول می کشد، معمولاً بین ۳-۷ سال است. مدرک کارشناسی ارشد معمولاً فقط ۱ تا ۲ سال است.

طول یک استاد
مدرک کارشناسی ارشد معمولاً ۲ ساله است، اگرچه مدرک کارشناسی ارشد ۱ ساله نیز وجود دارد، عمدتا در انگلستان.

بیشتر این مدرک از کلاس ها و دوره های درسی تشکیل شده است، اگرچه بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد شامل یک پایان نامه کارشناسی ارشد فشرده، پایان ترم کارشناسی ارشد یا پروژه سنگ قبر است که در آن دانش آموزان تمام آموخته های خود را برای تولید یک کار اصلی جمع می کنند.

طول دکترا
در آمریکا تکمیل دوره دکترا بین ۵ تا ۷ سال طول می کشد. ۲ سال اول صرف دوره های آموزشی می شود. دانشجویان، حتی کسانی که بدون پایان برنامه ترک تحصیل می کنند، معمولاً در این مرحله مدرک کارشناسی ارشد دریافت می کنند.

۳-۵ سال آینده برای تهیه یک پایان نامه صرف می شود – یک مقاله طولانی مبتنی بر تحقیقات مستقل، که هدف آن کمک به سهم اصلی اصلی در زمینه یک شخص است.

چشم انداز شغلی

مدارک کارشناسی ارشد تمایل دارند شما را برای حرفه ای خارج از دانشگاه آماده کنند، در حالی که PhD ها به عنوان یک حرفه تحقیقاتی طراحی شده اند.

مشاغل فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد
دو درجه کارشناسی ارشد وجود دارد: ترمینال و تحقیق. چشم انداز شغلی برای هر یک متفاوت است.

مقاطع کارشناسی ارشد ترمینال برای آماده سازی دانشجویان برای مشاغل خارج از دانشگاه است. برخی از مدارک، که به عنوان درجه های حرفه ای شناخته می شوند، به طور خاص دانش آموزان را برای مشاغل خاص آماده می کنند. این موارد شامل مدرک کارشناسی ارشد سیاست عمومی (MPP)، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)، دکتر فیزیوتراپی (DPT)، استاد هنرهای زیبا (MFA) و کارشناسی ارشد بهداشت عمومی (MPH) است.

سایر مدارک کارشناسی ارشد، معمولاً مدرک کارشناسی ارشد هنر (MA) یا کارشناسی ارشد علوم (MS یا MSc)، لزوماً منجر به حرفه خاصی نمی شوند، اما در نظر گرفته می شوند که یک درجه نهایی باشند. به عنوان مثال می توان به یک MS در ارتباطات یا MS در Data Analytics اشاره کرد.

در برنامه های کارشناسی ارشد با فشرده سازی تحقیق، دانشجویان دروس درسی را می خوانند تا آن ها را برای نوشتن یک تحقیق اصلی معروف به پایان نامه کارشناسی ارشد آماده کند. چنین برنامه هایی معمولاً به منظور آماده سازی برای ادامه تحصیل در دوره دکتری در نظر گرفته می شوند.

مشاغل فارغ التحصیلان دکترا
به عنوان مدرک تحقیقاتی، دکترا معمولاً برای ایجاد شغل آکادمیک در نظر گرفته شده است. دکترا را می توان مانند کارآموزی در نظر گرفت، جایی که دانشجویان از محققان حرفه ای (دانشگاهیان) می آموزند که چگونه تحقیقات خود را تولید کنند.

اکثر دانشجویان آرزو دارند که با اتمام مدرک دانشگاهی استاد دانشگاه شوند. با این حال، مشاغل در دانشگاه بسیار رقابتی هستند و مهارت های آموخته شده در یک دوره دکترا اغلب به خوبی به انواع دیگر مشاغل کمک می کند.

برخی از فارغ التحصیلانی که دریافتند تدریس را به تولید تحقیق ترجیح می دهند، همچنان در دانشکده های هنرهای آزاد یا حتی مدارس متوسطه معلم می شوند. دیگران در شغل های فشرده تحقیقاتی در دولت، بخش خصوصی یا اتاق های فکر کار می کنند.

در زیر چند نمونه از رشته های خاص و مشاغل غیر دانشگاهی آورده شده است که مقصد مشترک فارغ التحصیلان آن رشته ها هستند.

چشم اندازهای شغلی پس از فارغ التحصیلی بر اساس این رشته متفاوت است. در رشته هایی مانند مدیریت، علوم کامپیوتر، آمار و اقتصاد، کم کاری وجود دارد – حتی فارغ التحصیلان برنامه های کمتر شناخته شده می توانند به راحتی شغل هایی را پیدا کنند که پول خوبی داشته باشند و از مهارت هایی که از PhD کسب کرده اند استفاده کنند.

با این حال، در سایر رشته ها، به ویژه در علوم انسانی، بسیاری از فارغ التحصیلان دکترا در بازار کار مشکل دارند. متأسفانه، فارغ التحصیلان دکترا بسیار بیشتر از نقش های استادیار هستند، بنابراین بسیاری از آن ها به عنوان مربیان کمکی، نقش های پاره وقت و کم درآمد را بر عهده می گیرند. حتی مشاغل غیر آکادمیک نیز ممکن است برای دوره های دکترا دشوار باشد زیرا ممکن است به عنوان “بیش از حد صلاحیت” یا فقدان تجربه حرفه ای مرتبط شناخته شوند.

از آنجا که گزینه های شغلی پس از دکترا بسیار متفاوت است، باید وقت بگذارید تا بفهمید آینده شغلی در رشته شما چیست. برنامه های دکتری اغلب دارای سوابق دقیق “قرار دادن” بصورت آنلاین هستند که در آن ها نتایج شغلی فارغ التحصیلان خود را بلافاصله پس از ترک برنامه ذکر می کنند. اگر نمی توانید این سوابق را پیدا کنید، با برنامه تماس بگیرید و آن ها را بخواهید – اطلاعات جایگذاری باید در انتخاب برنامه دکترا نقش مهمی داشته باشد.

 

برنامه کارشناسی ارشد یا دکترا

برنامه کارشناسی ارشد یا دکترا – کالج مدیریت

 

هزینه ها و حقوق

اگرچه تکمیل دوره دکتری بسیار طولانی تر طول می کشد، اما دانشجویان در ازای دستیار آموزشی یا تحقیقاتی، معمولاً هزینه زندگی خود را دریافت می کنند. مدرک کارشناسی ارشد کوتاه تر است اما کمتر می توان از آن استفاده کرد.

هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا منجر به افزایش حقوق پس از فارغ التحصیلی می شوند. در حالی که PhD ها معمولاً کمی بیشتر از کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند درآمد دارند، در برخی از رشته ها، دستمزدها یکسان هستند، به این معنی که از ادامه تحصیل در مقطع دکترا هیچ منافع مالی حاصل نمی شود.

هزینه کارشناسی ارشد
هزینه مقدماتی کارشناسی ارشد معمولاً به دلیل کمبود کمک مالی موجود بیشتر از مقطع دکترا است. با این حال، افزایش حقوق نیز سریعتر از درجه دکترا می رسد، زیرا افراد خیلی زودتر از دوره کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند.

برخی از دانشجویان کارشناسی ارشد برای مدرک خود کمک هزینه دریافت می کنند، که معمولاً به عنوان دستیار آموزشی یا تحقیقاتی است. علاوه بر این، بسیاری از افراد در حالی که تمام وقت کار می کنند مدرک کارشناسی ارشد را به صورت نیمه وقت می گذرانند که به آن ها امکان می دهد هزینه های زندگی و همچنین شهریه خود را تأمین کنند.

هزینه به طور قابل توجهی در مدرسه و برنامه متفاوت است. مدارس دولتی معمولاً ارزان تر از مدارس خصوصی هستند. برخی از دوره های کارشناسی ارشد، مانند MBA، بسیار گران هستند، اما همچنین منجر به دستمزدهای بسیار بالاتر می شوند که هزینه های بالایی را جبران می کنند.

هزینه دکترا
سفارش رساله دکترا، به ویژه خارج از علوم انسانی، معمولاً (البته نه همیشه) بودجه دریافت می کنند، به این معنی که از شهریه به طور کامل چشم پوشی می شود و دانشجویان هزینه های کمی از زندگی را دریافت می کنند. در طول ۳-۵ سال آخر دکترا، پس از پایان دوره درسی (و گاهی اوقات قبل از آن)، دانش آموزان معمولاً انتظار می رود که در ازای دریافت کمک هزینه، به عنوان مربی فارغ التحصیل یا دستیار تحقیق کار کنند.

بعضی اوقات دانشجویان می توانند برای بورسیه (مانند برنامه تحقیقات فارغ التحصیلان بنیاد ملی علوم در ایالات متحده) اقدام کنند که هرگونه تعهدات خود را به عنوان دستیار آموزشی یا پژوهشی از بین می برد. برنامه های دکترا در ایالات متحده بیشتر از بقیه کشورهای جهان بودجه می گیرند.

گاهی اوقات، مدرک دکترا می تواند به صورت نیمه وقت تکمیل شود، اما این نادر است. معمولاً از دانشجویان انتظار می رود که حداقل ۴۰ ساعت در هفته را به تحقیقات خود اختصاص دهند و به عنوان دستیار آموزشی یا تحقیقاتی کار کنند.

هزینه اصلی برنامه های دکترا به صورت هزینه فرصت است – در تمام سال هایی که دانشجویان می توانند یک کار منظم و تمام وقت را انجام دهند، که معمولاً دستمزد بسیار بهتر از کمک هزینه تحصیلات تکمیلی است.

حق بیمه دستمزد دکترا ۲۶٪ است که خیلی بالاتر از حق بیمه کارشناسی ارشد نیست.

فرآیند برنامه

در ایالات متحده، روند درخواست برای برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا مشابه است. به طور کلی هر دو درخواست خواهند کرد:

. حداقل یک مقاله کاربردی که اغلب بیانیه شخصی یا بیانیه هدف نامیده می شود.
. توصیه نامه ها.
. رزومه یا CV.
. متن.
. نوشتن نمونه ها.

برنامه های کاربردی برای هر دو نوع برنامه نیز اغلب به یک تست استاندارد نیاز دارند. دکترا معمولاً به آزمون رجیستری تحصیلات تکمیلی (GRE) نیاز دارند، که سعی در سنجش استدلال کلامی، کمی، تفکر انتقادی و مهارت نوشتن تحلیلی دارد. بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد نیز به این آزمون نیاز دارند.

از کسانی که می خواهید توصیه نامه های خود را بخواهید بسته به برنامه متفاوت است. اگر متقاضی یک برنامه کارشناسی ارشد پرتحرک هستید، باید استادان سابق یا سرپرستان تحقیق را انتخاب کنید. برای سایر برنامه ها، به ویژه دانشکده بازرگانی، سرپرستان فعلی کار می توانند انتخاب بهتری باشند.

برخی از برنامه های کارشناسی ارشد حرفه ای نیاز به یک آزمون خاص دارند. به عنوان مثال، برای مراجعه به دانشکده حقوق، باید در آزمون پذیرش دانشکده حقوق یا LSAT شرکت کنید. برای مدرسه تجارت، باید GRE یا آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی (GMAT) را شرکت کنید.

درخواست دکترا
هنگام مراجعه به مقطع دکترا، رزومه شما باید بیشتر به سابقه تحقیق شما متمرکز شود – شما باید به ویژه بر هر انتشاراتی که تألیف کرده اید یا سخنرانی هایی که ارائه داده اید، تأکید کنید.

به همین ترتیب، در بیانیه هدف شما باید درباره تحقیقاتی که در آن شرکت کرده اید بحث کنید، خواه به عنوان دستیار یا نویسنده اصلی. شما باید در مورد پروژه هایی که به آن ها کمک کرده اید دقیقاً توضیح دهید که آیا انجام بررسی ادبیات، کدگذاری رگرسیون یا نوشتن یک مقاله کامل است.

توصیه نامه های شما باید از اساتید یا استادان سابق باشد که بتوانند در مورد توانایی ها و پتانسیل های شما به عنوان یک محقق صحبت کنند. یک قانون خوب اجتناب از درخواست توصیه از هر کسی که خود دکترا ندارد، اجتناب می کند.

نوشته های مشابه

بیانیه شخصی

نحوه نوشتن بیانیه شخصی برای تحصیلات تکمیلی بیانیه شخصی ، یک مقاله کوتاه با حدود ۵۰۰–۱۰۰۰ کلمه است، که در…

توصیه نامه ها

نحوه درخواست توصیه نامه برای تحصیلات تکمیلی توصیه نامه ها ، اغلب یک برنامه تحصیلات تکمیلی را ایجاد یا خراب…