اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه ، مقدمه اولین فصل از رساله یا پایان نامه شماست و درست بعد از فهرست مطالب ظاهر می شود. بسیار مهم است که خواننده را با یک شروع قوی جذب کنید. با تمرکز، هدف و جهت مشخص، زمینه تحقیقات خود را فراهم کنید. مقدمه باید شامل موارد زیر باشد:

< موضوع و زمینه: خواننده برای درک پایان نامه چه چیزهایی را باید بداند؟
< تمرکز و دامنه: به کدام جنبه خاص موضوع پرداخته اید؟
< ارتباط و اهمیت: چگونه تحقیق در کارهای موجود در مورد این موضوع جای می گیرد؟
< سوالات و اهداف: هدف از تحقیق یافتن چه چیزی است و چگونه؟
< بررسی اجمالی ساختار: هر فصل از پایان نامه به چه هدف کلی کمک می کند؟

 

شروع معرفی شما

اگرچه مقدمه در ابتدای پایان نامه شما می آید، اما لازم نیست اولین چیزی باشد که می نویسید – در واقع، این اغلب آخرین قسمت تکمیل شده است (همراه با چکیده مقاله).

بهتر است در ابتدای تحقیق پیش نویس مقدمه خود را بنویسید تا راهنمایی شود. اگر یک پیشنهاد تحقیق نوشتید، می توانید از آن به عنوان الگو استفاده کنید، زیرا شامل بسیاری از عناصر مشابه است. اما باید مقدمه خود را در تمام مراحل نوشتن مقاله تجدید نظر کنید، و مطمئن شوید که با محتوای فصل های شما مطابقت دارد.

برای مقدمه ای موثر، اطمینان حاصل کنید که همه عناصر زیر را ذکر کنید.

موضوع و زمینه -نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه

با معرفی موضوع خود و دادن هرگونه اطلاعات لازم در زمینه زمینه شروع کنید. مهم است که تحقیقات خود را متناسب کنید و علاقه ایجاد کنید – هدف این است که نشان دهید چرا موضوع به موقع یا مهم است (به عنوان مثال، با ذکر یک خبر مرتبط، بحث دانشگاهی یا مسئله عملی).

تمرکز و دامنه

پس از معرفی مختصرا در زمینه عمومی مورد علاقه خود، تمرکز خود را محدود کرده و دامنه تحقیقات خود را مشخص کنید. مثلا:

. در کدام منطقه جغرافیایی تحقیق می کنید؟

. تحقیق شما شامل چه دوره ای است؟

. در مورد چه جمعیتی یا جوامعی تحقیق می کنید؟

. پایان نامه شما به چه مضامین یا جنبه های خاصی از موضوع می پردازد؟

 

نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه

نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه – کالج مدیریت

 

ارتباط و اهمیت

نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه ، نشان دادن انگیزه خود برای انجام این تحقیق، چگونگی ارتباط آن با کارهای موجود در مورد این موضوع و ارائه بینش جدید ضروری است.

با استناد به مرتبط ترین ادبیات و نشان دادن چگونگی تحقیق شما در حل یک مشکل یا شکاف در این زمینه، مروری کوتاه بر وضعیت فعلی تحقیق داشته باشید. شما یک بررسی عمیق تر از منابع مربوطه را در بخش یا بخش بررسی ادبیات انجام خواهید داد.

بسته به رشته شما، اهمیت تحقیق شما ممکن است به کاربرد عملی آن (مثلاً در سیاست گذاری یا مدیریت) یا ارتقا understanding درک علمی از موضوع (مثلاً با توسعه نظریه ها یا افزودن داده های تجربی جدید) متمرکز باشد. در بسیاری از موارد هر دو را انجام خواهد داد.

نحوه پایان نامه خود را توضیح دهید:

. به حل یک مسئله عملی یا نظری کمک می کند.

. خلاء موجود در ادبیات را برطرف می کند.

. بر اساس تحقیقات موجود.

. درک جدیدی از موضوع را پیشنهاد می کند.

ارتباط و اهمیت مثال
جوانان آینده سیاست های آب و هوایی را تعیین می کنند، بنابراین شناخت کمی از تعامل آن ها با این مسئله ضروری است. در حالی که تحقیقات زیادی در مورد نگرش جوانان به تغییرات آب و هوایی به طور کلی انجام شده است (کرنر و همکاران، ۲۰۱۵؛ هولمبرگ و آلوینیوس، ۲۰۱۹؛ لی و همکاران، ۲۰۲۰)، هیچ یک به طور خاص بر چگونگی درک و واکنش نوجوانان از جو کنونی انگلیس متمرکز نشده اند خط مشی. برجستگی روزافزون فعالیت های جو اقلیمی جوانان، چه در انگلیس و چه در سراسر جهان، حاکی از آن است که نوجوانان از موضوعات مورد بحث آگاهی کافی دارند. با این حال، مشخص نیست که آن ها تا چه اندازه مستقیماً با سیاست های دولت در این زمینه درگیر می شوند. برای درک کامل وضعیت فعلی سیاست های اقلیمی، دستیابی به تصویر کامل تری از دانش و درک جوانان از سیاست های اقلیمی انگلستان مهم است.

سوالات و اهداف -نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه

این شاید مهمترین قسمت مقدمه شما باشد – انتظارات مربوط به بقیه پایان نامه شما را تنظیم می کند. نحوه تنظیم سوالات و اهداف تحقیق خود به نظم، موضوع و تمرکز شما بستگی دارد، اما شما همیشه باید هدف اصلی تحقیق خود را به روشنی بیان کنید.

می توانید به طور خلاصه روش های تحقیقاتی را که برای پاسخگویی به سوالات خود استفاده کرده اید ذکر کنید، اما اگر یک فصل روش جداگانه دارید، در اینجا زیاد توضیح ندهید.

اگر تحقیق شما برای آزمایش فرضیه ها باشد می توانید آن ها را در اینجا، همراه با یک چارچوب مفهومی که روابط بین متغیرها را ایجاد می کند، فرموله کنید. گاهی فرضیه ها بعداً در پایان نامه، پس از بررسی ادبیات شما، ارائه می شوند.

نمونه سوال تحقیق
دانش آموزان دبیرستانی انگلیس چگونه با سیاست های دولت انگلیس در مورد تغییر اقلیم درگیر می شوند؟

اهداف مثال
. برای جمع آوری داده ها در مورد سطح دانش، درک و درک مثبت / منفی دانشجویان از سیاست های دولت، نظرسنجی هایی را انجام دهید.
. تعیین کنید که آیا نگرش به سیاست های اقلیمی با متغیرهایی مانند سن، جنس، منطقه و طبقه اجتماعی ارتباط دارد یا خیر.
. برای کسب بینش کیفی از دیدگاه ها و اقدامات دانشجویان در رابطه با سیاست های آب و هوایی، مصاحبه کنید.

مروری بر ساختار

برای کمک به راهنمای خواننده خود در پایان نامه، با مروری بر ساختار آن، خلاصه کردن هر فصل، نشان دهید که چگونه به اهداف اصلی شما کمک می کند. بهتر است خلاصه مختصر باشد. معمولاً یک یا دو جمله برای توصیف محتوای هر فصل کافی است.

اگر تحقیقات شما پیچیده تر است یا از یک ساختار معمول پیروی نمی کند، برای هر فصل ممکن است به یک پاراگراف نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، یک پایان نامه علوم انسانی ممکن است به جای تقسیم تحقیقات به روش ها / نتایج / بحث، به صورت مضمونی بحث کند. اگر ساختار شما غیر متعارف است، روشن کنید که همه چیز چگونه در کنار هم قرار می گیرند.

نوشته های مشابه

واژه نامه پایان نامه

واژه نامه پایان نامه ، واژه نامه لیستی از تمام اصطلاحاتی است که در پایان نامه شما استفاده می شود…

بررسی ادبیات

چگونه می توان یک بررسی ادبیات نوشت؟ بررسی ادبیات ، بررسی منابع علمی در مورد یک موضوع خاص است. این…