/ در استارت آپ / توسط
آخرین زمان ویرایش:

هنری فورد

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

هنری فورد کیست؟

هنری فورد در ۳۰ جولای سال ۱۸۶۳، در دهکده‌ی گرین فیلد دیترویت، ایالت میشیگان آمریکا به دنیا آمد. او یکی از ۶ فرزند ویلیام فورد و ‌ماری لیتیگات بود؛ خانواده‌ای مهاجر و مزرعه‌دار. ویلیام فورد در ایرلند متولد شد و بعدها به همراه والدینش به آمریکا مهاجرت کرد و ماری، دختر یک زوج بلژیکی مهاجر در آمریکا بود.

هنری فورد پس از خاتمه تحصیلات دبستانی به عنوان شاگرد ماشین کار در دیترویت به کار پرداخت. سپس تعمیر کار و سرانجام استادکار شد.

در ابتدای فعالیت های کاریش، فورد در یک تعمیرگاه ماشین آلات به عنوان شاگرد مکانیک در ازای دستمزد ۲.۵ دلار در هفته کار می کرد. هنگامی که در سال ۱۸۸۵ کارل بنز و گوتلیب دایملر، هر کدام مستقل از دیگری، اتومبیل خود را اختراع کرده و روانه بازار کردند فورد جوانی بیست و دو ساله بود.
«کالسکه بدون اسب» خیلی زود توجه هنری فورد جوان را به خود جلب کرد.

هنری فورد در سن ۲۲ سالگی ازدواج کرد و ۵ سال بعد صاحب یک فرزند پسر بنام «ادسل» شد. بعد از دو سال کار بر روی بهینه کردن موتور خود، آن هم تنها در زمان هایی که وقت اضافی داشت، هنری فورد اولین اتومبیل خود را بنام Quadricycle در زیرزمین خانه اش تکمیل کرد و با آن در طول خیابان دترویت رانندگی کرد.

هنری فورد

هنری فورد – کالج مدیریت

فلسفه و خط فکری هنری فورد

وی یک صلح‌طلب سرسخت بود و با جنگ جهانی اول مخالفت داشت. او حتی یک بودجه‌ی صلح برای اروپا تأمین کرد. در سال ۱۹۳۶ میلادی، وی و خانواده‌اش بنیان فورد را تأسیس کردند تا بتوانند کمک‌های مالی متداوم را برای تحقیق، آموزش و توسعه ارائه دهند. در کسب‌وکار نیز، فورد سود شرکت را در میان کارکنان خود که از زندگی سالمی برخوردار بودند و بیش از شش ماه برای کمپانی کارکرده بودند، تقسیم کرد. در همان زمان، بخش اجتماعی کمپانی فعالیت‌های اجتماعی کارکنان خود، ازجمله مصرف نوشیدنی‌های الکلی، قمار و سایر فعالیت‌هایشان را تحت نظر گرفت تا بتواند افراد دارای صلاحیت را شناسایی کند.

مدل T

هنری فورد در اکتبر سال ۱۹۰۸ میلادی مدل T، اولین اتومبیل کمپانی خود را که برای بسیاری از آمریکایی‌ها مقرون‌به‌صرفه بود، معرفی کرد و خط تولید آن را تا سال ۱۹۲۷ میلادی فعال نگه داشت. این خودرو همچنین تحت عنوان ” Tin Lizzie” نیز شناخته می‌شود. از نقاط قوت این ماشین دوام و تطابق‌پذیری آن بود که سبب موفقیت سریع آن در بازار شد.

برای چندین سال، شرکت فورد توانست با کسب سود ۱۰۰ درصدی به یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در مارکت آمریکا تبدیل شود. رانندگی راحت با این ماشین و هزینه‌های پایین تعمیرات آن، به‌ویژه پس از اختراع خط مونتاژ فورد سبب شد تا سال ۱۹۱۸ میلادی تقریباً نیمی از مردم آمریکا از اتومبیل مدل T استفاده کنند. در سال ۱۹۲۷ میلادی، هنری فورد و پسرش ادسل توانستند اتومبیل موفق دیگری تحت عنوان مدل A را به بازار عرضه کنند. در این زمان کمپانی هنری فورد به یک‌قطب مهم صنعتی تبدیل شد.

 

سیاست‌های اشتباه فورد و پایان عصر مدل T

در اواسط دهه‌ی ۲۰، با ورود خودروهای رقیب به بازار، فروش مدل T رو به کاهش گذاشت. شرکت جنرال موتورز و دیگر خودروسازان رقیب برای مشتری تسهیلات پرداختی مختلفی در نظر می‌گرفتند و اتومبیل‌های خود را در رنگ‌ها و جلوه‌های متنوعی تولید می‌کردند. هنری فورد باوجود هشدارهای اکسل، حاضر نبود اتومبیل‌هایش را در رنگ دیگری به‌جز سیاه تولید کند و معتقد بود امکانات فعلی مدل T کامل و کافی است. به‌این‌ترتیب جنرال موتورز توانست بازار خودرو را در دست بگیرد و برند فورد را از دور خارج کند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

پروپوزال چیست؟

پروپوزال چیست؟ پروپوزال چیست ؟ طرح تحقیق، مهم ترین و اصلی ترین بخش یک کار تحقیقی و پژوهشی است، طرح…

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟ بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال تاثیرگذارترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که برای…