اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط

رضایت شغلی

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

رضایت شغلی ، سازمان, اجتماعی است که حیات و پایداری آن به وجود پیوندی قوی بین اجزا و عوامل تشکیل دهنده آن بستگی دارد. احساس بی عدالتی در رضایت شغلی افراد اثرات مخربی بر روحیه همکاری دارد. چرا که اهتمام نیروی انسانی و انگیزش کارمند را تحت تاثیر خود قرار می دهد. بی توجهی و بی عدالتی و توزیع ناعادلانه دستاوردها روحیه کارمند را تضعیف کرده و انگیزه تلاش , فعالیت و همکاری آن را تنزل می دهد .

بنابراین سازمان عبارت از فرایندهای نظام یافته از روابط مقابل افراد برای دست یافتن به هدفهای معین, پس عنصر اصلی و موثر هر سازمان را منابع انسانی آن سازمان تشکیل می دهد که در بین آنها روابط متقابل بر قرار است, و بهترین راه سازماندهی این منابع استفاده شایسته سالاری در میان آنها است. در نهایت می توان گفت که سازمان چیزی جز روابط متقابل بین افراد نیست و ساختار سازمانی این روابط متقابل را که شامل تعیین نقشها, سلسله مراتب هدفها و سایر ویژگیهای سامان است منعکس می نماید که همه آنها در جهت رضایت کارکنان و جلوگیری ترک خدمت آنهاست.

رضایت شغلی چیست؟

رضایت شغلی کارکنان در سازمان یعنی این‌که یک کارمند تا چه اندازه نسبت به شغلی که در حال انجامش است انگیزه، خواست و رضایت دارد. تقریبا ۳۰ درصد زمان کارمندان در محیط کار می‌گذرد، پس یکی از مهم‌ترین نقش‌های مدیران این است که محیطی ایجاد کنند که باعث تقویت روحیه و رضایت کارکنان خود شوند. برخی از کارمندان به اندازه‌ای از کار و گذراندن زمان در کنار همکاران خود لذت می‌برند که گذر زمان را متوجه نمی‌شوند، در مقابل افرادی هم هستند که از روی اجبار کار می‌کنند و به قدری از کار خود متنفرند که به دنبال فرصت هستند تا کار خود را ترک کنند.

مفهوم رضایت شغلی:

 به احساس رضایت شخص از شغل اطلاق می‌شود که به عنوان انگیزه ای برای کار عمل می‌کند. این رضایت از خود، خوشبختی یا رضایت از نفس نیست بلکه رضایت از شغل است. رضایت شغلی مربوط به رابطه همه جانبه بین فرد و کارفرمای وی است. رضایت شغلی یعنی احساس ساده دستیابی به هر هدف. نارضایتی شغلی عدم ایجاد انگیزه در محل کار را به همراه دارد.

چه عواملی باعث رضایت شغلی در کارکنان می‌شوند؟

۱- جبران خسارت و شرایط کاری

یکی از بزرگ‌ترین عوامل موثر بر رضایت از کار، جبران خسارت و مزایای کارکنان است. کارمند با دستمزد خوب، انگیزه‌ها، پاداش‌ها، بیمه‌های مراقبت‌های پزشکی کامل و غیره در شغل خود شادتر خواهد بود. یک محیط سالم کاری نیز به ارزش کارمند اضافه می‌کند.

۲- تاثیر تعادل در زندگی کاری بر رضایت شغلی کارکنان

هر فرد می‌خواهد یک محل کار خوب داشته باشد که به او اجازه دهد تا با خانواده و دوستانش وقت صرف کند. رضایت شغلی برای کارکنان اغلب به سیاست تعادل زندگی کاری خوب بر می‌گردد. در این سیاست شرکت تضمین می‌کند که کارمند در کنار کار می‌تواند وقت خود را با خانواده خود نیز صرف کند. این کار کیفیت کار کارمند را به میزان چشم‌گیری بهبود می‌بخشد.

۳- احترام و شناخت

هر فردی که در محل کار خود مورد احترام قرار گیرد، از این اقدام انگیزه‌ای مضاعف دریافت می‌کند. همچنین اگر کارمندان برای سخت کار کردن خود جایزه بگیرند، برای کارهای بعدی بیشتر تلاش خواهند کرد. از این رو شناخت و احترام از عوامل بسیار مهم در رضایت شغلی هستند.

 

رضایت شغلی

رضایت شغلی – کالج مدیریت

 

۴- امنیت شغلی

اگر یک کارمند مطمئن باشد که شرکت حتی در صورت آشفته شدن بازار نیز او را حفظ می‌کند، به شرکت اعتماد بیشتری پیدا خواهد کرد و با رضایت بیشتری کار می‌کند. امنیت شغلی یکی از دلایل اصلی رضایت شغلی در کارکنان است.

۵- چالش‌ها

فعالیت‌های کار یک‌جانبه می‌تواند به داشتن کارمندان ناراضی منجر شود. از این رو مواردی مانند چرخش‌ کاری، غنی‌سازی شغلی و غیره می‌توانند در رضایت شغلی کارکنان موثر باشند.

۶- رشد شغلی

کارکنان همیشه رشد شغلی را به عنوان اولویت اول زندگی خود تلقی می‌کنند. از این رو، اگر شرکت به کارکنان جدید خود کمک کند و به آن‌ها نقش شغلی تازه‌تری بدهد، رضایت شغلی را افزایش می‌دهد، زیرا آن‌ها می‌دانند که در حال پیشرفت در حرفه خود هستند.

اگر به دنبال صفحه اول در گوگل هستید سئو سایت کلینیک کسب و کار را امتحان کنید.

 

 ۴ عامل ایجاد نارضایتی شغلی

  1. تجربه. تجربه‌هایی که یک کارمند از مولفه‌های مختلف محیط کار به دست می‌آورد، بر روی نگرش وی نسبت به آن‌ها تاثیر می‌گذارد. فرض کنید کاری یکنواخت و بدون هیجان باشد، بنابراین کارمند احتمالا از آن ناراضی می‌شود. سازمان‌ها و شرکت‌های زیادی هستند که مبالغ زیادی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا کارهای‌شان جالب و چالش برانگیز شود تا کارکنان به طور فعال درگیر کار شده و سطح رضایت شغلی آن‌ها افزایش یابد.
  2. پیوستگی. پیوستگی نقش مهمی در رضایت شغلی ایفا می‌کند و این بدین معنی است که اگر شغل فعلی کارمند شبیه شغلی باشد که در گذشته انجام داده، ممکن است سطح رضایت شغلی قبلی خود را به شغل فعلی خود نسبت دهد.
  3. یادگیری اجتماعی. در یک سازمان، افراد در قالب گروه‌ها کار می‌کنند و به صورت مرتب و به شکل رسمی و یا غیررسمی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، که تاثیر زیادی بر میزان رضایت شغلی آن‌ها دارد. کارکنانی که شغل مشابه دارند با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و تمایل دارند احساسات مشابهی برای عناصر شغلی مانند کار، دستمزد، شرایط کاری، قوانین، سرپرست، مدیر، و غیره داشته باشند. برای مثال اگر کسی بگوید که این کار خسته‌کننده و بدون چالش است، همه در گروه با آن موافقت می‌کنند و نگرش مشابهی بین آن‌ها ایجاد می‌شود.
  4. وراثت. خواص ژنتیکی در زمینه رضایت شغلی افراد بسیار مهم است. بر اساس تحقیق، حدود ۳۰ درصد از رضایت شغلی بر اساس مسائل ارثی است.

نتیجه گیری:

از آنچه ذکر شد، معلوم گردید که رضایت ‏شغلى در مجموع، احساس مطبوع، مثبت و خوشایندى است که فرد از شغل خود دارد. بیش‏تر دانشمندان عوامل اجتماعى، محیط کار و نفس کار را در رضایت ‏شغلى مؤثر مى‏دانند.همه نظریه‏ هاى رضایت شغلى به نحوى به تامین نیازهاى افراد، مادى یا روانى، اهمیت مى ‏دهند و توجه به خواست‏ها و انتظارات شاغل را مهم مى ‏دانند.مدیر باید بداند که نیروی کار راضی به خاطر کاهش غیبت باعث افزایش بازدهی خواهد شد و شادابی و مسرت را از سازمان به خانه و جامعه منتقل می کند.البته نظرات مخالف نیز در این خصوص ارائه شده است که معتقد است رضایت شغلی آنچنان تاثری در بهره وری ندارد.

روابط و مناسبت‌های همکاران، مهم‌ترین عامل در تعیین رضایت‌مندی شغلی است. طی مطالعه‌ای انجام‌شده، هنگامی که مستخدمان اجازه یافتند همکاران خود را انتخاب کنند، رضایت‌مندی شغلی آنان افزایش و هزینه کار کاهش یافت.از دیگر سو، به طور سنتی مدیریت به عنوان بعد مهم شغلی مطرح شده است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مدیریت کارمندمدار بیش از مدیریت  کارمدار موجب رضایت شغلی می‌شود.

به طور کلی، باید متذکر شویم که رضایت شغلی ناشی از نظام ارتباطی سازمان، به تفاوت‌های موجود بین اینکه فرد چه چیزی را از طریق ارتباطات در سازمان می‌خواهد به دست آورد و چه چیزی را در این فرایند کسب می‌کند، وابسته است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تعهد سازمانی

تعهد سازمانی ، مشارکت کارمندان در مأموریت و چشم‌اندازِ یک سازمان و انواع تعهد سازمانیِ کارکنان مسائلی هستند که همچنان…

ساب دامین چیست؟

ساب دامین چیست؟ ، همه ما به عنوان کاربر اینترنت روزانه سراغ سایت‌های زیادی می‌رویم. برای خیلی از کاربران محتوای…