/ در بازاریابی / توسط
آخرین زمان ویرایش:

آمیخته بازاریابی

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

آمیخته بازاریابی

قبل از اینکه به همه عناصر آمیخته بازاریابی بپردازیم و برای جلوگیری از سردرگمی بین ۴p ، ۷p و حتی ۴c باید به تصویر زیر توجه کنید تا بفهمید که کل ترکیب بازاریابی چه چیزی را تشکیل می دهد.

آمیخته بازاریابی

آمیخته بازاریابی- کالج مدیریت

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویر بالا نمودار ساده ای از عناصر است که در یک ترکیب بازاریابی گنجانده شده است.این یک مفهوم اساسی است ، اما حقیقت سخت سرد اینجاست …
اگر آن را با جزئیات و یا اصلاً درک نکردید ، احتمالاً وجود بعضی از عناصر اصلی که موفقیت مقیاس پذیر از سطح زمین را از دست می دهند وجود ندارد.

بسیاری از اوقات گفته شده است که بسیاری از مشاغل ، اگر بازار هدف خود را به اندازه کافی نشناسند و ندانند که دقیقا چه چیزی می خواهند ، خودکشی کارآفرینی را مرتکب می شود و تجارت به ناچار شکست می خورد.

از طرف دیگر ، مطمئناً هنگامی که درک عمیقی از این مفاهیم داشته باشید ، می توانید  سود را به خود جلب کنید.
این را بطور کامل درک کنید و دقیقاً می دانید چگونه می توانید سود خود را برای کسب و کار پایدار خود افزایش دهید یا به یک سرمایه با ارزش در شرکت خود تبدیل شوید و به تبلیغات بی پایان برسید.
متأسفانه ، برای بسیاری از بازاریاب های موجود و بازاریاب های مشتاق ، این مفهوم به این صورت ارائه می شود که “به نظر می رسد همه می دانند چه چیزی است” و به عنوان دانش اساسی مورد توجه قرار نمی گیرند.

تاریخچه پیدایش آمیخته بازاریابی

جیمز کولیتون در سال ۱۹۵۰ تحقیق گسترده ای بر روی چند شرکت با هدف شناسایی وظایف بازاریابی انجام  داد. او بعد از خاتمه یافتن تحقیق، در نتیجه گیری خود، مدیران بازرگانی را با عناوین تصمیم گیرنده، هنرمند و آمیزنده عناصر خطاب کرد. نیل بوردن استاد دانشگاه هاروارد پس از مدت کوتاهی با الهام از گفته کولیتون آمیزنده عناصر برای نخستین بار از اصطلاح آمیخته بازاریابی استفاده کرد. آمیخته بازاریابی مجموعه ای از ابزارهای بازاریابی است که شرکت با استفاده از آن ها سعی در تحقق اهداف خود در بازار هدف دارد. آمیخته بازاریابی معرفی شده توسط نیل بوردن شامل ۱۲ متغیر بود. در سال ۱۹۶۰ مک کارتی، ۱۲ متغیر ارائه شده توسط نیل بوردن را به ۴ گروه با عنوان چهار p طبقه بندی کرد که عبارتند از: محصول، ترفیع، توزیع و قیمت. این آمیخته به سرعت مورد پذیرش اندیشمندان قرار گرفت و به عنوان عاملی ضروری و ممناسب در تئوری بازاریابی و مدیریت بازاریابی شناخته شد.

تعریف آمیخته بازاریابی

تعریف آمیخته بازاریابی ساده است. این در مورد قرار دادن محصول مناسب یا ترکیبی از آن در محل ، در زمان مناسب و با قیمت مناسب است. بخش دشوار انجام این کار به خوبی است ، زیرا باید جنبه های برنامه تجاری خود را بدانید.
همانطور که قبلاً خاطرنشان کردیم ، آمیخته بازاریابی عمدتاً با بازاریابی ۴P ، بازاریابی خدمات ۷P و ۴ تئوری Cs که در دهه ۱۹۹۰ توسعه یافته اند همراه است.

در اینجا اصول استفاده شده در کاربرد آمیخته بازاریابی مناسب با شروع ۴P ارائه شده است:

4p

۴p- کالج مدیریت

یک متخصص بازاریابی به نام E. Jerome McCarthy در دهه ۱۹۶۰ بازاریابی ۴P را ایجاد کرد.
این طبقه بندی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. مدارس تجاری این مفهوم را در کلاسهای اصلی بازاریابی آموزش می دهند. بازاریابی ۴P نیز پایه و اساس ایده آمیخته بازاریابی است.

محصول

محصولی کالایی است که برای تأمین نیازهای گروه خاصی از افراد ساخته شده است. این محصول می تواند نامحسوس یا ملموس باشد زیرا می تواند در قالب خدمات یا کالاها باشد. شما باید از داشتن کالای مناسب و مورد نیاز بازار خود اطمینان حاصل کنید. بنابراین در طی مرحله تولید محصول ، بازاریاب باید تحقیقات گسترده ای در مورد چرخه عمر کالایی که ایجاد می کنند انجام دهد.

در تهیه محصول مناسب ، باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

مشتری از خدمات یا محصول چه چیزی می خواهد؟
مشتری چگونه از آن استفاده خواهد کرد؟
مشتری از کجا استفاده خواهد کرد؟
چه ویژگی هایی باید محصول برای پاسخگویی به نیاز مشتری داشته باشد؟
آیا ویژگی های لازم وجود دارد که از دست رفته اید؟
آیا شما در حال ایجاد ویژگی هایی هستید که مورد نیاز مشتری نیست؟
نام محصول چیست؟
آیا اسمی جذاب دارد؟
اندازه ها یا رنگ های موجود چیست؟
چگونه محصول با محصولات رقبای شما متفاوت است؟
محصول چگونه به نظر می رسد؟

قیمت

قیمت محصول اساساً مبلغی است که مشتری برای لذت بردن از آن پرداخت می کند. قیمت یکی از مؤلفه های مهم تعریف آمیخته بازاریابی است.
این همچنین یک مؤلفه بسیار مهم یک برنامه بازاریابی است زیرا سود و بقای شرکت شما را تعیین می کند. تنظیم قیمت محصول تأثیر زیادی در کل استراتژی بازاریابی و همچنین تأثیر بسیار زیادی بر میزان فروش و تقاضای محصول دارد. این ذاتاً یک منطقه لمسی است. اگر شرکتی تازه وارد بازار است و هنوز نام خود را برای آنها ایجاد نکرده است ، بعید است که بازار هدف شما مایل به پرداخت قیمت بالایی باشد. اگرچه ممکن است در آینده مایل باشند پول های زیادی را تحویل دهند ، اما اجتناب از این کار هنگام تولد یک تجارت به ناچار سخت تر است.

در نتیجه ، قیمت بسیار بالا باعث می شود که هزینه ها از مزایای مشتریان بالاتر بروند و از این رو ارزش پول خود را نسبت به محصول شما ارزشمند می کنند. حتماً قیمت ها و قیمت رقبا را مطابق آن بررسی کنید. در هنگام تعیین قیمت محصول ، بازاریابان باید ارزش درک شده ای را که محصول ارائه می دهند در نظر بگیرند. سه استراتژی مهم قیمت گذاری وجود دارد ، و این موارد عبارتند از:

قیمت گذاری در بازار
قیمت اسکی بازار
قیمت گذاری خنثی

در اینجا سؤالات مهمی وجود دارد که هنگام تعیین قیمت محصول باید از خود بپرسید:

هزینه تولید این محصول چقدر برای شما هزینه داشته است؟
ارزش محصول درک شده مشتریان چیست؟
آیا فکر می کنید کاهش جزئی قیمت می تواند سهم بازار شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد؟
آیا قیمت فعلی محصول می تواند مطابق با قیمت رقبای محصول باشد؟

توزیع

قرار دادن یا توزیع بخش مهمی از تعریف ترکیب محصول است. شما باید محصول را در مکانی قرار دهید و توزیع کنید که در دسترس خریداران بالقوه باشد. آنها را از داخل بفهمید و کارآمدترین کانالهای موقعیت یابی و توزیع را که مستقیم با بازار شما صحبت می کنند ، کشف خواهید کرد.

استراتژی های توزیع زیادی وجود دارد ، از جمله:

توزیع فشرده
توزیع اختصاصی
توزیع انتخابی
حق رای دادن

در اینجا سؤالاتی وجود دارد که باید در تهیه استراتژی توزیع خود به آنها پاسخ دهید:

مشتری های شما به دنبال خدمات یا کالای شما هستند؟
مشتری های بالقوه به چه فروشگاه هایی می روند؟ آیا آنها در یک مرکز خرید ، در یک فروشگاه معمولی آجر و ملات ، در سوپر مارکت یا آنلاین خرید می کنند؟
چگونه به کانالهای توزیع مختلف دسترسی دارید؟
استراتژی توزیع شما با رقبای شما چگونه است؟
آیا به نیروی فروش قوی نیاز دارید؟
آیا نیاز به حضور در نمایشگاه های تجاری دارید؟
آیا نیاز به فروش در یک فروشگاه آنلاین دارید؟

ترویج

ارتقاء یکی از مؤلفه های مهم بازاریابی است زیرا می تواند شناخت و فروش برند را تقویت کند. ارتقاء از عناصر مختلفی مانند:

سازمان فروش
روابط عمومی
تبلیغات
ارتقاء فروش

به نظر می رسد در دوران معاصر ، تمرکز آفلاین به دنیای آنلاین تغییر کرده است. از طرف دیگر روابط عمومی ارتباطاتی است که به طور معمول برای آنها پرداخت نمی شود.
این شامل اطلاعیه های مطبوعاتی ، نمایشگاه ها ، معاملات حامی مالی ، سمینارها ، کنفرانس ها و رویدادها است. ورد دهان نیز نوعی تبلیغ محصول است. ورد دهان یک ارتباط غیررسمی در مورد مزایای محصول توسط مشتریان راضی و افراد عادی است. کارکنان فروش نقش بسیار مهمی در روابط عمومی و گفتن به دهان دارند. مهم است که این حرف را به معنای واقعی کلمه نگیرید. کلمه دهان همچنین می تواند در اینترنت پخش شود. به طور مؤثر از آن استفاده شده و این پتانسیل را دارد که یکی از با ارزش ترین دارایی های شما در افزایش سود آنلاین خود باشد.

در ایجاد یک استراتژی مؤثر در تبلیغ محصول ، باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

چگونه می توانید پیام های بازاریابی را برای خریداران بالقوه خود ارسال کنید؟
بهترین زمان برای تبلیغ محصول چه زمانی است؟
آیا از طریق تبلیغات تلویزیونی به مخاطبان و خریداران بالقوه خود خواهید رسید؟
آیا بهتر است از رسانه های اجتماعی در تبلیغ محصول استفاده کنید؟
استراتژی تبلیغاتی رقبای شما چیست؟

ترکیب شما از استراتژیهای تبلیغاتی و نحوه پیشرفت شما به بودجه شما بستگی دارد.
پیامی که می خواهید ارتباط برقرار کنید ، و بازار هدف شما را قبلاً در مراحل قبلی تعریف کرده اید.

آمیخته بازاریابی ۵v

بر اساس نظرات بنت، به دلیل اینکه ۴p بر روی متغیرهای داخلی تمرکز می یابد، بنابراین برای بازاریابی مبنای مناسبی نیست. او مفهومی را تعریف می کند که شبیه بازاریابی در مورد عرضه کنندگان است. این مفهوم شناسایی فرایند خرید است که در واقع فعالیت هایی است که مشتری در جهت یافتن منابع مطلوب خویش در جهت رفع نیازها انجام می دهد. شناسایی فرایند خرید پنج معیار دارد که به آمیخته بازاریابی ۵v معروف است و شامل مزایا، تنوع، مقدار، کارایی و ارزش می باشد.

در تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱  این مقاله بروز رسانی شد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

بازاریابی

بازاریابی چیست؟ تعاریف AMA در زمینه بازاریابی و تحقیقات آن توسط یک هیئت پنج دانشمند که محقق فعال هستند ،…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *