اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در بازاریابی / توسط

بازارپذیری فناوری­ های نوظهور

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

بازارپذیری فناوری­ های نوظهور ، یکی از مهمترین چالش­ های تجاری ­سازی فناوری ورود به بازار است. روستا و همکاران (۱۳۹۱) بازار را «محلی برای مبادلات بالقوه» معرفی می ­کنند. دو مفهوم موضوع تبادل (بازار فناوری ­های نوظهور) و زمینه تبادل (شرایط و ویژگی­ های بازار) در این تعریف اهمیت دارد. از منظر موضوع تبادل، پژوهش ­های مختلفی به تجاری ­سازی فناوری با رویکرد انتقال به بازار پرداخته ­اند.

نظریه اثر شومپیتری به موضوع اطلاعات بازار و منبع فرصت و عامل محرکه کارآفرین برای بهره ­برداری از انحصار ناشی از اولین بودن اشاره می­ کند. این نظریه یک تبیین خطی دارد که هر چه فناوری نوآورانه ­تر باشد تقلید آن سخت ­تر بوده و سود ناشی از انحصار بالاتری را ایجاد می­ کند. در مطالعات بعدی نه یک رابطه خطی که یک رابطه غیر­خطی (U معکوس) بین نوآوری و سود ناشی از انحصار شناسایی شد که نقطه بهینه در نوآوری متوسطه است. هر چه فناوری ارائه شده جدید­تر باشد فرایند نوآوری ابهام بیشتری (اطلاعات کمتر) و عدم قطعیت بیشتری دارد. در این شرایط تعداد رقبا بسیار کم است، بنابراین سود تجاری­ سازی و ریسک هر دو در بالاترین نقطه هستند. جائو و همکاران (۲۰۱۹) با اقتباس نظریه پنجره فرصت پرز و سیوتی دو مفهوم زمانبندی و موانع ورود برای تجاری ­سازی فناوری را ذیل راهبرد رسیدن به عنوان توضیح دهنده موفقیت تجاری­ سازی مطرح می­ کنند. نظریه دیگری که به نوعی به بازار پذیری فناوری توجه دارد نظریه سطح آمادگی بازار است. این نظریه مفاهیمی چون چرخه عمر فناوری، نحوه کاربست فناوری، توانایی یکپارچه شدن یا به چالش کشیدن ویژگی ­های رفتاری بازار مانند قفل شدن، شگفتانه های نوآوری، توجه به تعاملات شبکه چند بازیگره و عقلانیت محدود در تصمیم را مورد توجه قرار می­ دهد.

کیم و همکاران (۲۰۱۹) نیز نظریه مقاومت در برابر فناوری رام و شمس را مورد توجه قرار دادند مبنی بر اینکه مصرف کنندگان فناوری به علت مقاومت در برابر تغییر تمایلی برای پذیرش فناوری ندارند. بر اساس این نظریه سازگارترین و ساده ترین نه بهترین و قوی­ترین فناوری­ ها در بازار نفوذ می­ کنند. این نظریات اگر چه قابلیت­ هایی در تبیین وضعیت تجاری­ سازی دارند، اما در معرفی عوامل و تبیین روابط بین آن­ها به گونه­ ای که به توانایی گرفتن تصمیمات و انتخاب مناسب ختم شود ناتوانند. در همین راستا چو و لی (۲۰۱۳) در مطالعه خود برای شناسایی و اولویت­ بندی عوامل موثر بر تجاری­ سازی فناوری بازارپذیری به دو مفهوم تصمیم گیری و تناسب به بازار اشاره می­ کنند. بازارپذیری نشان دهنده میزان تناسب بین فناوری و بازار برای انتخاب فناوری مناسب است. مطالعات متعدد عواملی را شناسایی کردند که می­ تواند ذیل مفهوم بازارپذیری قرار گیرد مانند؛ وجود بازار بزرگ و معین، مزیت­ های متمایز نسبت به محصولات موجود، بازار قابل دستیابی، رقیب کم یا بی­ رقیب، استفاده در آینده، اولین در بازار، اندازه بازار، میزان رقیب، رشد بالقوه بازار، موقع مناسب برای عرضه به بازار و عرضه کافی و درک نیازها و شرایط مصرف کننده، رقبا و دیگر ابعاد بازار و توانایی پاسخ درست و به موقع به تقاضا، دیدگاه مصرف کننده و درک او محصول و تمایل به پذیرش آن.

بازارپذیری فناوری­ های نوظهور ، در کنار موضوع تبادل، زمینه تبادل نیز مهم است. بازار و اجزای آن متاثر از شرایط محیطی شکل گرفته و رفتار می­ کنند. به همین منظور مطالعه بازار فناوری بدون درک شرایط و زمینه آن نمی­ تواند سودمند باشد. چیزی که از آن به موقعیت گرایی و شکل­ دهی به اقدام مناسب در مقابل اقدام درست تعبیر می­ شود. بر این اساس نمی­ توان زمین حاصلخیز را صرفا با در نظر گرفتن دانه (فناوری) شناسایی کرد بلکه خود زمین (ویژگی­ های بازار) نیز اهمیت دارد. برای این منظور لازم است شاخص های بازارپذیری از موقعیت پژوهش استخراج شوند.

 

بازارپذیری فناوری­ های نوظهور

بازارپذیری فناوری­ های نوظهور – کالج مدیریت

 

۱۰ فناوری نوظهور -بازارپذیری فناوری­ های نوظهور

 1. میکرو سوزن‌ها
  میکروسوزن‌هایی با ضخامتی به نازکی موی انسان و پهنای کاغذ ( ۱ الی ۱۰۰ میکرون )که تزریق و آزمایشات بدون درد را برای انسان به ارمغان می‌آورند. میکروسوزن‌ها با جلوگیری از تماس با انتهای عصب اصلی بدن، مانع ایجاد درد برای فرد می‌شوند. این میکروسوزن‌ها می‌توانند به سرنگ‌ها و پچ‌های آزمایش وصل شوند و حتی در کرم‌ها نیز مخلوط شوند. با این میکروسوزن‌ها، آزمایشات خون در خانه نیز قابل انجام است و برای مشخص شدن نتایج، می‌توان هم در خانه نیز به نتیجه دست یافت. اگر سوزن‌ها به حسگرهای زیستی متصل شوند، دستگاه‌ها می‌توانند در عرض چند دقیقه، مستقیماً نشانگرهای بیولوژیکی بیمار را نشان دهند که نشان دهنده‌ سلامت یا وضعیت فرد هستند. استفاده از این تکنولوژی به تجهیزات گران قیمت و یا سطح بالای آموزش نیاز ندارد پس در مناطق کم برخوردار نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و میزان دسترسی بخش‌های مختلف جامعه به مراقبت‌های درمانی افزایش می‌یابد. میکروسوزن‌ها می‌توانند خطر انتقال ویروس‌های منتقله از طریق خون را کاهش دهند و ضایعات خطرناک حاصل از دفع سوزن‌های معمولی را نیز کاهش دهند.
 2. شیمی خورشیدی
  در ساخت و ترکیب بسیاری از مواد شیمیایی به سوخت‌های فسیلی نیاز است. اما شیمی خورشیدی روش جدیدی است که از نور خورشید برای تبدیل ضایعات دی‌اکسیدکربن به مواد شیمیایی مورد نیاز، استفاده می‌‎کند.
  اخیرا، با استفاده از کاتالیست‌های فعال کننده نور خورشید (تحت عنوان فتوکالیست)، گامی در جهت ایجاد پالایشگاه خورشیدی برداشته شده است. در واقع در این روش، اتصال بین کربن و اکسیژن در دی‌اکسیدکربن شکسته شده و از اجزای حاصله برای تولید محصولات استفاده می‌شود . پسماند گاز به ترکیباتی مفید اعم از داورها، شوینده‌ها، منسوجات و کودها و… تبدیل می‌شود.
 3. بیماران مجازی -بازارپذیری فناوری­ های نوظهور
  جایگزین کردن انسان با شبیه‌‎سازها موجب تسریع و افزایش ایمنی در آزمایشات بالینی می‌شود. داده‌های به دست آمده از تصاویر اندام‌های پیچیده انسانی، در یک مدل ریاضی مرتبط با مکانیزم‌ها (که عملکرد آن اندام را کنترل می‌کند) وارد می‌شود. سپس از طریق الگوریتم‌های رایانه‌، معادلات حل شده و یک اندام (ارگان) مجازی تولید می‌شود که مانند نمونه واقعی آن کار می‌کند. این اندام‌های مجازی یا سیستم‌های مجازی بدن، می‌توانند در ارزیابی اولیه داروها و روش‌های درمانی، جایگزین انسان‌های واقعی شوند و فرایندی سریع‌تر، ایمن تر و کم هزینه‌تر را منجر شوند.
 4. محاسبات فضایی
  محاسبات فضایی، گام بعدی در همگرایی جهان فیزیکی و دیجیتال است، که قبلا در برنامه‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده شاهد آن بوده‌ایم. تکنولوژی‌های VA و AR اشیایی که در فضای ابری به یکدیگر متصل شده‌اند را دیجیتالی می‌کند و به حسگرها و موتورها اجازه واکنش متقابل می‌دهد و نمایشی دیجیتالی از دنیای واقعی ایجاد می‌کند. اما تکنولوژی محاسبات فضایی، فراتر از این‌هاست. در این فناوری، نقشه‌برداری فضایی نیز افزوده شده که به کامپیوتر هماهنگ‌کننده، امکان ردیابی و کنترل حرکات و تعاملات اشیا را می‌دهد (همانطور که در حرکت یک فرد در دنیای مجازی یا فیزیکی قابل ردیابی و کنترل است). محاسبات فضایی به زودی تعاملات انسان با ماشین و ماشین با ماشین را به سطوح جدیدی از کارایی در بسیاری از حوزه‌های زندگی، از جمله صنعت، مراقبت‌های بهداشتی، حمل و نقل و مسکن می‌رساند.
 5. پزشکی دیجیتال
  مشخصا در این دوره که پیش رو داریم، پزشکی دیجیتال جایگزین حضور پزشکان واقعی نخواهد شد. اپلیکیشن و نرم افزارهایی که در مجموع به عنوان پزشکی دیجیتال شناخته می‌شوند، قادرند ضمن تشخیص بیماری، مراقبت‌های پزشکی سنتی را بهبود بخشیده و در صورت محدود بودن دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، حتی از بیماران هم مراقبت و پشتیبانی کنند. لازم به ذکر است همه برنامه‌های سلامتی واجد شرایط طبقه‌بندی به عنوان پزشکی دیجیتال نیستند. در بیشتر موارد، این برنامه‌ها می‌بایست برای تشخیص یا درمان اختلالات در آزمایشات بالینی ایمن و موثر باشند و تأیید نظارتی را بدست آورند.
  امروزه بسیاری از ساعت‌های هوشمند قادر به تشخیص آریتمی قلبی ( بی‌نظمی ضربان قلب ) هستند و ابزارهای مشابهی نیز وجود دارند که می‌توانند اختلالات تنفسی، افسردگی، آلزایمر و… را تشخیص دهند. همچنین قرص‌هایی حاوی حسگر نیز درحال تولید هستند که داده‌هایی را برای تشخیص مواردی نظیر درجه حرارت بدن، خونریزی معده، DNA سرطانی به برنامه‌های پزشکی ارسال می‌کنند.
 6. صنعت هوایی الکتریکی
  استفاده از موتورهای الکتریکی در صنعت هوایی سبب کاهش آلودگی‌های کربنی، کاهش آلودگی صوتی و کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی می‌شود. ملخ‌های الکتریکی بکارگرفته شده در این هواپیماها، علاوه بر افزایش قدرت بلندشدن هواپیما از زمین، موجب کاهش لزوم استفاده از بال‌های بزرگ و در نتیجه بهبود کارایی وسیله حمل و نقل هوایی می‌شود.این حیطه از فناوری مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها از جمله ایرباس و ناسا قرار گرفته است. البته هنوز تا اجرایی شدن پروازهای طولانی مدت الکتریکی فاصله زیادی داریم و با وجود موانع نظارتی و هزینه‌ای زیاد، سرمایه‌گذاری قابل توجهی در این زمینه انجام شده است. حدود ۱۷۰ پروژه هواپیمای الکتریکی (عمدتا برای بخش خصوصی) طراحی و در دست توسعه است. ایرباس نیز بیان کرده که قادر است ۱۰۰ هواپیمای الکتریکی مسافرتی را تا سال ۲۰۳۰ آماده کند.
 7. سیمان کم‌کربن
  سالیانه ۴ میلیارد تن سیمان (که یکی از اجزای اصلی بتن محسوب می‌شود) در فرایندی که نیازمند مصرف سوخت‌های فسیلی است، تولید می‌شود.
  این فرایند، منتشر کننده حدود ۸ درصد از گازهای گلخانه‌ای در کل جهان است. با افزایش روزافزون شهرنشینی انتظار می‌رود طی ۳۰ سال آینده، تولید این محصول به ۵ میلیارد تن برسد.
  محققان و استارت‌آپ‌ها درحال کار بر روی رویکردهایی با کربن پایین‌تر هستند به گونه‌ای که از طریق تغییر تعادل مواد تشکیل دهنده و مورد استفاده در این فرایند، دی اکسید کربن به جای آزاد شدن در جو، از طریق کانی‌سازی در سیمان ذخیره می‌شود.
 8. حسگرهای کوانتومی
  اتومبیل‌های خودرانی را تصور کنید که قادر به دیدن گوشه و کنار و پیچ‌های خیابان هستند یا اسکنرهای قابل حملی را تصور کنید که قادر به ردیابی و نظارت بر فعالیت مغز انسان هستند. حسگرهای کوانتومی ‌می‌توانند مواردی از این دست را به واقعیت تبدیل کنند. حسگرهای کوانتومی به سبب بهره‌گیری از ماهیت کوانتومی ماده، از دقت بالایی برخوردار هستند. اکثر سیستم‌های سنجش کوانتومی، بزرگ و پیچیده هستند، اما نسل جدید حسگرهای کوچکتر و مقرون به صرفه در حال توسعه است.
 9. هیدروژن سبز -بازارپذیری فناوری­ های نوظهور
  فرایند سنتی تولید هیدروژن که در آن سوخت‌های فسیلی در معرض بخار قرار می‌گیرند، منجر به تولید و آزادسازی کربن می‌شود. هنگامی که هیدروژن از طریق فرایند الکترولیز تولید شود، صرفا آب به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می‌شود و هیچ محصول جانبی مانند کربن و… دیگری ندارد. این هیدروژن با نام هیدروژن سبز شناخته می‌شود. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که هیدروژن سبز تا سال ۲۰۵۰ به یک بازار ۱۲ تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد. زیرا هیدروژن سبز در صنایع تولیدی و حمل و نقل به علت داشتن چگالی بالای انرژی کاربرد دارد.
 10. سنتز کل ژنوم
  تحول جدید در مهندسی ژنتیک از طریق توانایی ایجاد ژنوم شخصی‌سازی شده، به پزشکان در درمان بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی کمک می‌کند. محققان با پیشرفت در فناوری‌های مورد نیاز برای طراحی توالی‌های ژنتیکی توانسته‌اند این توالی‌ها را طراحی و ایجاد کنند و سپس آن را به میکروب وارد کرده تا میکروب دوباره برنامه‌ریزی شده، کار مورد نظر را مانند ساخت داروی جدید انجام دهد. این تکنولوژی منجر به دستیابی به بینشی درباره نحوه انتشار ویروس‌ها و تهیه و ساخت واکسن و سایر روش‌های درمانی نیز می‌شود.
  سنتز کل ژنوم در تولید پایدار مواد شیمیایی، تولید سوخت و مواد ساختمانی از زیست توده یا گازهای پسماند نیز موثر است. همچنین این امکان را برای دانشمندان فراهم می‌آورد تا گیاهان مقاوم در برابر عوامل بیماری‌زا را تولید نمایند. سنتز کل ژنوم راهی برای درمان بیماری‌های ژنتیکی باز می‌کند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

نوآوری باز

نوآوری باز ، یکی از شیوه ­های جدید در راستای مدیریت بهینه نوآوری، مفهوم نوآوری باز است. مفهوم آن از…