/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

تحقیق تفسیری

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تحقیق تفسیری یا تفسیرگرا به اندازه تحقیق اثبات گرا در تجارت و مدیریت رایج نیست؛ اما در طول ۲۰ سال گذشته پیشرفت خوبی داشته است. در حال حاضر، مقاله های تحقیق های تفسیری تقریبا در تمام مجله های برتر رشته تجارت پذیرفته می شوند. محققان تفسیرگرا فرض را بر این می گیرند که دسترسی به واقعیت (اعم از یک واقعیت مشخص یا دارای ساخت اجتماعی) تنها از طریق ساختارهای اجتماعی مانند: زبان، خودآگاهی، معانی مشترک و ابزارها امکان پذیر می گردد. محققان تفسیرگرا متغیرهای وابسته و مستقل را از پیش تعریف نمی کنند؛ بلکه به جای این کار، بر پیچیدگی فرایند دریافت معنا در انسان در مقابل موقعیت پیش آمده تمرکز می کنند (کاپلان و مکسول، ۱۹۹۴). آن ها تلاش می کنند پدیده ها را از طریق معناهایی درک می کنند که مردم برای آن ها قائل می شوند.

به طور کلی، روش های تحقیق و ابزار علوم طبیعی برای مطالعه پدیده های اجتماعی و سازمانی، نامناسب تلقی می شوند. دلیلش این است که انسان پدیده ای است دارای درک ذهنی، به عبارتی، چیزی است که هیچ همتایی در علوم طبیعی ندارد. بسیاری از دانشمندان علوم اجتماعی ادعا می کنند که دانشمندان علوم اجتماعی، خارج از موضوع اجتماعی نمی ایستد تا به بررسی آن بپردازد؛ بلکه موضوع پدیده ای اجتماعی یا فرهنگی به شمار می رود که باید از درون بررسی شود.

به عبارت دیگر، محقق علوم اجتماعی اگر به دنبال درک داده ها باشد، باید به دنبال زبانی مشابه موضوع مورد بررسی باشد (و یا دست کم توانایی درک، تفسیر و یا ترجمه گفته ها را داشته باشد). از دیدگاه یک دانشمند علوم اجتماعی، «داده های خام» شامل کلماتی می شوند که قبلا توسط یک گروه از همنوعان، به طور معناداری از پیش ساختاربندی شده اند.

این ویژگی علوم اجتماعی است که گاهی اوقات از آن به عنوان هرمنوتیک دو گانه یاد می شود. «گیدز» (۱۹۷۶) هرمنوتیک دو گانه را این گونه توصیف کی کند:

جامعه شناسی، بر خلاف علوم طبیعی، در خصوص موضوع مورد بررسی خود در رابطه فرد – فرد قرار می گیرد، نه فرد – شی. جامعه شناسی با جهان از پیش تفسیر شده سروکار دارد؛ در نتیجه، ساخت نظریه اجتماعی مستلزم هرمنوتیک دو گانه است که در جای دیگر همتایی ندارد.

هرمنوتیک دو گانه، محقق اجتمایی را نیز یک «سوژه [یا آزمودنی]» می داند که خود وی نیز به اندازه افراد افراد مورد مطالعه، تفسیرکننده موقعیت های اجتماعی است.

از این رو، محققان تفسیرگرا گرایش دارند به معنا در بافت (موقعیت وقوع) تمرکز کنند. هدف آن ها درک بافت پدیده است؛ زیرا بافت همان چیزی است که موقعیت آن را تعریف می کند و آن را به همان چیزی تبدیل می کند که هست.

 

تحقیق تفسیری

تحقیق تفسیری – کالج مدیریت

اجازه دهید اهمیت بافت را ای گونه توضیح دهم. این پرسش چه معنایی دارد: «آیا دیشب فوتبال را تماشا کردی؟» اگر در کشور انگلیسی زبان با لهجه آمریکایی زندگی می کنید، متوجه می شوید که جواب چندان هم واضح و روشن نیست. شما برای درک درست پرسش، باید آن را به خوبی درک کنید و بدانید که منظور گوینده از فوتبال چیست؟ از کجا بدانیم منظور گوینده از یک واژه و عبارت خاص چه بوده است؟ تنها راه برای حل معما، درک بافتی است که گوینده پرسش را در آن مطرح می کند. اگر من به شما گفته بودم که گوینده یک انگلیسی زبان با لهجه بریتانیایی و یکب از طرفداران سرسخت منچستریونایتد است، در آن صورت با توجه به بافت سخن گوینده، خیلی زود متوجه می شدید که منظور او همان بازی فوتبال انگلیسی است، نه فوتبال آمریکایی (راگبی). حال اگر من به شما می گفتم که گوینده در شیکاگو زندگی می کند و یکی از طرفداران سرسخت تیم شیکاگو بیرز است، در آن صورت شما خیلی راحت با توجه به بافت، متوجه می شدید که گوینده درباره فوتبال آمریکایی یا همان راگبی صحبت می کند.

نکته کلیدی این است که معنای یک واژه خاص، به معنای آن واژه در جمله یا فرهنگ بستگی دارد. بدون درک بافت گسترده تر، ممکن نیست بتوان معنای واقعی داده ای خاص (در این مورد، معنای تنها یک واژه یعنی فوتبال) را درک کرد. به همین شکل، معنای یک پدیده اجتماعی به بافت آن بستگی دارد و در اینجا، منظور از بافت عبارت است از واقعیتی درباره افراد مورد مطالعه که به لحاظ اجتماعی دارای ساختار است.

برنشتاین در متن اصلی تفاوت های بدیهی بین علوم طبیعی و اجتماعی را بررسی و استدلال می کند که همه گزاره های معرفت شناختی، که به ظاهر علوم انسانی را متمایز می کند، به همان اندازه درباره علوم طبیعی نیز صادق است. برنشتاین یادآوری می کند که تمام علوم لزوما یک بُعد هرمنوتیکی دارند. تجزیه و تحلیل تاریخی «کوهن» از تغییرات در علم نیز نمونه ای از این دیدگاه است.

تحقیق تفسیری در سیستم های اطلاعات

یک مدل خوب از رویکرد تفسیری در تحقیق قوم نگاری، مقاله «اورلیکوسکی» (۱۹۹۱) است. وی به بررسی این مقاله می پردازد که فناوری اطلاعلت تا چه میزان تغیرات در شکل کنترل ها و سازمان دهی را آسان می کتد. وی در یک شرکت بین المللی بزرگ مشاوره نرم افزاری، یک تحقیق میدانی قوم نگاری انجام داده است.

یافته های او نشان داد که فناوری اطلاعات شکل های تثبیت شده سازمان دهی و سازوکارهای کنترلی موجود را تسریع کرده است. مقاله او نشان می دهد که اگر از فناوری اطلاعات در محیط کار بهره بیشتری گرفته شود، این امر محیطی برای اطلاعات فراهم می آورد که با وجود این که اعمال انعطاف پذیر و تجمعی(یکپارچه) را آسان می کند، بستر دانشگاهی دانش و قدرت را نیز توانمند می سازد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تحقیق اثبات گرا

تحقیق اثبات گرا ، اثبات گرایی یا همان پوزیتیویسم، شکل غالب تحقیق در بیشتر رشته های مدیریت و تجارت است.…

تعریف پایان نامه و رساله

تعریف پایان نامه و رساله تعریف پایان نامه و رساله ، تدوین و نگارش پایان نامه یکی از الزامات تحصیل…