اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

بررسی ادبیات

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

چگونه می توان یک بررسی ادبیات نوشت؟

بررسی ادبیات ، بررسی منابع علمی در مورد یک موضوع خاص است. این یک مرور کلی از دانش فعلی را فراهم می کند، به شما امکان می دهد تئوری ها، روش ها و شکاف های مربوطه را در تحقیقات موجود شناسایی کنید.

نوشتن یک مرور ادبیات شامل یافتن نشریات مربوطه (مانند کتاب ها و مقالات ژورنالی)، تجزیه و تحلیل انتقادی آن ها و توضیح آنچه پیدا کردید. پنج مرحله اصلی وجود دارد:

۱٫ ادبیات مربوطه را جستجو کنید
۲٫ منابع را ارزیابی کنیدیات
۳٫ مضامین، بحث ها و شکاف ها را شناسایی کنید
۴٫ طرح کلی ساختار را بیان کنید
۵٫ بررسی ادبیات خود را بنویسید

یک بررسی ادبیات خوب فقط منابع را خلاصه نمی کند – بلکه تجزیه و تحلیل، سنتز و ارزیابی انتقادی می کند تا تصویری روشن از وضعیت دانش در مورد این موضوع ارائه دهد.

چرا باید یک بررسی ادبی نوشت؟

هنگامی که شما یک پایان نامه، یک پایان نامه یا یک مقاله تحقیق می نویسید، مجبور خواهید شد یک بررسی ادبیات انجام دهید تا تحقیقات خود را در دانش موجود قرار دهید. بررسی ادبیات به شما فرصتی می دهد:

< آشنایی خود را با موضوع و زمینه علمی نشان دهید
< یک چارچوب و روش نظری برای تحقیقات خود ایجاد کنید
< خود را در رابطه با سایر محققان و نظریه پردازان قرار دهید
< نشان دهید که چگونه تحقیقات شما خلاء را برطرف می کند یا در بحث و گفتگو نقش دارد

همچنین ممکن است مجبور شوید که یک بررسی ادبیات را به عنوان یک کار مستقل بنویسید. در این حالت، هدف ارزیابی وضعیت فعلی تحقیق و نشان دادن دانش شما از بحث های علمی پیرامون یک موضوع است. محتوا در هر مورد کمی متفاوت به نظر می رسد، اما روند انجام بررسی ادبیات همان مراحل را دنبال می کند.

مرحله ۱: جستجوی ادبیات مربوطه

قبل از شروع جستجوی ادبیات، شما به یک موضوع کاملاً مشخص نیاز دارید.

اگر در حال نوشتن بخش بررسی ادبیات یک پایان نامه یا مقاله تحقیقاتی هستید، به دنبال ادبیات مربوط به مسئله تحقیق و سوالات خود می گردید.

اگر در حال نوشتن یک مرور ادبی به عنوان یک تکلیف مستقل هستید، باید کانون توجه خود را انتخاب کرده و یک سوال اصلی برای هدایت جستجوی خود ایجاد کنید. برخلاف سوال تحقیق رساله، این سوال باید بدون جمع آوری داده های اصلی پاسخگو باشد. فقط بر اساس مرور نشریات موجود باید بتوانید به آن پاسخ دهید.

لیستی از کلمات کلیدی تهیه کنید

با ایجاد لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با سوال تحقیق خود شروع کنید. هر یک از مفاهیم یا متغیرهای اصلی مورد علاقه خود را وارد کنید و مترادف ها و اصطلاحات مربوطه را لیست کنید. اگر در روند جستجوی ادبیات خود کلمات کلیدی جدیدی پیدا کنید، می توانید به این لیست اضافه کنید.

منابع مربوطه را جستجو کنید

برای شروع جستجوی منابع از کلمات کلیدی خود استفاده کنید. برخی از پایگاه های اطلاعاتی مفید برای جستجوی مجلات و مقالات عبارتند از:

. کاتالوگ کتابخانه دانشگاه شما
. Google Scholar
. JSTOR
. EBSCO
. Project Muse (علوم انسانی و اجتماعی)
. Medline (علوم زیستی و زیست پزشکی)
. EconLit (اقتصاد)
. بازرسی (فیزیک، مهندسی و علوم کامپیوتر)

برای کمک به محدود کردن جستجوی خود می توانید از عملگرهای بولی استفاده کنید:

. و برای یافتن منابعی که بیش از یک کلمه کلیدی دارند (به عنوان مثال رسانه های اجتماعی و تصویر بدن و نسل Z)

. یا برای یافتن منابعی که حاوی یکی از طیف مترادف باشد (به عنوان مثال نسل Z یا نوجوان یا نوجوان)

. نتایج حاوی اصطلاحات خاص را حذف نکنید (به عنوان مثال سیب نه میوه)

خلاصه مقاله را بخوانید تا بفهمید مقاله ای به سوال شما مرتبط است یا خیر. وقتی کتاب یا مقاله مفیدی پیدا کردید، می توانید برای یافتن منابع مرتبط دیگر، کتابشناسی را بررسی کنید.

برای شناسایی مهمترین نشریات مربوط به موضوع خود، نقل قول های مکرر را یادداشت کنید. اگر نویسندگان، کتاب ها یا مقاله های مشابه همچنان در مطالعه شما ظاهر می شوند، حتماً آن ها را جستجو کنید.

مرحله ۲: منابع را ارزیابی و انتخاب کنید

احتمالاً نمی توانید مطلبی را که در این زمینه نوشته شده بخوانید – باید ارزیابی کنید که کدام منابع بیشتر به سوالات شما مرتبط هستند.

برای هر انتشار، از خود بپرسید:

< نویسنده به چه سوال یا مشکلی پرداخته است؟
< مفاهیم اصلی کدامند و چگونه تعریف می شوند؟
< تئوری ها، مدل ها و روش های کلیدی کدامند؟ آیا این تحقیق از چارچوب های تعیین شده استفاده می کند یا رویکردی ابتکاری دارد؟
< نتایج و نتیجه گیری از مطالعه چیست؟
< ارتباط این نشریه با سایر ادبیات این حوزه چگونه است؟ آیا دانش تأیید شده را تأیید، اضافه یا به چالش می کشد؟
< چگونه انتشار به درک شما از موضوع کمک می کند؟ بینش و استدلال اصلی آن چیست؟
< نقاط قوت و ضعف تحقیق چیست؟

اطمینان حاصل کنید که منابع مورد استفاده شما معتبر هستند و اطمینان حاصل کنید که مطالعات مهم و نظریه های اصلی را در زمینه تحقیق خود بخوانید.

می توانید بفهمید که چند بار یک مقاله در Google Scholar استناد شده است – استناد زیاد به این معنی است که مقاله در این زمینه تأثیرگذار بوده است، و مطمئناً باید در بررسی ادبیات شما باشد.

دامنه بررسی شما به موضوع و رشته شما بستگی دارد: در علوم معمولاً فقط ادبیات اخیر را مرور می کنید، اما در علوم انسانی ممکن است از یک دیدگاه طولانی مدت تاریخی استفاده کنید (به عنوان مثال، برای ردیابی چگونگی تغییر مفهوم در طول زمان).

یادداشت بردارید و منابع خود را ذکر کنید

همانطور که می خوانید، باید مراحل نوشتن را نیز شروع کنید. یادداشت برداری کنید که بعداً می توانید در متن بررسی ادبیات خود بگنجانید.

برای جلوگیری از دزدی ادبی مهم است که منابع خود را با نقل قول پیگیری کنید. تهیه یک کتابشناسی حاشیه ای، جایی که اطلاعات استنادی کامل را جمع آوری می کنید و برای هر منبع یک پاراگراف خلاصه و تحلیل می نویسید، می تواند مفید باشد. این به شما کمک می کند آنچه را می خوانید به خاطر بسپارید و بعداً در وقت صرفه جویی می کنید.

برای ایجاد سریع نقل قول های صحیح و سازگار با APA یا استنادات MLA می توانید از مولد استناد رایگان ما استفاده کنید. آیا می خواهید بررسی ادبیات خود را از نظر سرقت ادبی بررسی کنید؟ Scribbr’s Plagiarism Checker را برای دانشجویان امتحان کنید.

 

بررسی ادبیات

بررسی ادبیات – کالج مدیریت

 

مرحله ۳: مضامین، بحث ها و شکاف ها را شناسایی کنید

برای شروع تنظیم نظریه و ساختار بررسی ادبیات، باید ارتباطات و روابط بین منابعی را که خوانده اید، درک کنید. بر اساس خواندن و یادداشت های خود، می توانید به دنبال موارد زیر باشید:

. روندها و الگوها (از نظر تئوری، روش یا نتایج): آیا برخی از رویکردها با گذشت زمان کم و بیش محبوب می شوند؟
. مضامین: کدام سوالات یا مفاهیم در ادبیات تکرار می شوند؟
. بحث ها، درگیری ها و تضادها: منابع در کجا اختلاف نظر دارند؟
. انتشارات محوری: آیا نظریه ها یا مطالعات تأثیرگذاری وجود دارد که مسیر رشته را تغییر دهد؟
. شکاف ها: چه چیزی در ادبیات از دست رفته است؟ آیا نقاط ضعفی وجود دارد که باید برطرف شود؟

این مرحله به شما کمک می کند تا ساختار بررسی ادبیات خود را انجام دهید و (در صورت وجود) نشان دهید که تحقیقات شما چگونه به دانش موجود کمک می کند.

مرحله ۴: ساختار بررسی ادبیات خود را مشخص کنید

رویکردهای مختلفی برای سازماندهی متن بررسی ادبیات وجود دارد. قبل از شروع به نوشتن باید ایده تقریبی از استراتژی خود داشته باشید.

بسته به طول بررسی ادبیات، می توانید چندین مورد از این استراتژی ها را ترکیب کنید (به عنوان مثال، ساختار کلی شما ممکن است موضوعی باشد، اما هر موضوع به ترتیب زمانی مورد بحث قرار می گیرد).

گاهشماری

ساده ترین روش، ردیابی توسعه موضوع در طول زمان است. با این حال، اگر این استراتژی را انتخاب کردید، مراقب باشید از فهرست کردن و خلاصه کردن ساده منابع به ترتیب خودداری کنید.

سعی کنید الگوها، نقاط عطف و بحث های اصلی را که جهت زمینه را شکل داده اند، تجزیه و تحلیل کنید. تفسیر خود را از چگونگی و چرایی وقایع خاص بیان کنید.

موضوعی

اگر برخی از موضوعات اصلی تکراری را پیدا کرده اید، می توانید مرور ادبیات خود را در زیر بخش هایی تنظیم کنید که جنبه های مختلف موضوع را بیان می کنند.

به عنوان مثال، اگر در حال مرور ادبیات مربوط به نابرابری در نتایج بهداشت و درمان مهاجران هستید، موضوعات اصلی ممکن است شامل سیاست مراقبت های بهداشتی، موانع زبان، نگرش های فرهنگی، وضعیت حقوقی و دسترسی اقتصادی باشد.

روش شناختی

اگر منابع خود را از رشته ها یا زمینه های مختلفی که از روش های مختلف تحقیق استفاده می کنند، تهیه کنید، ممکن است بخواهید نتایج و نتیجه گیری های حاصل از رویکردهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. مثلا:

. ببینید در تحقیقات کیفی و کمی چه نتایجی حاصل شده است

. درباره چگونگی برخورد موضوع با بورس تحصیلی نظری و تجربی بحث کنید

. ادبیات را به منابع جامعه شناختی، تاریخی و فرهنگی تقسیم کنید

نظری

مرور ادبیات اغلب پایه و اساس یک چارچوب نظری است. می توانید از آن برای بحث در مورد نظریه ها، مدل ها و تعاریف مختلف از مفاهیم کلیدی استفاده کنید.

شما ممکن است در مورد ارتباط یک رویکرد نظری خاص بحث کنید یا مفاهیم نظری مختلفی را برای ایجاد چارچوبی برای تحقیق خود ترکیب کنید.

مرحله ۵: بررسی ادبیات خود را بنویسید

مانند سایر متن های آکادمیک، در بررسی ادبیات شما باید یک مقدمه، یک بدنه اصلی و یک نتیجه گیری وجود داشته باشد. آنچه شما در هر یک قرار می دهید به هدف بررسی ادبیات شما بستگی دارد.

معرفی

مقدمه باید تمرکز و هدف بررسی ادبیات را به وضوح مشخص کند.

بدن

بسته به مدت زمان بررسی ادبیات، ممکن است بخواهید بدن را به بخش های زیر تقسیم کنید. برای هر موضوع، دوره زمانی یا رویکرد روش می توانید از یک عنوان فرعی استفاده کنید.

هنگام نوشتن، می توانید این نکات را دنبال کنید:

< جمع بندی و تلفیق: یک مرور کلی از نکات اصلی هر منبع داشته و آن ها را در یک کل منسجم ترکیب کنید.

< تجزیه و تحلیل و تفسیر: سایر محققان را فقط نقل قول نکنید – در صورت امکان تفسیرهای خود را اضافه کنید، در مورد اهمیت یافته ها در رابطه با ادبیات به طور کلی بحث کنید.

< ارزیابی انتقادی: نقاط قوت و ضعف منابع خود را ذکر کنید.

< در پاراگرافهایی با ساختار خوب بنویسید: از کلمات انتقالی و جملات موضوعی برای ترسیم ارتباط، مقایسه و تقابل استفاده کنید.

نتیجه

در پایان، شما باید یافته های اصلی را که از ادبیات گرفته اید خلاصه کنید و بر اهمیت آن ها تأکید کنید.

هنگامی که نوشتن و اصلاح مقاله ادبیات خود را به پایان رساندید، فراموش نکنید که قبل از ارسال، تصحیح کامل را انجام دهید. متخصص زبان نیستید؟ خدمات حرفه ای و تصحیح و ویرایش Scribbr را بررسی کنید!

نوشته های مشابه

نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه

نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه ، مقدمه اولین فصل از رساله یا پایان نامه شماست و درست بعد از فهرست…

چارچوب نظری

ایجاد چارچوب نظری چارچوب نظری ، تئوری ها توسط محققان برای توضیح پدیده ها، ترسیم ارتباطات و پیش بینی ها…