/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

متغیرهای مستقل و وابسته

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

متغیرهای مستقل و وابسته چیست؟

متغیرهای مستقل و وابسته ، متغیر مستقل متغیری است که آزمایشگر دستکاری یا تغییر می دهد و فرض می شود که تأثیر مستقیمی بر متغیر وابسته دارد. به عنوان مثال، اختصاص شرکت کنندگان به هر دو دارو یا شرایط دارونما (متغیر مستقل) به منظور اندازه گیری هرگونه تغییر در شدت اضطراب آن ها (متغیر وابسته).

متغیر وابسته متغیری است که در یک آزمایش آزمایش و اندازه گیری می شود و به متغیر مستقل وابسته است. یک نمونه از متغیرهای وابسته، علائم افسردگی است که به متغیر مستقل (نوع درمان) بستگی دارد.

 

شناسایی متغیر مستقل

اگر در شناسایی متغیرهای مستقل یک آزمایش مشکل دارید، سوالاتی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کنند:

. آیا متغیری است که توسط آزمایشگران دستکاری می شود؟

. آیا محققان در تلاشند تا بدانند که متغیر چگونه بر متغیر دیگر تأثیر می گذارد؟

. آیا متغیر چیزی است که قابل تغییر نیست اما به متغیرهای دیگر آزمایش وابسته نیست؟

محققان علاقه مند به بررسی تأثیرات متغیر مستقل بر سایر متغیرها هستند که به عنوان متغیرهای وابسته (DV) شناخته می شوند. متغیر مستقل متغیری است که محققان آن را دستکاری می کنند (مانند مقدار چیزی) یا از قبل وجود دارد اما به متغیرهای دیگر (مانند سن شرکت کنندگان) وابسته نیست.

 

نکات و ترفندهای متغیر مستقل

اگر در حال طراحی آزمایش هستید، در اینجا چند نکته برای انتخاب یک متغیر مستقل (یا متغیرها) آورده شده است:

. متغیرهای مستقلی را انتخاب کنید که فکر می کنید باعث تغییر در متغیر دیگری شود. برای آنچه انتظار دارید اتفاق بیفتد یک فرضیه ارائه دهید.

. برای مثال به آزمایش های دیگر نگاه کنید و انواع مختلفی از متغیرهای مستقل را شناسایی کنید.

. گروه کنترل و گروه های آزمایشی خود را از نظر سایر مشخصات مشابه داشته باشید، اما فقط درمانی را که از نظر متغیر مستقل دریافت می کنند تغییر دهید. به عنوان مثال، گروه کنترل شما هیچ تغییری در متغیر مستقل نخواهد داشت یا تغییری در متغیر مستقل نخواهد داشت در حالی که گروه آزمایش شما تحت درمان یا سطح متغیری مستقل قرار می گیرد.

 

مشکلات احتمالی

همچنین مهم است که آگاهی داشته باشید که ممکن است متغیرهای دیگری نیز وجود داشته باشد که ممکن است نتایج یک آزمایش را تحت تأثیر قرار دهد. دو نوع متغیر دیگر که ممکن است نتیجه را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

متغیرهای اضافی: اینها متغیرهایی هستند که ممکن است بر روابط بین متغیر مستقل و متغیر وابسته تأثیر بگذارند. آزمایشگران معمولاً سعی در شناسایی و کنترل این متغیرها دارند.

متغیرهای مخدوش کننده: وقتی در یک آزمایش نمی توان متغیر خارجی را کنترل کرد، به عنوان متغیر مخدوش کننده شناخته می شود.

متغیرهای اضافی همچنین می توانند شامل ویژگی های تقاضا (که سرنخی در مورد چگونگی پاسخ شرکت کنندگان است) و اثرات آزمایشگر (این زمانی است که محققان به طور تصادفی سرنخ هایی در مورد چگونگی پاسخ یک شرکت کننده ارائه می دهند).

 

متغیرهای مستقل و وابسته

متغیرهای مستقل و وابسته – کالج مدیریت

نحوه انتخاب متغیرهای وابسته

محققان چگونه تعیین می کنند که یک متغیر وابسته خوب چه خواهد بود؟ چند ویژگی اساسی وجود دارد که یک دانشمند ممکن است در نظر بگیرد:

ثبات

ثبات اغلب نشانه خوبی از یک متغیر وابسته به کیفیت است. اگر همان آزمایش با همان شرکت کنندگان، شرایط و دستکاری های آزمایشی تکرار شود، تأثیرات آن بر روی متغیر وابسته باید بسیار نزدیک به آنچه برای اولین بار بوده اند باشد.

پیچیدگی

یک محقق همچنین ممکن است متغیرهای وابسته را براساس پیچیدگی مطالعه خود انتخاب کند. در حالی که برخی از مطالعات ممکن است فقط دارای یک متغیر وابسته و یک متغیر مستقل باشند، همچنین ممکن است چندین مورد از هر نوع متغیر وجود داشته باشد.

محققان ممکن است بخواهند بیاموزند که چگونه تغییرات در یک متغیر مستقل منفرد بر چندین متغیر وابسته متمایز تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، آزمایشی را تصور کنید که در آن یک محقق می خواهد بیاموزد که چگونه ناموزون بودن یک اتاق بر میزان خلاقیت افراد تأثیر می گذارد. با این حال، این تحقیق همچنین ممکن است بخواهد ببیند که چگونه بی نظمی یک اتاق ممکن است بر روحیه فرد تأثیر بگذارد. بی نظمی یک اتاق متغیر مستقل است، اما این مطالعه دارای دو متغیر وابسته است: سطح خلاقیت و خلق و خوی.

 

نمونه هایی از متغیرهای وابسته

همانطور که در حال یادگیری شناسایی متغیرهای وابسته در یک آزمایش هستید، مشاهده نمونه ها می تواند مفید باشد. در اینجا فقط چند نمونه از تحقیقات روانشناسی با استفاده از متغیرهای وابسته و مستقل آورده شده است.

. میزان زمان صرف مطالعه چگونه بر نمرات آزمون تأثیر می گذارد؟ در این مثال، میزان مطالعه متغیر مستقل و نمرات آزمون متغیر وابسته خواهد بود. نمرات آزمون بر اساس میزان مطالعه قبل از آزمون متفاوت است. محقق می تواند متغیر مستقل را با ارزیابی اینکه چگونه سن یا جنسیت نمره آزمون را ارزیابی می کند، تغییر دهد.

. استرس چگونه بر حافظه تأثیر می گذارد؟ در این مثال، متغیر وابسته ممکن است نمرات یک آزمون حافظه باشد و متغیر مستقل ممکن است در معرض یک کار استرس زا باشد.

. چگونه یک روش درمانی خاص بر علائم اختلالات روانشناختی تأثیر می گذارد؟ در این حالت، متغیر وابسته ممکن است به عنوان شدت علائمی که بیمار تجربه می کند تعریف شود، در حالی که متغیر مستقل استفاده از یک روش درمانی خاص است.

. آیا گوش دادن به موسیقی کلاسیک به دانش آموزان کمک می کند تا در آزمون ریاضی نمرات بهتری کسب کنند؟ در این مثال، نمرات امتحانات ریاضی متغیر وابسته و موسیقی کلاسیک متغیر مستقل است.

. چقدر طول می کشد تا مردم به اصوات مختلف پاسخ دهند؟ در این مثال، مدت زمانی که شرکت کنندگان برای پاسخ دادن به یک صدا نیاز دارند متغیر وابسته است، در حالی که اصوات متغیر مستقل هستند.

. آیا بچه های اول دنیا در سنین پایین تر از بچه های دوم صحبت می کنند؟ در این مثال، متغیر وابسته سنی است که کودک یاد می گیرد صحبت کند و متغیر مستقل این است که کودک متولد اول است یا دوم.

. چگونه استفاده از الکل بر زمان واکنش در هنگام رانندگی تأثیر می گذارد؟ میزان الکلی که یک شرکت کننده مصرف می کند متغیر مستقل است، در حالی که عملکرد آن ها در آزمون رانندگی متغیر وابسته است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

متغیر مداخله ای

متغیر مداخله ای چیست؟ متغیر مداخله ای ، متغیر مداخله گر متغیری است که بر رابطه بین متغیر مستقل و…

متغیر مخدوش کننده

متغیر مخدوش کننده چیست؟ متغیر مخدوش کننده ، (به عنوان مثال عوامل مخدوش کننده یا عوامل مخدوش کننده) نوعی متغیر…