اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

چگونه چکیده بنویسیم

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

چگونه چکیده بنویسیم ، چکیده خلاصه ای از یک اثر طولانی تر است (مانند پایان نامه یا مقاله پژوهشی). خلاصه مقالات به طور خلاصه اهداف و نتایج تحقیق شما را گزارش می کند تا خوانندگان بدانند مقاله دقیقاً درباره چیست.

وقتی بقیه متن را کامل کردید، خلاصه را در انتها بنویسید. چهار چیز وجود دارد که باید شامل آن ها شوید:

۱٫ مسئله تحقیق و اهداف شما
۲٫ روش های شما
۳٫ نتایج کلیدی یا استدلال های شما
۴٫ نتیجه گیری شما

چکیده معمولاً حدود ۱۵۰-۳۰۰ کلمه است، اما اغلب محدودیت کلمه سختی وجود دارد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که شرایط دانشگاه یا مجله را بررسی کنید.

در یک پایان نامه یا پایان نامه، خلاصه مقاله را بعد از صفحه عنوان و تأییدیه ها قبل از فهرست مطالب، در یک صفحه جداگانه قرار دهید.

 

چه موقع چکیده بنویسید

هنگام نوشتن پایان نامه، پایان نامه، مقاله پژوهشی یا ارسال مقاله به یک مجله دانشگاهی، تقریباً همیشه مجبور خواهید بود چکیده ای را درج کنید.

در همه موارد، چکیده آخرین چیزی است که می نویسید. این باید یک متن کاملاً مستقل و مستقل از خود باشد، نه یک متن کپی شده از مقاله یا پایان نامه شما. چکیده مقاله باید به تنهایی برای شخصی که مقاله کامل شما یا منابع مرتبط را مطالعه نکرده باشد، قابل درک باشد.

ساده ترین روش برای نوشتن چکیده، تقلید از ساختار کار بزرگتر است – آن را به عنوان نسخه ای کوچک از رساله یا مقاله تحقیقاتی خود در نظر بگیرید. در بیشتر موارد، این بدان معنی است که چکیده باید شامل چهار عنصر اصلی باشد.

اهداف

با مشخص کردن هدف تحقیق خود شروع کنید. تحقیق به چه مشکل عملی یا نظری پاسخ می دهد، یا هدف شما از پاسخ دادن به کدام سوال تحقیق است؟

می توانید در مورد ارتباط اجتماعی یا آکادمیک موضوع خود مقداری مختصر بگویید، اما اطلاعات دقیق پیش زمینه را وارد نکنید.

پس از شناسایی مشکل، هدف تحقیق خود را بیان کنید. از افعالی مانند تحقیق، آزمایش، تجزیه و تحلیل یا ارزیابی برای توصیف دقیق آنچه که قصد انجام آن را دارید استفاده کنید.

این قسمت از چکیده را می توان به صورت ساده یا حال نوشت و نوشت، اما هرگز نباید به آینده اشاره کند، زیرا تحقیقات در حال حاضر کامل است.

> این مطالعه رابطه بین مصرف قهوه و بهره وری را بررسی خواهد کرد.
< این مطالعه رابطه بین مصرف قهوه و بهره وری را بررسی می کند.

مواد و روش ها -چگونه چکیده بنویسیم

در مرحله بعد، روش های تحقیق را که برای پاسخ به سوال خود استفاده کرده اید، مشخص کنید. این قسمت باید توصیفی ساده از آنچه در یک یا دو جمله انجام داده اید باشد. معمولاً در زمان ساده گذشته نوشته می شود زیرا به اعمال کامل اشاره دارد.

> مصاحبه های ساختاریافته با ۲۵ شرکت کننده انجام می شود.
< مصاحبه های ساختاریافته با ۲۵ شرکت کننده انجام شد.
در اینجا اعتبار یا موانع را ارزیابی نکنید – هدف این نیست که از نقاط قوت و ضعف روش استفاده کنید، بلکه باید یک بینش سریع از رویکرد و رویه های کلی مورد استفاده شما به خواننده ارائه دهید.

نتایج

در مرحله بعدی، نتایج اصلی تحقیق را جمع بندی کنید. این قسمت از چکیده می تواند در زمان حال یا گذشته باشد.

> تجزیه و تحلیل ما ارتباط زیادی بین مصرف قهوه و بهره وری نشان داده است.
< تجزیه و تحلیل ما یک ارتباط قوی بین مصرف قهوه و بهره وری را نشان می دهد.
< تجزیه و تحلیل ما یک رابطه قوی بین مصرف قهوه و بهره وری را نشان داد.

بسته به اینکه تحقیقات شما طولانی و پیچیده است، ممکن است نتوانید همه نتایج را در اینجا وارد کنید. سعی کنید فقط مهمترین یافته هایی را که به خواننده امکان می دهد نتیجه گیری شما را درک کند برجسته کنید.

 

چگونه چکیده بنویسیم

چگونه چکیده بنویسیم – کالج مدیریت

 

نتیجه -چگونه چکیده بنویسیم

در آخر، نتیجه گیری اصلی تحقیق خود را بیان کنید: پاسخ شما به مسئله یا سوال چیست؟ خواننده باید با درک روشنی از نکته اصلی که تحقیقات شما اثبات یا استدلال کرده است، پایان دهد. نتیجه گیری معمولاً به صورت ساده فعلی نوشته می شود.

> نتیجه گرفتیم که مصرف قهوه بهره وری را افزایش می دهد.
< نتیجه می گیریم که مصرف قهوه بهره وری را افزایش می دهد.

اگر محدودیت های مهمی در تحقیقات شما وجود دارد (به عنوان مثال، مربوط به اندازه یا روش نمونه شما است)، باید آن ها را به طور خلاصه ذکر کنید. این به خواننده این امکان را می دهد تا اعتبار و تعمیم پذیری تحقیقات شما را به طور دقیق ارزیابی کند.

اگر هدف شما حل یک مشکل عملی بود، نتیجه گیری ممکن است شامل توصیه هایی برای اجرا باشد. در صورت مرتبط بودن، می توانید مختصراً برای تحقیقات بیشتر پیشنهاد دهید.

کلید واژه ها

چگونه چکیده بنویسیم ، اگر مقاله شما منتشر شود، ممکن است مجبور باشید در انتهای چکیده لیستی از کلمات کلیدی را اضافه کنید. این کلمات کلیدی باید مهمترین عناصر تحقیق را ارجاع دهند تا به خوانندگان بالقوه کمک کند مقاله خود را در جستجوی ادبیات خود پیدا کنند.

توجه داشته باشید که برخی از کتاب های راهنمای انتشار، مانند APA Style، الزامات قالب بندی خاصی برای این کلمات کلیدی دارند.

 

نکاتی برای نوشتن چکیده مقاله

متراکم کردن پایان نامه خود در فقط چند صد کلمه می تواند یک چالش واقعی باشد، اما چکیده اولین (و گاهی اوقات تنها) بخشی است که مردم می خوانند، بنابراین درست کردن آن مهم است. این استراتژی ها می توانند به شما در شروع کار کمک کنند.

طرح کلی معکوس

همه چکیده ها دقیقاً دارای عناصر یکسانی نخواهند بود. اگر تحقیقات شما ساختار دیگری دارد (به عنوان مثال یک پایان نامه علوم انسانی که از طریق فصل های موضوعی بحث ایجاد می کند)، می توانید چکیده مقاله خود را از طریق یک طرح رئوس مطالب معکوس بنویسید.

برای هر فصل یا بخش، کلمات کلیدی را لیست کرده و ۱-۲ جمله را که خلاصه نکته اصلی یا استدلال را دارند، پیش نویس کنید. این به شما چارچوبی از ساختار چکیده خود می دهد. در مرحله بعد، برای ایجاد ارتباط، جملات را اصلاح کرده و نحوه توسعه بحث را نشان دهید.

چکیده باید یک نسخه فشرده از کل داستان را بیان کند، و فقط باید شامل اطلاعاتی باشد که در متن اصلی یافت می شود. چکیده خود را بخوانید تا مطمئن شوید خلاصه ای از استدلال کلی شما را بیان می کند.

چکیده های دیگر را بخوانید

چگونه چکیده بنویسیم ، بهترین راه برای یادگیری قراردادهای نوشتن چکیده مقاله در رشته شما خواندن مقاله دیگران است. شما در حین انجام بررسی ادبیات، احتمالاً مقادیر زیادی از مقاله های مجله را خوانده اید – سعی کنید از آن ها به عنوان چارچوبی برای ساختار و سبک استفاده کنید.

همچنین می توانید بسیاری از نمونه های انتزاعی پایان نامه را در پایگاه داده های پایان نامه و پایان نامه پیدا کنید.

واضح و خلاصه بنویسید

چکیده خوب کوتاه اما تأثیرگذار است، بنابراین مطمئن شوید که هر کلمه مهم است. هر جمله باید به وضوح یک نکته اصلی را بیان کند.

از کلمات پرکننده غیرضروری خودداری کنید و از اصطلاحات مبهم پرهیز کنید – خلاصه مقاله برای خوانندگانی که با موضوع شما آشنا نیستند قابل درک باشد.

اگر در تلاش هستید تا اندازه مورد نیاز را ویرایش کنید، راهنمای ما برای کوتاه کردن چکیده مقاله را بخوانید.

بر تحقیقات خود تمرکز کنید

هدف از چکیده گزارش مشارکت اصلی تحقیقات شماست، بنابراین از بحث درباره کارهای دیگران خودداری کنید، حتی اگر در متن اصلی به آن بپردازید.

برای قرار دادن تحقیقات خود و نشان دادن ارتباط آن با بحث گسترده تر، می توانید یک جمله یا دو جمله خلاصه از دانشمندان را وارد کنید، اما نیازی به ذکر انتشارات خاص نیست. موارد ذکر شده را به صورت چکیده وارد نکنید مگر اینکه کاملاً ضروری باشد (به عنوان مثال، اگر تحقیقات شما مستقیماً به مطالعه دیگری پاسخ می دهد یا حول محور یک نظریه پرداز اصلی است).

قالب بندی خود را بررسی کنید

اگر در حال نوشتن یک پایان نامه یا پایان نامه هستید یا در حال ارسال به یک ژورنال هستید، اغلب موارد مورد نیاز برای قالب بندی خاص وجود دارد – اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل ها را بررسی کنید و کارهای خود را به درستی قالب بندی کنید. برای مقالات پژوهشی APA می توانید قالب چکیده APA را دنبال کنید.

همیشه به کلمه حد محدود باشید. اگر هیچ راهنمایی در مورد طول چکیده به شما داده نشده است، بیش از یک صفحه با فاصله دو نفر بیشتر بنویسید.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تصدیق پایان نامه

تصدیق پایان نامه ، بخش تأیید پایان نامه جایی است که شما از کسانی که در طول مراحل تحقیق و…

فهرست مطالب پایان نامه

فهرست مطالب پایان نامه ، فهرست مطالب جایی است که شما می توانید فصل ها و بخش های اصلی پایان…